User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Honlama nedir? Sakıncası var mıdır? Uzun ömürlü olur mu?

hasqar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Honlama nedir? Sakıncası var mıdır? Uzun ömürlü olur mu?

Merhaba,

Citroen saxo 1.5 dizel aracımın motoru alttan üstten açıldı. Pistonun birinde sekman yatağı falan kırılmış birinde de sekman kaynamış. Gömlekleri falan ölçtüler kurtarıyormuş. Honlama yapılacak dedi. Sadece piston-sekman, kol yatağı,silindir ve manifold contası değişecekmiş.

Rektifiyeci usta honlamanın garantisi olmaz 3 ay sonra motor da bitebilir 5 yıl da binebilirsin dedi. Honlama yaptıran, yapan, fikrini ve tecrübelerini paylaşabilir mi? Sağlıklı olur mu?

oselami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    honlama çok sık kullanılan bi yöntem. zararı yok diye biliyorum aksine piston daha rahat gidip gelsin diye yaplır. ama içim rahat olsun derseniz gömlekleri değiştirin

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi rektefiyeci bu işin garantisi olmaz dedi?
    Vede neye göre dedi çok merak ettim

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    honlama hassas bir işlemdir daha önce çalışan silindir yüzeyini aşındırarak daha pürüzsüz yüzey haline getirir ki yeni piston ve segmanlara daha iyi şekilde alışabilmesi için son dokunuş diyebiliriz.Yeni motor yaptırdım orjinal blok ölçülerinde yeni takım piston ve segmanların için mebcuren honlandı. Sözlenen söz honlanmanın garantisi olmaz derken neye göre söylendi merak ettim doğrusu..

STP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen o ustadan arabani al kardesim. La honlama bu

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor rektifiyeye girmeden honlama diye bir şey olmaz tamamıyla bizim ustalarımızın uydurduğu bir şeydir bu.

Honlama rektifiyeden yani bundan kasıt gömleklerin işlenmesinden sonra yapılan bir uygulamadır.

Honlama neden yapılır? Gömlek yüzeyi işlenirken elmasın bıraktığı çok ince pürüzün giderilmesi için yapılır tırtıklı bir yüzeyi zımparalayarak tırtıkları gidermek olarak düşünün.Gömlekler işlenmemişse honlama niye? Ne alaka..

Rektifiyeyi yapacak usta ölçmüyormu neye göre yorum yapıyor?

Ayrıca ortada yanlış bir bilgi var belli bir km yapmış motorun gömlek duvarları olabilecek en pürüssüz haldedir bu şekilde honlanan gömlek duvarları azıcık ta olsa pürüzlenir.
    Konu 0M42 tarafından (13-07-2017 Saat 21:57 ) değiştirilmiştir.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Komple rektifiye olmayacakmış, mevcut gömlekler honlanıp yeni pistonlar takılacakmış. He silindirlerin içine bakınca çizik falan da gözükmüyordu zaten. Standart piston kurtarıyor, honlama yapıp takıcaz dedi. Rektifiyeci vatandaş da honlamanın garantisi olmaz deyince sakıncalı bir işlem gibi algı oluştu kafamda.

Normalde bunun garantisi nedir? Neye göre ne kadar garanti verebilir? Ona göre tekrar konuşayım adamla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sana itelemeye çalışıyor. 3 ay 5 yıl diye laf olmaz.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki honlanan bir gömlek çapı orj ölçüye göre az da olsa (milimetre olarak belkide) genişlemez mi ?

Yani benim gömleğinin standardı 15 cm di, hondalık 15.1 cm oldu.

Orj ölçü piston nasıl takılacak ? Garantisi olmaz lafı biraz havada kalmış bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Honlama ile gömlek attırma arasında çok bariz fark olur mu performans, yakıt vs. açısından, gömlek attırmak ekstra ne kadar maliyet çıkarır?
    Konu hasqar tarafından (17-07-2017 Saat 17:36 ) değiştirilmiştir.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor yaptığı km süresince sekmanların yay özelliği bir nebze kaybolur yani gömleğe doğru uyguladığı açma direnci azalır (zamanla sıcak soğuk yiye yiye) bizim ustalarımız sekman değişir değişen sekmanın açma direnci eskisine nazaran daha fazladır buda bir nebze kompresyon basıncı kazanılmasına neden olur.Ama motor ölmüş bitmiştir sekman atılır taş çatlasın 10 - 20k kazandırır heleki agresif sürüş şeklin varsa hiç bir anlamı olmaz.

Gömlekler elmas ile işlenir son ölçüye 0.10- 0.08 kala honlama yapılarak getirilir bu şekilde hem elmasın bıraktığı kesme izleri silinmiş temizleşmiş olur hemde daha hassas bir şekilde son ölçüye getirilmiş olur.

Türkiyede rektifiye işlemini hakkıyla yapan çok az ustalar var dikkat ediyormusunuz bilmiyorum ama hiç bir zaman rektifiye edilmiş bir motor orjinal şekilde yaptığı km yi görmez ve orjinal haline nazaran daha sesli çalışır.Bunun nedeni rektifiye yapılırken piston gömlek boşluğu-yatak boşluğu fazla verilir atıyorum fabrika bu ölçüyü 0.08 olarak uygun gömüştür (yatakta daha azdır) bizim ustalarımız hiç bir zaman bu ölçüde yapmaz 0.15 - 0.20 fazla yaparlar yani boşluk daha çok verilmiş olur buda motor ömrünün daha kısa sürede bitmesi anlamına gelir.Neden böyle yaptıklarınıda biliyorum ama o konu çok su götürür.

Motorda kompresyon sorunu varsa motor rektifiye istiyorsa bu şart oğlu şart pistonmuş sekman mış sana yardımcı olmaz işini görmez.Aracının orjinal marka onaylı service manuel ini bul o bilgiler arasında piston ile gömlek arası yada yatak boşluğunun ne kadar verilmesi yazar o ölçüyü alıp rektifiyecinin 60 yıllık ansiklopedi kalınlığında yağdan görünmeyen kitabındaki bilgiler ile karşılaştır eşleşiyorsa sorun yok ama muhakkak eşleşmeyecektir sendeki ölçüleri ustana ver.Kompratör ve mikrometre kullanmasını biliyorsan temin et yada bilen ve elinde olan birinden yardım iste.Ustana "ölçülerimi net isterim bloğumu ve krankımı işlediğinde ölçü aletlerimle birlikte gelip tek tek ölçüp kontrol edeceğim" de uyar (enteresan ve sitemkar bir tavırla karşılaşmaya da hazır ol) kıl bir adam olduğun imajını ver buna rağmen yap"a"mamışsa sanatkar değildir ve o motor olmamıştır.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor yaptığı km süresince sekmanların yay özelliği bir nebze kaybolur yani gömleğe doğru uyguladığı açma direnci azalır (zamanla sıcak soğuk yiye yiye) bizim ustalarımız sekman değişir değişen sekmanın açma direnci eskisine nazaran daha fazladır buda bir nebze kompresyon basıncı kazanılmasına neden olur.Ama motor ölmüş bitmiştir sekman atılır taş çatlasın 10 - 20k kazandırır heleki agresif sürüş şeklin varsa hiç bir anlamı olmaz.

Gömlekler elmas ile işlenir son ölçüye 0.10- 0.08 kala honlama yapılarak getirilir bu şekilde hem elmasın bıraktığı kesme izleri silinmiş temizleşmiş olur hemde daha hassas bir şekilde son ölçüye getirilmiş olur.

Türkiyede rektifiye işlemini hakkıyla yapan çok az ustalar var dikkat ediyormusunuz bilmiyorum ama hiç bir zaman rektifiye edilmiş bir motor orjinal şekilde yaptığı km yi görmez ve orjinal haline nazaran daha sesli çalışır.Bunun nedeni rektifiye yapılırken piston gömlek boşluğu-yatak boşluğu fazla verilir atıyorum fabrika bu ölçüyü 0.08 olarak uygun gömüştür (yatakta daha azdır) bizim ustalarımız hiç bir zaman bu ölçüde yapmaz 0.15 - 0.20 fazla yaparlar yani boşluk daha çok verilmiş olur buda motor ömrünün daha kısa sürede bitmesi anlamına gelir.Neden böyle yaptıklarınıda biliyorum ama o konu çok su götürür.

Motorda kompresyon sorunu varsa motor rektifiye istiyorsa bu şart oğlu şart pistonmuş sekman mış sana yardımcı olmaz işini görmez.Aracının orjinal marka onaylı service manuel ini bul o bilgiler arasında piston ile gömlek arası yada yatak boşluğunun ne kadar verilmesi yazar o ölçüyü alıp rektifiyecinin 60 yıllık ansiklopedi kalınlığında yağdan görünmeyen kitabındaki bilgiler ile karşılaştır eşleşiyorsa sorun yok ama muhakkak eşleşmeyecektir sendeki ölçüleri ustana ver.Kompratör ve mikrometre kullanmasını biliyorsan temin et yada bilen ve elinde olan birinden yardım iste.Ustana "ölçülerimi net isterim bloğumu ve krankımı işlediğinde ölçü aletlerimle birlikte gelip tek tek ölçüp kontrol edeceğim" de uyar (enteresan ve sitemkar bir tavırla karşılaşmaya da hazır ol) kıl bir adam olduğun imajını ver buna rağmen yap"a"mamışsa sanatkar değildir ve o motor olmamıştır.
    Bilginize hayran kaldım.
    Teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler