User Tag List

Sayfa 1/17 12311 ... SonSon
322 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Citroen DS3 HDi 'a Neler Yapabiliriz?

Aranel Ciryatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Citroen DS3 HDi 'a Neler Yapabiliriz?

Merhaba arkadaşlar,

Forumda arama yaptım ama DS3 dizel için detaylı bir konu bulamadım. Perşembe günü hayırlısı ile aracımı teslim alıyorum.

Şimdi kafamda tabii ki ufak ufak araç ile oynamak var ama neler yapabilirim. Bunları araştırmaya başladım.

Kafamda ilk önce tabii ki frenleri ve amortisörleri güçlendirmek var. Aracın üzerinde H&R yay var ama tahminen standart amortisör ile çok sekiyordur. Öncelikle 4 Sarı Koni siparişi vermeyi planlıyorum.

Sonrasında arka frenler kampana 2010 modellerde. 2012 modellerdeki gibi arkaları disk yaparsam maliyeti ne olur onları araştırıcam. Eğer günahı çok çıkmaz ise arkaları disk yapmak istiyorum. Günahı çok çıkarsa önleri hava kanallı disk ve spor balata ile güçlendirmeyi hedefliyorum.

Motora gelince DPF iptali zaten araçta var son susturucu öncesi cutout ile egzozu tamamlayıp, front mount intercooler ile aracı rahatlatmak istiyorum. Standart intercooler ile soft yazılımda 120 hp civarı alan bir araç. Büyük intercooler ile daha iyi olacağını düşünüyorum. Airtec in 8 lt olan stage 1 intercooler ı iyi gibi görünüyor. Ama yorumlara açığım, stage 2 ile arasında pek bir fiyat farkı yok ama boyutlar aynı olduğundan bana gereksiz geldi. Ayrıca bana da stage 1 yeter tahminen rolling kovalamıcam. Maksat aracım yürüsün, dursun, pist gününe çıkarsam beni üzmesin.

Birde dizel hiç modifiye etmedim. Dizelde gösterge olarak neleri takip etmeliyim. EGT çok önemli değil deniyor dizelde ama ben Oil Press, Oil Temp, T-Boost ve EGT almayı planlıyorum. Şunu da takip etmelisin diyebileceğiniz bir şey var mı?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
    SimRacersTR.Net
    Türk Simülasyon Pilotlarının Buluşma Noktası

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    PSA grubunda arkaları disk yapmak için genelde şu ana parçalar yeterli oluyor;
    Disk
    Kampana
    Fren Hortumu (kaliperden yakıt deposu önüne kadar ki kısım)

Yapacağın işlemlerde ben olsam aracıma şunları takip eder, bağlatırdım;
    Oil Temp
    Boost
    Turbo Timer
    Konu EREN34 tarafından (18-07-2017 Saat 11:41 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hataları

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Aranel Ciryatan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

Forumda arama yaptım ama DS3 dizel için detaylı bir konu bulamadım. Perşembe günü hayırlısı ile aracımı teslim alıyorum.

Şimdi kafamda tabii ki ufak ufak araç ile oynamak var ama neler yapabilirim. Bunları araştırmaya başladım.

Kafamda ilk önce tabii ki frenleri ve amortisörleri güçlendirmek var. Aracın üzerinde H&R yay var ama tahminen standart amortisör ile çok sekiyordur. Öncelikle 4 Sarı Koni siparişi vermeyi planlıyorum.

Sonrasında arka frenler kampana 2010 modellerde. 2012 modellerdeki gibi arkaları disk yaparsam maliyeti ne olur onları araştırıcam. Eğer günahı çok çıkmaz ise arkaları disk yapmak istiyorum. Günahı çok çıkarsa önleri hava kanallı disk ve spor balata ile güçlendirmeyi hedefliyorum.

Motora gelince DPF iptali zaten araçta var son susturucu öncesi cutout ile egzozu tamamlayıp, front mount intercooler ile aracı rahatlatmak istiyorum. Standart intercooler ile soft yazılımda 120 hp civarı alan bir araç. Büyük intercooler ile daha iyi olacağını düşünüyorum. Airtec in 8 lt olan stage 1 intercooler ı iyi gibi görünüyor. Ama yorumlara açığım, stage 2 ile arasında pek bir fiyat farkı yok ama boyutlar aynı olduğundan bana gereksiz geldi. Ayrıca bana da stage 1 yeter tahminen rolling kovalamıcam. Maksat aracım yürüsün, dursun, pist gününe çıkarsam beni üzmesin.

Birde dizel hiç modifiye etmedim. Dizelde gösterge olarak neleri takip etmeliyim. EGT çok önemli değil deniyor dizelde ama ben Oil Press, Oil Temp, T-Boost ve EGT almayı planlıyorum. Şunu da takip etmelisin diyebileceğiniz bir şey var mı?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
    Bu bahsettiklerinin hiç birine gerek yok ne yazikki , 8 lt cooler da ne demek biliyor musun sen ? Ben 9 taktım millet dalga geçti 1749 vardı arabamda öyle diyeyim . 1.6 mı aracın 1.4 mü onu söyle ilk başta ?
    Oil press vs bunlara hiç gerek yok napcan bakıp ? Gereksiz masraf emin ol araban asla standart yağ basıncının altına düşmeyecek üstüne çıkmayacak.Görende 2.0 tfsi stage 4 yapıyorsun sanacak. Gelelim modifik işine . İşin ehli bir ustada büyük turbo buna uygun manifold büyük enjektör egzoz yaparsın .
    Buraya hangi turboyu takacağını söyleyemeceğime göre, bana kalsa hdi motoru hiç ellemem , ona yazılımcı karar vericek yani garajı olan bi yazılımcı tercih et .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    PSA grubunda arkaları disk yapmak için genelde şu ana parçalar yeterli oluyor;
    Disk
    Kampana
    Fren Hortumu (kaliperden yakıt deposu önüne kadar ki kısım)

Yapacağın işlemlerde ben olsam aracıma şunları takip eder, bağlatırdım;
    Oil Temp
    Boost
    Turbo Timer
    Arkayı bu kadar kolay disk yapacaksam buna çok sevindim doğrusu. Turbo Timer var zaten elimde onu takıcam direkt araca. Oil Press i çıkarmayı bende düşünüyordum. Ama mutlaka yağ sıcaklığını takip etmek istiyorum. Alışkanlık çünkü hiç bir aracımda yağ ısınmadan aracı sıkıştırmadım. T.Boosst zaten olmaz sa olmaz. olan.

Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bahsettiklerinin hiç birine gerek yok ne yazikki , 8 lt cooler da ne demek biliyor musun sen ? Ben 9 taktım millet dalga geçti 1749 vardı arabamda öyle diyeyim . 1.6 mı aracın 1.4 mü onu söyle ilk başta ?
    Oil press vs bunlara hiç gerek yok napcan bakıp ? Gereksiz masraf emin ol araban asla standart yağ basıncının altına düşmeyecek üstüne çıkmayacak.Görende 2.0 tfsi stage 4 yapıyorsun sanacak. Gelelim modifik işine . İşin ehli bir ustada büyük turbo buna uygun manifold büyük enjektör egzoz yaparsın .
    Buraya hangi turboyu takacağını söyleyemeceğime göre, bana kalsa hdi motoru hiç ellemem , ona yazılımcı karar vericek yani garajı olan bi yazılımcı tercih et .
    8 lt cooler ne demek biliyorum tabii ki ama başka seçenek bulamadım maalesef işte o yüzden zaten buraya yazıyorum fikir almak için. Daha önce C2 VTS ve 207RC ile baya uğraşmıştım. Gösterge işinde oil press dışında diğerleri kesin olacak ben huyluyum biraz görmem lazım değerleri. Yurt dışından alacağım için çok bir masraf olarak gelmedi gözüme. Sadece dizel için extra bişi takip etmeme gerek var mı diye sormak istemiştim. ***** benzinlide bide AFR kontrol ediyorduk. Yazılım konusunda %99 DR.Ecu'yu tercih ederim.
    Konu Aranel Ciryatan tarafından (18-07-2017 Saat 12:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası
    SimRacersTR.Net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç 1.6 mı hocam ? Hibrit yapabilir yada emmeyi komple büyütebilirsin vnt var garrett 1544 turbo var. emülatör kullanmanız gerekiyor.Araç hakkında bilgi verirseniz daha önce 3 tane hdi yapmıştım kendi çapımda ama sadece hibrit egzoz filtre ile dr ecu yazılımla çok iyi gidiyordu aracım 308 hdi. 2010 Peugeot 308 1.6 Hdi 90 hp yazilim sonrasi - YouTube

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üzerindeki 3.2lt diye biliyorum.8lt cooler çok buyuk olur.

gösterge için elm327 al andiroid telefondan verileri izle(iat-boost-coolant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkayı bu kadar kolay disk yapacaksam buna çok sevindim doğrusu. Turbo Timer var zaten elimde onu takıcam direkt araca. Oil Press i çıkarmayı bende düşünüyordum. Ama mutlaka yağ sıcaklığını takip etmek istiyorum. Alışkanlık çünkü hiç bir aracımda yağ ısınmadan aracı sıkıştırmadım. T.Boosst zaten olmaz sa olmaz. olan.
    DS3 yeni bir araç. Fren konusunda farklı bir süpriz yapar mı kesin konuşmak zor. Fakat nihayetnde üretim maliyeti denen bir olay var ve mevcut bir modelde üzerine iyileştirme için maliyet çok istenen bir şey değil.

8lt cooler benimde kulağıma fazla geldi. Hazır markalı ve stage 1 denince bir güven geliyor sanki ama ya lag olursa?

Polo 1.6tdi lar 6,5 lt kullanıyorlar genelde.

Dizelde benzinli kadar pür dikkat olup ince hesaba gerek yok açıkçası. Hata veya eksiklik töleransı daha fazla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

8 lt uzayda kapsadığı hacim olabilir. Efficient hacim çok daha azdır belki......
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç 1.6 mı hocam ? Hibrit yapabilir yada emmeyi komple büyütebilirsin vnt var garrett 1544 turbo var. emülatör kullanmanız gerekiyor.Araç hakkında bilgi verirseniz daha önce 3 tane hdi yapmıştım kendi çapımda ama sadece hibrit egzoz filtre ile dr ecu yazılımla çok iyi gidiyordu aracım 308 hdi. 2010 Peugeot 308 1.6 Hdi 90 hp yazilim sonrasi - YouTube
    1.6 90 HP. DS3 lerde bildiğim kadarıyla 308 ile aynı motor var.

ELM kullanıyorum ama devamlı telefonu bağlamak falan bana uğraştırıcı geliyor. dediğim gibi gösterge işi benim için maaliyet değil. Yurt dışından alıyorum zaten. Önceki araçlarımda hep prosport kullandım. Yine aynı markayı alıcam.

Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DS3 yeni bir araç. Fren konusunda farklı bir süpriz yapar mı kesin konuşmak zor. Fakat nihayetnde üretim maliyeti denen bir olay var ve mevcut bir modelde üzerine iyileştirme için maliyet çok istenen bir şey değil.

8lt cooler benimde kulağıma fazla geldi. Hazır markalı ve stage 1 denince bir güven geliyor sanki ama ya lag olursa?

Polo 1.6tdi lar 6,5 lt kullanıyorlar genelde.

Dizelde benzinli kadar pür dikkat olup ince hesaba gerek yok açıkçası. Hata veya eksiklik töleransı daha fazla
    Bu arada ben 8 lt dedim ama sitede lt bilgisi vermemiş ben kendim boyutlarından hesapladım. Ürün şu. AIRTEC Motorsport - AIRTEC Citreon DS3 (Diesel) Front Mount Intercooler LAG konusu benimde kafamda soru işareti.

Bu arada üzerindeki cooler 3,7 litre bütün HDi 1.6 motorlarda aynı cooler var. 110'luklarda da 90'da da
    SimRacersTR.Net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada ben 8 lt dedim ama sitede lt bilgisi vermemiş ben kendim boyutlarından hesapladım. Ürün şu. AIRTEC Motorsport - AIRTEC Citreon DS3 (Diesel) Front Mount Intercooler LAG konusu benimde kafamda soru işareti.
    Hesabın bence doğru ama şöyle bir detay var. Cooler satarken verdiği ölçü, bağlantı uçları, kazanlar ve petek dahil komple ölçü olur genelde. Kazan+bağlantı ucu 150mm'den kısa olursa verimsiz olacağı aşikar. Kaba hesapla;

60*175*[760-(150*2)] dersek yaklaşık 4.8lt cooler yapar ki stage 1 için mantıklı bir kapasite.

Fabrikasyon olarak cooler'ı olmayan 2.0 hdi aracımda 4.5 lt cooler kullanıyorum. Önceden sıcak havalarda rampa yukarı aşırı sıkıştırmalarda yükselen yağ sıcaklığım (89'dan 105-110lara kadar geliyordu) artık hiç yükselmiyor mesela

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eger üzerindeki 3.7lt ise bence yazılım dp için yeterli.
    maden elinizdede elm327 var.aracı sıcakta bir gazlayın,ufaktan topspeed yapın bakalım iat kaç derecelere çıkıcak.büyük cooler için ona göre karar verirsiniz.

fren konusunda bence ön diskleri geliştirmeniz daha mantıklı olur.

sonuçta ön durdurur,arka dengeler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.6 90 HP. DS3 lerde bildiğim kadarıyla 308 ile aynı motor var.

ELM kullanıyorum ama devamlı telefonu bağlamak falan bana uğraştırıcı geliyor. dediğim gibi gösterge işi benim için maaliyet değil. Yurt dışından alıyorum zaten. Önceki araçlarımda hep prosport kullandım. Yine aynı markayı alıcam.

Bu arada üzerindeki cooler 3,7 litre bütün HDi 1.6 motorlarda aynı cooler var. 110'luklarda da 90'da da
    110 luk turbosu al geç hiç uğraşma coolerla falan.

Caner B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Egr iptalinde duman durumu nasil oluyor ?
    Audi S3 2.31.83 @İstanbul Park
    Peugeot 308 ehdi 2.45.00 @İstanbulPark
    Ds3 Racing 2.37.267 @İstanbulPark
    Megane RS 250 Cup 2.27.00 @İstanbulPark

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Caner B. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egr iptalinde duman durumu nasil oluyor ?
    Hdi lar çok duman atmıyor hacı , duman egr iptali ile olmuyor ki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eger üzerindeki 3.7lt ise bence yazılım dp için yeterli.
    maden elinizdede elm327 var.aracı sıcakta bir gazlayın,ufaktan topspeed yapın bakalım iat kaç derecelere çıkıcak.büyük cooler için ona göre karar verirsiniz.

fren konusunda bence ön diskleri geliştirmeniz daha mantıklı olur.

sonuçta ön durdurur,arka dengeler
    Aynen ELM327 ile bir takip ederim bakarım hafta sonu. Ön frenleri zaten geliştiricem. Arkalarında kampana olması canımı sıkıyor doğrusu onuda extradan geliştiricem.

Büyük cooler in açıkcası 207RC de çok faydasını görmüştüm. Araba resmen standart turbo ile bile rahatlamıştı ve yazılım ile çok güzel değerler vermişti. O yüzden hep kafamda canlanan cooler büyütmek oldu bu araçta da.
    SimRacersTR.Net

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ford c max cooler
    1.6 110luk turbosu
    Dp
    Yazilim
    150beygirlerde keyifli olur diye dusunuyorum.
    - K -

________
    Dr.Ecu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mr.K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ford c max cooler
    1.6 110luk turbosu
    Dp
    Yazilim
    Heh işte harika bir fikir geldi mesela işte ucuzda C Max cooler. Ama bunun gibi giriş çıkışı aynı yönde olan bir Cooler var mı aklınıza gelen. C-Max cooler da giriş çıkış farklı yerlerde olduğunda baya bir boru işçiliği ister tahminen.
    SimRacersTR.Net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mr.K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ford c max cooler
    1.6 110luk turbosu
    Dp
    Yazilim
    DS3 oem cooler ile tdci cooler arasında 0.5 lt falan fark var. Bağlantıları da oldukça farklı. Bence biraz gereksiz masraf olur. Hiç cooler olmasaydı gayet mantıklı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Heh işte harika bir fikir geldi mesela işte ucuzda C Max cooler. Ama bunun gibi giriş çıkışı aynı yönde olan bir Cooler var mı aklınıza gelen. C-Max cooler da giriş çıkış farklı yerlerde olduğunda baya bir boru işçiliği ister tahminen.
    Hazır coolerlar var. Modifiye malzemesi satan dükkanlarda bulunabiliyor. Seat Sport coolerları var. Ayrıca custom yapan bir arkadaşta var.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler