User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
39 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Motul 300V yağ ve dizel?

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CaNeR44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    castrol edge 5 30 ll dizel aracımda kullanıyorum 5 lt 200 e yakın fiyatı zannedersem motuldan pahalı gibi şimdi bu motulu yere göğe sığrıramıyorlar gerçekten f30 dizel için castrol edge kötü yağmıdır motula göre
    300v'nin 2litre fiyatı 140tl.5ltsi 350tl yapar.
    castrol 5-30 edge 185lira 5lt'si. 2 katı fiyatı var neredeyse.

HardCore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motul 8100 serisinden bahsediyor olmalı.

CaNeR44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oguzedr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    300v dizel için gereksiz bir yağ ve ince , motul z clean kullanın 5 lt 140 -150 tl falandır , motul un Dpf li araçlara özel üretim yağıdır

burda dpf li araçlar için özel üretim 140 150 tl den bahsedilmiş o yüzden dedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de castrol kullanıyordum bmw de, motul bana daha iyi geldi. Sanki araba daha az yakıyor ve daha sessizleşti gibi..

Bir de castrol edge i nereden alıyorsunuz? Aldınığınız fiyat oldukça yüksek.
    Konu psychologist tarafından (26-07-2017 Saat 18:59 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de, her site farklı yağ veriyor önerilerde benim aracıma. Mesela motul'un resmi sitesi bmw 116d için 5w30 u önerirken, mobil 1 e baktığımda, bana 0w40 ya da 5w40 ı öneriyor. Bu farklılığın sebebi nedir?

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4600-4800 falanda var hangisi kalitelisi ?
    Çok yeni yağ odeli var, mesela Top Tec 6100, Longlife-12 FE BMW normunun gereklerini karşılıyor ve 0W-30 viskozitesiyle alışılmış aralık sınırları içinde kalıyor,Top Tec 6200 ise farklı. 0W-20 değerine sahip bu yağ son derece yüksek akışkanlıkta. Tam net hatırlamıyorum ara modeller 4300 - 4500 gibi yağlar da uzun ömürlülük vs gibi normlara yada belli kriterlerdeki arabalara odaklanılıyor,

tdi için 4200 ya da 4600 tercih edebiilirsin,ikisi de mükemmel yağ.

Here the 4600 specs
    Viscosity at +40 °C : 64 mm²/s DIN 51562
    Viscosity at +100 °C : 11.6 mm²/s DIN 51562
    Viscosity index : 178 DIN ISO 2909

Here 4200 specs:
    Viscosity at +40 °C : 70 mm²/s DIN 51562
    Viscosity at +100 °C : 12.3 mm²/s DIN 51562
    Viscosity index : 175 DIN ISO 2909
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki bmw 116d için öneriniz ne olur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı psychologist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki bmw 116d için öneriniz ne olur?
    Aracınızda dizel partikül filtresi bulunmasından dolayı düşük sülfür değerie sahip yağ kullanmanız gerekir. Mobil 1 ESP 5w30 çok iyi bir seçim olacaktır, (internetten kargo dahil 100 TL'ye alınabiliyor) 10.000 kilometrede bir değiştirmenizi öneririm.

Birde Lukoil Genesis Low SAPS 5w30 var (siyah ambalajda) tam sentetik özellikte, 4 litresi 70 TL fiyatı var mantıklı bir seçim olabilir.
    Konu mbulur tarafından (17-08-2017 Saat 21:34 ) değiştirilmiştir.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kesinlikle castrol kullanmam.benim araçta uzun sıkıştırmalarda su gibi oluyor (5-30 5-40farketmiyor)

turbonun sağlıgı için bence 5w40 motul
    Konu mikelazi tarafından (18-08-2017 Saat 11:16 ) değiştirilmiştir.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aklıma takılan bir şey var. Bu konu üzerinden sorayım. Hepimiz istiyoruz ki yağlama yeterli olsun o yüzden 300v'lere kadar günlük kullanım otomobile koymayı düşünen arkadaşlar oluyor. Gereksizliği belli olsa da en azından fiyat performans ürünü olarak o araca uygun en mantıklı yağı kullanmak sanırım hepimizin istediği.

Aramızdaki tecrübeli teknik bilgi sahibi arkadaşlara bir sorum var, motorun yağlanması konusunda asıl sorun yüksek sıcaklıktaki yağlama mı yoksa düşük sıcaklıktakı mi? Nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama yüksek sıcaklıkta olduğu kadar ilk çalıştırma anında yağın alışkanlığının ne kadar yüksekse o kadar koruyucu olduğunu savunabilir miyiz?

Okuduklarım sonucunda çıkarımlarımı belirteyim, eksik konusunda arkadaşlar düzeltirler eminim.

Alışkanlık demişken aslında bizim istediğimiz motor ilk çalıştırma esnasında yani yağ soğukken akışkan olması sıcakken tam tersine daha akışmaz olması oluyor bu durumda. Bu yüzden 40 ve 100 derecelerde viskozite dereceleri var. 40 da diğerlerine göre düşük 100 derecede yüksek olan en tercih edilebilir yağ değil midir?

Bazı arkadaşlar Flash point yani parlama noktasını kaale alıyor bu dosyalarda ama yağ hiç bir zaman 200lu derecelere varmıyor ki? Bundan ziyade 150 derecede ki viskoziteyi gösteren hths değeri daha belirleyici olup 3.5'un üstü günlük kullanılan bir araç için yeterli gözüyle bakılıyor.

Bir de noack değeri var, buharlaşma yüzdesi. Yani yüzde olarak belli bir km'de yağın o kadarını buharlaşacağını öngördüğü birim. Yüksekse yağin seviyesinde daha çabuk düşmeye sebep olma ihtimali göz önünde bulunmalı.
    Tabi burada tds dosyalarında erişemediğimiz katkı maddeleri kısmı var ve etkisi büyük olup yağa özel oluyor. Belki de farkı belirleyen bu.

Aracım için kafayı kırarak araştırdıgım bu konular neticesinde (hatta @Dou nun kafasını iyi şişirdim o ara) bir çok yağa baktım. Hatta hem kendisini hem de teknik data dosyasını tedarik edebildiğim tüm 5w40 yağlara baktım sanırım örneğin Liqui moly'nin tüm o viskozitedeki yağlarında

40 derecede daha akmaya dirençli, hths değeri ise 3.5 üstünde yazıyor sadece ama ne kadar üstünde olduğuna dair bilgisi yok ve tüm yağları ortalama yüzde 10 buharlaşma oranına sahip. Baktığım diğer yağlarda en düşük yüzde 6 gibi bir değer görmüştüm. Kaale alınması gereken değerler bence bunlar. Ayrıca yıllar önce devrim niteliğinde gelen molybden katkı teknolojisi bence artık diğer markalarca yakalanan bir özellik. Sırf marka diye fazla fazla ücret vermek saçma olduğu için bu açıklamayı yapıyorum. Liqui moly kullanmadım, birden fazla marka kullanan deneyimli arkadaşların yorumları oldukça etkili olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim için yüksek ısı dayanımı daha önemli

zaten aracımı günlük kullanan biri değilim,çogunlukla uzun yol yaparım.o yüzden 100derece ve hths değerleri benim için daha önemli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi bölgeden bölgeye değişebilir bu Bizim buralar kışın baya soğuyor. İlk çalıştırma esnasında o yüzden baya traktör modunda oluyordu. Shell helix ulta pureplus ile o ses de kesildi çalışması da yumuşadı. Daha ilk kullanımım. Uzun dönemde umarım olumlu sonuçlarını görürüm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana şu tavsiye çok geliyor... yaz aylarında izmir'de 5w40, kışın ise 5w30 kullan diye.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aklıma takılan bir şey var. Bu konu üzerinden sorayım. Hepimiz istiyoruz ki yağlama yeterli olsun o yüzden 300v'lere kadar günlük kullanım otomobile koymayı düşünen arkadaşlar oluyor. Gereksizliği belli olsa da en azından fiyat performans ürünü olarak o araca uygun en mantıklı yağı kullanmak sanırım hepimizin istediği.

Aramızdaki tecrübeli teknik bilgi sahibi arkadaşlara bir sorum var, motorun yağlanması konusunda asıl sorun yüksek sıcaklıktaki yağlama mı yoksa düşük sıcaklıktakı mi? Nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama yüksek sıcaklıkta olduğu kadar ilk çalıştırma anında yağın alışkanlığının ne kadar yüksekse o kadar koruyucu olduğunu savunabilir miyiz?

Okuduklarım sonucunda çıkarımlarımı belirteyim, eksik konusunda arkadaşlar düzeltirler eminim.

Alışkanlık demişken aslında bizim istediğimiz motor ilk çalıştırma esnasında yani yağ soğukken akışkan olması sıcakken tam tersine daha akışmaz olması oluyor bu durumda. Bu yüzden 40 ve 100 derecelerde viskozite dereceleri var. 40 da diğerlerine göre düşük 100 derecede yüksek olan en tercih edilebilir yağ değil midir?

Bazı arkadaşlar Flash point yani parlama noktasını kaale alıyor bu dosyalarda ama yağ hiç bir zaman 200lu derecelere varmıyor ki? Bundan ziyade 150 derecede ki viskoziteyi gösteren hths değeri daha belirleyici olup 3.5'un üstü günlük kullanılan bir araç için yeterli gözüyle bakılıyor.

Bir de noack değeri var, buharlaşma yüzdesi. Yani yüzde olarak belli bir km'de yağın o kadarını buharlaşacağını öngördüğü birim. Yüksekse yağin seviyesinde daha çabuk düşmeye sebep olma ihtimali göz önünde bulunmalı.
    Tabi burada tds dosyalarında erişemediğimiz katkı maddeleri kısmı var ve etkisi büyük olup yağa özel oluyor. Belki de farkı belirleyen bu.

Aracım için kafayı kırarak araştırdıgım bu konular neticesinde (hatta @Dou nun kafasını iyi şişirdim o ara) bir çok yağa baktım. Hatta hem kendisini hem de teknik data dosyasını tedarik edebildiğim tüm 5w40 yağlara baktım sanırım örneğin Liqui moly'nin tüm o viskozitedeki yağlarında

40 derecede daha akmaya dirençli, hths değeri ise 3.5 üstünde yazıyor sadece ama ne kadar üstünde olduğuna dair bilgisi yok ve tüm yağları ortalama yüzde 10 buharlaşma oranına sahip. Baktığım diğer yağlarda en düşük yüzde 6 gibi bir değer görmüştüm. Kaale alınması gereken değerler bence bunlar. Ayrıca yıllar önce devrim niteliğinde gelen molybden katkı teknolojisi bence artık diğer markalarca yakalanan bir özellik. Sırf marka diye fazla fazla ücret vermek saçma olduğu için bu açıklamayı yapıyorum. Liqui moly kullanmadım, birden fazla marka kullanan deneyimli arkadaşların yorumları oldukça etkili olacaktır.
    Estağfurullah, araştırmak iyidir, gerçekten öğrenmeye çalışana saygım sonsuz, vakit ayırıp anlatmayı severim. Esas "Abi benim usta bunu kullan dedi harika yağ" diyene derdini anlatmak çok daha zor.

Aynı viskozitedeki farklı yağların (örneğin 0w20 diyelim) hangisinde en yüksek Viskozite endeksi (VI) değeri varsa soğukken o kadar ince, sıcakken de o kadar kalındır. Yani VI ne kadar yüksekse, soğuk sıcak ısı viskozite farkı o kadar yüksektir. 40 derecedeki kinetik viskozite değeri pek önemli değil.

Yağ hiç bir zaman kaynama noktasındaki sıcaklıkları görmez, fakat yağın kaynama noktası ne kadar düşükse buharlaşmaya ve haliyle eksilmeye o kadar müsaittir. Günlük kullanılan ve arada bir gazlanılan araçlarda pek bir önemi yok fakat pist araçlarında dikkat etmek gerekiyor.

Bu arada günlük kullanılan arabalarda HTHS'nin 3.5 ve üzeri olmasına gerek yok. Sadece belirli markalar (özellikle Alman araçları) sertifikalarında (VW 507 ya da BMW LL gibi) genelde HTHS'nin 3.5 ve üzeri olma şartı koyar. Japon arabalarında böyle bir gereksinim de yoktur HTHS 2.9 olan 10w30 yağları S2000 motorunda yıllardır kullanıyorlar.

NOACK değerinin düşük olması özellikle benzinli direkt enjeksiyonlu ( ve özellikle turbo DI) motorlar için çok önemli. Aftermarket oil catch can takılmamış ve trafikte sürekli dur kalk yapan motorsa emme portları kısa sürede kurum yapar. Malesef Toyota haricinde DI motorların bu problemini pek önemseyen firma da yok. Bugün göz ardı ediliyor ama 10-15 sene sonra arabalar garantileri bitip 200.000+ km leri gördüğünde herkez isyan edecek. Adamlar kurumlanma problemini engelleyebilmek için GT86'da hem direkt hem port enjeksiyonlu motor üretiyor. Kullandığınız araç DI ise yapılması gereken şey mümkün olan en düşük NOACK değerli tam sentetik motor yağı tercih etmektir.
    Konu Dou tarafından (18-08-2017 Saat 18:19 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Estağfurullah, araştırmak iyidir, gerçekten öğrenmeye çalışana saygım sonsuz, vakit ayırıp anlatmayı severim. Esas "Abi benim usta bunu kullan dedi harika yağ" diyene derdini anlatmak çok daha zor.

Aynı viskozitedeki farklı yağların (örneğin 0w20 diyelim) hangisinde en yüksek Viskozite endeksi (VI) değeri varsa soğukken o kadar ince, sıcakken de o kadar kalındır. Yani VI ne kadar yüksekse, soğuk sıcak ısı viskozite farkı o kadar yüksektir. 40 derecedeki kinetik viskozite değeri pek önemli değil.

Yağ hiç bir zaman kaynama noktasındaki sıcaklıkları görmez, fakat yağın kaynama noktası ne kadar düşükse buharlaşmaya ve haliyle eksilmeye o kadar müsaittir. Günlük kullanılan ve arada bir gazlanılan araçlarda pek bir önemi yok fakat pist araçlarında dikkat etmek gerekiyor.

Bu arada günlük kullanılan arabalarda HTHS'nin 3.5 ve üzeri olmasına gerek yok. Sadece belirli markalar (özellikle Alman araçları) sertifikalarında (VW 507 ya da BMW LL gibi) genelde HTHS'nin 3.5 ve üzeri olma şartı koyar. Japon arabalarında böyle bir gereksinim de yoktur HTHS 2.9 olan 10w30 yağları S2000 motorunda yıllardır kullanıyorlar.

NOACK değerinin düşük olması özellikle benzinli direkt enjeksiyonlu ( ve özellikle turbo DI) motorlar için çok önemli. Aftermarket oil catch can takılmamış ve trafikte sürekli dur kalk yapan motorsa emme portları kısa sürede kurum yapar. Malesef Toyota haricinde DI motorların bu problemini pek önemseyen firma da yok. Bugün göz ardı ediliyor ama 10-15 sene sonra arabalar garantileri bitip 200.000+ km leri gördüğünde herkez isyan edecek. Adamlar kurumlanma problemini engelleyebilmek için GT86'da hem direkt hem port enjeksiyonlu motor üretiyor. Kullandığınız araç DI ise yapılması gereken şey mümkün olan en düşük NOACK değerli tam sentetik motor yağı tercih etmektir.
    O zaman bahsettiğim konu için Viscosity index'e bakmak daha doğru olacak. Bir de onların araştırmasını yapayım bir ara

Her yağın belli bir noack değeri var, yani x km'de y kadar yağ eksiltir denildiğine göre her araba oil catch can kullanmak motor ömrü için yine de pozitif bir şey olmaz mı? En azından iyi kötü tune edilenler için?

Hths içinse demek ki standart bir şey yok Araçtan araca modelden modele değişiyor dikkat edilmesi gereken noktalar. Techturkey sizin teknik bilgilerinize aç Eyvalllah tekrar.

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Port enjeksiyonda benzin emme portunu ve emme valflerini temizlediği için kurumlanma durumu pek oluşmuyor. Fakat direkt enjeksiyonda emme portundan benzin geçmiyor. Yağ buharı PCV valfinden emmeye verildiği için, benzin de geçmediği için emme de buhar çamura dönüşüyor. Özellikle Turbo DI ise yağ ısısı daha da yüksek oluyor ve durum daha vahim hal alıyor. DI ya da Turbo DI ise catch can yapmak mantıklı, port enjeksiyonluysa takmasanda bir problem olmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Port enjeksiyonda benzin emme portunu ve emme valflerini temizlediği için kurumlanma durumu pek oluşmuyor. Fakat direkt enjeksiyonda emme portundan benzin geçmiyor. Yağ buharı PCV valfinden emmeye verildiği için, benzin de geçmediği için emme de buhar çamura dönüşüyor. Özellikle Turbo DI ise yağ ısısı daha da yüksek oluyor ve durum daha vahim hal alıyor. DI ya da Turbo DI ise catch can yapmak mantıklı, port enjeksiyonluysa takmasanda bir problem olmaz.
    @mikelazi duyuyor musun başkan. Bizim dumanlılara birer oil catch can şart teorik olarak

Eyvallah abi yazdıkların için. Yeterince açıklayıcı oldu. Tds'lere bakarken artık VI'e ve yapılacaklar listesine de occ eklendi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @mikelazi duyuyor musun başkan. Bizim dumanlılara birer oil catch can şart teorik olarak

Eyvallah abi yazdıkların için. Yeterince açıklayıcı oldu. Tds'lere bakarken artık VI'e ve yapılacaklar listesine de occ eklendi.
    picanto crdi de oil catch tank kullanıyordum.buna kısmet olmadı.

ama şart oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

çok değerli bilgiler

sağolasın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler