User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: 1.4 Hdi gömlek çatlaması & Sandik motor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.4 Hdi gömlek çatlaması & Sandik motor?

Merhabalar,

2006 207 1.4 Hdi aracım ( 147.000kmde) geçtiğimiz gün düşük yağ basıncı uyarısı verince hemen kenara aldım ve motoru kapattım. Kaputu açtığımda yağ kontrol çubuğunun dibinden su akışını ve motor soğutma suyunun içerisinde yağ olduğunu gördüm. Suyunu ve yağını düzenli kontrol etmeme rağmen oldukça şaşırtıcı oldu benim için. Bu arada aracıma 10.000km önce egr iptali de yapılmıştı harareti de bu nedenle takip ederim.

Aracı çektirdik ve usta daha hiç sökmeden kronik rahatsızlık gömlek çatlamış diyerekten 8bin lira fiyat çıkarttı. Aracın ne kadar susuz kaldığını bilemediğim ve çıkan fiyat sonrası aracı o günden beri maalesef yatırmaktayım Sizlere sorum bu noktada motor rektefiyesine mi gitmek ya da sandık motor işlemine mi yönelmek daha mantıklı olur? İnternetten ve telefonla aradığım noktalardan motorla ilgili ortalama bir rakam alamadım çünkü herkes birbirinden farklı fiyat söylüyor ve yapılacak işlemler hakkında da çok detaya ulaşamadım. Sahibinden bolca çıkma motor ile dolu ancak alınacak motorun en azından iç kısmının durumunu bilemeyeceğim için çok güvenmemekteyim.

Aracımı yıllardır severek kullandığım için adeta yıkılmış durumdayım ve bu haliyle satsam dahi piyasanın da durumu belli olduğu için hiç bilmediğim bir araç için tekrar borçlanmak da istemiyorum. Ek olarak sandık motor alınma durumunda aynı dönemde kullanılan 1.6 hdi motora geçişi sizce mümkün olabilir mi? Sanırım ecu tesisat vb. değişecektir ancak şanzıman ve akslar acaba uyumlu mudur?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanıyorum 1.6 hdi motorlar 6-8 bin lira arası çıkma
    İsletme prosedürü uyuyor ise bilgim yok ama
    1.6 hdi swap yaparsanız çılgın gider

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence 1-2 yerle daha gorusun. Keoniklik durumunu bilmiyorum ama disaridan bakip direk gomlek catladi demesi ve 8 bin lira fiyat vermesi bende pek guven uyandirmadi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanıyorum 1.6 hdi motorlar 6-8 bin lira arası çıkma
    İsletme prosedürü uyuyor ise bilgim yok ama
    1.6 hdi swap yaparsanız çılgın gider
    İşletme prosedüründe mühendis onaylı proje tekrar muayene araca uyum sağlayacak mı soruları biraz korkutucu açıkçası hele türkiyede işlerin nasıl yürüdüğü düşünülürse.

Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence 1-2 yerle daha gorusun. Keoniklik durumunu bilmiyorum ama disaridan bakip direk gomlek catladi demesi ve 8 bin lira fiyat vermesi bende pek guven uyandirmadi
    Ben de çok emin olamadım ancak tanıdığımız bir usta vasıtasıyla bu fiyatı verdiler. Başka yerlerle de görüşeceğim.

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rektefiye edilmemiş motorda gömlek olmaz ki , blok çatlamış olabilir ama elini sürmeden bu teşhisi koymak "adam s....nin" sanayi jargonunda ki adı olsa gerek. Usta blok çatlamış muhtemelen en az xxx tl en fazla da yyy tl masraf çıkartır demesi lazımdı.

Motoru söktürüp sıkıntılı yerin görülmesi , olası bir patlak çatlak varsa tamiri mümkün mü vs diye bakılması lazım. Sorun sadece blokta ise yeni veya çıkma blok temin edilip sizin aracın diğer parçaları kullanılarak maliyeti düşürebilirisin. Swap olayı da sanırım mevcut gücün %25 ini geçmeyecek şeklindeydi (aklımda kalan böyle)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hddsheriff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rektefiye edilmemiş motorda gömlek olmaz ki , blok çatlamış olabilir ama elini sürmeden bu teşhisi koymak "adam s....nin" sanayi jargonunda ki adı olsa gerek. Usta blok çatlamış muhtemelen en az xxx tl en fazla da yyy tl masraf çıkartır demesi lazımdı.

Motoru söktürüp sıkıntılı yerin görülmesi , olası bir patlak çatlak varsa tamiri mümkün mü vs diye bakılması lazım. Sorun sadece blokta ise yeni veya çıkma blok temin edilip sizin aracın diğer parçaları kullanılarak maliyeti düşürebilirisin. Swap olayı da sanırım mevcut gücün %25 ini geçmeyecek şeklindeydi (aklımda kalan böyle)
    Bu noktada usta farkı ortaya çıkıyor sanırsam.Sökülüp bakılması dediğiniz gibi şart ancak kapıyı açtıkları rakam neredeyse arabanın yarı parası olunca el mecbur durmak zorunda kaldım. Rektefiye sözcüğü sanırım ilk mesajımda yanlış oldu kastettiğim motorun yapılmasıydı yani. Ancak ustanın söylediği net olarak gömlek çatlamış idi.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.6ya geçmek için motor tesisatı beyin vs çok şey değişiyor astarı yüzünü geçiyor zamanında tek tek hesaplamıştım.
    İyi ararsan uygun fiyata bulunuyor sandık motor, 2011de 2750ye almıştım turbo enjektör hariç komple sıfır motoru.
    Aynı motoru 3 kere yaptırıp en son sıfır sandık motor almış biri olarak konuşuyorum kesinlikle ara bul sıfır motor al, ustaların laflarına kulaklarını tıka.
    Hatta imkan varsa turbosu enjektörü üstünde olan komple sıfır motor bul al koy. Ben bütçem kurtarmadığı için öyle bir motoru alamamıştım içimde kaldı

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.6ya geçmek için motor tesisatı beyin vs çok şey değişiyor astarı yüzünü geçiyor zamanında tek tek hesaplamıştım.
    İyi ararsan uygun fiyata bulunuyor sandık motor, 2011de 2750ye almıştım turbo enjektör hariç komple sıfır motoru.
    Aynı motoru 3 kere yaptırıp en son sıfır sandık motor almış biri olarak konuşuyorum kesinlikle ara bul sıfır motor al, ustaların laflarına kulaklarını tıka.
    Hatta imkan varsa turbosu enjektörü üstünde olan komple sıfır motor bul al koy. Ben bütçem kurtarmadığı için öyle bir motoru alamamıştım içimde kaldı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı huseyinturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim cevabınız için. Dediğiniz gibi komple 0 motor aramak benim de aklıma yatanı ama cüzdan isyan ediyor yapma diye

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler