User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Skoda Superb3 1.6TDI Turbo Büyütme Olayı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Skoda Superb3 1.6TDI Turbo Büyütme Olayı

Herkese merhabalar. 2017 model dizel dsg superb aracım var. Forumda 1.6 dizelere yapılanları gördükçe heves etmemek elde değil. İlk etapta ilk bakımdan sonra dr.ecu yazılım ile 145-150hp gibi binmeyi düşünüyorum bir süre. Bu şekilde tork 310-320 civarı oluyor ki buda dsg için sağlıklı üst limit olarak kabul görmüş piyasada. Bunun üzerine yapılacak herşey şanzımanı yorar diye söyleniyor.

YouTube da Smokemotion kanalında dizel golf7 nin turbosunu büyütüp binen biri var kendisi forum üyesi ama mobilde olduğum için kullanıcı adını hemen bulamadım. Kafa yapımız hemen hemen aynı. DPF, katalizör üstünde kalsın, dumansız olarak iyi bir güç alınsın diyorum bende.

Smokemotion kanalında kullanılan golf gtd (2.0 dizel) turbosu direk olarak sök tak şeklinde 1.6golf e uydu. Ona da uygun bir yazılım ile kullanıma başlanmış. Mekanik olarak bu kadar orjinal iş çıkması beni hayli şevklendirdi. Biraz işin içine girince 1.6 tdi lerinde zilyon çeşidi olduğunu öğrendim.

Benim aracımdaki motor kodu DCXA, turbo üzerinde 04L 253016F V320 yazıyor sanırım markası KK

Smokemotion kanalında izlediğim gibi direk sök tak şeklinde bu turbo yerine koyabileceğim bir turbo var mıdır? Yazılımdan sonra tamamen keyfi olarak 190-200hp bu araca çok yakışır. Biraz dsgyi zorlarız ama onu göze alıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba kardesim, önce kendini tanıtırsan eminim yardımcı olabiliriz
    http://www.techturkey.com/forum/-yelerimiz/

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Smokemotion benim kanalim,sormak istediginiz varsa cevaplayabilirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dieselpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba kardesim, önce kendini tanıtırsan eminim yardımcı olabiliriz
    http://www.techturkey.com/forum/-yelerimiz/
    Uyarınız için teşekkürler. Tanışma forumuna konu açtım az önce.

Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Smokemotion benim kanalim,sormak istediginiz varsa cevaplayabilirim
    Hocam öncelikle sizinle birebir iletişim kurabildiğim için çok mutlu oldum. Birkaç videonun altına yazmıştım ancak youtube işte, iletişim için pek verimli olmuyor. Geleyim sorularıma:

1.6TDI diye söyleyip geçiyoruz ancak işin içine girince bir sürü farklı tipi olduğunu öğrendim. Mesela benim motor kodu DCXA. Bu kodun değişmesi acaba benim yerine koyacağım turbonun uymaması sorununu doğurur mu? Siz GTD turbosunu direk sök tak şeklinde uygulamışsınız. Eminimki GTD lerin motor kodu sizin araçtan farklıdır. Uyup uymayacağına nasıl emin olabiliyorsunuz? Şuan halihazırda satılan 2.0 Dizel superb in turbosunu edinip uygulama fikrim var ancak sizin kadar bilgiye tecrübeye sahip değilim. Nerelerden nasıl bir araştırma yapıyorsunuz siz?

Şuan aracın üzerinde orjinal 04L 253016F V320 kodlu turbo var. Bunun bizim bildiğimiz dildeki adı nedir? Mesela GTC1234 gibi?

Üzerindeki turbonun markası KK3 sanırım. Yeni turbomuz bu marka olmak zorunda mı? Yoksa farklı marka da olsa manifoltları bizim bloğa uygun mu üretiliyor?

Birde gerek yazılım gerek turbo büyütme olsun, rutin bakımların (15k km) arasında 7500 de bir kendim yağ ve yağ filtresi değiştirmeyi düşünüyorum. Servisin koyduğu yağı kullanmam sorun teşkil eder mi? Yoksa özellikle olmazsa olmaz diyeceğiniz yağ var mıdır?
    Konu srknyxl tarafından (27-11-2017 Saat 22:34 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun uzun yazmistim ama neden gonderememisim anlamadim simdi fark ettim.Tekrar yazayim
    1-Motor kodlari farkli olabiliyor ama cogu parcalar birbiriyle uyumlu,mesela gtd nin CUNA olmasi lazim,benim aracimin ise CLHA
    2-Sizinde motor kodunuz farkli,ama gtd turbosuda olucaktir,2.0 190lik olaninda
    3-Ben gtdninkini sectim,fiyat/performans olarak + DPF sistemini kullanabiliyor olmamdan dolayi.
    4-Garrett ciktiysa garrett,borgwagner(kk) ciktiysa illa o takilacak diye bir limitasyon yok
    5-Bakima ben 7500 kmde bir giriyorum hep,yag olarak mobil1 esp kullaniyorum ama hemen hemen her yag kullanilabilir hepsini denedim cokta fark goremedim
    6-Mekanik olarak sokme/takma aslinda bu isin en basit noktasi,mekanik her sekilde hallolurda isin kilit noktasi yazilim.Bir cok harita degismesi gerekiyor ve bunlrin mukemmel uyum icinde olmasi gerekiyor. Bu konuda iyi arastirma yapin derim,malesef turboyu takip basinci acayim olmuyor.Sormak istedikleriniz varsa cevaplarim tekrardan

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende 2013 skoda superb var 1.6 tdı 1549 taktım 6.8 lt intercooler taktım harici wg dp düz boru ile 190 civarı biniyorum, bende yardımcı olabilirim bu konuda
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun uzun yazmistim ama neden gonderememisim anlamadim simdi fark ettim.Tekrar yazayim
    1-Motor kodlari farkli olabiliyor ama cogu parcalar birbiriyle uyumlu,mesela gtd nin CUNA olmasi lazim,benim aracimin ise CLHA
    2-Sizinde motor kodunuz farkli,ama gtd turbosuda olucaktir,2.0 190lik olaninda
    3-Ben gtdninkini sectim,fiyat/performans olarak + DPF sistemini kullanabiliyor olmamdan dolayi.
    4-Garrett ciktiysa garrett,borgwagner(kk) ciktiysa illa o takilacak diye bir limitasyon yok
    5-Bakima ben 7500 kmde bir giriyorum hep,yag olarak mobil1 esp kullaniyorum ama hemen hemen her yag kullanilabilir hepsini denedim cokta fark goremedim
    6-Mekanik olarak sokme/takma aslinda bu isin en basit noktasi,mekanik her sekilde hallolurda isin kilit noktasi yazilim.Bir cok harita degismesi gerekiyor ve bunlrin mukemmel uyum icinde olmasi gerekiyor. Bu konuda iyi arastirma yapin derim,malesef turboyu takip basinci acayim olmuyor.Sormak istedikleriniz varsa cevaplarim tekrardan
    Çok çok teşekkür ederim. Bu konuda ara ara başınızı ağrıtacağım

Alıntı ottoman32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende 2013 skoda superb var 1.6 tdı 1549 taktım 6.8 lt intercooler taktım harici wg dp düz boru ile 190 civarı biniyorum, bende yardımcı olabilirim bu konuda
    Benim araçta intercooler yerine aftercooler var. @Mehmetmert in aracında da aynı sistem mevcut, soğutma olarak büyük turbo ile 190+ HP setup da gayet yeterli olduğunu belirtiyor. Kendisi DPF ile kullanıyor. Aracım aslında aile aracı. Babam da kullanıyor. Dumansız bir iş istiyorum. Gerçi sakin kullamda duman olmaz ancak performanslı kullaımda geçtiğim arabanın durunca arkadan duman atıyordun demesini hiç istemem

Sizlere bir sorum var. Maliyeti düşürmek adına bir işlem bu. Ege Turbo diye bir yer keşfettim. Facebook sayfalarında çok iyi profesyonel çalışmalarına tanık oldum. Kendileri turboları hibritleme ve revizyon işlemlerini yapıyor. Hani diyorumki aklımdaki turbo modelini çıkma olarak alıp ege turbo da güzel bi revizyondan geçirsem nasıl olur? Çıkma alacağım yeri iyi seçersem kazalı bir araçtan zaten pek ölü bir turbo çıkmaz diye düşünüyorum. Ne olursa olsun birde düzgün revizyon görürse ben o turboyu sıkıntısız kullanırım diye düşündüm. Revizyon işlemleri için bayağı donanımları var. Kalibrasyon, düşük-yüksek devir balans testleri vs. bayağı içime sindi aslında ama sizlerinde fikirlerini almak istedim.

Eğer turboyu bu şekilde halledebilirsem zaten intercooler masrafım olmayacak. Düz boruyu da zaten ben istemiyorum 5-10 beygir düşük olacaksa da olsun ama dpf kalsın. Belki egr yi basit bi şekilde iptal ederiz. Sadece turbo + yazılım masrafıyla bu iş olur gibi. Ne dersiniz?

Superb lerin ve passatların son nesillerin 1.6 ve 2.0 dizellerinde KKK turbo kullanılmış. Bir eski nesillerde Garret. Bu söküp takma işleminde yine de sıkıntı çıkmaz değil mi, araştırdıkça çekiniyorum Montajda sıkıntı çıkmaz diyelim, Elektronik olarak sanırım wastegate bağlantısı var. Farklı markaların wastegate den gelen sinyallere verdiği tepki aynı mı? Farklı marka da olsa soketi takıp montajı bitiriyor muyuz?

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    wg de sıkıntı yaşamazsınız n75 valfi hallediyor o işi ben pek sıcak bakmıyorum 2. el işine sonuçta turbo hayati bir parça sıfır olsun temiz olsun 2 ay sonra olsun. Mehmet bayadır dpf ile kullanıyor ben eski kafalıyım doldurup 3 lira veresim yok zaten seyreltilmiş motor ilacı cincik gibi çıkarıyor dumanı zaten basınc geldiğinde duman sıfıra iniyor sadece kalkışta hafif bir atma oluyor 2 hafta yıkamasam bile sıkıntı çıkarmıyor şükür benim turboyu takarken yağlama borusu değişmişti sadece geri hepsi çuk oturuyor bir sıkıntı olmuyor. Güzel bir yazılım sağlık parçlalarla uzun süre sıkıntısız kullanırsınız. bu arada bende mobil 1 esp kullanıyorum güzel yağ.
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı srknyxl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok çok teşekkür ederim. Bu konuda ara ara başınızı ağrıtacağım

Benim araçta intercooler yerine aftercooler var. @Mehmetmert in aracında da aynı sistem mevcut, soğutma olarak büyük turbo ile 190+ HP setup da gayet yeterli olduğunu belirtiyor. Kendisi DPF ile kullanıyor. Aracım aslında aile aracı. Babam da kullanıyor. Dumansız bir iş istiyorum. Gerçi sakin kullamda duman olmaz ancak performanslı kullaımda geçtiğim arabanın durunca arkadan duman atıyordun demesini hiç istemem

Sizlere bir sorum var. Maliyeti düşürmek adına bir işlem bu. Ege Turbo diye bir yer keşfettim. Facebook sayfalarında çok iyi profesyonel çalışmalarına tanık oldum. Kendileri turboları hibritleme ve revizyon işlemlerini yapıyor. Hani diyorumki aklımdaki turbo modelini çıkma olarak alıp ege turbo da güzel bi revizyondan geçirsem nasıl olur? Çıkma alacağım yeri iyi seçersem kazalı bir araçtan zaten pek ölü bir turbo çıkmaz diye düşünüyorum. Ne olursa olsun birde düzgün revizyon görürse ben o turboyu sıkıntısız kullanırım diye düşündüm. Revizyon işlemleri için bayağı donanımları var. Kalibrasyon, düşük-yüksek devir balans testleri vs. bayağı içime sindi aslında ama sizlerinde fikirlerini almak istedim.

Eğer turboyu bu şekilde halledebilirsem zaten intercooler masrafım olmayacak. Düz boruyu da zaten ben istemiyorum 5-10 beygir düşük olacaksa da olsun ama dpf kalsın. Belki egr yi basit bi şekilde iptal ederiz. Sadece turbo + yazılım masrafıyla bu iş olur gibi. Ne dersiniz?

Superb lerin ve passatların son nesillerin 1.6 ve 2.0 dizellerinde KKK turbo kullanılmış. Bir eski nesillerde Garret. Bu söküp takma işleminde yine de sıkıntı çıkmaz değil mi, araştırdıkça çekiniyorum Montajda sıkıntı çıkmaz diyelim, Elektronik olarak sanırım wastegate bağlantısı var. Farklı markaların wastegate den gelen sinyallere verdiği tepki aynı mı? Farklı marka da olsa soketi takıp montajı bitiriyor muyuz?
    Her işletmede olabilir ama ege turbo denince bu forumun aklına müşteri şikayetleri gelir herhalde. Foruma üye idi belki hala üyedir bilemiyorum.

http://www.techturkey.com/forum/sohb...-hakk-nda.html

http://www.techturkey.com/forum/a-r-...turbo-yaz.html
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    -Simdi hybridde zaten ici komple degisicek kirik olsa bile olur ama yapmayin derdim.Ege turboyu bilmem ama su konuya bakmanizi oneririm. http://www.techturkey.com/forum/dize...turbo-tme.html

-DPF asla sokmek istemiyorum ama EGR’em bozuldu.Bayadirda bozuk,taktirmadan once yere dusurmustum ondanda olabilir bilmiyorum.Dpf dostu yazilim olduktan sonra sorun olmaz zaten.Benim 8.000km olmus big setupa geceli.Dertsiz sorunsuz, umarim cikarmazda.Hala cok fazla pay var. 1.9 bar basincim var safe degerlerdeyiz.2.3 de bile uzun soluklu gazlamada sorun olmaz sanirim ama gerekte yok boyle guzel.

-Watercoolerda gayet yeterli benim iat değerleri cok guzel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her işletmede olabilir ama ege turbo denince bu forumun aklına müşteri şikayetleri gelir herhalde. Foruma üye idi belki hala üyedir bilemiyorum.

http://www.techturkey.com/forum/sohb...-hakk-nda.html

http://www.techturkey.com/forum/a-r-...turbo-yaz.html
    Aslında bu sularda çok yeniyim. "Turbocu" olarak dün ilk bunları duydum, girdim facebook sayfalarındaki paylaşımlardan cihazlardan alet edevattan etkilenip buraya yazdım. İşler ciddiye binmeden evveliyatını araştırmadım hiç Eee o zaman bana iyi biyer önerin yol gösterin. Revize turboya pek sıcak bakmasamda maddiyata göre B ve C planları oluşturmam gerek. Bu arada D planım ÖzÇiyanKardeşler Chiptuningde yumuşak yazılım

-Simdi hybridde zaten ici komple degisicek kirik olsa bile olur ama yapmayin derdim.Ege turboyu bilmem ama su konuya bakmanizi oneririm. http://www.techturkey.com/forum/dize...turbo-tme.html

-DPF asla sokmek istemiyorum ama EGR’em bozuldu.Bayadirda bozuk,taktirmadan once yere dusurmustum ondanda olabilir bilmiyorum.Dpf dostu yazilim olduktan sonra sorun olmaz zaten.Benim 8.000km olmus big setupa geceli.Dertsiz sorunsuz, umarim cikarmazda.Hala cok fazla pay var. 1.9 bar basincim var safe degerlerdeyiz.2.3 de bile uzun soluklu gazlamada sorun olmaz sanirim ama gerekte yok boyle guzel.

-Watercoolerda gayet yeterli benim iat değerleri cok guzel
    Hocam Ankara RSA ya Facebook üzerinden ulaşıp turbo olayını sordum. Sizin dediğiniz gibi markaya bağlı sıkıntı olmaz dedi. Ama onların asıl çekincesi yeni tip motorların farklı olabilme ihtimali. Zira 4-5 sene önceki bloğa göre üretilmiş bir turbo edinmeyi düşünüyoruz. Bizim skoda sürpriz yapmasın bize diye kendisi şasi numaramı istedi.

Birde benim arabanın 190HP 2.0TDI versiyonu var. O turbo olarak BorgWarner BV-43D (04L253056G) kullanıyor. Benim orjinal üstündeki BV-35 sanırım. Ama bu 190 lığın sıfırını motosikletimi satsam alamam Çıkmasını bulmak da zaten tek tük satılan garajda yatırılan bu arabalar için sanırım imkansız Şuan GTD1449VZ nin bütünleşik manifolduyla tam uyumlu olup olmadığına emin olmak için sizlerden ve RSA dan bilgi, tecrübe bekliyorum.
    Konu srknyxl tarafından (29-11-2017 Saat 19:11 ) değiştirilmiştir.

Ersincelebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @srknyxl Araştırmalarıma göre sizdeki motor passat 1.6tdi ile aynı 2.0tdi passatlarda(motor kodu CRLB ) kullanılan turbo kodu 04L253010T sök tak olarak olması muhtemel fakat detaylı bir şekilde araştırmak lazım. benim önerim acele etmeyin yeni nesil motorlar biraz insanı üzebiliyor. sağlam bir firma/yazılımcı/garaj ile çalışmanız. Ayrıca bu işlerin Erzincanda kolay olacağını sanmıyorum Ankara İstanbul Antalya gibi yerlerdeki garajlar ile iletişime geçmenizi öneririm Ben @Mehmetmert 'in aksine dizel de downpipe kesinlikle öneriyorum tamam pisliği çok ama motorun sağlığı ve performansın sürekliliği açısından kesinlikle gerekli diye düşünüyorum tabi bu benim görüşüm herkesin görüşüne saygı duyarım.

Çıkma turbo ile uğraşmayın uğraşacaksanız da hibritleyin uğraştığınıza değsin ben ileride düşünüyorum GTD1449vz hibrit tadından yenmez fakat bu seferde ihtiyaçlar artacak external wg ve motoru soğutmak gerekecek bunun için kesinlikle methanol eklenmeli. Turbo vb işler için FE-KA turbo ile iletişime geçmenizi öneririm. kafanıza takılan soru vb ne varsa bana da sorabilirsiniz.
    Konu Ersincelebi tarafından (13-12-2017 Saat 11:56 ) değiştirilmiştir.
    SEAT LEON MKIII 1.6 TDI DSG
    INSTAGRAM:ad_cupra_tdi

oss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gtd1449vz bv43d pahali geldiyse manifold yaptirin veya kesin manifoldu flansla baska bir turbo takin sizde bircok arkadasta bolt on turbo kullaniyor sök tak temiz iscilik icin eger sizin boyle bir derdini, yok ise daha buyuk turbo takilabilir

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3V kasa superb big turbo oldumu?
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1449 olur...
    Birde bigturbo diyoruzda asiri buyukte degil aslinda, ama yuksek basinclara cok dayanikli 1449

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler