User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Multijet motor soğukken çekiş düşüklüğü?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Multijet motor soğukken çekiş düşüklüğü?

2006 model albea 1.3 multijet motor soğukken çekişi aşırı düşük vitesi 1 den 2 ye atınca çekmiyor. Yokuş başlayınca vites 3 te ise 2 ye ondanda 1. vitese kadar düşüyor ve zor çıkıyor. Ama motor ısınınca çekiş sorunu kalmıyor (5 kişi full bagaj yokuşta tıkanmıyor) ve daha öncesi araç uzun yol yapınca motoru durdurunca tekrar çalışmıyordu ve beklemek gerekiyordu. Enjektör yaptırdım ama soğukken hemen çalışan araba ısınınca çalışmakta zorlanıyordu.Yaptırdığım yerde bunların marş motoru zayıf olduğundan devir okuyucu tam okuyamıyor güçlüsünü taktırmam gerektiğini söyledi. Bazen çalışmada tutukluk yapıyor hayalet bi arıza mı var acaba. Yol bilgisayarında göstergede arıza vermiyor.( motor arıza, immobilizer, kızdırması buji vb. ışıklar motor çalışırken yanmıyor.) .Bilgisayara bağlandığında da p0704 (internetten baktım ve debriyaj müşürü) arızası yapmış ve sildik. Egr ye baktım ama göremedim bu modelde yok mu acaba. Nasıl bi yol izlemeliyim ilk dizel arabam. Ankara 'da multijet motordan anlayan arızalara nokta atışı yapacak ve emeğinin karşılığını alacak dürüst usta tavsiye ederseniz sevinirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soğukta çekişten düşük olması normal hepsinde aynı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soğukta çekişten düşük olması normal hepsinde aynı
    motor sıcakken 5 kişi ile bile yokuşta tıkanmayan araba sırf soğuk diye 2. viteste yokuş çıkamaması normal bişey mi ?
    Alıntı Berk007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin gibi adamda kimbilir ne oynatıcılar vardır, bunu da indiriver

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Isınıncaya kadar aracın soğukta çekişten düşmesi elbette normaldir. Aracınızda EGR valfi mevcut. EGRyi temizletin. Ciddi faydasını göreceksiniz hem rölantide hemde tırmanışta. Yetkili servisler yapıyor bu işlemi daha sağlıklı olur. Buranın ayazı Erzurumdan beter. İlk çalıştırmada bu soğuklarda en az 2 dk çalışsın araç beynine kan gitsin. Stop etmeden evvelde 1 dk kadar rölanti yapın motorun ve turbonun sağlığı açısından iyi olur.

aposport - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam,

Araban kaç yüz binde?

Hiç karbon clean yaptırdın mı?

Sensör / enjektör / EGR temizlettin mi?

Yakıt katkısı attın mı?

Yakıtı hep iyi / kaliteli markadan aldın mı? Yoksa diğerleri gibi Class a Lukoil mi sardın? Flash kartta çıkarttırdım de tam olsun.

Bunların yapmadığını var sayarsak çekişten düşmesi de, bayılması da normal.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende 2013 e5 motor 103 binde linea var 1.3 mjet motorda da aynısı geçerli 1 vites de yokuş çıkmıyor tek kişiyken neredeyse stop edicek gibi oluyor ısınınca sıkıntısı yok arkadaşım ticari takside çalışıyordu ondada aynı araçdan vardı onunki 450 bindeydi oda sogukken performans yok yokuşda stop edicek gibi oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KemalHDH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Isınıncaya kadar aracın soğukta çekişten düşmesi elbette normaldir. Aracınızda EGR valfi mevcut. EGRyi temizletin. Ciddi faydasını göreceksiniz hem rölantide hemde tırmanışta. Yetkili servisler yapıyor bu işlemi daha sağlıklı olur. Buranın ayazı Erzurumdan beter. İlk çalıştırmada bu soğuklarda en az 2 dk çalışsın araç beynine kan gitsin. Stop etmeden evvelde 1 dk kadar rölanti yapın motorun ve turbonun sağlığı açısından iyi olur.

2 dk beklemek motora daha fazla zarar veriyor motor yağının motor içinde tam turu 10-15 saniye sürüyor bu 15 sn bekleyip yavas yavas 2500 deviri geçmeden yürütmek daha faydalı ama stop etmeden önceki 1 dk olayına katılıyorum hatta gidilen yolun uzunluğu ve performansa da bakılıp bu süre uzatılabilir

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Isınması ve yağlanması için rölantide 2 dk çalışması motora nasıl bir zarar verebilirki? 15 saniye çalıştırıp gaza basmaktan daha zararlı olabilirmi?

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar bazı motorlar soğukken gaz yemez dediğiniz gibi çekişten düşer hatta hava çok soğuksa düz yolda gaza basarsın yığılır kalır.Çok soğuk havalarda motoru çalıştırınca 2 dk bekleyin hararet ibresinin kalkmasına gerek yok iki dk bekleyin motor kendini toparlar bu tür sorunlar yaşamazsınız.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

barakuda26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun süre 1.3 multijet kullandım, sabahları il çalıştırmada ve stop etmeden birer dakika beklemek gerekiyor her açıdan yararınıza olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Makyajlı Albea 2005 multijet kullanıyorum günlük olarak
    motor soğukken çok dik bir yokuşu çıkamıyorsun
    Ne yaparsan yap araba gaz yemiyor araba stop edecek hale geliyor o dik ve daracık yokuşu geri gidip motorun ısınmasını bekleyip anca öyle çıkmışlığım var
    Ama ısınınca en ufak bir performans sorunu yok

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Motor ısınmadan hararet çıkmadan

Gaz yemez tepki vermez

Çok 1.3 multi kullandım

Renoda bu olay yok dci lerde oda dip not olsun

Motorun yağlanması ile alakalı değil

Isınması İle alakalı

Isındıktan sonrada sıkıntı varsa

Ustaya gidin
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Sercan K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Baradiel46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 dk beklemek motora daha fazla zarar veriyor motor yağının motor içinde tam turu 10-15 saniye sürüyor bu 15 sn bekleyip yavas yavas 2500 deviri geçmeden yürütmek daha faydalı ama stop etmeden önceki 1 dk olayına katılıyorum hatta gidilen yolun uzunluğu ve performansa da bakılıp bu süre uzatılabilir
    Bu kısma bende anlam veremedim. 2 dk beklemek neden daha fazla zarar verir ?

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sercan K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kısma bende anlam veremedim. 2 dk beklemek neden daha fazla zarar verir ?
    Konuyla ilgili önceden bir yerde okumuştum ancak yeniden arattığımda göremedim , benim bildiğim ve hatırladığım rölantide aracı bekletmek yağın aşınmasına sebep oluyordu , haliyle aracı yüksek devir çevirmeden yürür halde ısıtmanın daha faydalı ve hızlı olduğu söyleniyordu.

Yine arattığımda şöyle bir yazı buldum aşağı yukarı okuduğuma benzer şeylerden bahsedilmiş ;

"kısa vadede, motor ve motora yardımcı aksamların önceden mevcut bir sorunu olmadığı varsayımı ile, pek bir sorun olmaz.
    ancak, rölantide çalıştırma işi bir alışkanlık haline getirilirse, ciddi sorunlara yol açabilir.
    örneğin,
    - rölantide düşük(ve ısındıkça basınç seviyesi düşen)yağ basıncı ile çalışan metal yüzeyler daha fazla ve daha süratli aşınır.
    - rolantide soğutucu (coolant - anti freeze) sirkülasyonu da daha yavaştır, olası tortular olmadık yerlere çöker, tıkanma yaratabilir.
    - bu kadar yavaş çalışan pistonlar, ister inanın ister inanmayın, gerekli momentuma erişemediklerinden silindir içinde ancak belli bir noktaya erişerek, bu ulaştıkları en tepe noktada (tdc) çepeçevre kurum bırakırlar. bu da sonra yüksek devirlerde bela olur.
    - özellikle emme sübabının üzerinde, yine yavaş ve çalışma sıcaklığına erişememiş olmaktan dolayı kurum oluşur. bu kurum, hem sübabı ağırlaştırıp ileride bir hantallik etkisi yaratır, hem de üzerine püsküren yakıtı emip damlalar halinde silindirin içine akmasına yol açarak yanma olayının ırzına geçer, ki motor öksüre tıksıra çalışmaya başlayabilir.
    -en fenası da, pistonların etrafındaki sekmanlar (oil control rings) kurum yüzünden sıkışıp kalırlar. bu da, her zaman yağdan daha ince olan yakıtın, kompresyon aşamasında buradan acele aşağıdaki yağa karışması demektir. yağ kapkara olur, niteliği bozulur ve incecik olur. al sana bir aşınma sebebi daha.
    - sürekli rölantide çalışan bir motorun elektrik sistemi ise, "cepten yer". alternatörler genellikle 1500-1700 devirden sonra verimli bir şekilde elektrik üretmeye başlarlar. motor uzun süre rölantide çalışıyor iken yardımcı/ilave sistemler de elektrik kullanıyor ise, alternatörün ürettiği güç bu talebi karşılayamaz ve akü sınırlı kapasitesi ile devreye girer. "
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozoozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyla ilgili önceden bir yerde okumuştum ancak yeniden arattığımda göremedim , benim bildiğim ve hatırladığım rölantide aracı bekletmek yağın aşınmasına sebep oluyordu , haliyle aracı yüksek devir çevirmeden yürür halde ısıtmanın daha faydalı ve hızlı olduğu söyleniyordu.

Yine arattığımda şöyle bir yazı buldum aşağı yukarı okuduğuma benzer şeylerden bahsedilmiş ;

"kısa vadede, motor ve motora yardımcı aksamların önceden mevcut bir sorunu olmadığı varsayımı ile, pek bir sorun olmaz.
    ancak, rölantide çalıştırma işi bir alışkanlık haline getirilirse, ciddi sorunlara yol açabilir.
    örneğin,
    - rölantide düşük(ve ısındıkça basınç seviyesi düşen)yağ basıncı ile çalışan metal yüzeyler daha fazla ve daha süratli aşınır.
    - rolantide soğutucu (coolant - anti freeze) sirkülasyonu da daha yavaştır, olası tortular olmadık yerlere çöker, tıkanma yaratabilir.
    - bu kadar yavaş çalışan pistonlar, ister inanın ister inanmayın, gerekli momentuma erişemediklerinden silindir içinde ancak belli bir noktaya erişerek, bu ulaştıkları en tepe noktada (tdc) çepeçevre kurum bırakırlar. bu da sonra yüksek devirlerde bela olur.
    - özellikle emme sübabının üzerinde, yine yavaş ve çalışma sıcaklığına erişememiş olmaktan dolayı kurum oluşur. bu kurum, hem sübabı ağırlaştırıp ileride bir hantallik etkisi yaratır, hem de üzerine püsküren yakıtı emip damlalar halinde silindirin içine akmasına yol açarak yanma olayının ırzına geçer, ki motor öksüre tıksıra çalışmaya başlayabilir.
    -en fenası da, pistonların etrafındaki sekmanlar (oil control rings) kurum yüzünden sıkışıp kalırlar. bu da, her zaman yağdan daha ince olan yakıtın, kompresyon aşamasında buradan acele aşağıdaki yağa karışması demektir. yağ kapkara olur, niteliği bozulur ve incecik olur. al sana bir aşınma sebebi daha.
    - sürekli rölantide çalışan bir motorun elektrik sistemi ise, "cepten yer". alternatörler genellikle 1500-1700 devirden sonra verimli bir şekilde elektrik üretmeye başlarlar. motor uzun süre rölantide çalışıyor iken yardımcı/ilave sistemler de elektrik kullanıyor ise, alternatörün ürettiği güç bu talebi karşılayamaz ve akü sınırlı kapasitesi ile devreye girer. "
    Cevap için teşekkürler. Fakat burada ki maddeler sanki araç hareket halinde iken motoru rölantiye alma yani vitesi boşa alıp gitme esnasında oluşabilecek durumlar gibi geliyor bana. İlk çalıştırmada 2 dakika rölantide durması kanımca zarar vermez düşüncesindeyim.

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sercan K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap için teşekkürler. Fakat burada ki maddeler sanki araç hareket halinde iken motoru rölantiye alma yani vitesi boşa alıp gitme esnasında oluşabilecek durumlar gibi geliyor bana. İlk çalıştırmada 2 dakika rölantide durması kanımca zarar vermez düşüncesindeyim.
    Bende 2 dakikadan bir şey olacağını düşünmüyorum. Ancak uzun süre rölantide bekleme taraftarı değilim hiç beklemedim bazısı araç hararet ibresi kalkana kadar bekliyor sanırım birazda onları kapsıyor. Ben kendi aracımda cold start bitene kadar bekliyorum oda yaklaşık 45 saniye - 1 dakika falan sürüyor devir normale inince ısınana kadar basmıyorum zaten bizim araçlarda yağ sıcaklığı 90 dereceye ulaşmadan dip gazdan kaçının deniliyor , haliyle işe gelene kadar ancak 50 derece falan oluyor dsg de sağolsun 1600 rpm de vites değiştirdiği için pek çekincem kalmıyor.
    ABO TRADING
    STR

RedLine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MAF sensörünün fişini çekip deneyin çekiş düzelecekmi düzelir ise , MAF sensörünüzü temizleyin. Temizlik kurtarmassa yeni sensör almanız gerek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozoozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 2 dakikadan bir şey olacağını düşünmüyorum. Ancak uzun süre rölantide bekleme taraftarı değilim hiç beklemedim bazısı araç hararet ibresi kalkana kadar bekliyor sanırım birazda onları kapsıyor. Ben kendi aracımda cold start bitene kadar bekliyorum oda yaklaşık 45 saniye - 1 dakika falan sürüyor devir normale inince ısınana kadar basmıyorum zaten bizim araçlarda yağ sıcaklığı 90 dereceye ulaşmadan dip gazdan kaçının deniliyor , haliyle işe gelene kadar ancak 50 derece falan oluyor dsg de sağolsun 1600 rpm de vites değiştirdiği için pek çekincem kalmıyor.
    Dediğin gibi bende devir normale gelene kadar bekleyip devam ediyorum. Hararet göstergesini beklersek oooooo çok zaman alır o

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç ticari çıkması ben aldığımda motorun yeni yapıldığını söylediler computest e motor 100 çıktı ama ne kadar doğrudur. Kilometresi göstergede 298.000 kmde ama düşürmüşlerdir heralde sms attım ama km bilgisi gelmedi.Daha önceden 98 1.4 şahin vardı ona bakarak fiyatına göre fena sayılmaz.(klima,hid. direksiyon dizel vs. artıları var). sıfır ve ikinci el fiyatları aşırı arttı. Tanıdığımın grandepuntosuyla karşılaştırdım ve Egr motorunu emme manifoltunun orda göremedim.Enjektörü yaptırdığım yer akışmetre bozuk dedi(Hangi akla hizmet zaten açıp kurcalamışlar vidasının biri yok ve içte kırıkta vardı) ama arabada bi sorun yoktu sonra araba yürüyemez olunca parçayı alıp kendim değiştirdim düzeldi bilgisayara bağlayınca sadece debriyaj müşürü arıza sı veriyodu onuda sildirdim.yağda eksiltme yok ve çubukta beyazlama yok , hararet ortayı geçmiyo yedek su deposunda kabarcıklanma yok , soğuk motorda hemen çalışıyor , eksozdan siyah beyaz duman atma yok rolanti sabit dalgalanma yok gidişte sıkıntı yok.Sadece ilk çalıştırmada motor soğukken oda belki diğer dizellerden hacimsel düşüklüğünden mi acaba (1.5 dci , 1.6 hdi böyle bişey yok ama multijetler alt devirleri zayıf) Mazotu bilindik firmalardan alınıyor öncesi muallak.İyi ustaları tenzih ederim ama bazı ustalar tamir edeceğim diye gereksiz parçaları değiştiriyor yada bozuyor.Sanayide karışık değilde bi markaya bakılsa bence iyi olur. Çünkü kronik sorunlar daha iyi anlaşılır ve örneğin sıvıların ne kadar konulacağı vb .Bana göre yetkili servisin tek iyi yanı yaptığı araçla ilgili dökümasyanların olması ve işi belgelendirmesi , sıkıntılı bir durumda birşeyi ben yapmadım burda diyemeyecekler ve taktıkları bazı parçalara işçilik ve malzeme garantisi vermeleri ve muhatap bulunabilmesi (örneğin yetkili serviste orjinal hava filtresi 35 tl diyelim aynı ürün yedek parçacıda 25 tl tamam işçilik pahalı olabilir ama ) Forumda daha detaylı bilgi bulduğumdan sordum. Örneğin şahinin şanzumanı ötüyordu sanki demirlere odun sürter gibi vitesi iterek tutarsan kesiyordu.Sanayide tanıdığım 2 usta ve tanımadığım 1 usta da şanzuman inecek 150 tl inme binme parası şanzumanda ne çıkarsa artı dediler.Ben 500 tl gidecek heralde dedim. Başka tanıdığım ustaya götürdüm , sürdü arabayı ,kaldırdı altına girdi bir civata attı ve düzeldi usta borcum ne 10 tl versen yeter dedi.
    Konu eren_otto tarafından (18-12-2017 Saat 17:24 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler