User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: 0 km den itibaren dizel motorun bakimi nasil olmalidir ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Thumbs up 0 km den itibaren dizel motorun bakimi nasil olmalidir ?

1.6tdi octavia aracım var 1 sene oldu 34.xxx kmde.1 sene sonra da garantisi bitiyor.Servis bakım ücretlerini vs biliyorsunuz. Servis bakımının normal dışarda yapılan bakımlardan çok kalite farkı var mıdır bu parçaların ürün kodlarını alıp kendimiz temin edip değişimini yaptırsak eksisini görür müyüz araca uzun yıllar binmeyi düşünüyorum. Motor yağı olarak ne tercih edebiliriz servis yağının kalitesi farklı mıdır dışarıdan.Enjektör ve bor katkıları kaç bin km de bir atılmalı ben ne zaman başlamalıyım önerilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler..

By_Carizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ugur95 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.6tdi octavia aracım var 1 sene oldu 34.xxx kmde.1 sene sonra da garantisi bitiyor.Servis bakım ücretlerini vs biliyorsunuz. Servis bakımının normal dışarda yapılan bakımlardan çok kalite farkı var mıdır bu parçaların ürün kodlarını alıp kendimiz temin edip değişimini yaptırsak eksisini görür müyüz araca uzun yıllar binmeyi düşünüyorum. Motor yağı olarak ne tercih edebiliriz servis yağının kalitesi farklı mıdır dışarıdan.Enjektör ve bor katkıları kaç bin km de bir atılmalı ben ne zaman başlamalıyım önerilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler..
    motor yağı kaputun altında Castrol 5-30 yazıyordu sanırım önerilen, yetkili serviste aynı yağı kullanıyor denilmişti bana avek oto'da ne kadar doğru bilmiyorum.
    Alıntı Crack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaputun altındaki beygirlere bile tecavüz etmişler. yok böyle birşey.

Alıntı Caesar; Nickli Üyeden Alıntı
    imam os.rmamış s.çmış cemaat ise dünyada bu güne kadar yapılmamış bir eylem yapiyor. hey maaşallah

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor yağı tavsiye konusu tamamen ticari boyut. Vizikotisesi uygun kaliteli bir yağ kullanın derim.

Hiç bir tür katkı yada temizleyici kullanmayın, 100k km’de bir iyi bir dizel serviste enjektörleri temizlettirebilirsiz

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ugur95 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araca uzun yıllar binilecekse 3 e 5 e bakmayıp serviste bakım yaptırmakta fayda var bence. İlerde yasanabilecek sorunlara karsı arabayı iyi niyet kapsamına alırsınız.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araca uzun yıllar binilecekse 3 e 5 e bakmayıp serviste bakım yaptırmakta fayda var bence. İlerde yasanabilecek sorunlara karsı arabayı iyi niyet kapsamına alırsınız.
    Arkadasa katiliyorum. Annemde octavia dizel var. Son bakimi benden habersiz disarida yaptirmislar. Sanziman arada titriyor ve enjektorler inanilmaz sakirdiyordu. Bende servise gotururuz dedim ki! Son bakimin disarida yapildigini ogrendim(sifir aldiklari gun tembihlemistim servis disinda kimseye elletmeyin diye). 5 yasinda 80k km deydi. Mecburen disarida enjektor ayari, temizligi ve agir bakimini yaptirdim. Yalandan yere 2500-3000tl para odedim. Sirf bakim icin 300-400 lira kar edicekler diye

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yardimci olur umarim
    YouTube

Araciniz dsg ise servise gitmeye devam edin iyi niyet icin degilse gerek yok.
    Bor veya herhangi bir katki katmanizada gerek yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç manuel senede 2 kez bakıma giriyorum yorumlara bakılırsa servise devam edicem gibi teşekkür ederim öneriler için sağolun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorduğun soru hakkında forumda detaylı olarak açıklamalar ve daha önce açılmış konular var. Kısaca tekrar yazayım.

1) Servis yağının aynısı dışarıda satılıyor. Markalar ve servisler çeşitli iskontolar ve destekler alarak belirli bir markayla belirli bir sürede kullanım anlaşması imzalıyor ve o süreçte anlaşmalı olduğu yağı kullanıyor. Aradaki sözleşme bittikten sonra kendi standartlarını karşılayan başka bir markayla anlaşma imzalıyor. Yani bir marka devamlı şu markayı kullanıyor ve bu marka en iyisi demek değildir. Ayrıca patron şirketi yetkili servis isterse üreticinin anlaşmalı olduğu firmanın yağını değil üreticinin önerdiği yağlardan herhangi birinide kullanabilir. Yani VW eğer Castrol ile anlaşmalı ise ilk dolumda Castrol kullanır, distribütörün yani Doğuş otonun kendi servislerinde de Castrol kullanılır. Ancak Doğuş'un kendi servisleri değilde diğer yetkili servis olan örneğin XYZ Oto VW'nin onayladığı yağ olan Mobil 1' Esp Formula'yı kullanabilir.
    Yağ olarak üretici tavsiyesi 5w30 viskozitede yağ kullanacaksınız. Aracınızda dizel partikül filtresi bulunmasından dolayıda 5w30 yağın düşük kükürtlü (Low SAPS) tipi olanını almanız gerek. Mobil 1 ESP Formula 5w30 kullanmanızı tavsiye ederim. Aracınız filtre değişimi ile beraber 4.3 litre yağ alır.

2) Yağ filtresini mutlaka orjinal kullanın yada Mahle marka alın. Piyasadaki yedek parçacılar orjinal diye herhangi bir marka yan sanayi ürün verebiliyorlar. En iyisi yağ filtresini gidin yetkili servisten satın alın, piyasadan almaya kıyasla en fazla 15 TL fazla ödersiniz.

3) Hava filtresi yada polen filtresini piyasadan Mahle, Hengst, Mann gibi markalardan yada FİL filtre gibi yerli filtrelerden hangisi hesaplıysa onu alıp kullanabilirsiniz. Sonuçta hepsi çok kaliteli ürünlerdir. Fil filtre yerli bir firma olup Mann, Hengst gibi dünya markalarına üretim yapmaktadır. Aracınıza serviste takılan filtrelerin yada montajda kullanılanların Fil filtre tarafından üretilmiş olma ihtimali vardır.

4) Enjektör ve bor katkıları tamamen saçmalık, kesinlikle bu tarz ürünlere paravermeyin, hele ki yağa asla bir katık koymayın. Yağın özelliğini bozarsınız. Yağ katıklarından yağın çamurlaşmasına ve buna bağlı olarak karterdeki yağ süzgecini tıkayıp motorun bitmesine sebep olanları var. Her motor yağının içinde üretici tarafından gerekli katkılar eklenmiştir bundan dolayı asla dışarıdan başka bir katık ilave edilmemelidir. İlave deceğiniz katık sizin kullandığınız yağın içinde bulunan başka bir katıkla tepkimeye girrek yağın bozulmasına ve çamurlaşmasına neden olabilir.
    Enjektör temizleme katıklarıda tamamen para tuzağından ötesi değildir. Yakıtın üretimi aşamasında gerekli tüm katkılar rafineri tarafından eklenmektedir, buna ilave olarak bazı akaryakıt firmaları kendi katıklarını da ilave ediyor. Kirlenmiş enjektörü temizlediğini iddia eden katık kirlenmiş yakıt filtresinden geçerken nasıl oluyorda filtredeki kirleri söküp enjektörü tıkamıyor? Yada temizleyici olduğu iddia edilen katık nasıl oluyorda zamanla kitlenen yakıt deposundaki kirleri sökerek enjektöre ve filtreye taşımıyor?
    Enjektör temizleme katıkları araca konduğunda yakıtın yanmasındaki bir takım değişikliklerden (yakıtı inceltmesinden dolayı) ve kullanıcı üzerindeki psikolojik etkisinden dolayı işe yarıyor izlenmi versede aslında hiçbir işe yaramaz. Dizel yakıt katkısı olarak sadece yakıtın aşırı soğuklarda (-18 civarı) donmasını önleyen katılar işe yarar.

oss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 bin km de rodajı biter rodaj bittikten sonra hava filtresi yağ filtresi yağ dceğiştirin sonraki bakımınız 7500 olsun motor içi temiz tutmak için normalde 15bin

serkanokan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yetkili servis / özel servis tartışmasının dışında başka bir şeyden bahsedeyim. Arabama ne zaman yan sanayi parça taksam zararını gördüm. Bundan sonra asla alternatif bir malzeme kullanmam.

Yan sanayi polen filtresi aldım, kaloriferin ana borusunun polen filtresini içine çekmesinden dolayı kalorifer ıslık sesi çıkarıyordu. Orjinal polen filtresi alarak sorun çözüldü.
    Yan sanayi fren balatası aldım, arabanın fren performansı en az %20-%30 civarında kötüleşti. Orjinal fren balatası alarak sorun çözüldü.
    Orjinal baskı balata ve bilya aldım, ancak değişimin yapıldığı özel servis başka bir markada uzmanlaşmış bir servisti ve elindeki şanzıman yağı ne ise o kullanıldı. Sorunun şanzıman yağından kaynaklandığını düşünmekle birlikte araba soğukken vitese girmeme, vitesten çıkmama sorunları yaşandı. Araba satıldı, sorun dolaylı yoldan çözüldü.

oss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    orjinal filtre en iyisidir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler