User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: megane2 1.5 dci 100hp mazot kokusu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

megane2 1.5 dci 100hp mazot kokusu

Merhaba forumdaşlar.

Başlıktada belirttiğim gibi megane2 dizel araç sahibiyim. Aracımdaki sıkıntım araç çalışır vaziyette kapılar açıldığında veya arkasına geçtiğimde egzosdan çıkan kokuda acayip bi ağır koku var. Direk yanmamış mazot gibi değil ama değişik bayada boğucu bir koku. Araç 205 binde çekişinde bir problem yok ara hızlanmaları biraz yavaş gibi 100hp ye göre. Onun dışında rampada çekişi yakıt tüketimi gibi konularda normal standartlarında kalıyor hatta yakıt tüketimi çok güzel.

Çiğ yakıt atıyor desem yol bilgisayarı ile pomdan aldığım yakıt oranı hemen hemen aynı diyebilirim. Şayet attığı yakıt ile hesaplasa, Denizlide yaşayan birisi olarak 5-5,5 litre arası geziyorum daha aşağısına inmez diye düşünüyorum. Şimdi asıl soruma geleyim dizelede uzağız yaklaşık 1 yıldır kullanıyoruz ama tam kavrayamadık. Bu kokuya ne sebep olabilir kat tıkanması falan böyle ağır bir koku yapar mı? Yağ eksilteme yapmıyor aracım ne siyah nede mavi duman atımı da mevcut değil sadece çok ağır bir koku mevcut. Yardımlarınızı bekliyorum

Emirhancakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hayatımda Dizel arabaya bulaşmam diyordum, istemsizce Doblo sahibi olmuştum. Aynı pis koku inan bende de vardı. Sorunu çözdüm. Çözümünü söyleyeyim; sat kurtul E5 de hafif rampa yukarı gazladığım da akşamları xenonlu bir araç arkamda olursa egsozdan çıkan hafif dumanı görebiliyordum. Büyük ihtimal ile benim düşüncem, enjektörlerden kaynaklanıyor. Çiğ yanmamış pis mazot kokusu..

Yakıt tüketimi normaldi yani işeme yoktu ama kokuyordu. Çözemedim sattım, kurtuldum o pis kokudan. Kapısına yanaştığım herkes ne pis kokuyor diyordu.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk tavsiyem enjektörlerini, kızdırma bujilerini, turbonu kontrol ettirmen olur. Koku konusuna gelirsek bazı firmaların mazotu katkılardan dolayı gerçekten çok kötü kokuyor yakıt aldığın yeri değiştirip dene bir de.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam enjektör , ısıtma bujisinden yapar büyük ihtimal.
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 yıldır kullanıyoruz yaklaşık dizel masraflı olduğu için istemezdim ama bi sorun teşkil etmiyor şimdilik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    11 aydır düzenli olarak tek istasyon tek pompadan alım yapıyordum. 2 ay oldu evi taşıdık yine orada da tek istasyon tek pompa yapıyorum ama sonuç aynı. Tavsiyelere uyacağım teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam enjektör , ısıtma bujisinden yapar büyük ihtimal.
    Sağolun. İlk bu hususlara dikkat edeceğim

Emirhancakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk çalıştırma da duman atıyordu bayağı yoğun bir şekilde ve çok pis kokuyordu. Kızdırma bujilerini değiştirince düzelmişti. Ama 1 ay sürmeden yine patlamıştı her ne kadar dikkat etsem de..

İlk işin kızdırma bujilerini kontrol ettirmek olsun ya da kendin de kontrol edebilirsin. 1 tane kablo yardımı ile.

Dikkat etmen gereken husus, kızdırma bujileri sökerken kırılma ihtimali çok yüksek. Kırılırsa silindir kapağının içinde kalıyor. Ya kapağı söküyorlar ya da tornacı sökmeden çıkartıyor, o da 4 tanesi 400 TL ye mal oluyor. Millet bulmuş yolunu anlayacağın
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emirhancakir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk çalıştırma da duman atıyordu bayağı yoğun bir şekilde ve çok pis kokuyordu. Kızdırma bujilerini değiştirince düzelmişti. Ama 1 ay sürmeden yine patlamıştı her ne kadar dikkat etsem de..

İlk işin kızdırma bujilerini kontrol ettirmek olsun ya da kendin de kontrol edebilirsin. 1 tane kablo yardımı ile.

Dikkat etmen gereken husus, kızdırma bujileri sökerken kırılma ihtimali çok yüksek. Kırılırsa silindir kapağının içinde kalıyor. Ya kapağı söküyorlar ya da tornacı sökmeden çıkartıyor, o da 4 tanesi 400 TL ye mal oluyor. Millet bulmuş yolunu anlayacağın
    Sen böyle söyleyince arabaya bakasım kalmadı duman, yakıt, çekiş ile ilgili hiç bir sıkıntım yok sadece pis koku canımı sıkıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam bu her dizelde belli km/yaş aralığında olabilecek şeyler. Km olarakta zaten bakım isteyeceği zamanlar aslında. Benim araçtada soğukken ilk çalışmada koku var fakat az diye umursamıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam bu her dizelde belli km/yaş aralığında olabilecek şeyler. Km olarakta zaten bakım isteyeceği zamanlar aslında. Benim araçtada soğukken ilk çalışmada koku var fakat az diye umursamıyorum
    Aynen öyle abi. 14 yıl broadway binip bakım nedir bilmeyince değişik geliyor yağ su lastik yakıt devamdı çok araba binmeyince bakım koymuyor insana. 2003 yılında 83 binde aldı babam broadwayi 2013ten 17 ye kadar beraber kullandık tekaraç. 2017 mayısta 133 binde satıık. Şimdi bununda yağ bakımı geldi yıllık 10000 km diyordu bakıma 5,200km yaptık yıl doldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Cihan9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle abi. 14 yıl broadway binip bakım nedir bilmeyince değişik geliyor yağ su lastik yakıt devamdı çok araba binmeyince bakım koymuyor insana. 2003 yılında 83 binde aldı babam broadwayi 2013ten 17 ye kadar beraber kullandık tekaraç. 2017 mayısta 133 binde satıık. Şimdi bununda yağ bakımı geldi yıllık 10000 km diyordu bakıma 5,200km yaptık yıl doldu
    Biz de 20 yıl şahin kullandık. Tabi mekanik olarak teker direksiyon vardı sadece. Şimdi Kia Cerato var. Tabi insan hemen alışamıyor ama modern arabalar büyük kolaylık her anlamda. Güle güle kullanın dostum

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biz de 20 yıl şahin kullandık. Tabi mekanik olarak teker direksiyon vardı sadece. Şimdi Kia Cerato var. Tabi insan hemen alışamıyor ama modern arabalar büyük kolaylık her anlamda. Güle güle kullanın dostum
    Cerato yu cok begeniyorum. Araç alirken hep kafamda vardi ama param yetmediği icin almamıştım. 1990dan 2012 ye arası bizde kullandık yazın uzun yola cikmadan 1 hafta önce stresi başliyordu
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cerato yu cok begeniyorum. Araç alirken hep kafamda vardi ama param yetmediği icin almamıştım. 1990dan 2012 ye arası bizde kullandık yazın uzun yola cikmadan 1 hafta önce stresi başliyordu
    96-2016 arası biz de.Valla abi Şahinimize çok üzülmüştüm o zaman. Hem ilkleri yaşadığım bir arabaydı hem de bebek gibiydi. Aklımızda da cerato ve aynı yılların elentrası vardı. Cerato kısmet oldu. Hem de tanıdığımız bildiğimiz bir arabaydı. Performansı , genişliği , konforu cidden kendine bağlıyor. Ayrıca sizin 206 nın da maşallahı var

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler