User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Kia K2500 hata kodu

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Kia K2500 hata kodu

Öncelikle merhaba,

İş yerinde kullandığımız 2006 model Kia K2500 aracımız var.

Araç yolda sabit gazda giderken sanki gaz verip çekiyormuş gibi yapıyor. Öne atılıp daha sonra geri düşüyor ama çok ince bir şekilde. Ayrıca rampalarda sanki güçten düşüyormuş gibi.

Bu sıkıntıdan dolayı araç pompacı, enjektörcü ve turbocuya gitti hiçbir sıkıntı yok denildi. Sadece sanırsam ısıtma bujilerinde sıkıntımız var, beklemeden marş basınca biraz geç marş alıyor ve bazen çok marş basınca inceden beyaz/gri gibi bir duman atıyor. Yürürken ya da boştayken hiçbir şekilde duman atma sıkıntısı yok.

Elm327 cihazına bağladım. P1131 kodlu hatayı verdi. Bu kodun ne anlama geldiğini bulamadım başka markalarda o2 sensörü anlamına geliyor fakat araçta o2 sensörü yok bildiğim kadarıyla.

Kia'dan anlayan ya da elinde bu kodun ne anlama geldiğini bilen biri varsa yazabilir mi?

Ayrıca araç 2013'ten 90 binden beri bizde. Kilometre şu an 120 binlerde. İşçi vs kullanmaz, kötü yakıt alınmaz araca. Garip bir şekilde şehiriçi ve şehirdışı yakıtı da aynı yaklaşık 11-13 litrelerde bunun sebebinin de bu hata olduğunu düşünüyoruz. Eğer burdan çözüm ya da öneri bulamazsak zaten servis bakımlı olduğu için götürüp cihaza bağlatmayı düşünüyorum net hata kodu için.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elm327'yi hangi programla kullanıyorsunuz?Eğer CD ile gelen programlardan birini kullanıyorsanız,hata ekranında sağ alt köşede üreticiye özgü hata kodu diye bir seçenek var.Oradan Kia'yı seçip bakın bir de.Bunun haricinde bir akışmetre temizliği istiyor gibi duruyor.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elm327'yi hangi programla kullanıyorsunuz?Eğer CD ile gelen programlardan birini kullanıyorsanız,hata ekranında sağ alt köşede üreticiye özgü hata kodu diye bir seçenek var.Oradan Kia'yı seçip bakın bir de.Bunun haricinde bir akışmetre temizliği istiyor gibi duruyor.
    Torque Pro, Car scanner ve Eobd programlarında denedim hepsinde aynı hata kodu çıktı ama üreticiye özgü hata kodu gibi bir seçenek göremedim telefonda müsait bir zamanda yine takıp bakmam gerek.

Dediğinizi dikkate alıcam sökebilirsem map ve maf'ı izopropil alkol ile temizlemeye çalışayım. ***** aracın motoru çok garip yerde olduğu için uygun yerdeyse sökerim yoksa servise söylesek temizlik yapabilirler herhalde.

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam bahsettiğiniz sorun 'hava akışmetre sensörü' yani maf sensörü gibi geliyor bana. Yerini bilmiyorsanız hava filtresinin hemen başlangıcında yani. Sensörü söküp yağsız kontak spreyle temizleyip denerseniz olabilir

Ayrıca arıza kodunu yazıp arattığımdada bunu buldum. Benim dediğimden farklı bir arıza Code p1131 kia k2500 fuel adjustement resistor - Fixya
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam bahsettiğiniz sorun 'hava akışmetre sensörü' yani maf sensörü gibi geliyor bana. Yerini bilmiyorsanız hava filtresinin hemen başlangıcında yani. Sensörü söküp yağsız kontak spreyle temizleyip denerseniz olabilir

Ayrıca arıza kodunu yazıp arattığımdada bunu buldum. Benim dediğimden farklı bir arıza Code p1131 kia k2500 fuel adjustement resistor - Fixya
    Akışmetre hava filtresinin yanında değildir bence. Hiç dikkat etmedim aslında ama hava filtresi kasa ile kabin arasında dışarıda bir yerde böyle pahalı bir sensörü açığa koyacak halleri yoktur herhalde.

Aynen arıza kodunu yazdığımda ben de bu siteyi buldum fakat parça olarak ne değişmeli ya da türkçe olarak sanayide ya da serviste adı nedir bulamadım. Hatta tam olarak foto bile bulamadım bu konu hakkında.

Edit: Gerçi yakıt ayarlama rezistörü gibi bişey bu da aslında mantıken akışmetrenin görevi gibi. Ben bi ara akışmetrenin yerini bulup söküp temizleyeyim ya da kablolarına bakayım çünkü kodun yanında bir de düşük voltaj diye ibaresi vardı belki tesisatlık bir olaydır.

Edit 2: Biraz daha araştırdım bazı arabalarda "fuel adjustement resistor" Map sensörüne de tekabul ediyormuş. Bize eğlence çıktı gibi ikisini de söküp izopropil alkolde banyo yaptırmak lazım.
    Konu CemBerk tarafından (29-09-2018 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler