User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Volvo C 30 1.6 D Performansta Kesiklik

KaradumanBerke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Volvo C 30 1.6 D Performansta Kesiklik

Herkese merhaba.
    2009 model Volvo C 30 aracım var 2 ay önce satın aldım.
    Geçen gün ilk defa uzun yol yaptım biraz denemek için yüksek hızlara çıkmaya çalıştım fakat şöyle bir sıkıntıyla karşılaştım. 145 - 150 gibi 5. Vitese attım ve 160 a kadar gayet stabil bir şekilde hızlanmaya devam etti. Sonrasında bir anda sanki duvara çarpmış gibi kesildi 165 e zar zor çıktı bıraktım. Çok çok az bir rampa çıkıyordu o yüzdendir dedim ama sanmıyorum çünkü aynı yerde 1.5 dci 90 beygilik Citan la 160 la neredeyse sabit çıkabiliyorum. Bırakıp arada 5-10 dakika geçtikten sonra bir daha düzlükte denedim bu sefer 160 ı biraz geçtikten sonra aynısını yaptı. Acaba sorun nedir başına gelen ya da baktırmam gereken bir parça ya da sorun var mıdır?
    Araba 98 bin km de herhangi bir arıza uyarısı yok normal hayatta gayet performansı güzel.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski sahibi nasıl biriydi yaşlı amca falansa aşırı sakin kullandıysa böyle şeyler olabiliyor başıma gelmiştide ordan aklıma geldi bi tanıdığımın dayısının 0 aldığı daha 40 binlerde corollasını sürmüştüm 150 yi geçmiyordu araba sonradan öğrendim ki araba o zamana kadar en fazla 90 a çıkmış

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet eski sahibi fazlasıyla sakin kullanan biriymiş. Ama bu kadar kesiklik olması normal mi bunu biraz daha açmamız için öneriniz nedir ?

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KaradumanBerke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet eski sahibi fazlasıyla sakin kullanan biriymiş. Ama bu kadar kesiklik olması normal mi bunu biraz daha açmamız için öneriniz nedir ?
    Dediğim gibi corollada 150 yi geçmiyordu bence olabilitesi var nasıl açılır bi fikrim yok açıkcası araçta mekanik bir sorun yoksa kullandıkca açılır belki yada carbon clean falan denenebilir

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5. vites hangi devirde kalıyor.

3.-4. viteslerde o deviri ve üzerini çevirebiliyormu

bakım yaptırdınızmı yakıt filtresi özellikle.tıkalıysa üst hızlarda isteksiz olur araç.

dpf-egr durumu nedir oda önemli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5. Viteste yanlış hatırlamıyorsam 3500 devir civarı oluyor ya da çok az geçmiş oluyor.
    3. Ve 4. Viteslerde rahatlıkla bitirebiliyor devri 4500 devre kadar çevirebiliyor.
    Bakımı yeni yapıldı. Yakıt filtresi yeni. Dpf ve egr durumunu bilmiyorum açıkçası ne durumda olduğunu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtemelen carbon clean yaptırıcam 100 bin km ye yaklaştığı için umarım sadece onunla çözebiliriz mekanik bir sıkıntı olmadan.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emme-cooler-araborular ve sökülmüşken egr yide temizletirdim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba emme manifoldunu temizlettirin hatta varsa imkan yenisini alin temizlemeyle ayni para nerdeyse.baski balata durumu önemli birde enj durumu önemli söktürüp bakim yaptirin bence birde colerdan turboya çikan hortum yirtik olabilir ciddi güç kaybi yapiyor eğer yirtiksa yan sanayi almayin orj volvo yada maviş hortumlardan alin cok sik turbo hortumu yirtiyor onuda kontrol ettir araba 10 yaşinda egzozu da kontrol ettirin çürüyo çünki oda güç kaybi yapiyo mazot filtresini orj alin ufi marka olabilir diğerleri mazot damlatiyor yag filtreside orjinal alin oda önemli bildiklerim bunlar inş yardimci olur.saygilar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağır bakıma girecek araba enjektör buji değişimi yapılıcak ve carbon clean yaptırıcam sonra tekrar bir deneme yapıcam umarım düzelmiş bir şekilde çıkar. Partikül filtresine baktırdım şu an dolu değil yani sıkınlı bir durumu yok.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler