User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 1.6 tdi Hararet problemi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.6 tdi Hararet problemi

Herkese selam,

1.6TDi DCX 2016 140.000 km aracımda hararet 90 dereceyi geçiyor. Genelde 90-110 derece arasında geziyor

Çözüm için devirdaim, termostat, radyatör, fan ve ek su pompası değişti. Ancak sorun halen devam ediyor, aynı sorunu yaşayan çözüm bulan var mı ?

jr1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende benzer sorunu yaşıyorum, konuyu takipteyim. yokuş çıkarken sıkıştırdığımda 110 derecelere çıkıyor, CLH 120.000 de araba. Triger değişirken devirdaim de değişmişti, usta yeni takılan devirdaimde sıkıntı olabilir tekrar değiştirip bir deneyelim demişti, bir türlü vakit bulamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın ilk sahibi misiniz? Değilse ne zamandır sizde?

Uzun bir süre eksik antifriz veya sadece su veya çeşme suyu ile kullanılmış olabilir mi araba?
    Ya da sürekli soğutma suyu eksiltip düz çeşme suyu ile tamamlanma durumu?
    Motor kanalları kireçlenmiş olabilir.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracın ilk sahibi misiniz? Değilse ne zamandır sizde?

Uzun bir süre eksik antifriz veya sadece su veya çeşme suyu ile kullanılmış olabilir mi araba?
    Ya da sürekli soğutma suyu eksiltip düz çeşme suyu ile tamamlanma durumu?
    Motor kanalları kireçlenmiş olabilir.

VW G13 antifriz ve saf su kullanıldı

gökan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jr1905 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende benzer sorunu yaşıyorum, konuyu takipteyim. yokuş çıkarken sıkıştırdığımda 110 derecelere çıkıyor, CLH 120.000 de araba. Triger değişirken devirdaim de değişmişti, usta yeni takılan devirdaimde sıkıntı olabilir tekrar değiştirip bir deneyelim demişti, bir türlü vakit bulamadım.

Termostat Olabilirmi
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın....

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Conta gidiyor yavaştan sinyal veriyor. Bendede aynı sorun vardı herşey değişti. 1.5 sene arada bir yükselerek kullandım en son geçen hafta fazla yükseldi ve kırmızıya dayandı pazartesi sökeceğim inşallah kapak çatlak çıkmazda bi contayla kurtarırız.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=turboman;8772443]Conta gidiyor yavaştan sinyal veriyor. Bendede aynı sorun vardı herşey değişti. 1.5 sene arada bir yükselerek kullandım en son geçen hafta fazla yükseldi ve kırmızıya dayandı pazartesi sökeceğim inşallah kapak çatlak çıkmazda bi contayla kurtarırız.

Tek değişmeyen conta kaldı, eğer contaysa bu kmde çok erken değil mi ? 😑

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devirdaim orjinalmi? birde sistemdeki hava alındımı ?
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=mert5;8772446]
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Conta gidiyor yavaştan sinyal veriyor. Bendede aynı sorun vardı herşey değişti. 1.5 sene arada bir yükselerek kullandım en son geçen hafta fazla yükseldi ve kırmızıya dayandı pazartesi sökeceğim inşallah kapak çatlak çıkmazda bi contayla kurtarırız.

Tek değişmeyen conta kaldı, eğer contaysa bu kmde çok erken değil mi ? ��
    Valla benimki 340 bin km de daha öncesini bilmiyorum. İçine antifiriz koydum ondan sonra oldu ne olduysa.zamanla du eksiltip hava yapıyor bu havanın olduğu yüzey fazla ısınıyor ve ordaki contayı yakıyor veya kapağı çatlatıyor. 10 tane ustaya gösterdim bi sonuca varamadım en sonunda yaptı yapacağını . Eğer biryerde hata olmuşsa km fark etmiyor ama şöyle bi artısı olur fazla masraf çıkarmaz.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

jr1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gökan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Termostat Olabilirmi
    Fan açmasında bir anormallik yok, termostat olsa fan geç ya da erken açmasından belli olmaz mıydı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bilalMW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    devirdaim orjinalmi? birde sistemdeki hava alındımı ?
    Bilgisayara bağlayıp hava alındı, devirdaim orijinal

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=turboman;8772462]
    Alıntı mert5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla benimki 340 bin km de daha öncesini bilmiyorum. İçine antifiriz koydum ondan sonra oldu ne olduysa.zamanla du eksiltip hava yapıyor bu havanın olduğu yüzey fazla ısınıyor ve ordaki contayı yakıyor veya kapağı çatlatıyor. 10 tane ustaya gösterdim bi sonuca varamadım en sonunda yaptı yapacağını . Eğer biryerde hata olmuşsa km fark etmiyor ama şöyle bi artısı olur fazla masraf çıkarmaz.
    Bugün açtım silindir kapağını 4. Silindir etrafından suya kompresör vermiş. Sökerken 2 tane montaj hatası buldum daha önceki sözde ustaların 1. Su hortumu manifoldun altında kalıyor ondan daha önce görmedim bildiğiniz katlanmış su geçmesi imkansız. 2. Silindir kapağının arka tarafında su flanşı var onun oringini takarken yarısını araya sıkıştırmış. Bunlara sebep biz bu araba neden su eksiltiyor diye kafa patlattık. Yani arabayı usta bozuyor anlıyacağınız memleket bildiğiniz kasap tamircilerle dolu.neyseki elimizden geliyorda söküp yapıyoruz. Allah kimseyi sanayiye düşürmesin. Ha sanayiye düşmüssün ha kötüyola düşmüşsün. Hiç fark yok 2 türlüde uzun atlıyorlar…

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=turboman;8772565]
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bugün açtım silindir kapağını 4. Silindir etrafından suya kompresör vermiş. Sökerken 2 tane montaj hatası buldum daha önceki sözde ustaların 1. Su hortumu manifoldun altında kalıyor ondan daha önce görmedim bildiğiniz katlanmış su geçmesi imkansız. 2. Silindir kapağının arka tarafında su flanşı var onun oringini takarken yarısını araya sıkıştırmış. Bunlara sebep biz bu araba neden su eksiltiyor diye kafa patlattık. Yani arabayı usta bozuyor anlıyacağınız memleket bildiğiniz kasap tamircilerle dolu.neyseki elimizden geliyorda söküp yapıyoruz. Allah kimseyi sanayiye düşürmesin. Ha sanayiye düşmüssün ha kötüyola düşmüşsün. Hiç fark yok 2 türlüde uzun atlıyorlar…
    Çözüldüyse bunla geçmiş olsun

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başka belirti var mı taşırma kabını su taşma yada tersi vakumlama yada ısınınca duman felan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sword Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başka belirti var mı taşırma kabını su taşma yada tersi vakumlama yada ısınınca duman felan

Su kaynatma, duman vs. yok. Enteresan şekilde çoğu 1.6 tdi kullanan bu sorunu yaşıyor, kullanım kılavuzu 110 dereceye kadar normal gösteriyor.

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Su kaynatma, duman vs. yok. Enteresan şekilde çoğu 1.6 tdi kullanan bu sorunu yaşıyor, kullanım kılavuzu 110 dereceye kadar normal gösteryor.
    Bende cay motor vardı en fazla 102 felan hatırlıyorum obd baglıydı sürekli.. en son kapak catlak cıktı benım ama setuplı araba 30binkm kullandıktan sonra

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ddy kodlu 1.6 tdi da antifriz değişiminden sonra bir kere başıma geldi. kış günü olması şansımaydı kaloriferi açtım anında düştü o ara termostat açmış sanırım. havasını alınca üzerinden 1 yıl geçti bir daha karşılaşmadım. büyük bir sıkıntı yaşamadan sorunu çözmüş olmanız güzel.

...... Sefa_vts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilgisayara bağlayıp hava alındı, devirdaim orijinal
    Merhabalar, umarım kısa sürede sorunu çözersiniz. Bu parça değişikliklerini ve bakımı nerede yaptırıyorsunuz ?

Devirdaim için marka olarak orjinal dediğinizi var sayıyorum, değişmedi anlamında değil zaten ilk mesajınızda değiştiğini yazmışsınız zaten.

Sormak istediğim ;

1. Problemi yaşadıktan sonra mı değiştirdiniz Devirdaim'i, Yoksa herkesin bahsettiği 120.000 Km gibi ağır bakımda mı değişti? Maalesef değişse bile sorun çözülmemiş olabiliyor onun için soruyorum.

2. Hararet sürekli 90-110 Dereceyken araç fanı sürekli açık olması gerekir ? Oradaki durum nasıl ? Sürekli fan açık mı geziyorsunuz yoksa ara ara mı açıyor. Ayrıca OBD bağlantısı ile beyinden de değerlere bakmanızı tavsiye ederim, eğer sadece kadrandan takip ediyorsanız. Sensörel bir problem de olabilir, hiç ummadık sıcaklık ölçer (Hava ya da Su ) elektronik sensörlerde problem olabiliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sefa_vts Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, umarım kısa sürede sorunu çözersiniz. Bu parça değişikliklerini ve bakımı nerede yaptırıyorsunuz ?

Devirdaim için marka olarak orjinal dediğinizi var sayıyorum, değişmedi anlamında değil zaten ilk mesajınızda değiştiğini yazmışsınız zaten.

Sormak istediğim ;

1. Problemi yaşadıktan sonra mı değiştirdiniz Devirdaim'i, Yoksa herkesin bahsettiği 120.000 Km gibi ağır bakımda mı değişti? Maalesef değişse bile sorun çözülmemiş olabiliyor onun için soruyorum.

2. Hararet sürekli 90-110 Dereceyken araç fanı sürekli açık olması gerekir ? Oradaki durum nasıl ? Sürekli fan açık mı geziyorsunuz yoksa ara ara mı açıyor. Ayrıca OBD bağlantısı ile beyinden de değerlere bakmanızı tavsiye ederim, eğer sadece kadrandan takip ediyorsanız. Sensörel bir problem de olabilir, hiç ummadık sıcaklık ölçer (Hava ya da Su ) elektronik sensörlerde problem olabiliyor.

Merhaba, umarım çözülür. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim

1- Sorunu yaşamaya başlayınca önce termostat sonra devirdaim değişti. Söktüğümüz devirdaimde herhangi bir sorun yoktu, tedbir amaçlı değiştirdik .

2-90 dereceyi geçtiği anda fan soğutmak için elinden geleni yapıyor. Isındığı zaman fan doğru şekilde çalışıyor.

3- OBD ile bilgisayardan kontrol ettim, 110 dereceye kadar gösterge 90 da sabit. 110 dan sonra 90 dereceyi geçiyor .

4-Ataşehir Reset garajda değişim yapıldı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler