User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: 1.6 Multijet DPF ve EGR İptali

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.6 Multijet DPF ve EGR İptali

Arkadaşlar merhaba.

2018 model adblue olmayan Euro 6 500X sahibiyim. Arabayı satmaktan vazgeçince dpf-egr iptaline giriştim.

Downpipe'ı ben yapacağından ölçü almak amacıyla şimdiden partikül filtresini söktüm. Filtrenin başında, ortasında ve sonunda toplam 3 tane hararet sensörü, 2 tane oksijen sensörü, bir de filtrenin başında ve sonundaki basınç farkını ölçen sensör var. Yazılımcı arkadaş, downpipe'ı tak gel, sensörlerden bozuk çıkan olursa burada hallederiz dedi ama şimdi aklıma bir kaç şey takıldı.

1- Downpipe'ın üstünde bütün sensörler takılı halde iken araba limp mode'a geçer mi? Geçerse de yazılım öncesi bu hataları silip devam edebiliriz herhalde?
    2- Partikül filtresinden EGR soğutucuya giden boruyu körlesem yeterli olur mu yoksa manifoldun üstünden mi körleme yapılmalı? Aslında hepsini söküp emme manifoldunun üstünden körlemek istiyorum ama EGR arkada sıkışık bir yerde, beni bayağı uğraştırır. Bir de geri takmak zorunda kalma ihtimali aklımdan çıkmıyor. DPF bir tam günümü aldı zaten.

Son olarak konu açılmışken sorayım. Hazır elim değmişken stage 1 aklımı kurcalıyor ama debriyaj balatasının ömrünü çok yermiyim diye geri duruyorum biraz. Manuel versiyonda stok 1.6 dizellerin balata ömrü 100 bini geçmiyordu. Çift kavramayı 200 binden fazla kullanan gördüm ama işçilik hariç 30 bin liraya yaklaşan balatanın ömrünü dramatik bir şekilde azaltmak da istemiyorum.

Derdim motor temiz çalışsındı ama biraz daha iyi gitmesine de hayır demem tabi.

derviscapaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her düzlükte 2-3-4. vites çakacak değilsiniz. Ara hızlanma ve günlük kullanımda rahatlaması açısından stg1 yazılımla balata ömrünü korumak biraz da sizin ayağınızın altında diye düşünüyorum. Benim fikrim belki kötü yönde etki eder balata ömrüne fakat yarı yarıya da inmez olabildiğince soft kullanımda %15 %20 daha erken bitsin haydi ona da katlanılabilir. Diye düşünüyourm.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egr yi eksoz tarafından contalamanız daha mantıklı

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Özet geçeyim,

belki 250 den fazla 1.6 multijet, jtdm motor ile uğraştım yazılımsal anlamda, mekanik setup hazırladım.
    Kendi Giulietta'mın eski halinin videosu @asit Cevat'ın kanalında mevcut. https://www.techturkey.com/forum/vid...etta_mito.html

EGR için , emme üzerinden körlemeniz yeterli, komple mekanizmayı sökmek çok zor. DPF i kendiniz söktünüz diye düşünüyorum max 2 saatlik iş çünkü söküp yerine DP yi takmak.

Yazılım konusunda da şöyle söyleyebilirim, eğer karakteristik olarak basınç patlaması / tork patlaması yaşatmayan "smooth" bir dosya yapılır ise debriyajınıza yük binmez orijinalin üstüne çok fazla. Kavramanın kendisinin 450nm dayanımı var başlı başına ki benim aracımın 2.0 setup ile yaklaşık 430 nm tork ile 40-45 bin km, üstüne son setupta yaklaşık 500nm tork ile 10-12 bin km kullanmama rağmen herhangi bir sorun yaşamadım, zorunlu kalıp motoru indirip (turbo kırılması sonucu kol eğdi) kavramayı ayırınca hala olması gerektiği gibi aşınmışlık gözlemledik biz. Ve hala aynı debriyaj, dpf egr iptal stg1 şekilde kullanım sunuyor bana.

+ olarak kullanım şekliniz, yaşadığınız yerdeki yokuşa maruz kalma miktarı, aracın dur kalk miktarı, yokuşta dur kalk miktarı gibi çok fazla düşünülmeyen faktör var debriyaj aşınması ile alakalı. Trafiği az olan illerde 180-200 bin km, çok olan illerde 40-50 bin km de kavrama biten manuel / tct (dct) araçlar gördüm. Ki Sakarya rahat bir şehir trafik anlamında nispeten ist yada izmire oranla. Bence sorun yaşatmaz size.

DPF doğru iptal edilir ise yazılımdan ekstra hata kapatmaya gerek kalmadan tüm sensörler yeni dp üstüne takılı biçimde kullanabilirsiniz bu arada. Aynı motor ve beyne sahip, renegade / doblo / giulietta defalarca yaptım hepsinde sensörler takılı idi.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C635 şanzımanı adından mülhem en fazla 350 Nm tork aktarabiliyor diye gördüm şimdiye kadar. 2 litrelik versiyonda da torku 350 Nm ile sınırlandırılmıştı hatta. Şimdi giulietta için baktım, onda da durum aynı.
    500x forumlarında 1.6 multijet için uzun uzun debriyajınız kaç km'de bitti konuları görünce aklımın köşesinde hep bu debriyaj mevzuu yer etti.

Filtreyi kendim söktüm. Hiç bir şeye zarar vermeden, yetiştirmeye çalışmadan kendim yapmaya çalışıyorum. Sizin videoyu da seyretmiştim. Benimkini satayım da giulietta alayım, rahat rahat oynarım modunda takıldım bir süre.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    350nm / katalog ancak aynı şanzımanın hatta baskının cortlamaya başladığı yerler yaklaşık 480-500 nm ve üzeri. O da tork alt devirde gelirse.

300+ hp 620 nm civarında 2.0 jtdm de var müşterimde (Fas'ta) , haricinde zibille 1.75 sahibi var 500 nm bandında gezinen. C635 li 1752 li benim eski setup lı 1.6 mjet kaynıyor ortalık kabaca.

İşin özeti, %90 oranda kullanım şekli ile alakası var kavramanın. Aynı kavramayı 13 bin km de bitiren de gördüm 130 bin km boyunca sorunsuz kullanan da diyebilirim size.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler