User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Dizele daha ne yapabiliriz?

Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Dizele daha ne yapabiliriz?

Öncelikle herkese merhabalar;

M47N motorlu 150 hp'lik BMW 320 td Compact aracım var,
    buna +39 hp verdiği iddia edilen box,K&N kutu içi filtre,EGR iptali ve katalizör iptali (içleri boşaltılarak) uygulandı.

Turbo daha önce fazla ilgilenmediğim bir konuydu şimdi bu arabayla biraz daha oynamak için neler yapabilirim,bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını istiyorum.

En basiti sıkça duyduğum downpipe uygulamasının motora getirisi-götürüsü ne olur,bunun dışında yapabileceğimiz daha farklı uygulamalar var mı?

Blow off uygulaması yapılsa ses çıkarması dışında motor gücüne bir faydası olur mu?

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    blow off ses haricinde turbonuzu biraz daha korumak içindir aslında işlevsel olarak gazı bıraktığınızda geri dönen havanın turbo pervanelerini sıkıştırmasını önlemek amaçlıdır. (tam bi açıklama olmadı kusura bakmayın)

daha bilgili arkadaşlar ayrdımcı olacaklardır, iyi forumlar dilerim.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

fastguy76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    box kesinlikle tavsie etmiom. direk chiptuning

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    SKN de uygulayabilirsin.....
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dün akşamki yarıştan önce start verecek olan hatun dediki elimi bı yerıne götürüp : kazansanda kaybetsende bu senın ama kazanırsan hepsi senın , iliğimi guruttu gevurun gızı yarışı kazandıktan sonra

M U R A T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ramcho® Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SKN de uygulayabilirsin.....
    skn nin türkiye distribütörü kapandı ama.

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende online çip tuning i yani real time yapılması yanlısıyum fakat az firma var turbonu biraz büyüte bilirsin yani 530D nin turbosuyla mesela kesinlikle Ecu yapman gerekiyor ama
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

Yuregi-R
    Misafir
    Blowoffın dizele faydası yoktur sadece ses cıkarır, dizelde gaz kelebeği olmadığından turboya geri donen basınc olmuyor, doğal olarakta blowoffa gerek yoktur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Chip olayını daha önce yaptırmıştım ama motor üst devirlerde çatır çatır ses yaptığı için chipi sildirip yerine box taktım,şu anda üst devirlerim daha rahat ve daha atak,gerçi chipten chipe de fark olabilir orası ayrı bir tartışma konusu.
    Ben allcarracing chip uygulatmıştım(35 hp) gerçekten çok rahatsızdı.Box şu anda daha iyi benim için.

Oz'un da dediği gibi online,custom bir chip tuning yapılırsa daha sağlıklı olabilir.

Turbo büyütme işine şu anda para durumlarından dolayı pek mümkün gözükmüyor,turboyla birlikte enjektör ve beyin de lazım edecek sonuçta,tabii kaşıntı ne zaman tutar o ayrı konu

Bunların dışında intercooler'ı büyütmemizin bir faydası olur mu?Ya da intercooler'ı neye göre büyüteceğiz?

Yani arabamın intercooler'ı mesela 1 lt. hacmindeyse bunu büyüttüğümde çıkabileceğim maksimum büyüklük ne olmalı?
    Hesabını neye göre yaparız?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu an aracınız için Low tune File and High tune file olmak üzere 2 adet map seçeneğimiz mevcut. eğer ilgilenirseniz

www.upsolute.com
    upsolute Turkiye
    674 22 05

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    High tune file'ın verileri nedir,sitedeki veriler anladığım kadarıyla low tune file'a ait.(30 hp 60 nm tork)
    Bir de chip yapılırken flash olarak mı yapılıyor yoksa eprom değiştirilerek mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    High tune file stock dosyanın yüzde 5 oranda geliştirilmişidir. Tdi araçlarda biraz daha fazla boost ve atmosferiklerde biraz daha avans demek. Kendi opel combo muzda 2 sini de denedik
    1.3 cdti araçta bile az da olsa high ve low file kendisini farkettiriyor.

Araç modeline göre Eobd direk programlama veya Chip desoldering ve soldering işlemi gerektirebiliyor. Sizin 320 d aracınız büyük ihtimal ile eobd den zahmetsizce yapılabilir.

SAygılar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Photos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Chip olayını daha önce yaptırmıştım ama motor üst devirlerde çatır çatır ses yaptığı için chipi sildirip yerine box taktım,şu anda üst devirlerim daha rahat ve daha atak,gerçi chipten chipe de fark olabilir orası ayrı bir tartışma konusu.
    Ben allcarracing chip uygulatmıştım(35 hp) gerçekten çok rahatsızdı.Box şu anda daha iyi benim için.

Oz'un da dediği gibi online,custom bir chip tuning yapılırsa daha sağlıklı olabilir.

Turbo büyütme işine şu anda para durumlarından dolayı pek mümkün gözükmüyor,turboyla birlikte enjektör ve beyin de lazım edecek sonuçta,tabii kaşıntı ne zaman tutar o ayrı konu

Bunların dışında intercooler'ı büyütmemizin bir faydası olur mu?Ya da intercooler'ı neye göre büyüteceğiz?

Yani arabamın intercooler'ı mesela 1 lt. hacmindeyse bunu büyüttüğümde çıkabileceğim maksimum büyüklük ne olmalı?
    Hesabını neye göre yaparız?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

daha büyük intercooler ile alacağınız tork orantılıdır. Daha fazla soğuk hava daha fazla tork demektir. Aracınızın stock intercoolerında yüzde 30-35 e yakın büyütmeyi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Zaten modül veya yazılım ile desteklenen aracınız zorlanmadan kapasitesi arttırılmış intercooler ınızı besliyecektir.

Tahminimce yüzde 30-35 oranında büyütülmüş intercoolerınızın size yüzde 3-10 ( Minimum-Maximum ) tork verebileceğini düşünüyorum

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)