User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Beyaz duman sorunu!

shadow
    Misafir

Question Beyaz duman sorunu!

2004 clio 1.5 dci var. aracı 2. el aldık 84.000 deydi.
    bi sorun yok gibi duruyordu.
    aracın çekişi fln çok iyi aldıktan sonra 5000 km yol yaptık 2 ayda ancak dikkatimi çeken şey araç sabahları (genelde) ilk çalıştığında bir süre çok yoğun beyaz duman atıyor. 1-2 dk rolantide çalıştırıp devam edersem beyaz duman yok.
    opet ultra euro dizel kullanıyorum sürekli ama bu duman normal mi?
    yada sorun neyden kaynaklıdır?
    bir kaç yerde baktım valf kapaklarından olabilir diye gördüm.
    yardımcı olursanız sevinirim.

TechTurkey ef186 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sorun sadece ilk çalışma esnasındamı oluyor yoksa durduğun yerde makina sıcakken sabit olarak gaza bastığında sürekli kesintisiz olarak geliyormu ?
    Yağ kapağını çıkardığında Veya yağ çubuğunu çektiğinde araç çalışırken dışarıya duman geliyormu ?
    Ve en önemli sorulardan biri yağ yakıyomu ?

Eyer bunlar oluyorsa servise göstermende fayda var yakın bi zamanda ....

shadow
    Misafir
    yağda 5 bin km den sonra çok az bir azalma var gibi hissettim ancak daha sonraki kontrolum de göremedim.
    sadece yeni çalıştığı zaman 1-2 dk gaza basarsam beyaz duman atıyor. rolantide de beyaz duman atmıoyor. zaman bulursam servise gidicem. sonucu burayada yazarım.

Işık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyaz duman dediğin araç ilk çalışıp motor belli bir ısıya gelene kadar olansa egzozundan çıkan havanın soğuk havayla etkileşime girince buharlaşmasıdır.Hatta dikkat edersen ilk çalışmada egzozdan bir süre su da geliyor olmalı.
    Soğuk havalarda bunun olması normal.Aracında herhangi bir güç kaybı vs. yoksa boşu boşuna servise gitme.

shadow
    Misafir
    ya güç kaybı yok gibi ama yağ çubuğunu çekince motordan duman geliyor...

ozyrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum zaten yağ yakan araba daha seri gider unutma.2.el dizel almak sakat yaa.bence bi baktırrr..
    ÜSKÜDAR GAZETESİ SÜRÜCÜ KURSU 216 310 98 48 BAY EHLİYET YANİ BEN

bodoff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yag Yakan aracın serı gıtmesı ... :S

2.el diesel almak sakat :S

Ne diim

Beyaz duman sorunu ılk calıstırmada ve soguk havalarda sırasında oluorsa yakıt ısıtıcıları duzensız calısıo olabılır bu genellıkle randıman ve yakıt tuketımını etkı eder .. ancak renault motorlarının dıesellerınde ben daha bu tarz ısıtıcı sıkayetı duymadım...

Yag olcme cubugunun oradan calıstırdıktan sonra beyaz duman gelmesı bıraz ılgınc sorunun valflerde degıldır... Ancak yakıt tuketımını nasılş merak ettım sorun cok buyuk ıhtımalle ısıtıcıdır

_İs@_
    Misafir
    sorunun ne olacağını bilmiorum tam olarak
    ama sole bişi diim bn sna
    bnde dizel araba kullanıorm
    ilk çalıştırdıımda hiç ole bişeyle karşılaşmadım suana kadar
    ne olur ne olmaz gostermekte fayda var

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şöle görünüyorki yağ çubuğunda nduman gelmesi güze lbişi oludğunu düşünmüyorum yani segmanlarına zarar gelmiş olabilirmi acaba
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

bodoff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yani mesela yag takvıye kapagını arabayı bıras calıstırıp kontagı kağat ve kapagı ac beyaz duman gelır bu buharlasan mazottur.

Ama yag kontrol cubugunun orasından cıkan sey akaryakıt buharı gbi diorsan gercekten bır problem var demektır ..

1.6 VTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bodoff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani mesela yag takvıye kapagını arabayı bıras calıstırıp kontagı kağat ve kapagı ac beyaz duman gelır bu buharlasan mazottur.

Ama yag kontrol cubugunun orasından cıkan sey akaryakıt buharı gbi diorsan gercekten bır problem var demektır ..
    Eğer arkadaşın da belirttiği gibi bir problem söz konusu ise muhtemelen enjektörler silindirlere mazot kaçırıyor olabilir... Bu da benim görüşüm belki yardımcı olur diye yazmak istedim...

Saygılarımla,...
    Beni sallamayanları ARTIK ben de sallamıyorum. Muhattap olmaya tenezzül etmeyenlere selam olsun, siz olmasanız da olur, GERÇEK DOSTLARIM bana yeter.

polatrr
    Misafir
    dostum hemen bakıma sok silindir kapak contasını yakmıştır bence bendede aynı sorun vardı 2004 nissan skystar var ve benim kapak da çatlak çıktı sıkıntı daha da büyüyebilirdi çok şükür kapakla kurtuldum ama hemen söktür silindir kapağını hararet yaptırmış olabilirsin dostum

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı polatrr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum hemen bakıma sok silindir kapak contasını yakmıştır bence bendede aynı sorun vardı 2004 nissan skystar var ve benim kapak da çatlak çıktı sıkıntı daha da büyüyebilirdi çok şükür kapakla kurtuldum ama hemen söktür silindir kapağını hararet yaptırmış olabilirsin dostum
    son mesaj 2006 yılında atılmış. sen bu konuyu nerden buldun belki araba satılmıştır bile
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

egeturbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turbonun emme sekmanında aşıntı var
    www.egeturbo.com
    Turbo asker

sercangolge
    Misafir
    arkadaşım 30tm motorla yatakta sardım kapakta diktirdim )
    ilk çalışmada beyaz duman ankara gibi soguk memlekette normal.ancak kaputu açtıgında motorda,kaputta yağ lekeleri bulaşmışsa durum sakat(sekman).yağ kapağını sıcak motorda hafiften açtığında duman geliyorsa üst kapağı çatlatmış olabilirsin ki yağ yakar güç kaybı oluşabilir.yalnız 89-90 bine gelmiş dizel reno motoru ii kullanılmamıştır büyük olasılıkla senin için hep sıkıntıda yaratacak.son bir tavsiye akşam karanlıkta dikiz aynasından arkayı kontrol et, yükselen devirde arkadan vuran aracın ışıklarıyla mavi duman görmende yağ yakmasının belirtisidir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)