User Tag List

Sayfa 1/7 123 ... SonSon
120 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Würth dizel katkısı hakkında araştırdıklarım sizde bir bakın

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Würth dizel katkısı hakkında araştırdıklarım sizde bir bakın

biraz sağa sola bakındım bu yazıyı buldum katkı koymaktan caydım gtl devam etmeyi düşünüyorum siz neler düşünüyorsunuz ?

markasi ne olursa olsun, ister wurth ister baska bir marka, hic onemli degil... Her turlu katkinin motora etkisi muhakkak tartisilabilir. Bircok motor ureticisi gelistirme safhasinda bu tip katkilari motorlarina koyarlar ve verdikleri zarari gorup kullanma kitapciklarina yakit olarak kullanicinin hangi maddeyi kullanmasi gerektigini ( ornek dizel euro 4'ler icin EN590 normunda 350 ppm'den az sülfürlü yakıt... gibi) mutlaka belirtirler. Yakit hattinin tamaminda kullanilan polyamid ve epdm malzemeli hortumlar, butun o-ring ve sizdirmazlik elemanlari da ongorulen tipteki (yakit istasyonundan tedarik edilebilen) yakitin muadili veya aynısı olan test sivilariyla test edilir ve onaylanir. Bunun en temel sebebi, motora katkilarin faydasi olsa bile (ki bunu ispatlamanin yolunu ilerleyen satirlarda anlatiyorum) motor imalatcisi, musterinin piyasadaki bin bir cesit katkidan hangisini kullanacagini dusunup de buna gore hortum, o-ring, conta vb... tasarlayip imal etmez/ettirmez/ettiremez. Cunku motorun kullanim amaci belli, tariflenecek olan yakitin tipi belli.

Musteri gider, ne oldugunu bildigi (misal würth) ya da bilmedigi (misal merdiven altı imal edilmis katkilar) bir kimyasali gider deposuna bosaltir. Ondan sonra ilk etapta bunun ise yaradigini hissedebilir ( ya da kullaniciya oyle gelir, psikolojik de olabilir...) ve kullanmaya devam eder. Sonra ne olur??? Bu katkilar kaucuk malzemeler ile tepkimeye girerse contalar ve hortumlarin kimyasalla temas eden kisimlari hizli bir sekilde yaslanmaya baslar, catlaklar olusur, kaucuk kendi icinde mikroskobik olarak ufalanmaya ve dagilmaya baslar. Siviyla etkileserek yakit hattina karisan kaucuk parcacaiklari kirlilik yaratir ve kendi buyuklugunden daha genis olmayan bir kesite rastladiginda (ornek enjektor, 20-30 mikron delikleri vardir....) o deligi tikar ve oradan gecemez. O zaman ne olur?? Enjektorun tikanan deliklerinden dolayi, yuksek basincla buhar gibi puskurtulen yakit damla damla puskurmeye zorlanir ve kaba tabirle "enjektör işeme yapar" . Bu dediklerimize benzer etkilesimler tum yakit hattinda meydana gelebilir. Eger aracta kurumlanma varsa, ki bu yanma odası ve sonrasinda olabilir, birden cozulen kurumlar gidip katalizorun peteklerini tikayabilir. Gerci tikanan katalizor yuksek sicaklikta kurumlari pişirip yakar, ama gereksiz yere tikanmasi icin gecerli bir sebep de yoktur. Zaten motor kurum yapiyorsa yakit kalitesinde ciddi problem vardir. Olayi kaynagindan cozmek gerekir.

Potansiyel yakit katkilarinin bir işe yarayip yaramadigi nasil anlasilir?

1-Kullandiginiz yagi petrokimya laboratuvarina analiz ettirirsiniz. 10 bin km katkili kullanirsiniz, 10 bin km katkisiz kullanirsiniz. Her iki periyod icin de sifirdan yeni yag ile baslarsiniz ve ikisinin analiz sonucunu karsilastirirsiniz. Boylece bir ise yarayip yaramadigini yorumlamak icin elde yeterli bilgi vardir.

2-Motoru 50 bin km kadar katkisiz kullanirsiniz, söker ve dagitirsiniz. Icinde ne kadar kurum var-yok, asinma toleranslari nedir hepsine bakarsiniz ölçersiniz. Ardindan bir o kadar daha katkili kullanip ayni islemi tekrarlarsiniz. Eger ilk basta kurumlanma gormediyseniz zaten katki kullanmak gereksizdi. Kurumlanma ilk basta vardi ve katki kullaninca yok olduysa ve olculen asinma toleranslari limitler dahilindeyse o zaman katkinini ise yaradigini dusunebilirsiniz. Ancak bu testleri de yine en dogrusu hep sifir motorla baslayarak yapmak gerekir. Bunu da 1 kisi tek basina yapabilmesi icin ya 2 motoru olacak ya da 2 arabasi..

Alıntıdır.

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yazıyı çok daha önceleri bende okumuştum.ama ben würth kullanıyorum ve etkisini gerçekten gördüm.100bindeki motorda katkıyı belli aralıklarla kullandığımda genellikle çok çok az duman atıyor dip gazda.diğer katkıları bilemem açıkcası dizel olduğu için güvenip koyamam

overblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hiç alakası yok. birincisi kullandığınız yakıtın içindede kimyasallar var,ikincisi kullanılan malzemeler dünyanın heryerinde satılan yakıt kalitesinin değişken olması gözönüne alınarak en yüksek toleranslarda üretilmiştir.üçüncüsü wurth çakma iş yapmaz.yazıyı yazan kıçından sallamış.
    komançero garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı overblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hiç alakası yok. birincisi kullandığınız yakıtın içindede kimyasallar var,ikincisi kullanılan malzemeler dünyanın heryerinde satılan yakıt kalitesinin değişken olması gözönüne alınarak en yüksek toleranslarda üretilmiştir.üçüncüsü wurth çakma iş yapmaz.yazıyı yazan kıçından sallamış.
    +1 bnm arkadaşım würthün bölge şefliğin yapıyor bu konuları detaylı olarak görüştük ve beni bilgilendirdi hurafe bunlar kısaca

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bi denemekte fayda var ozaman
    ama benım hala anlayamadıgım bır durum var shell gtl de bu tur katkılar mevcutmu cunku faydasını goren cok.gtl alıpta bunu kullanmak mantıklımı?normal euro dızel alıp bunu kullansan gtl parasına gelıyor zaten gtl alıp bıde bunu ekleyelım bakalım motorda ne gibi bir degısıklık olacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gtl in bunun kadar temizleyici etkisi olacağını sanmam çünkü enjektör temizliğinde de kullanılan bir ürün
    siteden alıntı

''Würth WIC 4000 Enjeksiyon sistemi temizleme makinelerinde kullanım:

4 silindir motorlarda 750 mi mazota 1 kutu katkı, 5-6 silindir motorlarda 1 İt mazota 1,5 kutu katkı, 8 silindir motorlarda 1,5 İt mazota 2 kutu katkı karıştırılarak kullanılır.''

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gtl in bunun kadar temizleyici etkisi olacağını sanmam çünkü enjektör temizliğinde de kullanılan bir ürün
    siteden alıntı

''Würth WIC 4000 Enjeksiyon sistemi temizleme makinelerinde kullanım:

4 silindir motorlarda 750 mi mazota 1 kutu katkı, 5-6 silindir motorlarda 1 İt mazota 1,5 kutu katkı, 8 silindir motorlarda 1,5 İt mazota 2 kutu katkı karıştırılarak kullanılır.''
    burda 750mi mazota dedıgı 750 mi nedir ben bunu anlayamadım kendi sitesindede bakmıstım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kim satıyor bu würth'ü? alak bi dene deneyek hele

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi kendi sitesinde şipariş verebiliyosun birde bayileri var ama çok değil sanırım bende bi denicem iki alana cam suyuda veriyomuş aynı yerden birini bulam 2tane şipariş vercem bakalım nekadar fark edecek araç siyah duman atmıyor ama bakalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burda 750mi mazota dedıgı 750 mi nedir ben bunu anlayamadım kendi sitesindede bakmıstım
    common rail katkısı için konuşuyorum normal dizeller olanı hiç denemedim.o dediğim würthün kendi enjektör temizleme cihazındaki kullanım oranı. ben hep 35-40lt mazota 1 kutu koyarak kullandım.üzerinde de en az 20-30 litreye diyor zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    common rail katkısı için konuşuyorum normal dizeller olanı hiç denemedim.o dediğim würthün kendi enjektör temizleme cihazındaki kullanım oranı. ben hep 35-40lt mazota 1 kutu koyarak kullandım.üzerinde de en az 20-30 litreye diyor zaten.
    bende common raıl alacagım.pekı saolsın yarım depoya koyarız artıkın
    bişi sorucam sen hic bosch servıslerde falan enjektorlerının durumuna baktırdınmı ?

CLIORS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pro-Tec diesel katkısı aldım common rail için olanını. TUV sertifikası olması etkili oldu aslında.

onurars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dükkanın dizel ticari arabalarında kullanıyorum würth ü belirli aralıklarda kullanıldığında gayette belirgin bir fark oluyor özellikle duman atma ve çekişte.Bence yazan öncesi ve sonrası şeklinde deneme yapmalı würth katkısıyla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende common raıl alacagım.pekı saolsın yarım depoya koyarız artıkın
    bişi sorucam sen hic bosch servıslerde falan enjektorlerının durumuna baktırdınmı ?
    enjektörleri temizletmek istedim ama usta daha gerekmediği boşyere kurcalatmamam gerektiğini söyledi.hatta geçenlerde würthün katkısı işe yarar mı diye sordum kullan faydasını görürsün dedi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kac km deydı sızın araç?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şuan 104binde ve yaklaşık 25bin kmdir bende 3 kere kullandım würth katkıyı

TechTurkey FaBeRgE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende kullanıyorum, kesinlikle çok faydalı, iç kısımı bilmem ama dumandır, çekiştir hepsini düzeltiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    massallah massallah bakalım bizde gorecekmiyiz faydasını 105 bindeyiz bizde ben gtl kullanıyorum aldığımız adamda mazotu shellden katkılı olandan alıyorum demişti gtl i diyor sanırım umarım enjektorler sıkıntı cıkarmaz zaten dumanda yok suan araçta

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Würth ürünleri iyidir kalkıpta merdiven altı üretim yapan 444 ve Bor Türevi üretim yapan firmaların uyduruk katkılarından daha iyi sonuçlar verir enazından...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)