User Tag List

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
72 sonuçtan 58 ile 72 arası

Konu: Mazda MX5 hidrolik direksiyonu mekanik pompadan elektrikli pompaya dönüştürme projesi

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle bir konu açtığınız için teşekkür ediyorum, Benimde buna benzer bir fikrim vardı ve arkadaşın yazdığı gibi bana cesaret verdiniz. Bu konuyu arkadaşlarımla konuştuğumda hemen akıllarına pompa basınçlarının aynı olup olmadığını sor bakalım, bildiğimize göre elektrikli pompalar 50-100bar arasında çalışırken kayış-kasnaktan beslenen pompanın 250Bar'a kadar çıkabildiğini söylediler. Bununla ilgili bir bilgi var mı?
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oyle bir kural yok motor motordur..

Debi ve basinc gucu belirler, yeterince guclu motor olursa ayni basinca ulasacaktir.
    Senin mevcut pompan 250 bar mi basiyor? Yoksa birisi elektrikli dusuk basincli olur dedigi icin mi bunu sorguluyorsun?

Eger motoru yeterince guclu ise 250 bar 300 bar bastirabilirsin ama bu normal kullanimda gecerli degil cunku basinci sinirlayan bir valf her zaman vardir sistemde. Zaten gereklide degil.

Genelde de 80-100 bar basincla calisir hidrolik direksiyonlar, bu da maksimum basinctir yani, en saga en sola yasladiginda pik yapar basinc.

herhangi bir otomobilin elektrikli pompasi digerinde is gorecektir.
    Yukarıdaki mesajlara toptan değinmek istiyorum.

Benim aracımın mekanik pompası 1200 psi (yaklaşık 80 bar) üretiyor.
    Ancak, bu basıncı hangi devirde ürettiği bilgisi muğlak.

Benim kullandığım elektrikli pompa da 80 bar veriyor.

Burada iki yanılgı var - birine zaten değinilmiş. Evet, belli bir basıncın üzerinde sınırlayıcı bir tahliye valfı var.
    İkinci yanılgı ise, basınç ne kadar yüksek ise, o kadar iyi olacağı.

Burada önemli olan, direksiyonun rahat ama yolu hissedecek şekilde dönmesi.
    Kayışlı pompalar, devir arttıkça basınçları yükseldiği için direksiyondaki hissi sağırlaştırıyor. Eski bir Cadillac düşünün mesela, bilgisayar oyunu gibi direksiyonu var, serçe parmağınla çevirebiliyorsun.

Ama, elektrikli pompalar sürekli sabit basınç üretiyor, bu da direksiyon hissini yok etmiyor. 80 bar haydi haydi yetiyor yani.

Bir de, aracın ağırlığından çok, lastik boyutu ve tekerlek geometrisi önemli. Caster açoısı ne kadar yüksek ise, direksiyon da o kadar ağır olur mesela.

Ben elektrikli pompadan ve sabit basınçtan çok memnunum açıkçası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam merak ettiğim noktayı açıkladın, bana söylenen, aynen tekrar yazayım, elektrikli pompalar en yüksek akım çektiklerinde 100 bar falan veriyorlar. Fakat senin kullandığın dizel motordan güç alan pompan 250 barı rahat görüyordur. Yani sizin dediğiniz gibi, basıncı sınırlayan regülatör bizde açık olabilir. aracım 1680kg kütleye sahip olunca için şüpheye düşmemek elde değil. O zaman yeni kuralımız "herhangi bir otomobilin elektrikli pompasi digerinde is gorecektir."
    basıncı oluşturan motorun çektiği güç değil, pompanın ürettiği debi, akacak yer bulamıyor ve basınç yükseliyor haliyle, bu durumda gereksiz yüksek basınçlara çıkılmaması için basınç sınırlama valfi bulunur (pressure relief valve)

sonuçta sistemler birbirinin muadili, limit basınçlar genelde aynı (80-100 bar), bu nedenle, mekanik veya kayışla bağlı pompa 250 bar a çıkıyor diyen ya bu işi bilmiyor, yada kendi tezini doğrulamak için kuru sıkı ateşlemiş.

İhtiyaç varsa çıkar, ama elektrikli de çıkar, hidrolik pompalarının güç/tork hesabı vardır, debi ve basınca göre hesaplanır, aynı gücü elektrik motoruylada verebiliriz, kayış ile motorun kendisinden de alabiliriz, sonuç aynıdır.

otomobillerin direksiyon kutuları mutlaka boyut olarak farklı ama en nihayetinde birbirine yakın boyutlarda, ama kafamız rahat olsun dersen,peugeot 106 pompası yerine, benzer ağırlıkta bir başka aracın pompası uygulanabilir.. ama bence 106 pompası yeterli gelecektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukarıdaki mesajlara toptan değinmek istiyorum.

Benim aracımın mekanik pompası 1200 psi (yaklaşık 80 bar) üretiyor.
    Ancak, bu basıncı hangi devirde ürettiği bilgisi muğlak.

Benim kullandığım elektrikli pompa da 80 bar veriyor.

Burada iki yanılgı var - birine zaten değinilmiş. Evet, belli bir basıncın üzerinde sınırlayıcı bir tahliye valfı var.
    İkinci yanılgı ise, basınç ne kadar yüksek ise, o kadar iyi olacağı.

Burada önemli olan, direksiyonun rahat ama yolu hissedecek şekilde dönmesi.
    Kayışlı pompalar, devir arttıkça basınçları yükseldiği için direksiyondaki hissi sağırlaştırıyor. Eski bir Cadillac düşünün mesela, bilgisayar oyunu gibi direksiyonu var, serçe parmağınla çevirebiliyorsun.

Ama, elektrikli pompalar sürekli sabit basınç üretiyor, bu da direksiyon hissini yok etmiyor. 80 bar haydi haydi yetiyor yani.

Bir de, aracın ağırlığından çok, lastik boyutu ve tekerlek geometrisi önemli. Caster açoısı ne kadar yüksek ise, direksiyon da o kadar ağır olur mesela.

Ben elektrikli pompadan ve sabit basınçtan çok memnunum açıkçası.
    abi aslında o basıncı her devirde üretebilir, fark şu düşük devirde iken debi düşük, yüksek devirdeyken debi fazla, bu nedenle direksiyonu aynı açıda kırarsan, rölanti hızına yakında daha az basınç oluşur, yüksek devirde kırarsan daha fazla basınç oluşur

ama hidrolik devreyi tam kapamadığın sürece, max basınca (örneğin 80 bar) ulaşacağını zannetmiyorum, zaten kendi arabalarımızda da direksiyonu tam sağa / sola kitleyince pompa bağırmaya başlar (max basınca ulaşır), motorun sesi değişir, ama tam kilitlenmediği sürece doğru düzgün zorlanmaz bile..

en büyük avantajı sabit debi ile hep aynı direksiyon hissiyatı vermesi ve akü gibi bir enerji deposu sayesinde, motora binen anlık yükün performansı etkilemeden aküden karşılanması..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ...en büyük avantajı sabit debi ile hep aynı direksiyon hissiyatı vermesi ve akü gibi bir enerji deposu sayesinde, motora binen anlık yükün performansı etkilemeden aküden karşılanması..
    Bir de, zırt pırt kayış atmaması.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki üstadlar, daha yüksek basınçlı bir pompa taksak, direksiyon yumuşar mı?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet yumuşar abi.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

NoFearr06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle konu sahibinin eline koluna cebine saglık cok güzel bir proje olmuş güle güle sıkıntısız kullanın .Konuyu bastan sona okudum benimde aklıma takılan birşey oldu.bu düzeneği yani elektirikli direksiyon sistemini karadüzen bir araca uygulayabilirmiyiz mesela klasik amerikanların direksiyonları hidrolik mekanik pompayı cıkartıp yerine gerekli modifikasyonu yapıp (alternatörün amperini büyütüp elektirik tesisatı vs.) uygulanabilir mi bazı arkadaslar demiş yüksek hızlarda basınc düşmeli vs. diye beyinli araçta bu mümkün ama kara düzene uygulandıgında sabit bir basınc olsa yüksek hızlarda ne gibi zararlar dogurabilir.

Emre TUNALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerinize sağlık güzel olmuş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı NoFearr06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle konu sahibinin eline koluna cebine saglık cok güzel bir proje olmuş güle güle sıkıntısız kullanın .Konuyu bastan sona okudum benimde aklıma takılan birşey oldu.bu düzeneği yani elektirikli direksiyon sistemini karadüzen bir araca uygulayabilirmiyiz mesela klasik amerikanların direksiyonları hidrolik mekanik pompayı cıkartıp yerine gerekli modifikasyonu yapıp (alternatörün amperini büyütüp elektirik tesisatı vs.) uygulanabilir mi bazı arkadaslar demiş yüksek hızlarda basınc düşmeli vs. diye beyinli araçta bu mümkün ama kara düzene uygulandıgında sabit bir basınc olsa yüksek hızlarda ne gibi zararlar dogurabilir.
    En ufak bir zarar doğurmaz.
    Ben tam da senin tarif ettiğin şekilde monte ettim ve kullanıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cok guzel va akillica...

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakan bey, motorda ve yakıtta hissedilir bir rahatlama ve geçen iki yıl gibi bir süre içinde herhangi bir sorun yaşandımı? Tşk.ler
    group b ___

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bunu ben de merak ediyorum, verimli oldu mu sistem eksileri oldu mu?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Çok kısa yazacağım (karnım aç, gözlerim kararıyor)

Şu ana kadar en ufak bir sorun yaşamadım.
    Tek farkı, direksiyonun normalden birazcık daha ağır olması. O
    Onu da ben tercih etmiştim zaten.

Ama, mis gibi valla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaklaşık 1 senedir bende elektrikli hidrolik direksiyon kullanıyorum.
    Kullandığım pompa kangoo pompası.
    ilk izlenim araçta pompa yeri sıkıntısı varsa güzel çözümler üretilebiliryor kayış tahriklilere göre.
    fakat inanılmaz güç çekiyor resmen aracı sömürüyor hissediyorsunuz. (hakan usta bu konunun çözümü için alternatör güçlendirmiş)
    ses rahatsız edici olabiliyor özellikle sessiz ortamlarda veya otopark içerisinde sanırım bu benim tercih ettiğim pompadan kaynaklanıyor. (Sıfır olmasına rağmen)
    Tepkilerine gelirsek şehir içi kullanımı güzel direksiyon kayışlı hidrolik pompama göre daha yumuşak fakat ani tepkilerde ve hızlı park manevralarında tepkisiz kalabiliyor sertleşme gibi.
    slalom tabir ettiğimiz testim hiç hoş değildi boş alanda bir kaç direksiyon hamlesinden sonra ya voltaj çok düştüğünden ya pompa karakterinden kaynaklı anırıyor tabiri caizse
    diğer tecrübe ettiğim konu ise aracımın direksiyon basınç hattı üzerinde bir ventil yok bu yüzden yüksek hızlarda direksiyon acayip yumuşuyor kulak memesi kıvamına geliyor

Muhammet Yaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Müthiş bi bilgi paylaşımı ve emek ellerine sağlık abi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)