User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Corsa C Kapı Bakalit Kumaşı Yenileme.

FK.Sub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Corsa C Kapı Bakalit Kumaşı Yenileme.

• Proje Adı : Kapı Bakalit Kumaşı Yenileme

• Proje Yapımcısı : Fatih Koçyiğit

• Yapılan Araç Marka : 2003 Opel Corsa

• Projenin Konumu : İç Aksam

• Kullanılan Malzemeler:
    • Bally
    • Dremel Gazlı havya
    • Düz Tornavida
    • Torx T20
    • Karga Burun Pense
    • Düz Pense
    • Aktivatörlü Yapıştırıcı
    • Kumaş
    • Kapı bakalit klipsleri (20 Adet)
    • Ayna bakalit klipsleri (12adet)
    • Fırça
    • Spatula
    • Baskı Rulosu

Bakalitleri kaplamak uzun zamandır aklımdaydı. Sanayiye ne zaman gitsem fiyat soruyordum, 250 TL yi duyunca tıpış tıpış eve geri dönüyordum.Bir akşam kız arkadaşımla laflarken konusu açıldı. Nasıl yaparım ederim derken kız arkadaşımın, ‘Kumaş al birlikte kaplarız, ne var ki bunda!’ demesiyle saniyesinde anlık gaza geldim Ertesi gün fiyat aldığım döşemeciye uğrayıp kumaşı sordum, birebir kumaşı bulup aldım (20 TL) Döşemeci amcamız da tabi ‘Sen onu yapamayacaksın ve buraya geri geleceksin’ diyerek benimle makara yaptı, ancak o amca beni daha tanımıyordu ..

Aldığım kumaş

Eveeet, bu maceraya nasıl atıldığımı anlattım, sıra geldi kapı bakalitlerimizi sökmeye.. Kapının en alt bölümünde 3, kapı tutacağının hemen altında ki delikte 1, ayna plastiği söküldüğünde 1 ve kapı açma kulpunun olduğu plastik parça söküldüğünde iç kısmında 1 adet olmak üzere toplam 6 adet olan torx T20 vidalarını söküyoruz. İç taraftaki cam sıyırıcımızı düz tornavida ile en kenarından yukarı doğru kastırıp çekerek çıkartıyoruz. Sonrasında bakalitimizi kenarlardan, kendimize doğru çekerek klipslerden kurtulmasını sağlıyoruz. fotoğraf çektim ancak maalesef ki silindiği için yazarak anlatmak durumunda kaldım ama kolayca ben sökebileceğinizi düşünüyorum.

Bakalitimizi de çıkarttık artık zor bölüme geçmeye başlayabiliriz.

Öncelikle bazı forumlarda gördüğüm kadarıyla kumaşı direk üzerinden kaplayanlar da var veya
    Bana göre en sağlıklısı plastik kaynaklarından ayırıp kaplamak ancak bazı forumlarda gördüğüm kadarıyla kumaşı direk üzerinden kaplayanlar da var. Ben plastik kaynaklarından ayırarak kaplamayı seçtim ve işe koyuldum. Öncelikle plastik kaynakları dremel havya ile ısıtarak tek tek kastırarak açıyoruz. Biraz açmaya başladıktan sonra ‘Ulan ben bunları geri nasıl birleştiricem’ diye yusuf yusuf oluyorsunuz ama hallediliyor merak etmeyin

Isıtırken bir yandan da alttan tornavidayla kastırırsanız çok rahat bir şekilde çıkıyor yuvasından haberiniz olsun J

Plastik kaynağı yapılmış bütün yerleri aynı yöntemle bitirdikten sonra sorunlu kumaşımızın olduğu bölüm ayrılıyor.

Üzerinden kumaşı ayırıyoruz diyeceğim ama üfleseniz ayrılacak kıvamda olduğu için efor sarf etmeden ayırıyorsunuz

Kumaşı ayırdıktan sonra spatula yardımı ile altındaki kalıntıları kazıyarak güzelce temizliyoruz. Temizlik maddesi tiner, alkol vb. ürünler kullanmıyoruz.

Temizledikten sonra kaplama işlemine geçiyoruz. Tabi ben bu sırada kız arkadaşımı bekliyorum hani birlikte yaparız ne var bunda demişti ya Neyseee.. ha geldi ha gelecek derken dayanamadım, ben yaparım ne var ki deyip işe koyuldum.

Kumaşı üzerine koyup kenarlarda boşluklar bırakacak şekilde kesiyoruz.

Kesilen kumaşın yapıştırılacak tarafına ve yapıştıracağımız plastiğe eşit ve yeteri miktarda sürüyoruz. 1-2 dakika bekliyoruz.

Kaplamaya yukarıdan başlayarak kol dayama kısmına doğru potlarını alarak fazla baskı yapmadan yapıştırıyoruz. Buraya kadar her şey normal giderken, yaptım oluyor diye sevinirken, başka açıdan baktığımda hüsrana uğradım arap yağı misali sürdüğüm bally süngeri de yapıştırdığı için ay yüzeyini aratmayacak kraterleri oluşturdu

Neyse ki kız arkadaşım gelmeden söktüm, dalga konusu olamazdım Geldikten sonra sil baştan başladık.

Bu sefer yine aynı işlemleri yaparak ancak bally i yeterli kararda bırakarak yaptığımızdan daha düzgün ve pürüzsüz yüzey meydana geldi. Kapladıktan bir süre sonra rulo ile baskı yaparak bir yandan da fön makinesi ile ısı vererek üzerinden geçiyoruz ki daha güzel yapışsın ve sonradan açılmalar olmasın.

Kenarlarda ki fazla kumaşı da kestikten sonra biten kaplamamız;

Sıra geldi plastiğimizi birleştirme aşamasına… Plastiği kaynak noktalarına iyice oturttuktan sonra dremel ile ya da ısı tabancasıyla sakız gibi olacak şekilde ısıtıp pense ile baskı uygulayarak soğuyup yapışana kadar bekliyoruz. Bütün kaynak yerlerine aynı işlemi uyguluyoruz.

Kaynak işlemini bitirdikten sonra kaynak yerlerine çift aktivatörlü yapıştırıcı da uyguladıktan sonra beton gibi oluyor. Hazır açmışken kapıları izolasyon yaptım, kabloları bez bant ile güzelce sardım ve bakalitlerin klipslerini de yeniledim. Ses ve tokluk açısından bayağı bir işe yaradı.

İzolasyon ve ufak tefek temizlik işleri bittikten sonra bakalitimizin klipslerini de yenileyerek yerine oturtuyoruz. Söktüğümüz şeklin tam tersini uygulayarak bitiriyoruz.

Umarım yararlı olabilmişimdir. Aklınıza takılan, yardım almak istediğiniz yerde elimden geldiğimce yardım etmek isterim.
    Saygılar Sevgiler

AnılCansın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık çok güzel olmuş benim araçta da aynı sorun var bende kendim yapmayı düşünüyodum bilgi için teşekkürler

RedCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık güzel çalışma. Alcantara döşemede yakışırdı. Böyle tabi ki daha güzel oem candır

AdoneuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerinize sağlık çok güzel olmuş döşemecinin yanına uğramanızı tavsiye ederim

Baturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerinize sağlık güzel görünüyor.
    2006 - 2012 Megane
    2012 - 2015 Ford Focus 1,6 TDCI SPORT
    2015 - Golf IV1,6 FSİ
    2016 - Megane Coupe 3 - Dacia Duster

yyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    helal olsun ben bu işleri seviyorum işte elimizden geleni yapalım gelmeyeni ***** sanayideyiz zaten ellerinize sağlık
    Şüphe , tek gerçektir ...

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    helal olsun güzel uygulama olmuş

Le10ur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ellerınıze saglık guzel bır uygulama olmus

wonderkid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RedCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık güzel çalışma. Alcantara döşemede yakışırdı. Böyle tabi ki daha güzel oem candır
    alcantra benimde aklımdan geçmedi değil
    Civic SiR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mrb kumaşı nereden aldığını ya da kodunu sorabilir miyim size zahmet....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler