User Tag List

Sayfa 1/8 123 ... SonSon
142 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Hayaldi gerçekleşti, bora mercekleşti :)

metinmb407 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lightbulb Hayaldi gerçekleşti, Bora mercekleşti :)

Proje Adı : HAYALDİ GERÇEKLEŞTİ, BORA MERCEKLEŞTİ
    Proje Yapımcısı : Metin AKBAL
    Yapılan Araç Marka / model / yıl : Volkswagen Bora 2004
    Projenin Konumu: Aydınlatma
    Kullanılan Malzemeler:

Mercedes E Serisi mercek kapakları
    Hella D1S Bi-xenon mercekler
    AL Bosch balastlar
    Osram 4300K D1S ampüller
    2 adet 3 amper diyot
    350 derece ısıya dayanıklı silikon, sıcak silikon
    akü, kumaş bant, izole bant, ağaç vidaları, plastik kelepçe, alet edavat vs.

Selam arkadaşlar. Forumda yenilerdenim. Forumdaki ilk paylaşımımı yapıyorum. Daha önce başka bir forumda da daha paylaşmıştım. Burada da olsun ki forum amacına uygun bir konu olsun.

Kendi aracıma yapmış olduğum bixenon dönüşümü bir buçuk yıldır kullanıyordum. Dönüşümü standart Bora kullanıcıları arasında Türkiye de 2. uygulayan ve konuyu ilk açanlardanım. Önümde örnek çalışma olmadığından yurtdışı forumlarından araştırdım bu konuyu. Bora farı şekil olarak hoş bir görüntüsü olmasına karşın mühendislik adına rezil bir far. O yüzden dönüşümde çok zorlandım. Tasarım konusu da önemliydi o yüzden 4 ay süren araştırma, 2 ay süren malzeme tedariği ve duygusal sebepler neticesinde dönüşümü gerçekleştirdim. Örnek çalışma olmayınca da bu süre zarfında çeşitli düzeltme ve değişimlere giderek açıkcası dönüşümde ustalaştım ve şu an paylaşacağım montaj 3. dönüşümüm olacak.

Kullandığım malzemeler hepsi Mercedes çıkması olmak üzere Hella bixenon mercekler, Mercedes E serisi mercek kapakları (benim iki çift mercek takımım var şu an üzerinde olan BMW takımı ) AL Bosch balastlar, Osram/Philips 4300K ampüller ve ıvır zıvır.

Öncelikle farı ufonun karşısına koyup kenarlarından ısıtarak açtım. Isıtmadan da açabilirsiniz ama ısındığı zaman camın yapıştığı silikon sakız gibi oluyor ve cam kolay ayrılıyor. Daha sonra yükseklik ve sağ-sol ayarlarının yapıldığı vidaları gevşeterek far tasını kaptan ayırdım.

Far tasının oturtulacağı masa üzerinde yeri işaretledim. Elektrik için bilgisayar güç kaynağı kullandım gayet iyi iş görüyor. Daha sonra far aydınlatma çizgisini duvarda maskeleme bandı yardımı ile işaretledim. Birazdan bixenon aydınlatma ile halojen aydınlatma arasındaki farkı göreceksiniz.

Far çizgisini belirledikten sonra far tasında keseceğim alanı işaretledim ve dremel yardımı ile kestim. Kendime yaptığım dönüşümde malzeme sıkıntısından dolayı pense ile kırarak merceği oturtacağım kısma yer açmıştım ama dremel bu işi hakikaten olmazsa olmazı. Dremel ile yapılan kesim daha düz, kolay ve far tasında çatlaklara neden olmuyor.

Merceği öyle oturtmalısınız ki önde olursa far camına, arkada olursa araç içi akü, silecek suyu vs gibi yerlere dokunmasın. Ne yaparsanız yapın mercek ve ampül fardan taşıyor, mümkün olan en iyi yerleşimi yapmak zorundasınız. O yüzden merceği göbek kısmından tutan vida deliklerini biraz tıraşladım yoksa cama değiyor ve far camını kapatmak zorlaşıyor. Merceğin sağ ve solunda olan boru gibi kısma dikkat edin biri uzun biri kısa. Kestiğim için farkı görün.

Far çizgisi. Bixenon ile halojen arasındaki fark açık ve net şekilde ortada. Bora farının sorunu ışığı bir noktada toplayamaması ve dağıtması. Merceğin aydınlatma çizgisi halojende işaretlediğimiz çizgiye göre belirlenir ve mercek sabitlenir.

Sabitleme için çizgi belirlendikten sonra mercek far tasına vidalanır ve vidalanan kısımlarda kırmızı ısı dayanıklı conta ile yapıştırılır. Ben ayrıca merceğin üst kısmınıda conta ile yapıştırdım.

Merceğin ampülü sığmadığı için kapakta kesime ihtiyaç var. Bu kısmı kapatmak için çalışma yapacak fırsatım olmamıştı. Daha sonra arka kısmı sunni deri kullanarak körük mantığı ile kapattım. Ampüller fardan dışarı taşıyordu.

H4 ampül tipi kullanan araçlarda selektör sorununu ortadan kaldırmak için resimdeki diyotlardan şart. Bunun için uzun hat mercek motoruna kısa hat ise balasta eklenir. Bu işlemden sonra resimdeki diyotun gri renkli kısmı kısa hatta, siyah kısmı da uzun hatta bağlanır ve araya köprü kurulur. Alt resimde H4 ampülün soketi görünüyor. Ben soketi kesmeden bağlantıları hallettim.

Balastları farın sinyal kapaklarına ekledim. Kapağı, balastın soketleri oturacak şekilde kestim. Balastı sağlamlaştırmak için kırmızı contadan sürdüm ve kapağı ona yapıştırdım. Balast fara montelenmiş oldu. Alttaki resimde kapağı ve gazi oluşumun ispatını göreceksiniz. Dremel biraz elimi kesti.

Ve far bitti. Camı kapatmadan far tasını ve camı sildim. Mercek kapağını taktım.

Bu da test videosu:

BORKED

Bu resim benim aracım Kendi aracımda sinyalin alt kısmını kestim ve Amerikan park için duy ekledim o kısım sürekli olarak turuncu yanıyor. Ayrıca far camındaki reflektör kısmı araç gövde rengine boyayarak far karartma yaptım. Normalde Bora nın sisli ön farı kesilen yerde. Maşallah deyin haa

Bu da Karabük te bir forumdaşıma ve meslektaşıma yaptığım farın fotosu. Çekimler flaşlı olduğundan far karartılmış gibi görünüyor.

Farı takmadan önceki aydınlatmasının fotosunu çekmek aklımıza gelmedi ama bixenon mercek ve Osram 4300K ampül sonrası aydınlatmanın kalitesi açık ve net ortada.

Bu da İzmir de bir arkadaşıma yaptığım far.

http://d1303.hizliresim.com/17/z/ln2tc.jpg

Uzunlar açık

http://a1303.hizliresim.com/17/z/ln415.jpg
    http://a1303.hizliresim.com/17/z/ln45b.jpg
    http://b1303.hizliresim.com/17/y/lmm2b.jpg
    http://imageshack.us/a/img560/7903/dsc1904m.jpg

Kısa farların aydınlatma mesafesi ve netliği (far ayarı biraz yere bakıyor):

http://a1303.hizliresim.com/17/z/ln4ll.jpg

Uzunlar açık:

http://a1303.hizliresim.com/17/z/ln4mb.jpg

Sıkılmadan okudğunuz için teşekkür ederim

JDMazda_GTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tebrik ederim baya uğraşmıssınız emeğinizin karşılığını da almışsınız ama bu işlemlerin hiçbirini yapmadan al tak şeklinde mercek kiti var.Herhangi bir yeri kesip biçme yapmadan istenildiğinde eski haline döndürebileceğiniz kit mevcut.

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gerçekten tebrikler emek verilip uğraşılmış ve gerçekleşmiş, bravo...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel olmuş elinize sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JDMazda_GTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tebrik ederim baya uğraşmıssınız emeğinizin karşılığını da almışsınız ama bu işlemlerin hiçbirini yapmadan al tak şeklinde mercek kiti var.Herhangi bir yeri kesip biçme yapmadan istenildiğinde eski haline döndürebileceğiniz kit mevcut.

3 yıl önce çıkan çin mali ampul şeklindeki mercek kitlerinden bahsediyorsanız bu konuda kullanılan merceklerin yerini asla tutamaz. Al tak merceklerin süsten farkı yok. Görünüşten ziyade kullanım faydası önemli. Karşınızdaki kişinin gözünü almamak ve iyi aydınlanma sağlamaktır esas olan.. çifti 70 lira olan bu sözüm ona mercek kitlerinin hiç bir işlevselliği yoktur.

@metinmb407 çok başarılı olmuş elinize sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JDMazda_GTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

3 yıl önce çıkan çin mali ampul şeklindeki mercek kitlerinden bahsediyorsanız bu konuda kullanılan merceklerin yerini asla tutamaz. Al tak merceklerin süsten farkı yok. Görünüşten ziyade kullanım faydası önemli. Karşınızdaki kişinin gözünü almamak ve iyi aydınlanma sağlamaktır esas olan.. çifti 70 lira olan bu sözüm ona mercek kitlerinin hiç bir işlevselliği yoktur.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim öncelikle bende bir açıklama yapayım hazır kit ile ilgili Bu kitler al tak kolay ama ben zaten aydınlatmadan performans alamadığım için bu yola gittim. Hem de daha önce Bora için yapılan mercek montajlarını gördüm ve hiç beğenmiyordum. Far yapısı çok şık ama mercek montajı içinde bir o kadar dandik bir far. Kare tip olduğu için küçük çaplı mercek taksaydım ona göre de mercek kapağı takacaktım ve bu şekilde araç sanki pörtlek göz gibi duracaktı O yüzden far tasını mümkün olduğunca dolduran ve kapakları merceğe yani içe doğru bakan mercek kapakları takmam gerekiyordu. Aydınlatma kalitesi kadar görüntüye de önem vermeliydim. Bir işi yapıyorsam önce görsel olmalı, aydınlatmasıda görsellikle paralel olmalıydı. O yüzden 500-550 lira maliyetle (normalde kullandığım malzemeler nerede ise 700-800 lira yurtdışında) hoş bir çalışma ortaya çıktı. El emeğim ise paha biçilemez :P Tekrardan teşekkür ederim.

Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gerçekten tebrikler emek verilip uğraşılmış ve gerçekleşmiş, bravo...
    Çok teşekkür ederim sağolun

Alıntı dragon07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel olmuş elinize sağlık

Çok çok çok teşekkür ederim

sinan-s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok uğraşılmış çok güzel olmuş
    2003 BMW E46 330 Cİ Topassss
    2006 BMW E46 318 Cİ SİYAH (SOLD)
    ]2001 PEUGEOT 106 GTI SARI SOLD)
    1998 DOĞAN SLX 1.6.İE BORDO (SOLD)
    2008 PORSCHE 911 TURBO S SiYAH (SOLD)

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize sağlık süper olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sinan-s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah çok uğraşılmış çok güzel olmuş
    Teşekkür ederim

Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize sağlık süper olmuş
    Teşekkür ederim

nuri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize saglik cok basarılı olmuş
    jedes qute hat einein preis

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı nuri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize saglik cok basarılı olmuş
    Teşekkür ederim

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Emeklerinize sağlık, çok şık olmuş.

Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Abi Morimoto merceklerden bahsetmiyorsun değil mi?

JANJ@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    temiz çalışma olmuş kendi yaptığın işin zevki başka olur güle güle kullanın
    K.Atatürk

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeşim içim gitti, aklımı aldın,canım çekti daha ne desem bilmiyorum, şuan depoyu fulleyip koordinatları alıp misafir olabilirim okadar yani..Lanet olsun ki göstermiyor h4 'ler . Far ayarı berbat.. 100 lük ampül vs taksan patlama riski var. Mtec' deneyelim dedik görüntü iyi hoş da beyaz hiç aydınlatmaz oldu, yagmurda el feneriyle gezmekte cabası. Sonunda orjinale dönüp var olana sövmekle yetiniyorum, el emeginin , kişisel özverinin parayla ölçülebilir degil gerçektende. Ben de istiyorum da malesef ki buralarda pek bunu becerebilecek insan yok
    Samimi olarak kendi aracımda olmuş kadar sevinemesemde :P, bir bora'nın bu sorunu aşmasına ,ciddi mana da sevindim .Tebrik ediyorum seni yürekten.
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeklerinize sağlık, çok şık olmuş.

Abi Morimoto merceklerden bahsetmiyorsun değil mi?
    Keşke Morimoto olsa Çok teşekkür ederim.

Alıntı JANJ@N Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    temiz çalışma olmuş kendi yaptığın işin zevki başka olur güle güle kullanın
    Evet dediğiniz gibi el emeğinin tadı başka Teşekkür ederim.

Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim içim gitti, aklımı aldın,canım çekti daha ne desem bilmiyorum, şuan depoyu fulleyip koordinatları alıp misafir olabilirim okadar yani..Lanet olsun ki göstermiyor h4 'ler . Far ayarı berbat.. 100 lük ampül vs taksan patlama riski var. Mtec' deneyelim dedik görüntü iyi hoş da beyaz hiç aydınlatmaz oldu, yagmurda el feneriyle gezmekte cabası. Sonunda orjinale dönüp var olana sövmekle yetiniyorum, el emeginin , kişisel özverinin parayla ölçülebilir degil gerçektende. Ben de istiyorum da malesef ki buralarda pek bunu becerebilecek insan yok
    Samimi olarak kendi aracımda olmuş kadar sevinemesemde :P, bir bora'nın bu sorunu aşmasına ,ciddi mana da sevindim .Tebrik ediyorum seni yürekten.
    Çok teşekkür ederim kardeşim Fardan 3 tane sipariş var desem Diğer taraftada paylaştım 3 tane üye parası neyse verelim bize de yap diyor Dedim yaparsınız sizde paylaştım benim ne zamanım ne mekanım var diyorlar. Korkulacak gibi gelmedi bana sadece ilk olduğu için biraz acemilik yaşadım ama hata yapmadım Allah a şükür. Sadece yükseklikleri ayarlayamamıştım birde park lambalarını beğenmedim taktıktan sonra geri söktüm o yüzden iyileştirmeye gideceğim.

Hem buyur gel misafirim ol kordinatlar belli Ciğer yeriz

TechTurkey FaBeRgE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık çok güzel olmuş, bende kendi aracıma düşünüyorum ama artık bu arabaya daha fazla bişi yapmak istemiyorum. Sonar angel eyes var aracımda ve üzerindeki mercekler gerçekten çok kötüydü o zamanlar bizenon mercek bulamadım gittim valeo mercek aldım şu anda üstünde valeo mercekler var gerçekten bambaşka bir görüş mesafesi var. Çin işine hiç girmeyin derim ben

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı metinmb407 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keşke Morimoto olsa Çok teşekkür ederim.

Evet dediğiniz gibi el emeğinin tadı başka Teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim kardeşim Fardan 3 tane sipariş var desem Diğer taraftada paylaştım 3 tane üye parası neyse verelim bize de yap diyor Dedim yaparsınız sizde paylaştım benim ne zamanım ne mekanım var diyorlar. Korkulacak gibi gelmedi bana sadece ilk olduğu için biraz acemilik yaşadım ama hata yapmadım Allah a şükür. Sadece yükseklikleri ayarlayamamıştım birde park lambalarını beğenmedim taktıktan sonra geri söktüm o yüzden iyileştirmeye gideceğim.

Hem buyur gel misafirim ol kordinatlar belli Ciğer yeriz

Allah razı olsun, seni böyle bir zahmet'e sokamam zaten,utanırım diğer tarafa pek bakamıyorum,ama oradaki güzel insanları özlemiyorum degil hani, burasıda güzel ama güzel bir mozaik var, yolum düştügünde ugrar çayını içerim mutlaka

park nasıl bir şey istiyorsun, benim parklardan memnunum gerçi ama
    farklı bir düşüncen varsa bende düşünebilirim :P
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum eline emeğine sağlık bende far içini kapladım müsaitsen buluşaıl bi ara edirnedeyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FaBeRgE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık çok güzel olmuş, bende kendi aracıma düşünüyorum ama artık bu arabaya daha fazla bişi yapmak istemiyorum. Sonar angel eyes var aracımda ve üzerindeki mercekler gerçekten çok kötüydü o zamanlar bizenon mercek bulamadım gittim valeo mercek aldım şu anda üstünde valeo mercekler var gerçekten bambaşka bir görüş mesafesi var. Çin işine hiç girmeyin derim ben
    Yok yok zaten mercekler takılı çin işi Allah a yakın bana uzak olsun Teşekkür ederim.

Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah razı olsun, seni böyle bir zahmet'e sokamam zaten,utanırım ,yolum düştügünde ugrar çayını içerim

park nasıl bir şey istiyorsun, benim parklardan örnek göstereyim sana istersen?
    Farklı bir düşüncen varsa bende düşünebilirim :P
    Dostum senin parklar amerikan park ise zaten bende de var Ben sinyalin bulunduğu kısmın altına sinyal camı gibi cam ekleyip ampülü gizleyeceğim. Hemde sinyal ile aynı anda iki dairesel lamba hoş durur. Normalde hiç uğraşmam amerikan parklarla gezerim ama muayene de sorun çıkarsa işimiz yaş.

Eğer amerikan parktan farklı bir durumun varsa paylaşır mısın?

Edit: Ne utanması beyaa gel buyur

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)