User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Aşırı beslemeli motorlarda yağ tüketimi üzerine..

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Aşırı beslemeli motorlarda yağ tüketimi üzerine..

Aslen atmosferik çalışmak üzere tasarlanmış, ancak sonradan aşırı besleme uygulaması yapılmış motorlarda hep yağ tüketimi sorunu olur.
    (Türkçe meali: turbolanmış motor yağ eksiltir)

----------------------------------------------------------------------------------------
    Mühim not:
    Bu konu dahilinde, motorda yağ tüketimine yol açacak her türlü mekanik neden, anlatım kolaylığı açısından gözardı edilecektir.
    ----------------------------------------------------------------------------------------

Bu tür, sonradan aşırı besleme yapılan motorlarda yağ eksilmesinin ana nedenleri, turbo ya da supercharger'in yarattığı basıncın motorun içine sızması ve yağ buharının tahliye olan basınç ile emme sistemine boşalmasıdır.

Intercoolerin içinde hatırı sayılı miktarda yağ görenleriniz olmuştur, nedeni bu işte.

Konuyu açalım:

Atmosferik bir sistemde çalışan PCV (buna karter havalandırma subabı, ya da valfi dendiğini de duydum) hayatının çoğunu vakum altında çalışarak geçirir. Sadece tam gaz koşullarında manifold 0 psi, ya da 100 kpa değerine ulaşır. (Atmosfer ile aynı seviye). Kaldı ki, bu da teorik bir değerdir aslında. Hava filtresinden gaz kelebeğine kadar mevcut tüm kısıtlamaları bir araya getirdiğinizde, yine de epsilon değerinde de olsa, vakum vardır.

İşte bu koşullar altında emme manifoldu motor içindeki yağlı buharı çeker ve derhal yanma odalarına gönderir.
    Bir anlamda, belediyenin biriken çöpleri fırınlarda yakarak zararsız küle dönüştürme işlemi gibi...

Bu vakum işleminin gerçekleşmesi için bir de giriş olması gerekir. Bu da, hava giriş borusu üzerinde eğer var ise MAF (akışmetre) sonrasında yer alan bir port vasıtası ile elde edilir. Gaz kelebeğinden öncedir yani.

Çünkü, bu bölge hep atmosferiktir, o yüzden vakum altında çalışan PCV için bir akış sağlar.

Buraya kadar herşey gayet güzeeel.

Ancak, bu tahtırevallinin bir tarafına "basınç" adlı şişman çocuğu oturtunca, denge bozulur.

En baba ihtimalle 0 psi değerinde çalışmakta olan PCV, artık karşısında basınç görmektedir. Çoğu PCV bu şekilde çalışmak için tasarlanmamıştır.

Hatta yurdum dahilinde PCV değiştirmek yasaktır, günahtır, zinhar değiştirilmez.

Bir ay boyunca PCV aradığımı bilirim. Parçacılar "ha?" diyorlardı.
    "karter havalandırması", "tirbütor (ne demekse) havalandırması", kapak sübabı, PCV, PVC, aklıma ne geldiyse her türlü tarifi verdim.
    Bana "kimse değiştirmez onu" dediler. Oha.

Her tune up sırasında değişmesi şarttır, vaciptir, farzdır.

Neyse. konuya dönelim.

Basınca karşı eğitimli olmayan PCV, Fransız ordusu gibi peşinen teslim olur. Basınç, tek kurşun sıkmadan motoru işgal eder. Orada kalmaktan canı sıkılır, aylak aylak gezen yağ buharını önüne katar, çıkış yolu arar. Becerebildiği yerden bir contanın altından, yoksa omuz verip bir keçenin arasından gün ışığına çıkar.

Ama, en kolay yol, hava giriş borusuna giden ikinci havalandırma borusunun içinden geçip gitmekrtir.
    Dedik ya, basınç bu. İkinci havalandırma ise atmosfere bakıyor. Al sana tahtırevallideki şişman velet. Denge tersine döndü işte.

Bu durumda yağ buharı hava giriş borusuna ulaşır. Oradan, paldır küldür intercooler mahallesine dalar. Intercooler mahallesi, inişli çıkışlı, yolu yokuş bir semttir. Bu yokuşu hava çıkar, ama daha ağır olan yağ çıkamaz, kaderine razı olur, yatağını döşeğini atar, intercooler'i kendine mesken tutar.

Bu nedenle, bu havalandırma trafiğinde yeni bir düzenlemeye gitmek gerekiyor.

Ben burada kendi yöntemimi anlatacağım.

Bu yöntemi ben icat etmedim. Araştırdım, kafa patlattım, farklı çözümleri bir araya getirerek bir sentez oluşturdum.

İlk olarak, PCV'den başlayalım.

En makul çözüm, aşırı beslemeli bir motor için tasarlanmış bir PCV edinmek.
    Ama, piyasadaki beslemeli araçların çoğu gayet hali selim değerlerde basınç üretiyor. Biz modifiye tayfası daha cesur ya da daha aç gözlü olduğumuz için, basınç değeri konusunda "dibine kadar" şıkkını işaretliyoruz. Yani, beslemeli bir araç için tasarlanmış bir PCV dahi, bizlerin ürettiği basınç değerleri karşısında Fransız ordusunu örnek alabilir.

Bu yüzden, manifold ile PCV arasına (hortumu keserek) bir checkvalve (tek yönlü valf) ilave ediyoruz.

Bu checkvalve, 150 psi (10 Bar) basınca dayanabiliyor. Manifolda basınç kaçağı derdi bitiyor.

Bu kadar basit. Ama hepsi bu değil.

Catchcan

Sözkonusu bu yağ buharı ile başa çıkmak adına genellikle bir ayrıştırıcı kullanılır. Bu ayrıştırıcı havanın içindeki yağ buharını ve suyu ayrıştırır. (Evet, işin içinde su buharı da var.)

Ancak, atmosferik motorlarda genellikle bu sistem bulunmaz, bulunsa da çok küçük kapasiteli olur.

Bu ayrıştırıcı için bulunan çözüm de, girişimciler için güzel bir gelir kapısı yaratır:

Ama, bu catch can için iki seçenek vardır:

Ya belirli aralıklarla bunun içinde biriken yağı boşaltacaksınız, ya da karterde bir delik açıp bu haznenin kartere boşalmasını sağlaycak bir düzenek kuracaksınız.

Benim çözümüm ise daha basit..

Üst kapağın içinde kırk türlü yağ galerisi var zaten. Tencere kapağı gibi dümdüz değil.

Bu galerilerin içinde baffle denen engeller var. Amaç, yağ buharını bunlara çarptırarak geçirmek, bu sayede de yağın bir kısmının motorda kalmasını sağlamak.
    Ne var ki, bu sistem, yağın ayrıştırılmasında etkili değil.

Öyleyse, etkili yapalım biz de..

Tamam, örnek vereyim.

Bu, kapağın içindeki galeriler.. fotoğrafın alt kısımında PCV çıkışı, üst kısmında da hava girişine giden valfsiz çıkış yer alıyor. Ortadaki hazne de PCV çıkışına bağlantılı

Bu haznelerin kapaklarını söküyoruz, kapaklar için conta vazifesi gören silikonu ve içindeki tüm kalıntıları temizliyoruz..

Bu fotoğraftaki "gamzeler" kapakların alçak noktaları. Yağ burada toplanıyor.

Yağın motora süzülmesine yardımcı olmak için buraya küçük bir "gider" yapıyoruz.

Sonra, ilginç bir yönteme başvuruyoruz:

En kalınından bulaşık teli alıp, iyice açarak bu bölmelere dolduruyoruz. Amaç, yağlı buharın daha dolambaçlı bir yoldan geçmesini ve geçerken de yağı bırakmasını sağlamak.

Ardından, tüm yüzeylere tekrar silikon uygulayıp kapakları yerlerine monte ediyoruz.

Bu sayede, herhangi bir catch can karmaşasına girmeden, sorun kaynağında çözülüyor.
    Yağ buharı, ayrı bir haznede bekleyip, soğuyup niteliği bozulmadan tekrar motora dönüyor, eksilme sorunu da ortadan kalkıyor.

Bu arada, artık hava giriş borusuna bağlancak bir hortuma da gerek kalmıyor. Bu çıkışa küçük bir filtre (breather filter) monte ederek sistemi daha da basitleştirebiliyoruz. (MAF kullanan sistemlerde hortumun yerinde kalması gerekiyor ama.)

Umarım bu bilgiler aramızda bu tür işlere gönül verenlere faydalı olur.
    Yazarken saati unutmuşum, sabahın beşbuçuğu olmuş... Bana müsaade.

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bir uygulama olmuş. Lakin birkaç noktada farklı görüşlerim var.

Önce birkaç ekleme yapalım;
    Üst kapağa külbütör denildiğinden ustaların dilinde külbütör havalandırması zamanla tirbütör havalandırması halini alıyor. tirbütörün anlamı külbütör yani.
    PCV'yi ya PCV diye aradım, ya da karter havalandırması diye. Hep de sonuç aldım bu şekilde.

Bu uygulamanızda gördüğüm kadarıyla oil catch can'e alternatif bir çözüm olarak külbütör içerisindeki havalandırma kanallarını bulaşık teli ile doldurarak yağın orada hava ve sudan ayrışmasını hedeflemişsiniz. Ama burada birkaç nokta var ki amaca ulaşmakta engel teşkil edebilir.

En temelde her aracın külbütör kapağında aynı şekilde galeriler, kanallar yok. Yani bu yöntem her motorda aynı ölçüde uygulanabilir olmayabilir.

Diğer can alıcı nokta ise bu külbütör içi yaptığınız süzgecin ne kadar verimli çalışacağı meselesi. Oil catch can'ler içlerindeki bulaşık teli veya seperatörler vasıtasıyla yağı buhardan ayırmazlar. Oil catch can'lerin çalışabilmesinin en temel sebebi sıcaklık farkıdır. Oil catch can motor içi veya külbütör kapağına oranla çok daha soğuktur. Yağ buharı oil catch can'e geldiğinde soğuk duvarlar ve hava ile çarpışarak yağ buharı yağdan ayrıştırılır. Oil catch can'lerin içindeki seperatörlerin(sizin uygulamanızda bulaşık teli) asıl görevi dalgalanmayı, yağın emiş kısmına geçmesini mekanik olarak önlemektir. Yoksa ayrıştırmak değil.

Kültütör kapağı gibi motor dahilinide ve gayet sıcak bir elemanın içine bu sistemi kurarsanız yeteri kadar yoğuşmayı sağlayamazsınız.

Bir diğer nokta ise sizin de yazıda belirttiğiniz gibi, basınçla artan yağ buharının akışını ne kadar keser, ne kadar tıkar, ne kadar zorlarsanız o kadar keçelerden, contalardan yağ kaçağı oluşturursunuz. Sizin uyguladığınız bu sistemde yağ buharının, yani karter havalandırma sistmeinin free flow akışı o yoğun bulaşık teli katmanı ile engellenmiş oluyor. Bu da bir back pressure durumu oluşturuyor. Bu pressure da biryerlerden patlak verecektir muhakkak.

Başka bir sorun ise külbütör kapağı içine yerleştirdiğiniz bu bulaşık süngerlerinin zamanla partikül, pislik, tortu, kurum vb şeylerle tıkanması ve PCV sistemini tamamen tıkaması olacaktır. Oil catch can'leri rahatlıkla temizlemeniz mümkünken külbütör içindeki böylesi bir sistemi açmak, temizlemek pek mümkün olmayacaktır. Her seferinde külbütör contası değiştirmek vs yorucu olacaktır.

Bir diğer olası tehlike ise külbütör kapağı içine, yani motordan henüz ayrılmamış yağın içine bulaşık teli gibi zamanla parçalanıp yağa karışabilecek veya kapaktaki hareketli elemanların arasına inebilecek bir malzeme koymak bence risktir. En ufak çapak bile eksantriklerde sorun oluşturabilir. Daha da kötüsü kapaktaki ince yağ kanallarını tıkayabilir. Ayrıca her türlü tortunun da birikeceği bulaşık tellerinden dönecek yağı tekrar motorda kullanmak pek de temiz olmayabilir.

Bence yağ buharının motor dışında yoğuşturulması ve yoğuşan yağın da motorda tekrar kullanılmaması daha sağlıklı olacaktır.

Check valf kullanımınız gayet mantıklı. Ki sizin de belirttiğiniz gibi hali hazırda zaten tüm fabrikasyon aşırı beslemeli motorlarda mevcut.

Her halükarda bir çözüm arayışına girişmeniz ve alternatif çözüm yollarını denemeniz bence gayet güzel.

Elinize sağlık. Başarılar dilerim.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kulbutor kapagi altinda yani yagin gectigi yol uzerinde bulasik teli kullama fikri banada fazla cesaretli bir is gibi geldi abi !

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kolay gelsin, öncelikle belirtmek isterim ki ben de her konunuzu keyifle okumaktayım...

teorik olarak kapakta yaptığınız işlem doğru fakat göz ardı edilen kısım 'yoğunlaşma' olmuş... yani 'buhar' ısınan her sıvıda oluşur ama 'yoğunlaşma' için ısındığı dereceden daha düşük ısı gerekir, o nedenle OilCatchCan ler ayrı bir ünite olarak dışarıda konumlanır... yapmış olduğunuz işlemde yağ buharı yoğunlaşıp tekrar yağ haline ancak motor soğuduğu zaman gelecektir ama siz motor çalışırken yağ buharını yağa çeviremediğiniz için o buhar sizin 'yakma' diye tabir ettiğiniz olayı gerçekleştirecektir, ben her zaman basit bir OCC taraftarıyımdır...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu gösterdiğiniz tek yön valfi z20let motorda standart olarak aynen sizin anlattığınız konumda bulunuyor. paylaşım için teşekkürler

BlackEmperor
    Misafir
    Alıntı bahcelili_ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu gösterdiğiniz tek yön valfi z20let motorda standart olarak aynen sizin anlattığınız konumda bulunuyor. paylaşım için teşekkürler
    z16lette de var mı peki? Enteresan gelecek ama emmenin içerisinde bulunan yağ buharı açık hava filtresi kullanan araçlarda az da olsa toz tutmaya yarayabilir. zarardan kar etmek gibi bişe

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize emeğinize sağlık ama bence kapağın içine bulaşık süngeri koymak cesaret isteyen bi iş.

size bir sorum olucak.

neden Oilcatchcan yerine böyle bi sistem tercih ettiniz? yer sıkıntısından dolayı mı ?
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Arkadaşlar, hepinize cevap yazacağım, ama işten başımı kaldıramıyorum.
    İlk fırsatta....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    karter havalandırması çıkışına 1/4" pnömatik filtre bağlayıp, havalandırmayı turbonun veya superchargerın emiş hattına versek işimiz görülmez mi?

hem havalandırmanın çalışma prensibi emiş olarak kalır, hemde yağ buharını emiş hattına vermekten kurtulmuş oluruz

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karter havalandırması çıkışına 1/4" pnömatik filtre bağlayıp, havalandırmayı turbonun veya superchargerın emiş hattına versek işimiz görülmez mi?

hem havalandırmanın çalışma prensibi emiş olarak kalır, hemde yağ buharını emiş hattına vermekten kurtulmuş oluruz

genel yapılan uygulama zaten ona benzer emiş hattından tanka verirler subap kapağındanda yine tanka gelir bu eğer düzgün yapılırsa güzel çalışıyor hatta sistem farklı elemanlarla daha güzel oluyor
    körler sağırlar

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    oil tank bana daha mantıklı geliyor. yoğunlaşma mantığından dolayı. ayrıca turbolanan araç aşırı ısınır. o bulaşık teli ateşe atınca pekte dayanıklı gibi görünmedi gözüme.

ne kadar filtrelesekte tamamen yoğunlaşmadan gidecek o hava gene dışarı. ve turboya geri verilmeyincede yağ kokusu olup mide bulandırıcak. ben oil catch kullandım ve baya memnunum. üstelik yaklaşık 3-4 dakikamı aldı montajı uygulaması v.s
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genel yapılan uygulama zaten ona benzer emiş hattından tanka verirler subap kapağındanda yine tanka gelir bu eğer düzgün yapılırsa güzel çalışıyor hatta sistem farklı elemanlarla daha güzel oluyor
    farkli elemandan kasit nedir semih?

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    farkli elemandan kasit nedir semih?

pmmed...
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, hepinize cevap yazacağım, ama işten başımı kaldıramıyorum.
    İlk fırsatta....
    Son durum nedir acaba ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aradan geçen yıllara rağmen yinede hortlatacağım , aracım bravo hgt 2.0 20v vis motor , ancak vis manifoltun olması gerektiği gibi çalışmadığından ve sorunu bulamadığımdan , mk1 vis olmayan manifolda geçtim , ancak bu manifoltta pcv valfi yok , mk2 manfiolttaki valfde manifolt ile akuple olduğundan kullanma şansım olmadı , pcv valfinin olduğu hortumu yine kelebek sonrasına girdik ancak yağ eksiltme sorunum baş gösterdi , şimdi hortum üserine takılabilecek bir pvc valfi bulmam mümkün müdür?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güncel pcv valf problemini çözdüm hortum üstü takılabilen pcv valfleri bulunuyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)