User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bora-Golf IV Cruise Control-Hız Sabitleyici Montajı

metinmb407 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bora-Golf IV Cruise Control-Hız Sabitleyici Montajı

Selam arkadaşlar, yaklaşık bir senedir peşinde olduğum konuya noktayı koydum.

Gerekli malzemeler:

CC li sinyal kolu ve soket kablosu

T55 ya da 12 tork (ben uzun olanlarından aldım lokmasını almadım kurbağacık kullandım)

Farklı mavi-kırmızı-beyaz-kahverengi-siyah renk kablolar (soketin kablosu kısa geldi o yüzden renk karışımı olmasın diye aynı renklerden olması yararınıza)

İzolebant, tork anahtar takımı, pense, yan keski, kargaburnu vs.

Direksiyonu sökmek için hava yastığı sökülmelidir. Onu serviste söktürdük kendimiz başa çıkamadık. Ama daha sonra kendimde çıkarmayı başardım direksiyonu takarken sürdükten sonra anladım bir diş yamuk takmışız. Direksiyonun üst kısımdaki kollarının arkasında hava yastıklarını tutan tırnaklar var kurtulmak için direksiyonu sırayla her iki tarafa da 90 derece çevirin ve o kolların arkasındaki deliklerden kısa tornavida sokun 90 derece olacağı için sağ ve sol kola sıra ile tornavida sokmanız gerekli. Tornavidayı yukarıdan aşağı doğru kanırtın hava yastığı tırnaklarını sırayla çıkarın. Sonra hava yastığını söketinden ayırın. T55 anahtarı direksiyon göbeğindeki vidaya takın ve saatin ters yönünde çevirin. Fotoğrafta ayrıca hava yastığını tutan tırnakları göreceksiniz. Paralel şekilde duran iki adet yay hava yastığının tırnaklarını tutuyor. Diğer üç adet siyah halkanın içindeki yay ise kornanın yayları.

Bendeniz

Direksiyonun altındaki kapakları sökmek için iki vida direksiyonu sökünce hemen altında,

üç vida ise hemen altı kısımda birisi direksiyon yükseklik derinlik ayar kolunun altında.

Kapakları ayırdıktan sonraki görüntü şu şekilde

Kapakları ayırınca sinyal ve silecek kolları birbiri ile bağlı. Sökmek için fotoğraftaki demir kelepçeyi gevşetin ve kolları sökün.

Kollar birbiri ile bağlı. Tırnağından kurtarın ve sinyal kolunu ayırın. Yeni sinyal koluna iki soket bağlanıyor birisi eski soketimiz diğeride beyne çekilecek hat için eklenecek soket CC li sinyal kolu ile birlikte geliyor.

Yeni CC li sinyal kolumuz

Sigorta panelini gizleyen kapağı komple çekin ayırın. Diz kısmındaki kapakları sökün. Bunun için 3 vida göreceksiniz hemen alt kısımda onları sökün sonra soldaki kapak sökülünce bir vida daha göreceksiniz onuda sökün ve kapaklarla pedalın üstündeki kapağı sökün. Motor kapağını açın ve resimdeki yerden klavuz kablo sokun CC nin kablolarını alabilmek için. Klavuz kabloya CC nin kablolarını bağlayın kahverengi hariç onu sigorta panelinden kontağa bağlayacağız. Bu kısmın fotosunu çekmeyi unuttum kusura bakmayın birazdan anlatacağım. Daha sonra resimdeki kutuyu açın ve kabloları beyne giden yere alın.

Beyne ulaşmak için camın önünceki plastiğin sökülmesi gerekiyor. Önce silecek kollarını sökün. Sonra tornavidanın ucuna bez sarın ve camla plastiğin arasına sokun. Orta kısma doğru kaydırarak plastiği yerinden ayırın.

Beyne ulaştık.

Kabloları bağlayacağımız soket sol kısımda. Onu sökeceğiz. Beyne gelen kablo soketinin hemen altında kızak şeklinde tırnak var onu sola doğru kaydırın ve soketi beyinden ayırın. Soketin kapağını sökün.

Soketin kapağını sökünce soketin altında ve üstünde mor renkli tutacaklar göreceksiniz beyin tarafındakiler sağda ve solda kaydırarak çıkarın, kablo tarafındakini ise hemen sağda küçük bir tırnak var oradan kurtarın ve tutacak yerinden çekin. Gördüğünüz kırmızı lastik gibi olan malzemeyi tornavida ile çıkarın. Aşağıdaki gibi bir hale gelecek. Kabloları bağlayacağımız pinler soketin içinde mevcut ben boşuna telaş yapmışım pin lazım diye.

Soket bağlantısı resimdeki gibi. Alt kısımdaki uzunca olan sokette numaralar ve hangi kablonun bağlanacağı mevcuttur. Pinlere bağlayın ve kapağını falan kapatın beyne soketi takın bu kısımda işlem tamam toplayabilirsiniz.

Bu kısmın resmini çekememiştim anlatıyorum. CC li sinyal kolunndan kalan son kablo kahverengi. Sigorta panelini sökün iki vida var onu sökün sigorta panelini dışarı çıkarın. Kapağını açın. 2 tane 7.5 amperlik sigorta var. Kontağa bağlanacak kablo ise şudur, sigortanın birine sürekli elektrik geliyor diğerine kontak açıldığı zaman. Kontak açıldığı zaman elektrik gelen sigortaya iki adet kablo geliyor. Kahverengi kabloyu ince olan sigorta kablosunun plastiğini biraz sıyırın aman haa kesmeyin (bendeki rengi siyah üzerine mavi şeritli) ve bağlayın.

Geriye sadece kodlama kaldı. Kodlama için aracı bilgisayara bağlayın.

Select Control Module

01 Engine

11 Login

00000 yazan yere 11463 yazın ve Do It! kodlama işi tamamdır.

Bana mutluluğun fotoğrafini ekler misiniz deseler o fotoğraf şu olurdu. Devir saatinde üst kısımda yanan ışık CC misin aktif olduğunu göstermektedir.

Sürüş izlenimlerim ise bu olay harika birşeymiş. Önceki hafızasındaki hız 130 ise 90 da giderken RES tuşuna basıyorum o kadar tatlı gaz veriyor ki araç valla bayıldım bayıldım 90 la giderken ayağım gazda SET tuşuna basıyorum 90 da gidiyor. Araç CC de giderken RES tuşuna basınca hız 2 km artıyor, SET tuşuna basınca ise azalıyor. Ayrıca RES tuşuna basılı tuttuğum sürece 110 km ye çıktığında hız orada sabir kalıyor. 90 km de giderken anlık tüketim 4 litre inanamadım. Frene, debriyaja basınca ve CC anahtarı ON konumda iken OFF kısmına ittirince (kapatmadan oluyor) devreden çıkıyor ama arka planda aktif. RES tuşuna basınca önceki hafızadaki hıza ulaşıyor, SET tuşuna basınca o an hangi hızda iseniz o hıza sabitliyor. 50 km nin üstünde çalışıyor altında iken çalışmıyor. Cuma günü uzun yola çıkacağım yaşasın yeni donanım ve yakıt değerleri

Maşallahları eksik edenin tekerine taş dokunsun, karteri kasise çarpsın, katalitik konvertörü bozulsun vs vs vs

SHOCKİNG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız... Toplam maliyeti ne oldu acaba ?

HUSNU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerine sağlık. Bizde bora varken neredeydin

TayfunS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah elinize sağlık da, yakıt tüketimi çok iyi
    TB4BSA

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cruise Control uzun yolda çok ekonomi sağlıyor.Tebrikler güzel bir çalışma olmuş.
    Seat IBIZA FR

golfcu0101 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    on numara iş çıkmış ortaya ellerinize sağlık
    artık corc-i zamanı cdti

bLackModeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ellerine saglık kardesım o yesıl ısık aftıf mıydı sız yazılımlamı aktıflestırınız normalde o ısık butun bora golf lerde var mı standartında ?
    facebook: hasan serdar şengül
    instagram: hasan_serdar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SHOCKİNG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah kazasız belasız... Toplam maliyeti ne oldu acaba ?
    Valla ebayda o kadar CC li sinyal kolu aradım ama parça numarası tutmuyor. Hemde en uygunu 180 liraya geliyordu. Bende temiz olsun buradan olsun bir sıkıntı olunca muhatap olsun diyerek Antep ten bir arkadaşım vasıtası parçayı yollattım ve toplamda 250 liraya maloldu. Servis 450 lira çekiyor

Alıntı HUSNU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerine sağlık. Bizde bora varken neredeydin
    Sizde Bora verkende bende yoktu ödeşmiş olduk Senin gibi MKIV ustaları varken bana ne gerek canım Teşekkürler Hüsnü.

Alıntı TayfunS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah elinize sağlık da, yakıt tüketimi çok iyi
    Kadrandaki ortalama yüksek daha yeni yakıt almıştım o yüzden benim genel ortalamamdan 1 litre yüksek Normalde 8.5-8.9 arasında değişir ama CC yi takalı şehir içinde de kullanıyorum şu an genel ortalamam 8.2 Bora çok yakıyor diyenlere güzel bir cevap Teşekkür ederim.

Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cruise Control uzun yolda çok ekonomi sağlıyor.Tebrikler güzel bir çalışma olmuş.
    Teşekkür ederim. Ben ekonomiden ziyade konforu için istiyordum uzun yol bazen çekilmez oluyor Ekonomi kısmında haklısınız şehir içinde bile ekonomik oluyor. Genel ortalamamı 0.3 litre iyileştirdim şu an

Alıntı golfcu0101 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    on numara iş çıkmış ortaya ellerinize sağlık
    Teşekkür ederim

Alıntı bLackModeL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ellerine saglık kardesım o yesıl ısık aftıf mıydı sız yazılımlamı aktıflestırınız normalde o ısık butun bora golf lerde var mı standartında ?
    Öncelikle teşekkür ederim. Yeşil ışık zaten orada duruyor. Kolu taktıktan önce ya da sonra ECU dan hız sabitleyicinin aktif olması için kodlamayı yapıyorsunuz o ışık CC kolunu takınca ON konumunda olduğu sürece açıktır.

bLackModeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    rica ederim çok begendim harika olmuşş basarılarınızın devamını dilerimm
    facebook: hasan serdar şengül
    instagram: hasan_serdar

Akhelmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah baya uğraşmışsınız elinize sağlık
    2001 Clio 1.4i RTA AC : SOLD
    1990 Honda Civic : SOLD

Oconner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize sağlık valla muhteşem olmus
    53 RİZE KADER GÜLMEDİ BİZE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Akhelmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah baya uğraşmışsınız elinize sağlık
    Teşekkür ederim uğraştık ama değdi

Alıntı Oconner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize sağlık valla muhteşem olmus
    Teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevdim ben bu işi

AtmoSpheriC
    Misafir
    elinize sağlık ekonomik olmuş

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık bu tip uygulamalara bayılıyorum en az kaç litre gördünüz yakıt tüketimini ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı A/R60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize sağlık ekonomik olmuş
    Çok teşekkür ederim

Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık bu tip uygulamalara bayılıyorum en az kaç litre gördünüz yakıt tüketimini ?
    Teşekkür ederim sağolun. Şu an şehir içi en düşük 8 litre (şehir içinde bile kullanıyorum oyuncak gibi) şehir dışı en düşük 5.5 litre o da sabırsız olduğum için Fabrika verileri alt üst 90 a sabitleyip deneme yapacağım

AFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok başarılı bir çalışma olmuş. bende düşünüyorum yapmayı bu konu yardımcı olacaktır teşekkürler
    Mercedes Benz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AFN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok başarılı bir çalışma olmuş. bende düşünüyorum yapmayı bu konu yardımcı olacaktır teşekkürler
    Teşekkür ederim Yalnız sizin aracın beyni kupanın önünde cam önündeki plastiğin altında değil belki biliyorsunuzdur ama eklemek istedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ne bea fabrika verileri de neymiş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)