User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
58 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Corsa C Araç İçi Yalıtım ( Ses ve Isı İzolasyonu )

d.berkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Corsa C Araç İçi Yalıtım ( Ses ve Isı İzolasyonu )

Merhabalar normalde buraya konu açmama kararı almıştım daha önce konularım silindiği için ama bu işlem biraz farklı olduğundan faydalı olacağını düşündüm.

Aracı aldığım geçen sene bu zamanlardan beri hep aklımda olan ancak uygulamasına bir türlü fırsat bulamadığım araç içi yalıtımını bu haftasonu tamamlamış bulunuyorum.. Aslında tahmin ettiğimden daha zorlu bir işlem olduğunu itiraf etmeliyim.

Cumartesi günü öğlen İbo'nun gazı ile bir anda başladım uygulamaya. İlk iş Bauhaus'a gidip kafamdaki yalıtım malzemelerini temin ettim. Malzemelere daha önce internette yaptığım araştırmalardan ve kendi aracım üzerinde yaptığım denemelerden dolayı daha önceden karar vermiştim.

Malzemeler:

Bu malzemeleri neden seçtiğimi açıklamak istiyorum. Bu şekilde aklınızda soru işareti kalmamış olur. İlk olarak Bituself. Bituself emsalleri arasında en kolay uygulama sahip olan ürün. Herhangi bir ısıtma ve zorlamaya gerek olmadan direk olarak yüzeye yapışıyor ve çok rahat şekil verilebiliyor. Bu sayede gerekli tüm kıvrımlara hiç zorluk çekmeden kaplanabiliyor. Avantajı nedir diye sorarsanız. Öncelikle bu ürünü kullanma amacım yüzeyi kalınlaştırıp daha tok bir yapı kazandırmak. Bu sayede araç gövdesinde oluşabilecek titreşimleri (seste titreşerek yayılır.) absorbe ederek sönümlemeye yarıyor. Genel olarak araçları orijinal yalıtımları da benzer yapıda ürünler.

Bitüself'ten sonraki ürünümüz ThermaFlex ThermaSmart. Bu ürünü daha önce aracımın kaput içi yalıtımını yaparken denemiştim. 5mm olanı arabamın traktör gibi ses çıkartan motorunu baya sessiz hale getirmişti.Yoğu ve kapalı hücreli olması sayesinde titreşim ve darbe bazlı sesleri çok başarılı olarak sönümlüyor. Bunun yanında ısı tabancası ile 600 derecede yaptığım testte ısıya karşı oldukça dayanıklı olduğunu,yanmadığını ve erimediğini gördüğümden gönül rahatlığıyla tercih ettim. 1mm kalınlığında olanı tavan, bagaj kısmı ve çamurluk saçlarının içine; 5mm olanı ise davlumbaz üstüne denk gelen kısımlara ve tam bagaj zemini ölçüsünde keserek bagaja uyguladım..

Diğer ürünümüz ThermaFlex markasının EchoMod isimli ses yalıtım malzemesi. ThermaSmart'ın aksine köpük gibi değil sünger benzeri bir ürün. Sinema salonları gibi yüksek yalıtım gerektiren mekanlarda kullanılıyor. Özellikle araç içi müzik keyfi için tercih ettim ama sadece zeminde kullandım..

Merak ettiğinizi düşündüğüm bir ürün de cam yünü. Cam yünü aslen kumun ham maddesi olan silisin 1250 derece ısı ile eritilip elyaf haline getirilmesi ile oluşturulan bir yalıtım malzemesi. Yanmaz, kokmaz, küflenmez ve bozulmaz yapıda olduğundan tercih ettim. Bu ürünü sadece arka çamurluk içlerini doldurmak içi kullandım. Bu sayede sesin ve ısının önünü tamamen kesmiş oldum..

Uygulama fotoğrafları:

-Malzemeler-

-Arka koltuğu söktükten sonra karşılaştığım manzara -

-Bagaj zemin örtüsü ve stepneyi çıkarttıktan sonra -

- Çamurluk içleri ve kir durumları. Meguiar's APC ile detaylı olarak temizledim. -

-Bituself Uygulaması Sonrası-

-BituSelf'in ardından ThermaSmart ile tavandan başlayarak kaplıyorum. ThermaSmart kendinden yapışkanlı değil bu sebepten her iki yüzeye de Bally sürüp 5-10dk arası bekleyip yapıştırdım. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir şey var. İki yüzeyde tam kuruduktan sonra yapıştırma işlemi daha sağlam oluyor. Tabi sağlamlık tahmin ettiğimden çok daha iyi oldu. Tek seferde yapıştırmak lazım yoksa tekrar sökme imkanı yok malesef..

-5mm ile 10mm Therma Smart farkı. 5mm daha rahat şekil aldığından yan paneller ve davlumbazların iç kısımlarına onu kullandım. Davlumbazın dış kısmına 10mm olanı uyguladım. -

-En son olarakta çamurluk içlerini cam yünü ile doldurdum. -

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    -Yalıtım işi bitmek üzere-

-EchoMod'u sadece ön kısma uyguladım. Bagaj bölmesine gerek duymadım. Bagaj bölmesine 5mm ThermaSmart'ı tam kesip kapak gibi kapattım. -

Umarım faydalı olur..

"DBY Detailing"

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Sonuç ne oldu peki bu işlemler ardından ?

Eline sağlık.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Mst - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğine sağlık, aracın van versiyon araçlardan sanırım, bu modellerde fabrikasyon yapılan yalıtım diğer normal model corsalara göre daha zayıf sanırım, yapılan işlemler sonrası gördüğün farklılık nedir, bende düşünüyorum aracım için, ancak o kadar detaya girermiyim bilemiyorum.
    Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptallar küstahça kendinden emindir..

devil_berk22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işlem çok güzel olmuş faydası ne oranda oldu yaptığıma değdi dedirttimi yani birde fiyatı ne tuttu acaba emeğine sağlık

TT_BOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Helal olsun baya bi uğraşmışssın , nasıl bir sonuç çıktı ortaya memnun kaldın mı ?

Murat Özcan
    Misafir
    Valla ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmus

wekoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok fark ettimi acaba izalosyon peki
    gariban 106 gti....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlar için teşekkür ederim. Aracı henüz tam anlamıyla deneme şansım olmadı. Aracın içi tamamen sökülmüşken herşeyi detaylıca temizlemek istediğimden biraz uzun sürdü işlemler. Benim özellikle sıkıntı yaşadığım husus yağışlı havalarda yerden ve lastiklerden gelen su tanelerinin panellere çarpması sonucu oluşan tarifsiz gürültüydü. Yağışlı bir havada yol alırken araçta yanımdaki ile bile konuşmakta zorlanıyordum..

Birde bu yalıtımdan önce çamurluk içlerine Berner'in Pütürünü uygulamıştım. O lastiklerin fırlattığı ufak tefek taşların falan sebep olduğu sesleri ve su sesini baya azaltmıştı ama yine de tam kesmedi.

En kısa zamanda yorumumu yapacağım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    insan bi arar yardıma gel diye. bide çırak olcaz
    ellerine sağlık abi

ogunozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya benımde arka hoparlorlerın oldugu yerı sokmem lazım ama orası komple emınet kemerı falan sokmek lazım sanırım hoparler patladı ama orayı kopmle sokemden cıkmıyor

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Güzel iş olmuş eline sağlık.

Bende bu tarz birşey yapmak istiyorum ama kapalı alan olmadığından girişmeye cesaret edemiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel iş olmuş eline sağlık.

Bende bu tarz birşey yapmak istiyorum ama kapalı alan olmadığından girişmeye cesaret edemiyorum.
    Ankara da olsaydın yapardık beraber kapalı alandan ziyade biraz pratik eller lazım bu işlere bende bugün golfe yaptım biraz yalıtım foto çekmeyi unutmuşum erken saatlerde başlayınca bir gün yetebilir aslında
    RACE WERKS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada en çok çamurluk içleri hoşuma gitti lastik sesini tamamen kesebilir elinize sağlık
    RACE WERKS

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık. Çok güzel bir yalıtım uygulaması olmuş. Hiç açık nokta bırakmamışsın.
    - Kapı içlerine de bir geliştirme yaptın mı?
    - Bu yalıtımın sence arabaya yüklediği ilave ağırlık ne civardadır?

Not:
    Konuyu D.I.Y. kısmına taşıdım arkadaşlar. Teşekkürler butonunu kullanabilirsiniz.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı tdipower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankara da olsaydın yapardık beraber kapalı alandan ziyade biraz pratik eller lazım bu işlere bende bugün golfe yaptım biraz yalıtım foto çekmeyi unutmuşum erken saatlerde başlayınca bir gün yetebilir aslında
    Bu işlerde yetenekli olanlar hep Ankarada zaten

Sökmesine sökerim kaplarımda geri toplaması düşündürüyor beni,birazda gaz lazım ya yoksa miskin miskin yatıyorum pazarları Kapalı mekanda 1güne sıkıştırmadan rahat rahat yapabilmek için olsa süper olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu işlerde yetenekli olanlar hep Ankarada zaten

Sökmesine sökerim kaplarımda geri toplaması düşündürüyor beni,birazda gaz lazım ya yoksa miskin miskin yatıyorum pazarları
    ben bugün olayı aştım. kaynak işlerinide kendim yaptım kapı içlerinde bir iki ufak yerde tadilat yapmam gerekiyordu baktım kafamda maske olayı bitirmişim bile
    RACE WERKS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık. Çok güzel bir yalıtım uygulaması olmuş. Hiç açık nokta bırakmamışsın.
    - Kapı içlerine de bir geliştirme yaptın mı?
    - Bu yalıtımın sence arabaya yüklediği ilave ağırlık ne civardadır?

Not:
    Konuyu D.I.Y. kısmına taşıdım arkadaşlar. Teşekkürler butonunu kullanabilirsiniz.

Kapı içlerine yaklaşık bir ay önce ayı işlemi yapmıştım. Komponent takım takılması içi kapı döşemelerini sökünce fırsat bu fırsat halletmiştim. Şimdiki uygulamada zamandan büyük tasarruf oldu..

Yalıtım için kullandığım malzemelerin tamamı en fazla 10-15kg arasıdır. Ama Corsa Vanların bagaj zemininde oldukça ağır saç parçalar var. Onları tamamen çıkarttım en az 20-25kg varlar. Yani yalıtım işlemi sonucunda biraz hafiflik bile kazandım

Anu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel olmuş gerçekten, ellerinize sağlık Ben de ufaktan girişmiştim, kapı içleri ve arka koltuğun altındaki sac kısımları kaplayıp ses yalıtım süngeri ile desteklemiştim. Ufak şeylerde bile fark anlaşılıyor, sizin yaptığınız yalıtım sonrası çok değişmiştir içerisi
    ''Halkını cehalet ve sefalete teslim eden yöneticiler yok olmaya, cehalet ve sefalete sürükleyen yöneticileri seçen halk ise köle olmaya mahkûmdur." Mustafa Kemal ATATÜRK

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)