User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bagaj kabin çalışması

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bagaj kabin çalışması

Proje Adı : bagaj kabin anfi montaj görsel çalışma
    Proje Yapımcısı :Rıdvan TOPAL (ruudvan)
    Yapılan Araç Marka / model / yıl : honda civic sedan 2001
    Projenin Konumu: muzik sistemleri
    Kullanılan Malzemeler:
    1adet 18mm 210.170cm mdf
    1adet marin yapıştırıcı
    dekopaj
    sarjlı yada elektrikli matkap 2 adet matkap ucu 1 adet vidalama ucu
    amatör daire testere yatarlı.
    kumaş
    kumaş yapıştırıcı
    zımba
    2 ve 4 cm lik adetli vida.
    mukavva
    maket bıçağı
    neşter
    makas
    izolasyon için ziftli bant
    artı olarak anfi , sub kablo vs

projenin yapılış amacı bagajda yer açmak bagaj kullanılmak istenildiğinde kabini çıkartıp takmakla uğraşmamak.

aracımdaki görüntü bu şekildeydi ve takdir edersınız ki bagaj kullanımı pek musait olmuyordu.
    özellikle arka pandizot altındaki bar kabinin koltugun arkasına gitmesine izin vermiyor.
    aslında projenin startı yaklaşık 4-5 ay önce verildi ama bi kısım olarak.
    bagaj taban kartonu kaldırıldı yerine 8mm mdf den aslına sadık kalınarak yer yapıldı .anfi koltuk arkasından alındı ki yeni anfinin pek koltuk arkasına sıgacak boyutları yoktu bı nevı mecburiyetten diyelim biz ona.

ışıklandırma ve pleksılerle hoş görüntü saglandı ve bu yapılacak olanların ilk hareketi oldu .
    ilk once eski subumuzdan kurtulmamız lazımdı söküldü satılığa çıkartıldı.ardından yeni ama küçük bir sub almak gerekıyordu hem yerden kazanmak hemde çok fazla bass sesi istememem den dolayı 25 cmlık subwooferımı sipariş ettim.bi sabah ansızın kapı çaldı küçük bi kutuda geldi ama birazcık ağır kendileri.eski sub 90 litre kabinleydi bu arkadaş 20 litrede güle oynaya çalarım diye iddaada bulunuyor

şimdi subumuz geldi ufaktan bi genel görüntü için bagaja elimle tutarak denemek ıstedım nerde durucagını lımıtlerının nereler olabılıcegı için çünkü öncelikli hedefimiz minimum alan kullanmak.
    ölçüyorum biçiyorum ya stepne zin vermiyor yada arka pandizotun altı tamamen keşmekeş .birazcık bilgisayar ortamında görüntüyü gormek ıcın aldım olculerımı oturdum bilgisayarın başına.anfimin yerini değiştirmeden subu ustune koyarsam nerdeyse bu şekilde görüntü çıkıyor subu 90 derece koyarsam mıknatıs demire denk geliyor mecburen bıraz ön tarafa açı vermek zorunda kaldım.

eski halinin son fotografı.

öncelikle taban mdf sini dışarı alıp üstündeki keçe denilen kaplamayı söküyoruz. anfi ve sub için yer bıraktıktan sonra neredeyse ortadan düz bi şekilde kesiyoruz ve 3 adet menteşe ekliyoruzmenteşelerimiz subu kaldırmadan bagaj havuzundaki stepneyı çıkarmamız için günün birinde bize lazım olacak.

bundan sonraki stepte subu bir mdf ye montajlayıp duruş açısını ayarlamak için yıne kesme aletıyle ölçümüzü alıp dikdörtgen şeklinde mdf mızı kesiyoruz ortasını dekopaj ile kestikten sonra subu montajlıyoruz.

anfimizin üstünde duran hem gorntu hemde koruma amaçlı mdf mızden (eski resimlerde üstü pleksili olan )bır adet daha yapıyoruz yanlız tek farkı onu ver arkası açık şekilde.

bu parçamızla subu sabıtledıgımız parçamızı bırbırıne vİdalıyoruz.

aynı sırada takrıbı olarak kabinin arka parçalarınıda keserek birbirine vidalıyoruz.
    ve yan duvarlar açık olacak şekilde tüm parçalarımızı birbirine vidalıyoruz.
    sonra bagajda deneme amaçlı yerine koyuyoruz.

ama tabiki istediğimiz gibi mukemmel olmuyor ya açısı tutmuyor yada ıstenılen derinliğe gitmiyor.

bu sorunları gidermek için biraz yoğun çalışmışım o arada pek foto yok ama kısaca soyle anlatıyım .parçaların bırbırıne oturması ıcın oturacak yüzeylerin aynı açıda kesilmiş olması gerekıyor hem goruntu hemde saglamlık açısından.
    bu uygulamada şu makineyi kullandık ön ve arkasındakı vidaları gevşetip açısını ayarladıktan sonra düz bi şekilde kesmek için mastar dan yardım alıp girişiyorsunuz 35 derecelik açıya 32 de yapsanız yeterli oluyor burda maksat en yakın şekilde kesebilmek.

bagajdaki yerine alıştırma işlemi bittikten sonra yan duvarların yapımına başlamak gerekıyor kalıbı aldıgımız parçamızı yıne aynı makıneyle kesıyoruz.
    goruntude köşeler kırık olmasının sebebı yıne yukarıdakı makınedir ilk anda kesmeye başlarken mdf biraz dağılıyor güzel bi malzemede kusursuz kesebilir ama bnm için sorun yok çünkü yan duvarlar 10 ar cm kadar içeri montajlanıcak hacim hesaplamasında.

kabin yan duvarlarını iki tarafınıda kesip yerine koyduktan sonra vidalıyoruz ve iç dış olmak üzere yapıştırıcımızı sürüyoruz.

he bu arada yapıştırıcıyı yada tutkalda kullanılabılınır.
    her parça birleştirmede kullandık fotosu yok ama birbirine vidalıyacagımız yerlerde yapıştırıcı mevcut kullanmaz isek vidayı her cm den atmamız gerekır sıkamadıgı alandan hava kaçağı olabilir.yapıştırıcı onemli.

bu işlemide bitirdiğimize göre kabinin ön panelini kapatmak için ıkı adet mukavvadan kalıp hazırlıyoruz .mdf nin üzerine koyarak dekopaj yardımıyla kesiyoruz.
    adından bagaja yerleştırıp eksik yerleri varsa elden geçiriyoruz.

stepneye ulaşıp ulaşamadığımızı kontrol ediyoruz.

tüm kestiğimiz parçaları dışarı alıp üst üste koyuyoruz çünkü sub wooferın onunu açmamız gerekıyor referans cızgılerımızle bırlıkte yerıne oturttugumuz parçalardan sub için ölçü alıyoruz.

dekopaj yardımıyla pleksi ve sub boşlugumuzu açtıktan sonra bagaja tekrar yerleştırıyoruz.

işimiz bittiğine göre döşemeciye gidebiliriz.
    hacı amcamızı evinden alıp dudulludaki atolyeye doğru yola çıkıyoruz.önce 4 metre kumaş alıyoruz ve atolyeye gelip kumaşa ilk makas darbesini vuruyoruz.

kumaşın üstüne bnm isteğim üzere baklava desen çalışıcaz bu yüzden mastar yardımıyla çizgilerimizi ciziyoruz.

bu arada hacıamcamız ilk parçanın dikimine başlıyor.dikerken kumaşın altına sünger koyuyoruz ki hissiyat ve görüntü albenili olsun.

kabinin yüzeylerinede sünger yapıştırıp başlıyoruz kaplamaya.
    bu arada yan taraflara gelen kumaşların yüzeyi bozmaması adına mukavvadan kalıp alıyoruz ve üstüne yine sünger ve kumaş kaplıyoruz sag taraftaki ufak parça görebilirsiniz.

açıkta kalan kısımlar için tekrar aynı işlemleri uyguluyoruz.sungerı yapıştırmak için sprey yapıştırıcı kumaşı sabitlemek için zımba kullanıyoruz.

bittiğinde kumaş okadar gergin oluyorki sub boşlugundaki kumaşa vurdugumuzda bass sesi duyabiliyoruz.

diğer baklava desenli parçalarımızıda yine sünger ve kumaşla kaplayıp zımbalıyoruz.

zımbalar altta kalıcagı için görüntü açısından şuan sorun teşkil etmiyor.

neşter yardımıyla subwoofer için açtığımız kısmın ve arka terminal kısmını kesiyoruz.

baklava dikişlerde fena durmadı hani .beyaz mı mavimi derken mavi iplik iyi oldu sanırım.

sıra yerleştirmeye gelmeden önce sarsıntıyı engellemek için bagaj saclarına izolasyon yapmamız gerekli.

Isı tabancasıyla yapıştırdığımız ziftli bantlardan sonraki durum budur.

bu işlemlerden sonra kabin terminal ve sub montajını yapabiliriz.
    Önce kabin içinden terminal boşluguna bi delik açıp kabloları dışarı çıkartıyoruz ve terminal bağlantısını yapıp kapatıyoruz.

sonra kablonun dier ucunu subumuzu 2 ohm a düşürecek şekilde güzelce montajlıyoruz.

subun etrafında sungerımsi bir malzeme var ama ben garanti iş için birde sub etrafını yapışkanlı süngerle dönüyorum.

vidalama işlemimiz bittiğinde artık kabinimiz hazır durumda.

anfimizi taban mdf sine montajlayıp önceden açılmış olan deliklerden kablolarımızı bağlayıp üzerine kabinimizi koyuyoruz ve bitiriyoruz.

Subun önüne gelicek olan parçayı desenlı kısmını ters kapladığımız için şuanlık gorntu bu şekilde .onuda haftaya hallederim umarım
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

jnrjames - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel olmuş ellerinize sağlık. Sistemin parçalarından da bahsedebilir misiniz? DLS ampli görüyorum, Sq ya yönelik mi olacak? Ana ünite vs.yi ona göre mi seçtiniz? Comp.tan sonra çok güzel gelecektir Rf'nin tonu. güzel seçim.
    dinamomotorsport.net

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elıne saglık ıslem bıtsın benm aracada yapıcaz boyle benzer guzel bı sıstem baklavalar ozellıkle cok hos olmus hem kullanıslı hemde gorsel olarak cok basarılı

SekoLive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rıdvan güzel olmus bide keşke camurluk içlerinide aynı renk kaplasaydın daha şık dururdu.
    Biz Kaybettik, Cennet Kazandı. Seni Çok Özlüyoruz Kubilay YILDIZ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rıdvan adına ben cevap vereyım yan kısımlarda baklava desen olmıcak ama aynı kumas ıle kaplanıcak bagaj komple alcantra tarzı sıyah olucak

BLuEBoY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    çok mantınklı bi proje.. yanlış olan parça düzelip kapatıldığı zaman daha güzel durucaktır bence..

ellerinize sağlık
    Alıntı AhmetYılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bisikletle bile gitsem yanıma blueboyu alırım beyler kırılmayın...
    Murat Ç. ( ZiYa Corsa ) - ( KN 206 RC ) - ( VU GOLF VII ) - ( PM FABİA III)

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vay be rıdvanım eline sağlık valla yapınca oluyor
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jnrjames Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel olmuş ellerinize sağlık. Sistemin parçalarından da bahsedebilir misiniz? DLS ampli görüyorum, Sq ya yönelik mi olacak? Ana ünite vs.yi ona göre mi seçtiniz? Comp.tan sonra çok güzel gelecektir Rf'nin tonu. güzel seçim.
    sıstem bıtmıs durumda zaten yanlızca subu degıstırdım .
    pıoneer 6050 teyp
    pıoneer oval
    dls ms6a mid
    dls a7 anfi
    rf p3 10 sub.
    artı kablolar.tüm işçilik bana ait.

Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elıne saglık ıslem bıtsın benm aracada yapıcaz boyle benzer guzel bı sıstem baklavalar ozellıkle cok hos olmus hem kullanıslı hemde gorsel olarak cok basarılı
    mayk snn arabaya olmaz bu şelik daha farklı bişey düşünmek lazım station arabanın koltuk arkasını kapatmak mantıksız olur.proje yapıcaz die bagajdan vazgeçilmez ki bagaj ı olan bi araba snnki.

Alıntı SekoLive Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rıdvan güzel olmus bide keşke camurluk içlerinide aynı renk kaplasaydın daha şık dururdu.
    hacı oraları kaplamıcam ya zaten mumkun deıl oraları kapamak hee anca gokinin yaptıgı gıbı flok olabılır ama kumaşı eğer çıkabiliyorsa.
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rıdvan adına ben cevap vereyım yan kısımlarda baklava desen olmıcak ama aynı kumas ıle kaplanıcak bagaj komple alcantra tarzı sıyah olucak
    bnm nie haberim yok
    Alıntı BLuEBoY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok mantınklı bi proje.. yanlış olan parça düzelip kapatıldığı zaman daha güzel durucaktır bence..

ellerinize sağlık
    yanlış olan parçayı koydugumda guzel duruyor ama tam yerine oturmuyor sıkıntı orda 10 güne kadar o işide halledicem.

Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vay be rıdvanım eline sağlık valla yapınca oluyor
    aynen aslan snn araçtan kopya çektim biraz

No coffee!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

bnm nie haberim yok
    kıvrım olayını halledersek kumas esnerse kaplarız dıye konusmustuk ona bınaen soyledım

west
    Misafir
    güzel çalışmaa

murat_ileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rıdvan en son yapacağım dediğin zamanın üzerinden 1 ay geçince bende meraklanmaya başlamıştım, eline sağlık güzel işcilik çıkarmışsın piyasadaki benim diye ustalardan daha iyisin.

mehmetRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    camurluklarn içini kuleleri felan kaplayan o gri parcalarıda bence o siyah malzemeyle halletmelisiniz cok şık olmus, dahada şık olacaktır. Elinize sağlık
    Alıntı tünayK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?
    EKN Garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı murat_ileri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rıdvan en son yapacağım dediğin zamanın üzerinden 1 ay geçince bende meraklanmaya başlamıştım, eline sağlık güzel işcilik çıkarmışsın piyasadaki benim diye ustalardan daha iyisin.
    saol tesekkur ederım . 1 ay gecmesının sebebı sub geldı bn marangoz gıttım ama marangoz bırturlu musaıt olmayınca ellerı kolları sıvadım marangozumda adam gıbı adamdır agactan pınokyo yapar bn solerım o keser o derece bnde ondan gorduklerımı amator makınelerle yapmaya calıstım.
    atolyesını kullanmama ve alet edevat tedarıgı ıcın serdar abımede (bysever) cok tesekkur ederım .

No coffee!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı west Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel çalışmaa
    Alıntı mehmetRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    camurluklarn içini kuleleri felan kaplayan o gri parcalarıda bence o siyah malzemeyle halletmelisiniz cok şık olmus, dahada şık olacaktır. Elinize sağlık
    pek mumkun olucak bişey deil malesef anca kaplaması sokulup flok kaplanabılır ama oda suan olmaz bnm acımdan.

No coffee!!!

HardCore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amfi boşluğuna mdf den yapılacak seyyar bir kapak nokta olur derim, tabi tercih meselesidir kabloların gözükmemesi açısından söyledim. Çok mantıklı bir çalışma olmuş elinize sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HardCore Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amfi boşluğuna mdf den yapılacak seyyar bir kapak nokta olur derim, tabi tercih meselesidir kabloların gözükmemesi açısından söyledim. Çok mantıklı bir çalışma olmuş elinize sağlık.
    kabloları bılerek gosterdım ordada bi işçilik var sonucta subu ve anfiyi kapatan kapagımız var sadece kablo olan yer acık pleksıyle kapıcam ve ısık verıcem.daha dogrusu dosemesı yanlıs oldu yoksa son foto asıl son foto deil.

No coffee!!!

murat_ileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saol tesekkur ederım . 1 ay gecmesının sebebı sub geldı bn marangoz gıttım ama marangoz bırturlu musaıt olmayınca ellerı kolları sıvadım marangozumda adam gıbı adamdır agactan pınokyo yapar bn solerım o keser o derece bnde ondan gorduklerımı amator makınelerle yapmaya calıstım.
    atolyesını kullanmama ve alet edevat tedarıgı ıcın serdar abımede (bysever) cok tesekkur ederım .
    senin bu mütevazi huyunu çok seviyorum ve tekrar söylüyorum senin amatör olarak yaptığın bu işciliği piyasada ben tesisat yapıyorum diyen çoğu usta yanından bile geçemiyor. bilgi beceri düzeyin gerçekten çok iyi seni tekrar tebik ederim.

Oldschool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel calışma ve emek harcanmış elinize saglık
    OldSchool ♥71♥
    Cefiro Lover İ love my Nissan Cefiro

HkN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık Rudvan.

Benimde böyle düşüncelerim var ama zaman ve birazda nakit sıkıntısı vardı

Bende bayağı basit şekilde yapmıştım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)