User Tag List

Sayfa 1/11 123 ... SonSon
201 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: d.i.y.vosvos motor projesi....

ygtrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

d.i.y.vosvos motor projesi....

Proje Adı : vosvos engine rebuild...
    Proje Yapımcısı : %100 yiğit torun
    Yapılan Araç Marka / model / yıl : 1974 1600 big
    Projenin Konumu: komple motor
    Kullanılan Malzemeler: alet edevat kıvır zıvır

yaklaşık bir yıldır fabrikada bi kenarda atılı duran vosvosmu hayata döndürmek adına bi işe giriştik bakalım haydi hayırlısı diyelim, niye kendin yapıyorsun manyakmısın sen işin gücün yokmu ver motorcuya yapsın diyen arkadaşlar için, eskişehirdeki motorcunun kaportacının boyacının ta..... diyerek bu kısmı geçitiriyorum

tahminimce araçta bir sıkıştıma ve üst kapak problemi vardı umduğum gibide çıktı, detaylar aşşada...

işe tabikide motoru indirmek için aracı takozlamakla başlıyoruz.... haydi bismillah....

birazcık forklift yardımı alıyoruz
    BORKED

ve motor aşşada...

çok detaylı fotoğraflayamadım bu kısmı ama kısaca özetliyecek olursak, öncelikle akü kutuplarını söktükten sonra sırasıyla motor elektrik tesisayı gaz teli benzin hortumlarını söktükten sonra, krikoyla motoru destekliyoruz, aracın altından 3 üst taraftan ise 1 tane motoru şanzımana bağlayan vidaları söktükten sonra motor araçtan ayrılıyor ve kriko ile yavaşça aşşaya doğru alıyorsunuz, bu saydıklarım dışında hiçbirşey hiçbirşey sökmeye gerek yok, geri kalan herşey motor tezgahdayken sökülecek....

bunları nereden biliyon ananın karnında vosvos motorumu dağıttın diyen arkadaşlar için... işte gizli silahım hangi vida ne torkla sıkılacak yatak boşluğu kıvır zıvır sökme takma herbiri burada yazıyor, ancak ingilizcesi olmayan arkadaşlar kusura bakmasın kitap ingilizce

işe üst davulumbazı sökerek başlıyoruz...

daha sonrasında ise hemen hemen bütün vidalar çok kolay ulaşılabilir hale geliyor, motoru indirmek 20 geri kalanlarıda dağıtmak dahil bu kısma kadar gelmek toplam 35 40 dakkamı aldı,

birkaç dakika sonra

ve oda ne, üst kapakta bir adet saplama uçmuş, bununla beraber 3 adet saplama sankği hiç sıkılmamışcasına el ile alet kullanmadan çıktı, dediğim gibi sıkıştırma sorununu bulmuş bulunduk

egzoslarla beraber üst kapaklarıda söktüm...

ve şekil a da görüldüğü üzere üst kapakta sübapla buji arasındaki çatlak açık bir şekilde görünüyor, aynı sorun öbür kapaktada mevcut....

kitapta okuduğuma göre üst kapak sorunu sık görünen bir vakaymış ki bu kapaklarda daha önce tamir görmüş, kitapta yazdığına göre aynı kapak tekrar tekrar tamir edilerek kullanılabilirmiş, ancak eğerki uygun rakama tamir görmemiş sorunsuz üst kapak bulabilirsem onları kullanmayı düşünüyorum, forum ahalisi bu konuda bana yardım olursada sevinirim, uygun fiyata vosvos üst kapakları aranıyor bilginize.....

sökme işine bu günlük ara verdim yarın kalanı dağıtacam....

kadir jdm civic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah en güzelini yapıyorsun kendın sökmek detaylı yapmak çok daha güzel çünkü senın gösterdigin özeni parasını versende kimse göstermez.
    MSG GARAJ ANTALYA MUSTAFA GENÇ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biraz mola verdikten sonra ufaktan temizliğe başlayalım dedim.... bu iş için elimin altında hali hazrda motorlu tek fırça mevcut

before

after

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kadir jdm civic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah en güzelini yapıyorsun kendın sökmek detaylı yapmak çok daha güzel çünkü senın gösterdigin özeni parasını versende kimse göstermez.
    aynen dediğin gibi abi zaten kendi yapma sebebim tamamen bu, motoru indirmek için bile ustaya 200 300 lira para verecektim ancak ben gidip 150 liraya sıfır lokma takımı aldım ve kendim hallettim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    temizlik esnasında fırçenın ulaşamadığı yerleri parlatmak temizlemek için fikirerinizi bekliyorum arkadaşlar, özellikle onur kankacım acilen bekleniyorsunuz hade bakam engin tecrübelerinizden faydalanak

sürüngen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende eskişehirliyim..sık sık gelip gidiyorum,bi geldiğimde uğrarım olmazsa belki bi faydam olur
    old is cool

kickboxer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    insallah istediğinden iyi olur yiğit
    Tele tuttugun her malzeme aluminyumsa sıkıntı yok.Fakat demir alaşım olan varsa kesnlikle kaplatmalısın geçici parlaklık seni yanıltmasın uzun zımbırtılar için konuşuyorum.
    Aluminyumları tele tutmak yerine hepsını kumlamaya ver dikkat et ince yüzey temizleme kumuyla kumlasınlar senin için çoook daha kolay olur telden vs.
    He uğraşırım sapığım dersen 1 skoc 2 dramel ucuna takılan acılı duz uzun tellerle cıkartabılırsın.Fakat çıkarttığın yüzey parlak olduğundan aluminyum oksit kir vs çok çabuk karartır yada sana belli eder bundan dolayı kumlama en iyisi.

Kapakları kesinlikle değiştir tamir görmemiş düzgün kapak al
    Çatlayan yer gene çatlıycak emin ol.
    Saplamalara arp lube kullan
    Olum nissan arabamı arabanın hası kralı subaru yıllardır biz yürüyomusuz

fasterhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada bende eskişehirliyim diyerek konuya gireyim.. vosvosu euro paletlerin üzerinde görünce istem dışı gülmek kendi nedense Eskişehire geldikçe baya düzgün vos görüyordum hatta espark ' ın yanında felanda toplanıyorlardı... bu kadar voscu'nun illaki aslında düzgün bir ustası vardır diyo düşünüyorum... neyse Eskişehir Bilecik Berner bölge ürün satıcısı tanıdık... lazım olan ıvır zıvır tamirat malzemesi olursa yardımcı olmaya çalışırız... Kolay gelsin...
    Çıkar at acıları , Giy hadi cicileri ; Herşeyi unutturur Ankara Geceleri...

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kolay gelsin okuması bile keyifli sökmesini düşünemiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fasterhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada bende eskişehirliyim diyerek konuya gireyim.. vosvosu euro paletlerin üzerinde görünce istem dışı gülmek kendi nedense Eskişehire geldikçe baya düzgün vos görüyordum hatta espark ' ın yanında felanda toplanıyorlardı... bu kadar voscu'nun illaki aslında düzgün bir ustası vardır diyo düşünüyorum... neyse Eskişehir Bilecik Berner bölge ürün satıcısı tanıdık... lazım olan ıvır zıvır tamirat malzemesi olursa yardımcı olmaya çalışırız... Kolay gelsin...
    Eskişehirde her vosçu istanbuldaki asıl ustalardan bihaber oldukları için oradaki en sıradan ustayı dahi bişey sanıyorlar, bunu bizzat gözlemlediğim için söylüyorum, vosvosun piri denen usta bile havalandırma davlumbazlarının vidalarını eksik takmış bu sebeple soğutma sorunu yaşamıştım, ve buna benzer birdünya sorunumu aylarca çözememişti, işe birazcık aşına olup bu motoru öğrendikten sonra aslnda sorunların çok basit şeyler olduğunu anladım
    Kaportacı ve boyacılarla yaşadığım maceralardan bahsetmiyorum bile...

1lker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 senelik sanayi ızdırabından sonra en mantıklı kararı vermişin yavru başarılarının devamını dilerim
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!
    http://www.torkgaraj.com/
    Beğenirseniz çok sevinirim teşekkürler.
    Çekimlerim : http://www.facebook.com/pages/Photog...09808212402660

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kickboxer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    insallah istediğinden iyi olur yiğit
    Tele tuttugun her malzeme aluminyumsa sıkıntı yok.Fakat demir alaşım olan varsa kesnlikle kaplatmalısın geçici parlaklık seni yanıltmasın uzun zımbırtılar için konuşuyorum.
    Aluminyumları tele tutmak yerine hepsını kumlamaya ver dikkat et ince yüzey temizleme kumuyla kumlasınlar senin için çoook daha kolay olur telden vs.
    He uğraşırım sapığım dersen 1 skoc 2 dramel ucuna takılan acılı duz uzun tellerle cıkartabılırsın.Fakat çıkarttığın yüzey parlak olduğundan aluminyum oksit kir vs çok çabuk karartır yada sana belli eder bundan dolayı kumlama en iyisi.

Kapakları kesinlikle değiştir tamir görmemiş düzgün kapak al
    Çatlayan yer gene çatlıycak emin ol.
    Saplamalara arp lube kullan
    Peki knkacım alıminyum parçaları kumlasakta yarın öbürgün kararacağı düşüncesinde olaraktan hiç uğraşmayıp direk boyayıp geçmeme ne dersin?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 1lker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 senelik sanayi ızdırabından sonra en mantıklı kararı vermişin yavru başarılarının devamını dilerim
    Ah bide şu o.ç kaportacıdan parçaları adam gibi toplayaydında beni 700 lira zarara sokmayaydn
    Sağol yivrum

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kapak için en iyi alternatif hurdacı bekir. Orjinal parça için tek seçenek mehmetali diye bir vatandaş , tarlabaşında dükkanı var ama pek uğramaz oraya benim vos için kolben piston almıştık ondan 3 gün kapısında bekledik dükkanı açsın diye. O adamın telefonunu bulmaya bak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maslakta oem parça satan bi yer halihazırda mevcut hatta ellerinde kapakta olcaktı ama yinede bi araştraym bunu sağol

fasterhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ygtrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eskişehirde her vosçu istanbuldaki asıl ustalardan bihaber oldukları için oradaki en sıradan ustayı dahi bişey sanıyorlar, bunu bizzat gözlemlediğim için söylüyorum, vosvosun piri denen usta bile havalandırma davlumbazlarının vidalarını eksik takmış bu sebeple soğutma sorunu yaşamıştım, ve buna benzer birdünya sorunumu aylarca çözememişti, işe birazcık aşına olup bu motoru öğrendikten sonra aslnda sorunların çok basit şeyler olduğunu anladım
    Kaportacı ve boyacılarla yaşadığım maceralardan bahsetmiyorum bile...
    olabilir gerçekten... yani eskişehirde ne araba yaptırdım nede kaportacıya gittim... o zaman kolay gelsin sana inşallah istedigin gibi toplarsın arabanı
    Çıkar at acıları , Giy hadi cicileri ; Herşeyi unutturur Ankara Geceleri...

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boyamadan hiçbir parça olmaz zaten yaa, sadece zımpara yapıp bırakma sakın..

Ama bence zımpara ile de boşa uğraşma yok mu orlarda kumlamacı flan, 2 dk da yapsınlar hepsini. hem çok daha güzel olur .. Bir de amacın boya sökmek ise boya sökücü dök üstüne 2-3 dk bekle çok işe yarıyo..
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kolay gelsin
    bir sorum bide ricam olacaktı; 1303slerdeki motor 1600 big diye mi geçiyor yoksa başka bi motor mu var üzerinde ? cahilliğime verin bunu
    bide daha fazla daha detaylı fotoğraflar varsa görmekten zevk alırız emeğine sağlık
    Alıntı fastuncle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ONLY MODS CAN JUDGE ME

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boyamadan hiçbir parça olmaz zaten yaa, sadece zımpara yapıp bırakma sakın..

Ama bence zımpara ile de boşa uğraşma yok mu orlarda kumlamacı flan, 2 dk da yapsınlar hepsini. hem çok daha güzel olur .. Bir de amacın boya sökmek ise boya sökücü dök üstüne 2-3 dk bekle çok işe yarıyo..
    boya işine tam karar vermedi knka ama bugün bütün parçalar kumlamaya gidicek orası kesin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)