User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: 94' COROLLA AE101 Tavan aydınlatması

burakk. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lightbulb 94' COROLLA AE101 Tavan aydınlatması

Proje Adı : AE101 Corolla Tavan Aydınlatması
    Proje Yapımcısı : Burak KARADAĞ
    Yapılan Araç Marka / model / yıl : Toyota / Corolla AE101 / 1994
    Projenin Konumu: Tavan Aydınlatması / İç aksam
    Kullanılan Malzemeler: 1 adet kullanılmayan banka kartı veya bu boyutlarda sert bir malzeme(pleksi gibi),Yaklaşık 1-1.5m şerit led,su zımparası,12V adaptör(ben laptop adaptörü kullandım 19V),Avometre,Havya-Lehim,Silikon,Tornavida,Yankeski gibi lazım olabilecek malzemeler...

Öncelikle merhabalar,bu kasa Corolla kullananlar bilir tavan aydınlatmasının ne kadar yetersiz olduğunu.Piyasa da 5 ila 50 TL gibi rakamlar arasında bu işi gören ledler mevcut hepimiz biliyoruz fakat ben uğraşmak istedim.Eminim ki piyasadaki ledlerden daha kaliteli bir aydınlatma sağladım.Denemek isteyenler için burada paylaşıyorum,yardımcı olmamı isteyenlere yardım etmekten zevk duyarım Şimdi geçelim yapım aşamamıza;

İlk olarak lambayı tavandan ayırmamız gerekiyor.Ben bu işlemi önceden yaptığım için evde tekrardan göstereceğim.Burada gösterdiğim şekilde tornavidaya baskı uygularsanız lambanın plastik kısmı ayrılır.(Çıkardığınız kapağı mutlaka yıkayarak geri takın ışık şiddeti muhakkak farklı olacaktır,94 model arabada yılların kiri var sonuçta.)

Kapağı ayırdıktan sonra karşınıza kırmızıyla işaretlediğim yerdeki 2 adet vida çıkacak onları sökün.

Sonra lamba aşağı doğru inecektir.Arkasındaki soketi sökün lamba tavandan ayrılır.Sonrasında kartı bu şekilde içteki tırnaklara sığacak şekilde yankeski yardımı ile küçültüyoruz.

Benim lambamın düğmesinde temassızlık olduğundan dolayı bazen yanıp bazen yanmadığı için düğmenin gittiği yolları komple zımparaladım.İşlemin sonucu kesinlikle verimliydi şimdi sıkıntısız çalışıyor lamba.

Yolların iletimde olup olmadığını denemek için lambamın girişine 19V'luk bir gerilim uyguluyorum ve sonrasında DOOR konumunda ampül bağladığımız yerden avometre ile ölçüm yapıyorum.Sonuç ortada ve gerilim var.Aynı işlemi ON konumu için uyguladığımda 0V görüyorum.Bunun sebebi az önce kırmızı ile işaretlediğim vidaların arabadan şase aldığı ve şimdi alamadığı için çalışmadığını sonradan farkediyorum.Emin olmak için ampül girişine ledleri bağlıyorum ve ardından elektriğin geldiğinden emin olarak işleme başlıyorum.

Ledleri seri olarak dizmeye başlıyoruz.Bu karta 9 tane sığdırdım el becerinize göre 10.sırayı da sığdırabilirsiniz.

Ellerim böyle dikkat gerektiren bir iş yaparken titrediği için anca bu kadar lehim yapma becerisine sahibim mazur görün

Ledleri dizip lehimledik.Denemek için ledlere 19V gerilimi dışarıdan uyguladım.

Ledlerin hepsi yandığına göre artık silikon ile yalıtım yapabiliriz.Silikonu fazla basmayın sonra lambanın kapağı otururken sıkıntı olur.Benim gibi sağdan soldan traşlarsınız.

Ledleri lambanın ampül yerine giriyoruz. Kapağımızı oturttuktan sonra lambaya gerilim veriyoruz.

Artık lambamız hazır.Bu şekilde gidip araca başta anlattığım sökme işlemine geriden giderek montajımızı tamamlıyoruz.Elimdeki telefon ile sonuç bu kadar ama emin olun yapmaya değer bir uygulamadır.Resimde görüldüğünden daha güzel bir görme alanı sağlamaktadır.

Okuyup,iyi veya kötü düşüncesini paylaşacak herkese teşekkür ederim.Keyifli forumlar.

DoganSuper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    led leri 3 çipli kullansaydın daha parlak ışık alabilirdin veya kart boyutlarında bi pcb ve power led lerle de iyi olurdu .. güzel olmus eline saglık.
    Severmisin alev saçan arabayı ?

sinanbaysal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardesım ellerıne saglık.

KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel paylaşım elinize sağlıkk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DoganSuper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    led leri 3 çipli kullansaydın daha parlak ışık alabilirdin veya kart boyutlarında bi pcb ve power led lerle de iyi olurdu .. güzel olmus eline saglık.
    Ekstra masrafa girmek istemedim aklımda var fakat elimde olan malzemeleri kullanarak ortaya bir şey çıkarmak istedim. Verimsiz kaldığı yerde ledleri 1 üst seviyeye çıkararırım,teşekkürler.

Alıntı sinanbaysal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardesım ellerıne saglık.
    Sinan abim teşekkür ederim.Sen bıraktıktan beri tadı tuzu kalmadı rollaların

Alıntı KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel paylaşım elinize sağlıkk
    Teşekkürler basit bir uygulama ama olabildikçe detaylı göstermek istedim.Ne yazık ki hala bu işlemi yapamayanlar,yapmaya korkanlar var.Belki yardımcı oluruz bu sayede
    Çeyrek Mühendis

MehmetOrkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel ve etkili ellerine sağlık
    RollaFx Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon,Stop ve Reflektör <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far <--> Anatomik Spoiler <--> Pioneer Müzik Sistemi-etna81.blogspot.com.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MehmetOrkun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel ve etkili ellerine sağlık
    Teşekkürler hocam
    Çeyrek Mühendis

ysnaiwa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık çok güzel olmuş Ben 3 çipli olanını kullanmıştım göstergeye de el atmak isterseniz diye buyrun inceleyin derim. http://www.techturkey.com/forum/do-i...calismasi.html Gösterge ve kalorifere muhakkak silikonsuz 3 çipli led kullanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ysnaiwa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık çok güzel olmuş Ben 3 çipli olanını kullanmıştım göstergeye de el atmak isterseniz diye buyrun inceleyin derim. http://www.techturkey.com/forum/do-i...calismasi.html Gösterge ve kalorifere muhakkak silikonsuz 3 çipli led kullanın.
    Konunuzu incelemiştim zaten teşekkür ederim.Kaloriferdede aynı ledler kullanımda fakat gösterge işi gözümü korkutuyor açıkcası.Birde arabadan uzaktayım tekrar dönünce yeniden elden geçirmeyi düşünüyorum umarım bariz farklar olur
    Çeyrek Mühendis

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Fakat benim anlamadığım nokta ledleri test ederken neden 19v'luk trafo/adaptör kullandığınız. Bildiğim kadarıyla kullandığınız led 12V'luk bir led. Ayrıca birde sormak istediğim bir konu var. Ben aracımda tavan aydınlatmasında küçük bir parça led denediğimde yanmamıştı. Ekstradan kullanmamız gereken bir parça var mıdır? Yoksa benim denediğim parça led mi sıkıntılıydı acaba onu merak ettim şimdi. Tekrar elinize sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    büyük ihtimal led sıkıntılıdır 5v bile yanar ışığı az olur tam ışık 12v da yanacaktır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Orcun_Simsek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Fakat benim anlamadığım nokta ledleri test ederken neden 19v'luk trafo/adaptör kullandığınız. Bildiğim kadarıyla kullandığınız led 12V'luk bir led. Ayrıca birde sormak istediğim bir konu var. Ben aracımda tavan aydınlatmasında küçük bir parça led denediğimde yanmamıştı. Ekstradan kullanmamız gereken bir parça var mıdır? Yoksa benim denediğim parça led mi sıkıntılıydı acaba onu merak ettim şimdi. Tekrar elinize sağlık
    Hocam ilk sorunuza şöyle cevap vereyim, evet led 12v elimde ayarlı dc güç kaynağı olmadığı için mecburen 12ye en yakın olan laptop adaptörü ile 19v vermek durumunda kaldım tamamen elde olan imkanlardan dolayı.Devreye zarar vermez zaten belli bir toleransları var bu tarz elemanların.2. olarak araçtan büyük ihtimalle dipsiz ampül çıkardınız yerine taktıgınız led in + ve - ucu vardır 2 şekilde takmayı deneyin.Led sağlamsa 2 denemeden birinde yanacaktır.bu şekilde yanmadı ise lede dışarıdan gerilim uygulayın led çalışıyorsa aracınıza elektrik gelmeyebilir.Bu seferde voltmetre ile ledi bağladıgınız girişleri ölçün sıfır görürseniz bir elektrik ustasıdan yardım almanızı tavsiye ederim.

Alıntı Bugraaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    büyük ihtimal led sıkıntılıdır 5v bile yanar ışığı az olur tam ışık 12v da yanacaktır
    Yanlıs bağlantı olabilir yoksa 2-3 volt ile calısır genel itibariyle
    Çeyrek Mühendis

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)