User Tag List

Sayfa 1/9 123 ... SonSon
163 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: LED ve Halojen Ampul Karşılaştırması

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

LED ve Halojen Ampul Karşılaştırması

Merhaba arkadaşlar;

Geçenler Aliexpress'ten aldığım uygun fiyatlı LED ampul ile standart halojen ampulün karşılaştırmasını yaptım.
    Öncelikle elimde kendi aracımdan çıkan Hella H7 mercek vardı. Karşılaştırmayı bu mercek üzerinde yaptım.
    Çekimlerde Sony A7 makine ile aynı enstantane, diyafram ve ISO değerlerinde*çekim yaptım. Ki aradaki ışık farkı ortaya çıksın. Cep telefonu veya otomatik modda çekim yaparsanız aradaki fark sizi yanıltır.

LED üzerindeki led türü COB. Cree veya Lumiled değil. Onların testlerini de ileri de yapacağım.
    İlanda yazan bilgileri göre her bir ampul 36W(36x2=72W) , 4000lumen (4000x2=8000lumen). 6500K renk ısısına sahip. Fanlı tip H7 ampul.*

Videoya detayları yansıttım.

Sonuç olarak; H7 mercek üzerinde ışık dağılımı halojen ampule göre kesinlikle daha homojen. ve kesinlikle daha güçlü ışık veriyor.*
    Ancak merceksiz H7 projektörde nasıl tepki verir bilemiyorum. Üstelik markadan markaya ışık dağılımı mutlaka değişecektir.*

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C6 8000Lumen 6000K 80W H7 LED

Yine H7 Hella mercek üzerinde test ettim. Yukarıdaki testle tüm şartlar aynıdır. Fotoğraflar F/2.8 1/80sn ISO100'de çekilmiştir.
    Önceki test ettiğim LED ampule göre bir tık daha iyi aydınlatması. Sarfiyatı biraz daha düşük.

Yukarıda daha önce test ettiğim LED ampul:

Halojen ampul:

fexzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Faydalı bilgileri detaylandırmanız çok ince, severek okudum, emeğinize sağlık.
    '01 C320 AMG USA

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bir test olmuş emeğinize sağlık. Ben denemedim ama merceksiz hem H4 hem H7 farda arkadaşlar denedi ışığı çok dağıtıyor maalesef.
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

BRKBRDL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerinize sağlık. Sakıncası yoksa "C6 8000Lumen 6000K 80W H7 LED" olan ledin satın alma linkini paylaşabilirmisiniz. 45 tlden 150 ye kadar aynı fotoğrafa sahip ilan gördüm. Ayrıca h7 soketine takınca uyarı verdirir mi araba Opel Vectra C. Uzunlarada seri şimşek önerirseniz sevinirim
    Konu BRKBRDL tarafından (16-12-2017 Saat 14:13 ) değiştirilmiştir.

FreeCaptiv3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel bir inceleme olmuş. Elinize, emeğinize sağlık. Fakat aklıma takılan bir nokta var, Rus menşeili bir YouTube kanalında, LED ampüllerin ışık gücünün daha az olduğu belirtiliyordu. Bu testi de izleyince, kafam karıştı.

jRMix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FreeCaptiv3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir inceleme olmuş. Elinize, emeğinize sağlık. Fakat aklıma takılan bir nokta var, Rus menşeili bir YouTube kanalında, LED ampüllerin ışık gücünün daha az olduğu belirtiliyordu. Bu testi de izleyince, kafam karıştı.
    Dağılım iyi olsa da uzun mesafe aydınlatmada yetersiz kalabiliyorlar. Kısa için ise fazlası ile yeterli.
    @marikan; Ayrıca bende uzunları LED yapmayı düşünüyorum C6 markası nasıldır ve aliexpress harici nereden alabilirim? . (Normalde uzunları kullanmıyorum ama selektörde led daha etkili)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir iki husus var atladığım.
    Birincisi insan gözü renk sıcaklığı azaldıkça daha iyi görüyor. Bu yüzden sarı renkler daha iyi aydınlatır insan gözü için.
    Diğer husus bu testte bu ayrım göz ardı ediliyor. Çünkü gözle test ettiğim bir şeyi buraya yansıtma şansım yok. Tek çare foto çekmek
    Son olarak keşke bu ledlerin 4300K olanları olsa. O zaman ne uzak mesafe ne kısa mesafe problemimiz kalmaz.
    Ve yine son olarak testlerin Hella H7 mercek ile yapıldığını unutmayın. Normal bir H7 reflektörde aynı performansı vermesini beklemeyin. (Keza vermiyor daha önce denedim.)

C6 markası orta seviye bir ürün. Ben aliexpress'ten en ucuza satan satıcıdan aldım.
    Ancak LED ampul alacaklar için hiç bir zaman yukarıdaki gibi COB ürün tavsiye etmedim. İyi bir ampul almak istiyorsanız R3 Rocket alın.
    Yakında Cree ve Lumiled cipli ampulleri de test edeceğim.
    Konu marikan tarafından (17-12-2017 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben seat leon leona merceksiz olarak dandik xenon kullanıyordum. Bir kere bile yolda rahatsızlık duyan beni uyaran vs olmadığından uzun süre kullanmıştım. Bunlar ömürlerini tamamlayınca h7 led lere geçtim. (Yine merceksiz) Aydınlatma biraz kötü gibi geldi sanki bende far ayarlarını biraz oynadım. Duvara 10 metre yaklaşım en iyi şekilde ayarladım hesapta. Ama gel görelim ki şu bir aydır kaç oldu uyarı alıyorum. Yolda milletten özür dilemekten, farları kapatmaktan gına geldi. Karşıdaki insanlarada yazık günah. Acaba ayar yaptırsam bunun önüne geçebilirmiyim. Yoksa söküp orjinalemi dönmek gerek. O kadar dandik xenon kullanmıştım bikere şikayet eden olmamıştı. Bu led ler cidden daha değişik aydınlatıyor.

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abicim ben de aracımdaki halojen ampulü led ile değiştirmeyi düşünüyorum. Araç 207, farlar mercekli.
    Ve herkesin aldığı h7 led ampuller arkalarındaki fandan dolayı sığmıyormuş ve arka kapağı kesmek zorunda kalıyorlarmış. Bende böyle bi işlem yapmak istemiyorum.
    Aliexpress te de kısa olan bi led ampul buldum. Uzunluğu 65mm miş. Ve kesme biçme yapmadan sığıyormuş.
    Kalite olarak nasıldır bilmiyorum, fiyatı uygun geldi biraz. Alıp denemek istiyorum

Tahmini Teslimat Zamanı

Aynı uzunlukta daha kaliteli bi led ampul var mı biliyor musunuz ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mrb hocam linea marka aracım var farda mercek yok halojen ampül var kötü hava şartlarında aydınlatması zayıf kuru havada da çok zayıf bunu karşıyı rahatsız etmeden nasıl aydınlatmayı güçlendirebilirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben seat leon leona merceksiz olarak dandik xenon kullanıyordum. Bir kere bile yolda rahatsızlık duyan beni uyaran vs olmadığından uzun süre kullanmıştım. Bunlar ömürlerini tamamlayınca h7 led lere geçtim. (Yine merceksiz) Aydınlatma biraz kötü gibi geldi sanki bende far ayarlarını biraz oynadım. Duvara 10 metre yaklaşım en iyi şekilde ayarladım hesapta. Ama gel görelim ki şu bir aydır kaç oldu uyarı alıyorum. Yolda milletten özür dilemekten, farları kapatmaktan gına geldi. Karşıdaki insanlarada yazık günah. Acaba ayar yaptırsam bunun önüne geçebilirmiyim. Yoksa söküp orjinalemi dönmek gerek. O kadar dandik xenon kullanmıştım bikere şikayet eden olmamıştı. Bu led ler cidden daha değişik aydınlatıyor.
    Evet her reflektörde aynı performansı veremiyor. Aslında ben bu LED'lerin sadece mercekte kullanılmak için üretildiğini düşünüyorum.

Alıntı Met Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abicim ben de aracımdaki halojen ampulü led ile değiştirmeyi düşünüyorum. Araç 207, farlar mercekli.
    Ve herkesin aldığı h7 led ampuller arkalarındaki fandan dolayı sığmıyormuş ve arka kapağı kesmek zorunda kalıyorlarmış. Bende böyle bi işlem yapmak istemiyorum.
    Aliexpress te de kısa olan bi led ampul buldum. Uzunluğu 65mm miş. Ve kesme biçme yapmadan sığıyormuş.
    Kalite olarak nasıldır bilmiyorum, fiyatı uygun geldi biraz. Alıp denemek istiyorum

Tahmini Teslimat Zamanı

Aynı uzunlukta daha kaliteli bi led ampul var mı biliyor musunuz ?
    Yukarıda bahsettiğim Rocket R3'ler fansız püsküllü soğutucu var, onun boyu uyarsa onlar daha iyidir. Senin verdiğin linktekini de alıp denemekten başka şansın yok malesef.

Alıntı Baradiel46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mrb hocam linea marka aracım var farda mercek yok halojen ampül var kötü hava şartlarında aydınlatması zayıf kuru havada da çok zayıf bunu karşıyı rahatsız etmeden nasıl aydınlatmayı güçlendirebilirim
    Gerçekten iyi aydınlatma istiyorsanız merceksiz farlar için iki yol var; ya mercek dönüşümü yaptıracaksınız. Ya da Osram NBU gibi performans ampulleri kullanacaksınız. H7 reflektörde LED çok iyi sonuçlar vermiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğim gibi sadece uzunlarda ve selektör için kullanacağım ve ayda yılda belki uzun yolda (araç olmayan zamanda) kullanım yaparım.

C6 fiyatı benim için uygun en azından takarım bi kullanırım olmazsa öncekilere dönerim sıkıntı olmaz ancak kaliteli alırsam ki fiyat bu sefer 250-400 lira arasında ki onu alacağıma bu seferde biraz daha verir led far alırım diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oslamp 72 W COB LED Araç 8000lm

Bu ürün nasıldır C6'ya göre? Sizede soruyorum kusura bakmayın ama testlerinizi görünce sormak istedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jRMix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oslamp 72 W COB LED Araç 8000lm

Bu ürün nasıldır C6'ya göre? Sizede soruyorum kusura bakmayın ama testlerinizi görünce sormak istedim.
    3 yönlü LED olması bir avantaj daha iyi ışık dağılımı sağlayabilir. Olumsuz bir şey görünmüyor parasına göre normal bir ampul, kullanıp denemek lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 yönlü LED olması bir avantaj daha iyi ışık dağılımı sağlayabilir. Olumsuz bir şey görünmüyor parasına göre normal bir ampul, kullanıp denemek lazım.
    Görselde o şekil kullanılmış ancak H1 için tek yönlü açıklaması var. Fanlı bir modelmiş en azından uzun süreli kullanımda daha rahat ettirir düşüncesindeyim. Ölçülere bakıp C6 ile kıyaslayıp ikisinden birini seçeceğim.

fuatozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel olmuş ben de Corsa C Cosmo farımın kısa merceğinde kullanmak istiyordum kesinlikle alıp kullanıcam.
    -_-_-_-

Erukay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ben seat ibiza kullanıyorum, kısalar ve uzunlar h7.

Uzunlarda aşırı kaliteli olmayan bir cob led (inwells) kullanıyorum, aynı ledi kısalara taktım ve bilerek tek yön gidiş geliş olan bir yola çıktım. Far ayarını ne kadar düşürürsem düşüreyim selektör yemekten kurtulamadım, zaten en son getirdiğim ayarda ben de önümü görmüyordum.

Mercek yoksa kısa farda kullanmak pek mantıklı değil sanki.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://tr.aliexpress.com/item/Newes...OrigTitle=true
    XLamp XM-L2 LEDs | Cree Components

benim aldığım ürün bu darkmoon abimiz yardımcı olmuştu o daha iyisini tavsiye etmişti xhp50 olanı gibi ama param yetmemişti ozaman.bu aldığımdan ise ortalama memnun sayılırım. mercekli led olduğundan kesinlikle göz alma yok önüne arkasına geçtim göz almıyor uzunlar ise biraz göz alıyor ama sellektör yapan olmadı nedense denediğim zaman. ayarsız far yada apaçi xenonu kadar göz alıyor uzunlar. şimşek etkisi güzel tabela falan aydınlanıyor. kendi aracımın önünden başka araçla gittim gerçekten farkettiriyor sellektör yapıldığını. ama tabiki xhp50 almayı düşünüyorum daha fazla lümen değeri olduğundan. sizin video çektikleriniz cob led yani pek tavsiye edilmiyor performans anlamında. bu arada araç punto far H4

Konu Kadyr tarafından (20-12-2017 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler