User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arasý

Konu: D.I.Y Cold Air Intake Alfa Romeo MiTo

rahmitanir - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

D.I.Y Cold Air Intake Alfa Romeo MiTo

Baya bir süredir kutu içi K&N filtreden, açýk K&N'ye geçiþ için fýrsat kolluyordum. Çünkü MiTo'da açýk filtre kullanan arkadaþlar, hem performans hem de ses olarak çok övüyorlardý.

Bu hafta bir arkadaþým K&N açýk filtre satýyordu, hemen onu kaptým.

K&N filtrenin temizlendikten sonra ilk fotosu:

Tabi açýk hava filtresini olduðu gibi kaput altýnda geliþi güzel koymak olmaz. O sebeple, cold air intake tarzý bir çalýþma yapmak lazýmdý.

Bunun için, ürettirdiðim þase gergilerinin braketlerini üreten, lazer kesim ve büküm için gerekli ekipmanlara sahip olan Osman Abi'me baþvurdum.

Onunla yaklaþýk 2 saat boyunca araç üstünde ölçü alýp, autocad'de tasarým yaptýk. Onun da örnek ekran görüntüsünü þöyke koyayým:

Yeni yaptýðýmýz metal parçayý, stock hava filtresinin üst kapaðý yerine kullanma amacýyla tasarladýk. Bu sebeple stock hava filtresi alt kutusunun üstüne, mevcut vida delikleri ile oturacak þekilde baðlantý noktalarýný hazýrladýk. Bu sayede yeni metal parçayý bir nevi ýsý duvarý gibi kullanýp, stock alt kapaktaki mevcut hava giriþini de (kaput ile tampon arasýndaki boþluða uzanan bir hortum mevcut) kullanmýþ olacaktýk.

Ayrýca yeni metal parçaya yandan girecek bir hava boþluðu da býraktýk. Bu noktaya da spiral boru ile tampon altýndan hava yönlendirmesi yapmasý hedefledik. Yani açýk filtre hem alttan hel de üstten bol bol besleniyor olacak.

Tüm parçalar, teoride ayný aþaðýdaki gibi yerleþmesi gerekiyordu.

Bu sabah dükkana geçip, araç üstünde montaj çalýþmalarýna baþladýk. Tabi, ýsý duvarý olarak çalýþacak metal parçanýn kenarlarýna falan biraz alýþtýrma yapmak gerekti. Metal traþlama iþeri içiniçin ust beraber canavarla bazý ince detaylarý iþledik. Arabanýn kendi hava filtresi kutusunun alt parçasýnýn tepesine, yeni metal parça montaja hazýr hale geldi.

Bir de parçacýdan bir kaput fitili aldým ve bunu metal parçanýn tüm kenarlarýna taktým. Bu fitil, hem hava kaçaklarýný önleyecek, hem de olasý sarsýntýlarda parçalarýn birbirine çarpýp ses yapmasýný önleyecek.

Metal ýsý kalkanýnýn fitillerle final hali:

Üst tarafa metal parçayý koyup, filtre ve hortum baðlandýklarýný tamamladýktan sonraki görseller ve hava yönlendirme noktalarý:

Bundan sonrasýnda arabayý lifte kaldýrýp, aþaðýdaki hava yönlendirmesinin sabitlemesini yaptýk.

Arabanýn alt plastik motor koruma kapaðýný kapattýktan sonraki görselimiz:

Artýk deneme sürüþü için hazýrdýk:

Tabiki de, deneme sürüþü için en uygun yol çukurköy yolu (CVfilms testlerinden bilirsiniz) idi.

Ýlk olarak çok kýsa bir ses videosu, sonrsýnda yorumlarýmý paylaþayým:
    [MEDIA=youtube]hIcMSdLk7ow[/MEDIA]

Araç dinamik modda iken 2000 - 3500 rpm arasýnda çok feci ciðerli bir emiþ sesi var. 3000 rpm civarýndayken, yani tubo basýncý max iken, gazdan ayaðýnýzý çekince çuflama da geliyor.

IAT olarak da, çukurköy rampasýnda gazlamaya baþlamadan önce ilk olarak ölçülen sýcaklýk 51C idi. Gazlama ve frenleme karýþýk gitmeye baþlayýnca da IAT 45C'ye düþtü. Intercooler water spray'i açýnca da 42C'ye kadar IAT düþtü. Otoban þeklinde sýfýr frenlemeli bir yol olsaydý, yüksek ihtimalle IAT bir kaç derece daha düþerdi diye tahmin ediyorum.

Uzun lafýn kýsasý, açýk hava filtresinin sesi adamý saðlam gaza getiriyor. Bunu yaparken de IAT'nin olumsuz etkilenmemesini saðladýk, çok þükür. Performans olarak azýcýk da olsa birþeyler belki getirmiþtir, ama o konuda þu an net konuþmak zor tabi.

Bir de, aslýnda hem metal parçaya hem de boruya aslýnda ýsý yalýtýmý yapacaðým, ama onun için aliex'in kargosunu bir kaç hafta beklemek durumundayým.

enesakkurt - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Beylikdüzü Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel olmuþ elinize saðlýk. biz de 3 ay önce Mito'ya filtre taktýk ama bu kadar uðraþmadýk orjinal kazanýn üst kapaðýný açtýk filtreyi ara boru ile koyduk öyle býraktýk

konu dýþý: intercooler water spray kendi baþýna kaç derece düþürüyor iat'yi? genel olarak memnun musunuz? nereden aldýnýz? eðer konu ile alakalý link varsa okuyayým
    Thor Performance

DOB 208 THP156 Allure Stage3
    Istanbul Park: 2:40:901 (2:37 virtual) - (2:43:25 w/ semi slicks on wet)
    Korfez: 1:05:469 (w/ semi slicks on wet)

Yaþ
    36
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar,

Öncelikle teþekkürler.

Intercooler water spray iat'yi 2-3C mertebesinde düþürüyor. Daha iyi sonuç için depoya soðuk su doldurma, farklý nozzle kullanma ve daha yüksek basýnç saplayacak bir pompa gibi þeyler denenebilir.

Sistemi tamamen kendim yapmýþtým, su deposu ve pompasý tofaþ kuþ serisieçne ait. Nozzle'lar opel astra, kontrol kartý vestel buzdolabý (þaka deðil gerçek valla ) kokpit içindeki kontrol swithcleri ali ex, kablolama da sýcaklýk açýsýndan süpriz olmasýn diye cam örgülü silikon kablo.

Þehir
    Beylikdüzü Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý rahmitanir Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

Sistemi tamamen kendim yapmýþtým, su deposu ve pompasý tofaþ kuþ serisieçne ait. Nozzle'lar opel astra, kontrol kartý vestel buzdolabý (þaka deðil gerçek valla ) kokpit içindeki kontrol swithcleri ali ex, kablolama da sýcaklýk açýsýndan süpriz olmasýn diye cam örgülü silikon kablo.

Vallahi helal olsun, toplama olmuþ Dün düþündüm su yerine methanol koysak bi sýkýntý olur mu diye deneyip göreceðiz onu da..
    Thor Performance

Yaþ
    36
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý enesakkurt Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Vallahi helal olsun, toplama olmuþ Dün düþündüm su yerine methanol koysak bi sýkýntý olur mu diye deneyip göreceðiz onu da..
    Metanol falan aman diyeyim. Çünkü radyatörlerin hemen arkasýnda downpipe / katalizör var. Allah korusun arabayý yakarsýnýz.

dkaya87 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36
    Þehir
    Ýstanbul / Beykoz
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý enesakkurt Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    kasko yoksa büyük sýkýntý olur

aman arka tarafta çok sýcak parçalar var, su kullanýn bi kaç derece yüksek olsun risk almayýn.

Þehir
    Beylikdüzü Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    demek ki denememek lazýmmýþ. Saðolun beyler bilgilendirme için
    Thor Performance

Yaþ
    25
    Þehir
    Türkiye/Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel olmuþ elinize saðlýk

fexzi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    37
    Þehir
    Karaman
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çalýþma çok iyi ama yaðýþlý havada vs problem olmaz mý ?
    '01 C320 AMG USA

Yaþ
    36
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý fexzi Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    çalýþma çok iyi ama yaðýþlý havada vs problem olmaz mý ?
    1 yýldýr bu þekilde kullanýyorum aracý. En az 7-8 baþka arkadaþýma da ayný sistemi verdim. Çok feci yaðmurlu havalarda özellikle bu durumu takip ettim, hiç bir sýkýntý olmuyor.

Alt kapaktaki ikinci hava giriþi, el alt kýsýmdan yapýlan hava çekiþinin tam bir vakumlama olmasýný önlüyor. Bu sayede dediðim gibi hiç su çekme sorunu yaþamadým, yaþayan arkadaþým da olmadý.

ghibli06 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    49
    Þehir
    Ankara, Çayyolu
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tampon altýna giden boruda vakum yok o nedenle su çekme olmaz, bu sistem kaput içine yani filtreye soðuk hava çekmek için, su çekme riski eðer filtreyi aþaðýya tampon altýna vs koyarsanýz oluyor, filtre bu sistemde orj yerinde...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Yaþ
    40
    Þehir
    Londra
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emek verilen ve bilgiye dayanan projelere bayýlýyorum ya.
    Elinize saðlýk

MehmetBora - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam öncelikle elinize emeğinize sağlık. Bu konuda bilgisizim, bu yüzden cahil merakımı mazur görmenizi rica ederek sıcağı çok seven bir aracımın olduğunu belirmek isterim. Aracım Corsa C 1.4 Comfort ve bende K&N açık hava filtresi kullanmaktayım. Siz gibi bir ısı kalkanı projesi yapmak istiyorum ve ekstra bir hava girişi düşünüyorum. Projenizi örnek alarak tamponun alt kısmından bir hava giriş kanalı yapacağım. Merak ettiğim husus şu; hava filtresine korumasız ve ucu açık bir şekilde tamponun alt kısmından yapılan kanal hava filtresine ekstradan asfalt yüzeyinin toz pisliğini taşımaz mı? Bunun için kanal olarak çekeceğim boruya filtre görevi görecek bir sünger veya dar gözenekli mazgal eklesem hava akışının verimliliğini ne derece etkiler? Şimdiden bildireceğiniz görüşleriniz için teşekkür ederim.
    Opel Corsa C 1.4 16V Z14XE 3 Kapý

Yaþ
    36
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý MehmetBora Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Hocam öncelikle elinize emeğinize sağlık. Bu konuda bilgisizim, bu yüzden cahil merakımı mazur görmenizi rica ederek sıcağı çok seven bir aracımın olduğunu belirmek isterim. Aracım Corsa C 1.4 Comfort ve bende K&N açık hava filtresi kullanmaktayım. Siz gibi bir ısı kalkanı projesi yapmak istiyorum ve ekstra bir hava girişi düşünüyorum. Projenizi örnek alarak tamponun alt kısmından bir hava giriş kanalı yapacağım. Merak ettiğim husus şu; hava filtresine korumasız ve ucu açık bir şekilde tamponun alt kısmından yapılan kanal hava filtresine ekstradan asfalt yüzeyinin toz pisliğini taşımaz mı? Bunun için kanal olarak çekeceğim boruya filtre görevi görecek bir sünger veya dar gözenekli mazgal eklesem hava akışının verimliliğini ne derece etkiler? Şimdiden bildireceğiniz görüşleriniz için teşekkür ederim.
    Selamlar,

Asagidan yukari dogru uzanan bir boru oldugundan, ve de ikinci kucuk ve kisa bir alternatif boru ile asagidaki ana boruya %100 vakum etkisi yaratilmadigindan su da, bariz sekilde toz toprak da cekisi olmuyor.

Yatayda duz ve kisa bir borudan bahsetseydik, dediginiz efekt olabilirdi

MehmetBora - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Þehir
    Ýstanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý rahmitanir Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Selamlar,

Asagidan yukari dogru uzanan bir boru oldugundan, ve de ikinci kucuk ve kisa bir alternatif boru ile asagidaki ana boruya %100 vakum etkisi yaratilmadigindan su da, bariz sekilde toz toprak da cekisi olmuyor.

Yatayda duz ve kisa bir borudan bahsetseydik, dediginiz efekt olabilirdi
    Teþekkür ederim. Uygulamaya baþlayacaðým. Bu kategoride de konu açacaðým. Týkandýðým yerlerde fikir alýþveriþinde bulunmak isterim.
    Opel Corsa C 1.4 16V Z14XE 3 Kapý

Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar son durum nedir metal kutuya ýsý yalýtýmý yaptýnýz mý ? Benim de aklýmda böyle bir proje var ana malzeme olarak alüminyum kullanmayý düþünüyorum etrafýna da yalýtým malzemesi kaplanacak þekilde.

Yaþ
    36
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2018'den beri ayný sistemi kullanýyorum. izolasyon denediðim de oldu ama çok faydasýný görmedim.

Duran trafikte IAT ne yaparsan yap artýyor. trafik akmaya baþladýðýnda ise CAI o zaman iþ yapmaya baþlýyor.

Hatta akan trafikte önünde araba var yok bile IAT'yi çok etkiliyor. CAI'yi yapýp test ederken buna da dikkat edersin.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler