User Tag List

Sayfa 3/15 İlkİlk 1234513 ... SonSon
281 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Mazda MX-5 + BW R2S Progressive Twin Turbo... Bir an gözüm kararmış Hakim Bey...

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ama bana hala bir vakum rezervuarı lazımdı..
    Hem de epey büyük hacimli bir rezervuar.

Yurt dışında, özellikle fren sistemlerine destek olmak için bu tür rezervuarlar satılıyor, ama hacimleri küçük. En kabası 1.5 litre civarında. Toplamda 3 adet aktuatör çalıştırmak için bana çok daha fazlası lazımdı.

Kafamda bir şimşek çaktı.
    Kalktım, hemen İkea'ya gittim, iki tane 20 CM paslanmaz çelik salata kasesi aldım ve olaylar gelişti...

4,2 litre hacim, daha ne olsun..

Ama, kaynağını beceremedim.

Atladım motora, İskender'e götürdüm, halloldu.

Ortaya şu çıktı:

Sputnik!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Hesaplarıma göre bu rezervuar sol ön çamurluğun içine (sol farın altı, lastiğin ön tarafı) aslan gibi sığacak ve 3 noktadan sabitlenecekti.

Mis gibi oturdu yerine:

Kaynak yerini sıcak silikon kapladım. O anda boyamaktan daha iyi bir fikir gibi geldi bana...

(Arabayı da gecekondu yıkan zabıta gibi söküp dağıtmışım bu arada)

bkaraca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biz de arabacı adam diyoruz kendimize, nickiniz ile alakasız ama hani derler ya bu işin Allah'ı diye, aynen öyle birisiniz.saygiyla takdirle izliyorum . Elinize , aklınıza cesaretinize sağlık , kesenize bereket olsun.

Bolkar1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2019 öncesi yerimizi aldık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takipteyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben bu vakum rezervuarının kapasitesini test ettim. Hiç desteğe ihtiyaç duymadan wastegate klapesini 30 defa çekip bırakabiliyor.
    Yani, istediğim iş için fazlası ile yeterli.

Ama, işi sağlama almanın o dayanılmaz obsesifliği bambaşka bir duygu işte..

Kalktım, bu sisteme vakum pompasını da ilave ettim.

Pompa testi:

Aktuatörlerin en düşük ne vakum seviyesinde çalışabildiğini test ettim, sonra da pompayı 60 kPa'da çalışıp, vakum seviyesi 40 kPa'ya geldiğinde duracak şekilde çalıştırmak için programlı bir çıkış aramaya başladım.

İmdadıma @Maxi yetişti.

Vakum sistemine T bağlantı yapıp bir MAP sensor ekledim - kolay iş, 5V, toprak ve sinyal çıkışı... Bu sinyal çıkışını Maxigauge arayüzüne girdim.
    Sonra Hakan sistemi baştan programladı, bana bu MAP sensörünün değerleri ile tetiklenecek programlanabilir bir çıkış yaptı.
    Ben de bu çıkış ile pompayı ihtiyaç olduğunda çalışır hale getirebildim.

Kendisine şahsen defalarca teşekkür etmiş olsam da, Hakan Çalışkan'a bir kez de hepinizin önünde teşekkür etmek boynumun borcu.

Bu denli iyi, yardımsever, bildiğini paylaşmaktan kaçınmayan, hoşsohbet, iyi niyetli ve candan bir adamın aramızda olması, hepimiz için büyük bir güzellik.

Herhangi bir elektronik sorun yaşarsam ilk onu ararım, "o iş kolay" der, hallediveririz. "Gidip bulmakla uğraşma" der, ne malzeme gerekiyorsa çıkarıp verir, ortada sorun morun kalmaz.
    Öyle bir adam.

Vakum sistemini kabaca bu şekilde tasarladım, ayrıntılarından da ileride konu içinde yeri geldikçe bahsedeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Diğer taraftan, MS çıkışları ile sorularımı hazırlayıp @boosted pug; adı ile tanıdığımız Mengü'yü aradım.
    Mengü, işi başından aşkın olmasına rağmen telefon, whatsapp, facebook - artık ne varsa - üzerinden, zaten olmayan zamanını bana ayırıp sorularıma cevap buldu, çareler üretti.
    Bin kilometre öteden çok büyük dostluk gösterip yardımcı oldu bana.
    İşin en güzel yanı da, ben kendisini damdan düşer gibi arayana kadar tanışmıyorduk bile.

Onca yoğunluğun içinde işini gücünü unutup tanımadığı birine yardımcı olabilmek için kafa patlatan bu kadar güzel insanların varlığını bilmek bile insana güven ve huzur veriyor.

Mehmet Ali Mengüverdi, sen çok sağlam, doğru ve beyefendi bir insansın, tüm yardımların için ne kadar teşekkür etsem azdır.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi "buraları kimse okumaz, geçer" dediğiniz grafikleri bile ağzım açık okuyup anlamaya çalışıyorum. Lütfen detaylara girmekten çekinmeyin, okumaktan nasıl keyif aldığımı anlatamam.

Uzun süreler sorunsuz binersiniz umarım, sizin ve emeği geçen herkesin eline sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kontrol / kumanda için gereken vakum sistemini, programlanabilir çıkışları kabaca da olsa yoluna koymuştum artık, sıra ısı yalıtımına gelmişti.

Haldır haldır iş yapıyorum, daha ortada turbo murbo yok bu arada, nasıl işse artık...

Neyse..

Internetlerde turbonun/manifoldun yaydığı ısıdan fren merkezi erimiş bir sürü otomobilin fotoğrafı var.
    Ben bu tür google aramalarında benim velet çıksın istemiyordum tabi.

Bir de, bizim araçların sürücünün ayaklarını ve bacaklarını pişirmek gibi bir huyu var. Egzoz şanzıman tünelinden, sürücünün bacaklarının ve mabad nahiyesinin hemen yanından geçtiği için, o bölge deli gibi sıcak olabiliyor.
    En azından NA ve NB modellerinde durum böyle.

Ben de, bu projeyi ilk planladığımda turbonun ısısını bu tünele tahliye etmeyi düşünmüştüm, ki bu işleri daha da ciddi hale getirecekti..

Motor bölmesini, pedalların bulunduğu bölgeyi ve vites kutusu tünelini çok iyi yalıtmak şarttı.

Düşündüm. Dünyanın en iyi, en janjanlı, en pahalı yalıtma sistemlerinin iki ortak paydası var: Hava ve yansıtma.
    Ya içinde hava boşlukları olan bir malzeme kullanacaksın, ya da iki malzeme arasında hava bırakacaksın.
    Bir de, sıcaklık bir yüzeyden yansıtılırsa, o yüzeyin arkası sıcaktan korunmuş oluyor.

O zaman dedim, ben İKİNCİ bir şanzıman tüneli yaparım, bunu parlak malzemeden yaparım, aracın ruhuna aykırı olmasın diye hafif yaparım, ama mis gibi yalıtım yaparım...

Araçta zaten motor-şanzıman vs ne varsa söküp almışım, içerisi Bahçeşehir tribünleri gibi bomboş kalmış, liftte kaldırıp kalıp almaya başladım...

Yıllarca modelcilikle uğraşmanın faydası oluyor tabi.
    Aluminyum lamaları geçici olarak şasenin bağlantı noktalarına bağlayıp sabitledim.
    Şekli verirken iki "tünel" in duvarları arasında 10 mm boşluk bıraktım.

Sonra, fazla kısımlarını kestim...

Tüm parçaları birbirlerine perçinleyip tünelden biraz daha küçük ikinci bir tünelin şeklini çıkardım.

Vites kolu için boşluk bıraktım, bağlantı noktalarını belirledim..
    Bayağı şekilleniyordu.

(Turbo projesi deyip aracın arkasından başlamak da garip bir kafa, ama neyse artık...)
    Konu Hakan Girginer tarafından (27-12-2018 Saat 17:08 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yaptığım bu karkası indirdim, kaplamaya başladım.
    Kaplama malzemesi olarak da 0.30 mm gofrajlı alüminyum levha aldım.
    Bu sayede gofraj sözcüğünü öğrenme ve dahi cümle içinde kullanabilme fırsatım da oldu.
    Şaka bir yana, ağırlığı var ile yok arasında, ama sağlam malzeme. Makas, falçata, hatta sert bir bakış ile kesilebiliyor.
    Perçin ile çok kolay çalışılıyor, ben bu malzemeyi çok sevdim.

Konuya dönelim:

Malzeme bu. Ne olur ne olmaz, belki hata yaparım diye iki plaka aldım. İyi ki de almışım...

Yakından da böyle işte.. Gofrajlı.

Çerçeveyi kasmamak için dikkat ederek kısım kısım kaplamaya başladım.

Ama, ne kadar dikkat ettiysem de, yine de bir parça kasmışım, sonradan monte ederken anladım onu.
    Bir daha yapacak olsam, bu hafif alüminyum çerçeveye sağlam bir kalıp yaparım. Ders oldu.

Bantla kapattığım yer vites kolunun geçişi. Bantlamaış olmamın bir nedeni var elbette...

Özellikle, iç kısmının bu kadar parlak olması da iki avantaj sağlıyor:

* daha önce bahsettiğim ısı yalıtımı sağlaması, ve
    * şanzıman, debriyaj gibi araç altı işlerde küçücük bir ışıkla her tarafın pırıl pırıl aydınlanması.. Oh be.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bu malzeme hem yolda zarıldamasın, hem de daha iyi yalıtım sağlasın diye, aracın tüneline bakacak tarafına 2-3 kat pütürlü kaplama malzemesi attım.

Çok güzel oldu...

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizin gibi insanlari universitelere koyabilsek de sararmış kağıtlardaki yazıları bize ezberletmek yerine gerçekten mühendisliğe yakışır işler yapabilsek. Kolay gelsin takipteyim
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İşi bitip kuruyunca da araca 12 noktadan sabitleyerek monte ettim.

Montaj için M6 perçin somun kullandım..

Bu perçin somunlar için özel bir tabanca gerekiyor, ama bende yok.
    Ben de pratik bir yöntem kullandım, gayet güzel oldu.

Sonra da, paslanmaz saplama takıp, yine paslanmaz somunlarla yerlerine sabitledim.
    Saplamalar için paslanmaz M6 gijon aldım, gerekli boylarda (25 mm) kestim.

Bu sayede hem montaj için sağlam bir saplama elde ettim, hem de taktığım somunlar bana gerekli hava boşluğu için mesafe verdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    O kadar iş yapıyorum, şunun altını da koruyayım barı dedim...

Toplamda 4 litre kadar (yoksa 3 mü, unuttum şimdi) gri pütür aldım, işe giriştim.

Alt kaplamayı yapmadan önce sıcak su, bilumum deterjan, basınçlı yıkama makinesi, fırçasız yıkama şampuanı, tahta fırçası, artık elime ne geldiyse kullandım, aracın altında biriken yılların pisliğini saatlerce temizledim.

Temizlik işlerinin fotoğrafı yok. Kolumdan enseme çamur akarken aklıma fotoğraf çekmek gelmedi nedense.
    Aracı birkaç gün kuruttum (bu arada başka işler yaptım tabi), kuruduktan sonra gerekli yerleri maskeledim, sonra verdim coşkuyu...

Bu işlem bittiğinde siyah kullanmadığıma çok memnun oldum.
    Artık aracın altında bir işim varsa, daha aydınlık bir ortamda, daha rahat çalışabiliyorum.
    Kaplamanın yalıtım özelliği de cabası...

20 yaşında bir aracı genç tutmak lazım. Pas mas başlar diye ödüm kopuyor.

(1986 yılında, 1973 model bir Triumph TR6 almıştım. Onun da motoruna kırk türlü iş yapıp electric overdrive şanzıman vs takıp milletin Camarolarını rezil etmiştim zamanında. Yedi yıl kadar kullandım, ama bir türlü pas derdine çare bulamadım. En sonunda, otobanda gaz verdiğim anda beli kırıldı, şase yere oturdu. O arabayı o hafta 750 dolara - hurda fiyatına - satmıştım. Hala içimdedir..)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Gerekli gördüğüm her yere ısı yalıtımı yaptım...

Bu işleri yaparken çeşitli hatalar yaptım, son anda fikir değiştirdiğim oldu, o yüzden bazı aşamaları sil baştan yapmak zorunda kaldım.
    Ama, hiç gocunmadım.
    Ben bu projeye bütün enerjimi vererek, ciddi bir ArGe çalışması olarak baktım hep.
    Acelem yoktu.

Hem büyük keyif alıyordum, hem de kafa sporu yapıp kendimi geliştirebiliyordum.

Budistlerin yaklaşımına göre, önemli olan varacağın yer değil, yolculuğun kendisidir.
    Benim de bu yolculuğum çok güzel geçiyordu.
    Çay var, mis gibi müzik var, ara sıra arkadaşlar uğruyor, hem yardım ediyorlar, hem sohbet oluyor, en önemlisi, ortaya güzel bir proje çıkıyordu.
    Daha ne ister insan?

Mesela, böyle bir ısı kalkanı yaptım...

1.5 mm alüminyum levha ile 0.30 mm gofrajlı alüminyum arasına seramik yünü koyarak deli bir yalıtım malzemesi yaptım, ısı kalkanı için bu malzemeyi kullandım.

Ama, sonra fikir değiştirdim, söktüm.

Yer darlığından dolayı harici wastegate manifolda çok yakın duruyordu, ona da seramik yünlü alüminyum ısı kalkanı yaptım, sonra da wastegate su bağlantılarını da yaparak bütün önlemlerimi aldım.

Dikkatli bakın, wastegate altındaki yalıtımı görebileceksiniz.
    (detay fotoğrafı çekmemişim, kusura bakmayın)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Isı yalıtımının en büyük ayağı, turboların, manifoldun yayacağı sıcaklığın kaput altından tahliye edilmesi işi idi.

Bu konuda en baştan beri bir plan geliştirmiştim.
    Turboları ve manifoldu çepeçevre saran bir ısı kalkanı yapacaktım.
    Bu ısı kalkanının öne bakan kısmı ile alt tarafı açık olacaktı.

Yani, kabaca böyle bir tasarım:

MX5 tayfasında, motorun altında, ön tamponun altından başlayıp kartere kadar uzanan bir plaka var. ABS plastikten bir kapatma şeysi.
    Amacı da, taş topraktan korumaktan ziyade, kaput altı hava akışını düzenleyip hem motor soğutmada, hem de kaput altında oluşacak yüksek basıncı kısmen önleyerek yüksek hızda yol tutuşuna fayda sağlamak.

Bahsettiğim parça da bu:

Ben bu parçayı söküp alüminyum plakadan keserek baştan yapmıştım. Çok da başarılı olmuştu, çünkü 3 parça şeklinde tasarladığım için alt parça kolayca sökülüyor, işleri kolaylaştırıyordu.
    Yaptığım bazı değişiklikler ilde de hava akışı, intercooler verimi daha güzel olmuştu..

Konuya dönelim.

Benim yaptığım bu alt kaplamada alüminyum taban ile radyatörün altında yaklaşık 5 Cm bir boşluk bırakmıştım.
    İşte tam buraya, radyatörün altındaki 60 x 5 Cm boşluğa bir hava girişi (scoop) yapıp, giren soğuk havayı turbo isi kalkanının içine verecektim.
    Sonra da, bu hava şanzıman tüneline akacaktı - ki, o bölgede zaten alçak basınç oluşuyor, hava akışı çok verimli olacak, açığa çıkan ısıyı alıp götürecekti.

Zaten şanzıman tünelini bu kadar paranoyak bir ruh ile yalıtmış olmamın ana nedeni de buydu...

Bu ısı kalkanı da çift kat 0.30 mm alüminyum arasına seramik yünü ilave edilerek, olabildiğince yalıtımlı olacaktı.
    (Seramik yünü 1500 - 1600 C sıcaklıklara bana mısın demeyen, bir tarafı ateş gibiyken arka tarafı oda sıcaklığında kalabilen, şahane bir malzeme)

Başladım kesip biçmeye...

Önce karton bir prototip yaptım, sonra fotoblok kullandım, en sonunda, tatminkar bir tasarım yakaladığımda alüminyumdan keserek son şeklini verdim...

Konu Hakan Girginer tarafından (27-12-2018 Saat 18:00 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Isı kalkanını motor tarafına monte edebilmek için de bir parça yaptım.

Bu parçanın yatay kısmına 4 adet saplama kaynatıp ısı kalkanının da bunlara somunla sabitleyecektim.

İşte tam burada, tam da bütün parçaları bitirip montajlarını yapıp bu ısı yalıtımı konusunu kapatmak üzere iken...

Fikir değiştirdim.

Bu fikir değişikliği sırasında, aklımın terazisinin bir yönden diğerine yatması konusunda, ikna gücünü sonuna kadar kullanan Bülent'e teşekkür mü, küfür mü etsem, hala karar verebilmiş değilim.

Bülent, yani @Uyumsuzelement 65 kilometre yoldan gelerek sabahlara kadar bana hem yardım etti, hem de sakin ve metodik yaklaşımı ile benim alıp başımı saçma sapan hatalar yapmamı önledi.
    Bir nevi mantık devresi sigortası oldu, birlikte hem eğlendik, hem de güzel işler yaptık.
    Bülent, benim sürekli teşekkür borçlu olduğum, kendisine herhangi uçuk bir fikrimi kağıt kalem gerekmeden anlatabileceğim, ellerini kirletmekten hiç çekinmeyen, aşırı alçak gönüllü, şerefsiz bir herif.
    Adi adam aklımı çeldi, emek verdiğim onca şeyi çöpe attırdı bana.

Bu adam yüzünden bütün ısı tahliye sistemini baştan tasarladım. Ama çok yardım etti, hakkını teslim etmek lazım.
    Konu Hakan Girginer tarafından (27-12-2018 Saat 18:23 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yeni plan çok basit ve çok karmaşık bir çözümdü:

O ana kadar planladığım sistemde araç ilerlediği sürece ısı tahliyesi güzel olacaktı, ama araç sabit durduğunda bu ısı kaputun altında hapis kalacaktı.

Buna alternatif olarak, eğer kaputu KESERSEM (ın ın ıııın) ısıyı her koşulda tahliye edebilecektim.
    Buraya kadar iş basit.

Adi Bülent'in de nazik ikna çabası ile kaputu kesmekle kalmayıp, AKTİF bir havalandırma sistemi yapmaya karar verdim.
    Motor çalıştığında havalandırma kanatçıkları yavaşça açılacak, motor kapandıktan bir süre sonra da, yine yavaşça kapanacaklar, kaput ile aynı hizada kalacaklardı.

İşte bazen akıl makıl kalmıyor insanda... Neyse.

Bunu araştırmak da epey zaman aldı.
    MX5 camiası diğer markalara kıyasla daha aktif ve daha çok bilgi paylaşıyor.
    Mesela, daha önce benim gibi düşünen birkaç çatlak üşenmemiş, bizim modellerin kaputlarının basınç haritalarını çıkarmış. Belirli bölgelerde ciddi seviyede alçak basınç oluşuyor, bu da kaput havalandırmasının çok verimli bir şekilde ısı ve basınç tahliyesi yapabilmesi anlamına geliyor.

Bu haritaları kullanarak ısı tahliyesi için optimal bölgeyi buldum.

Kaba hatları ile şöyle bir bölge:

Tasarladığım sistem aktif olacağı için, hareketli kanatları destekleyecek bir çerçeve de olmalı idi.
    Ama bu çerçevenin de kaputun kıvrımlarına tam oturabilmesi gerekiyordu, yoksa alüminyum kaputu yamuk yumuk bir hale getirme riski vardı.

Ben de, kaputun kıvrımlarının kalıbını alabilmek için alçı döktüm.

Önce kaputu ve çamurlukları korumak için güzelce kalın şeffaf plastik film ile kapladık

Alçı kalıbı kullanarak fotoblok malzemeden bir prototip yaptım.
    Kıvrımlar tam oturuyordu...

Ama, büyük bir sorun vardı.
    Kanatlar hareketli olacaksa, bu hareketin düzgün olabilmesi için kestiğim açıklığın ön ve arka tarafları birbirlerine paralel olmalı idi.

E ben de baştan aldım...
    Konu Hakan Girginer tarafından (27-12-2018 Saat 18:50 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Burada açıklamam gereken bir nokta var...

Tasarım ne olursa olsun, optimal tahliye için kanatların açık konumda iken 45 derecelik bir açıda kalması gerekiyor.
    Ancak, en öndeki kanat açıldığında 90 derece olmak zorunda.
    Bu dik kanat sayesinde, diğer tüm kanatlar üzerinde normalde olduğundan daha da alçak bir basınç oluşuyor, bu da çok daha verimli bir tahliye anlamına geliyor.

Yani, tüm kanatlar 45 derece hareket ederken, bunları hareket ettiren mekanizma en öndekini 90 derece kaldırıp indirmek durumunda...

...

Düşündüm, taşındım, bu sistemi de vakum ile çalıştırmaya karar verdim.
    Kanatçıkların yavaş hareket etmesini istiyordum, o yüzden sadece bu havalandırma sistemine hizmet verecek ayrı bir vakum rezervuarı da yaptım.
    (Bunun kaynaklarını ben yaptım, şu TIG kaynak işini de yavaş yavaş öğreniyorum bu sayede)

Rezervuarı kutu profilden yaptım.

Şunu da paylaşmazsam olmaz...

Uç kısımları bükerek kapattım, ama bir türlü ağız ağıza gelmiyordu.
    Üzerine uzun bir profil koyup tavana dayadım, garip bir şekilde mengeneye iple bağladım, mengeneyi açtıkça ip geriliyor, uç kısmı da yerine basıyordu.
    Ne yalan söyleyeyim, uğraştım, ama hava sızdırmayan bir rezervuar çıktı ortaya sonunda...

Konu Hakan Girginer tarafından (27-12-2018 Saat 19:05 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler