User Tag List

Sayfa 1/15 12311 ... SonSon
281 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Mazda MX-5 + BW R2S Progressive Twin Turbo... Bir an gözüm kararmış Hakim Bey...

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Mazda MX-5 + BW R2S Progressive Twin Turbo... Bir an gözüm kararmış Hakim Bey...

Ben bir işe kalkıştım.

Tam 50 haftadır kalkıştığım bu "iş" ile debeleniyorum, 50 haftada en az 100 gece sabahlamışımdır, o derece.
    Sadece Temmuz ayı içinde 6 kilo verdim bu "iş" yüzünden.

Durun yahu, biraz geri gidelim.

En iyisi ben en baştan alıp bir özet geçeyim size.

Velet, 1998 model bir Mazda MX-5. NB denilen ikinci seri kasa, 1.8 motor, 5 ileri, 144 Hp.

Ben rahat durmadım, on yıl önce Supercharger monte ettim. MP62.

İlk hali böyle idi:

Supercharger ile ilk aşamada bu hale gelmişti:

Supercharger projesi detayları

On yıl boyunca çeşitli aşamalar geçirdi, sürekli geliştirerek - ve çok büyük keyif alarak kullandım veledi.

2017 yılının son haftasında bir anda gözüm karardı. (Bildiğin orta yaş krizi - otur oturduğun yerde, di mi.. Yok, illa bir halt çıkaracaksın)
    Yahu dedim.. Bu velet turbo olsa nasıl olur...

Fikir aklıma yatmaya başladı. Ama karıma hiç çıtlatmadım. Söylesem orada boşanırız yeminle.
    Ama anladı bir şekilde. "Senin bir derdin var" dedi. Anlattım. Boşanmadık.

1.8 Mazda MX5 denince ilk akla gelen turbo Garrett 2560. GT 2560R. Bu aracın karakterine "cuk oturuyor".
    Kalktık, Savaş Paşaoğlu'nun kapısını çaldık. Elinde varmış. İki gün sonra satın almak için anlaştık, çıktık, tam eve dönüyoruz...
    Yolda bir arkadaşım aradı. Turbo niyetimi duymuş, benimle mutlaka konuşmak istiyormuş.

Uzun lafın kısası, kendimi Anadolu yakasında büyük bir şirketin sahibinin ofisinde buldum.
    Şirketin işi turbo. Turbo her şey.
    Ben çay içip sohbet ederken turbo konusunda tavsiye alırım diye düşünüp seviniyorum bu arada, en azından işi en iyi bilenden fikir alabileceğim.

şirketin sahibi beyefendi, sohbetin ortasında gidip bir camlı dolabı açtı, şunu getirip önüme koydu:

BorgWarner R2S Progressive twin turbo sistemi.
    Sistem.
    Bakın, sadece turbo değil, SİSTEM diyorum...

Nazik bir şekilde kendilerine böyle bir sistemin benim bütçemin çok üstünde olacağını anlatmaya çalışırken, bu bey durumu çok yanlış anladığımı, kendilerinin benim yaptıklarımdan haberdar olduklarını, böyle bir sistemin şu ana kadar bir proje kapsamında sonradan adapte edilerek kullanılmadığını ve bana bu kallavı şeyi hediye etmek istediklerini söylemeye çalışıyormuş, ben duyduysam da önce anlamadım haliyle.
    Adamcağız bir kere daha anlattı.

Ben durumu kavramaya çalışırken sigaramı çayımın içinde söndürüp kül tablasından bir yudum aldım.
    Bu zımbırtı 5000 dolarlık bir sistem.

Eve dönerken yüzümde allak bullak bir ifade, yan koltukta da hemen üstteki fotoğrafta yer alan R2S vardı.

Bu turbo projesi başlamıştı artık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Peki, neyin nesidir hayatımda daha önce hiç görmediğim bu turbo?

Aslen dizel motorlar için üretilmiş, amacı da 1000 devirden redline'a kadar çok ciddi seviyelerde basınç sağlamak olan, 2 aşamalı, hem compound, hem de sequential çalışabilen bir sistem.
    Üzerinde 3 adet vakum aktüatörü var.

• Küçük turbodan büyük turboya geçişi sağlayan bir klape (HP - LP Bypass, ya da Turbine Bypass)
    • Turboların compound çalışmasını sonlandırmak ve büyük turbonun önünü açmak için bir klape daha (LP Bypass - Compressor Bypass)
    • Sistem dahilinde yer alan wastegate (IWG - Internal Wastegate)

Küçük turbo (High Pressure) KP39, Büyük turbo da (Low Pressure) KP04 bu arada...

Sistem şöyle çalışıyor:

İlk başta, HP devreye giriyor ve LP'yi de devreye sokuyor.
    Bu aşamadan sonra, LP, HP'nin içinden üflemeye başlıyor. Bu, compound stage.

Compound stage önemli, çünkü iç içe çalışan iki turbonun verimliliği HP+LP şeklinde değil, ikisinin bireysel verimliliklerinin çarpımı alınıyor.
    Yani, büyük turbonun sıkıştırdığı hava, küçük turbo tarafından tekrar sıkıştırıldığında ortaya ikisinin de normalde tek başına muktedir olamayacağı bir verim, akış ve basınç tablosu çıkıyor.
    Bu aşama Turbine Bypass açılana kadar devam ediyor, ciddi seviyede basınç elde edilebiliyor.

Turbine Bypass açıldığında, HP (küçük turbo) devreden çıkıyor, büyük tek başına basınç üretiyor, ardından Compressor Bypass da büyük turbonun önünü açıyor, wastegate açılana, ya da ben ayağımı gazdan çekene kadar basınç vermeye devam ediyor.

Videoda ilk açılan en büyük aktuatör iki turbo arasındaki klapeye kumada ediyor.
    Bu aşama önemli, çünkü nasıl ve ne zaman açılacağı basıncın nasıl şekilleneceğini ve küçük turbonun ne kadar çaba harcayacağını belirliyor:
    Çok erken açılırsa basınç geçişinde gecikme olur, basınç grafiğine de hissedilir bir düşme yaşanır.
    Çok geç açılırsa da, kısıtlanan egzoz akışından dolayı EGT yükselir, aşırı çalışan küçük turbo IAT seviyesinin yükselmesine de neden olabilir.

Şu da var: Bu sistemi sadece HP (küçük turbo) ile çalıştırmak da mümkün. Kullanılmayan LP (büyük turbo) arada heba olur gider, o kadar.

Bir sonraki aşama ise Compressor Bypass. Bu klape sayesinde LP artık HP'nin içinden üflemek zorunda kalmıyor, geleneksel turbo operasyonu şeklinde, motora basınç sağlıyor.
    LP'nin bir süreliğine HP'yi besleyerek çalışması, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve daha düşük EGT ve IAT sıcaklıkları sağlayabilmesi açısından çok büyük bir artı aslında.

Benim nihai hedefim, sistemi anlayıp, monte edip çalıştırmaya başladıktan sonra nihai olarak 14 - 16 psi (1 - 1,1 Bar) civarında basınç görmek, montaj bittikten sonra da, basıncı aşama aşama yükseltmekti.

İlk aşamada iki turbo arasında bir "devir teslim" gerçekleşmesine olanak verecek en düşük basınç ile yürüyüp sistemin inceliklerini görerek öğrenecektim.

Diğer yandan, benim yapacağım bir EBC ile çalışacak ikinci bir harici wastegate de kullanacaktım.
    Bu ikinci wastegate işleri çok kolaylaştıracaktı.
    Konu Hakan Girginer tarafından (27-12-2018 Saat 21:03 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İlk iki ay araştırma ile geçti. Bu araştırma sırasında bu projenin gerçekten bir ilk olduğunu da teyit ettim.

Ancak, bu sistem dizel motorlar için geliştirilmişti; bu da çeşitli potansiyel sorunlara işaret ediyordu haliyle.

* Dizel motorların EGT seviyeleri benzinlilere göre daha düşük. Yüksek EGT değerlerinin bu turboların türbinlerinde ve aralarındaki döküm manifolda nasıl bir etkisinin olacağını görmek lazımdı.
    Tamam, EGT konusunda önlemlerim var, ama kesinlikle emin olmam gerekiyordu.

* Bu sistemin tasarlanmış olduğu dizel motorların akış grafikleri benim motorum ile ne kadar uyuşacaktı, onu da öğrenmem lazımdı.

* Benzer şekilde, dizel/benzinli motorlar arasında redline da farklı. Benim çıkmak istediğim devirlerde büyük turbonun nefesi yetecek miydi?

En önemli konu:

Bu sistem tüm hareketlerini vakum ile gerçekleştiriyor, çünkü dizel motorlarda vakum pompası var.
    Benim benzinli motorum bir kez boost (basınç) üretmeye başladığında manifold içinde vakum makum kalmıyor... E ben buna ne ile kumanda edeceğim o zaman?

Bütün nu sorular cevap bekliyordu.

Internette debelenrken iki farklı PDF belge buldum. Bu belgeler çok faydalı oldu, bunlar üzerinden daha fazla belgeye ulaştım ve şahane bir keşif yaptım...
    Meğer BorgWarner bu sistemi benzinli araçlarda da kullanmak istermiş, bu amaçla bir ArGe departmanı kurmuş.

Hemen telefon ettim, o departmanın baş mühendisini buldum.
    Adam deli gibi bilgili, çok efendi bir beyefendi. Anlattıklaımla çok ilgilendi, 5 - 6 görüşmede toplamda birkaç saat görüştük telefonda. Bin tane de mail gitti geldi bu arada.
    Bana şirket içinden çok önemli belgeler gönderdi, bir yandan telefonda deli gibi not aldım, sistemi epey öğrendim.

Diğer yandan, bana bu canavarı hediye eden Alper Bey ile de birkaç kez görüştüm.
    Söylediklerine inanamadım..
    "Al bunu kır, parçala, yenisini verelim" diyordu. "Türbinleri yak, daha iyisini takarız" dedi. "Gerekirse titanyum türbin yaparız" dedi. Ne gerekirse yani.
    Şirketin depolarını gördüm, raflarda binlerce parça, laboratuvarlarda deli manyak cihazlar var...
    Alper Bey bana bu konuda sonsuz destek verdi.
    Ne bileyim, istersek turboların akış ve spool karakterlerini değiştirmek, türbin hızlarını düşürüp yükseltmek, vs işten bile değildi.
    Turbo murbo derken kazanına düştüm ben!

Bir de Amerika'daki çevreme yazdım. Elektronik, yazılım, programlama, turbo sistemleri vs konusunda çok bilgili bir tayfa var, konuyu onlara da açtım, oradan da çok büyük destek geldi.

E burada da Maxi Hakan var, Mengü var, Erdal, Orhan, Bülent var. Hepsi kendi dallarında canavar gibi, dehşet adamlar. Yardım istedim, ellerinden geleni yaptılar.

Oturup bir akış şeması tasarladım. Bu akış şemasını detayları ile sonra anlatacağım.

Madem bu sistem vakum ile çalışmak durumunda, ben de buna uyacaktım.
    Bir vakum rezervuarı olacaktı, turbolar basınç üretirken ben kumanda için bu rezervuardaki vakumu kullanacaktım.

Normalde bir turbo deli gibi ısı yayar, bende iki tane olacaktı. Bunlardan yayılan ısının kaput altındaki diğer parçalara, aracın içinde bana zarar ve rahatsızlık vermemesi lazımdı, o işi de çözmek gerekiyordu.

Haa, bu canavar nerede is motorun kendisi kadar.. Nasıl sığacaktı, o da var.

Çok önemli bir diğer konu da manifold / downpipe / egzoz imalatı idi, ama o konuda içim çok rahattı.
    Çünkü İskender!
    (O konuya da detaylı gireceğim..)

Tune konusunda da içim rahattı açıkçası. Araçta zaten MS2e (3.57) var. Supercharger varken mükemmel bir tune yapmıştım, yıllardır kullandığım MS ile gereken ayarları yapmak çok rahat olacaktı.

Araştırma aşamasında beni tatmin eden noktaya ulaştığımda hemen vakum solenoidleri, gereken tüm silikon hortumları, kelepçeleri, Blow Off Valve, Wastegate, elektronik detay parçalar, vs siparişlerini verdim.

(Bu arada yepyeni, farklı bir programın çekimlerine başladık, araya o işler de giriyordu)
    Konu Hakan Girginer tarafından (26-12-2018 Saat 17:54 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Konu çok detaylı, uzun uzun yazıyorum, kusura bakmayın.
    Ama bu açıklamalar bitince çok daha hızlı akacak, dünya kadar fotoğraf var.

Az sabır...

Konrol stratejisini geliştirirken en çok faydalandığım grafik şu oldu: (belgenin hepsini buraya dökmeye gerek yok, millet zaten okumadan geçecek buraları..)

Edindiğim bilgiler ışığında şöyle bir strateji geliştirdim:

Önce vakum var iken aktuatör konumlarına bakalım:

Vakum dağılımı ise şöyle, basit bir devre şeklinde olacak:

Buradan hareket ile, münferit aktuatörlere de şu şekilde kumanda edilecek:

RPM ve kPa değerlerinin hepsinde soru işareti olduğu dikkatinizi çekmiştir.
    Bunun nedeni de, montaj vs bitip motor çalışmaya başladığında, oldukça düz ve pürüzsüz bir boost ve tork eğrisi elde edilebilmesi için tüm bu değerlere ince ayar yapılmasının şart olması.
    MS2e üzerinde programlı çıkışlar var, ince ayarları bu çıkışlardaki değerleri değiştirerek yapmak kolay. İş oraya gelsin de...

Solenoidleri, checkvalfleri vs bulmak kolay. Aracın bir köşesine saklayabileceğim bir vakum rezervuarını yapmak da zor değil.
    Solenoidler için de düşündüğüm bir yer var zaten...

Bu aşamada önümdeki en büyük zorluk, MS üzerindeki programlanabilir çıkışlar.
    Toplamda iki tane programlanabilir çıkış var, bunlardan birini zaten elektrikli direksiyon dönüşümü projemde hacılamıştım, kaldı bir tane...
    E, bana 3 tane çıkış lazım.

Çareyi şöyle buldum:

Elektrikli direksiyon pompasının rölesi için alternatörün lamba çıkışından bir NPN transistör, bir flyback diode ve bir optocoupler devresi ile tetik aldım.

O sayede pompa alternatör şarj etmeye başladıktan sonra devreye giriyor, elektrik sistemine yüklenmiyor.
    Bir programlanabilir çıkışım daha oldu..
    (Dünya tarihinde perçin ile transistör monte eden ilk hayvan benim galiba)

Sonra Yunanistan'da MS Labs (Dimitris) ile konuştum (MS'i 2011 yılında kendisinden almıştım zaten). Bana kullanmadığım bir ateşleme çıkışını "-" tetiğe dönüştürebileceğimi söyleyince, bit NPN transistör + flyback diode kombinasyonu ile ÜÇÜNCÜ çıkışımı da garantilediiiim..

Tutmayın beni!
    Konu Hakan Girginer tarafından (26-12-2018 Saat 19:50 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Önce bu kallavi şey için bir manifold + downpipe imal etmek gerekiyordu.

Daha bu sistem dahi ortada yokken, turbo fikri kafama ilk yattığında hemen kalkıp İskender'e gitmiştim zaten.
    Eğer turbo olacaksa, İskender bu işin içinde olacaktı, o kadar. Yoksa, yapamam derse, bu işlere hiç girmeyecektim.

Nedeni çok basit.
    En basitinden bir egzoz sitemini tasarlamak için dahi CFD bilmek gerekir. Computational Fluid Dynamics - Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği...
    CFD kara büyü gibidir, öğrenmesi yıllar alır, bu konuyu her okuyan da işin ruhuna tam anlamı ile vakıf olamaz.
    Bu konularda az buçuk bilgim var, en azından kendime yetecek seviyede, bir sistemin nasıl çalıştığını kavrayabilecek kadar bilgi sahibiyim kendimce.

Tıpkı "Allah vergisi" dediğimiz, o doğuştan gelen yetenekle hiç resmi eğitim almadan virtüoz seviyesinde enstrüman çalan bir müzisyen gibi, İskender de CFD biliyor. Bunu hiç zorlanmadan hayata geçirebiliyor, deli bilgisayarlar ile yapılabilen karmaşık simülasyonları gözünde canlandırabiliyor adam.

Nerede ise 10 yıllık bir tanışıklığımız var, bu sürede karşılıklı saygı çerçevesinde çok güzel işler de yaptık. Ne zaman başım sıkışsa çok güler yüzlü bir çare bulur...

Neyse.. İskender bana ne gerekiyorsa seve seve yapacağını söyledi, ben de turbo projemin o kısmını daha en baştan "halloldu" hanesine yazdım.

Uzun lafın kısası, benim veledi ve turboları İskender'e bıraktım, çekimler için Afrika'ya gittim...

Manifold vs işleri uzun sürdü, eh ben de ona göre hazırlıklı idim zaten...

İşler şöyle gelişti:

Fotoğraflarda ağırlık yüzünden kullanılan destekler görülebiliyor, onlar sonra kesildi.
    Ayrıca, bu aşamada henüz EWG (harici wastegate) de sisteme dahil edilmiş değil.

Koskoca şeyi kaputun altına sığdırıp egzoz çıkışını vs denk getirebilmek için kırk kere düşünüp hareket etmek gerekiyordu.
    Sonunda turboların altına asılacağı bir tri-y tasarım manifold güzel bir çözüm oldu.

İmalat aşamasını bir yere kadar getirip aracı teslim alacaktım, ardından her şeyi monte ettikten sonra, tekrar gidecektim, hava girişi, recirculating BOV gibi unsurları öyle bitirecektik.
    (Ben baştan beri aracın sessiz olmasını istiyordum, o yüzden çaf çuf yapan bir BOV olmayacaktı)

Manifold, downpipe vs şekillenince aracı alıp götürdüm...

Konu Hakan Girginer tarafından (27-12-2018 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir.

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Miata Turbo Net üzerinden kaçak yayın izliyorum

Kelimeler kifayetsiz kalıyor emeğine sağlık abi

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk sıralardan yerimizi alalım. Yine senin elinden on numara bir proje konusu okuyacağız Hakan abi. Üstübü ihtiyacın olursa seve seve gelirim

HUSNU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine çok acayip birşeyler gelecek. Sabırsızlıkla hikayenin devamını bekliyorum

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nickiniz gibi Allahsız bir proje geliyor sanırım yine

Beklemedeyiz.

By_Carizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    heyecanla bekliyoruz ilk yerlerden yerimizi aldık
    Alıntı Crack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaputun altındaki beygirlere bile tecavüz etmişler. yok böyle birşey.

Alıntı Caesar; Nickli Üyeden Alıntı
    imam os.rmamış s.çmış cemaat ise dünyada bu güne kadar yapılmamış bir eylem yapiyor. hey maaşallah

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben 10 yıl önce bu foruma üye değildim (arabam yoktu, hiç bir yere üye değildim :P)

Yaklaşık bir kaç yıl önce de, öyle forumdan foruma dolaşırken bu arabanın orijinal konusunu görüp, "zamanında denk gelip, konuyu canlı canlı takip etmek varmış beee" diye iç geçirmiştim.

Şu anda o dileğim gerçek oluyor sanırım

Merakla bekliyoruz...

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neler oluyor yine? Heyecan yaptırıyorsun millete, sonra beklemesi dert oluyor.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buralar değerlenir, yerimizi alalım.

MertSerhanÖ. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    özlemiştik,hasret kalmıştık.Bekliyoruz
    Sizin Maymun Olmanıza Darwin de Şaşkın.

Belly Detail

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vaziyet alın ortalık karışacak

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Reserved

Abi bende son halini görüp buraya bişey yazmak istiyorum
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

gokayy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amca sen konu açtıkca sınav notlarım açıklanmış gibi oluyorum
    1998 106 XR "sold"

2007 207 GT "sold"

2015 F20 LCi 1.20i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı gokayy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amca sen konu açtıkca sınav notlarım açıklanmış gibi oluyorum
    Babandır amca...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler