User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Twingo-bol fotolu diy

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Twingo-bol fotolu diy

Araç: 1997 Model TWİNGO

Yapan: Her işlemi kendim yaptım.

Yapılan işleri parça parça yazacağım. Aracı aldıktan sonra mekanik bakım harici kendimce bir şeyler yaptım.

Öncelikle gösterge rengimizi değiştirdik. Orj rengi yeşil idi, ve km göstergesinni sol tarafı çalışmıyordu.

Twingo tam yap boz arabası, sökmesi çok kolay ve basit, yeni nesil araçlar gibi geçme tırnak çok yok, o yüzden kırma riski de çok az.

Resimlerin büyük hallerini görmek için üstlerine tıklayabilirsiniz.

KISIM 1: İÇ GÖSTERGE AYDINLATMASI

3 Çipli beyaz led kullandım. Üstüne de kapaklı dosyadan kestiğim kırmızı parçayı koydum.

Tabi beyaz ve kırmızı birleşince ortaya beklediğim renk çıkmadı

Olsundu hatun çok beğendi ellemedim o yüzden.

VİDEOSU: https://youtu.be/Lp4tQ6rE8Xk

Ama 2. kat kırmızıyı takacağım çünkü alttan ledler belli oluyor o kısmı sevmedim.

Bu da öncesi

KISIM 2: DİREKSİYON ALTI SİGORTA KAPAĞI REVİZESİ

Direksiyonun altında sigorta kutusu var, onun kapağı kırıktı ve tutumuyordu.

Önceki araçtan kalan telefon tutacağının içindeki mıknatısları kullandım, aşağıdaki gibi bir kapak yaptım. (fotolarda mıknatıslar tek görünüyor, sonra değiştirildi)

3 tane mıknatıs iş görü, 2 sini direksiyon alt panelinin altına yapıştırdım. 100+km yol yaptım düşmedi, gayet güzel tutuyor.

Tabi bunları söker takarken ufak tefek temizlik işlerini de yaptım. Plastik kalitesi haliyle yerlerde ama olsun iş görüyor.

Alt paneli tutan vida yerleri sök taktan kırılmış, böyle bir pul koymuş usta. Ben de bunları en azıdan siyaha boyayım dedim.

KISIM 3: JANT KAPAKLARINI DEĞİŞTİRDİM.

Sonra Jant kapaklarımızı taktık, eski haline göre durumu oldukça kurtardı. Bu modeli de sevdim açıkçası. Çelik jant alınabilir ama şimdilik bütçemiz yok bu tür bir ekşın için, kapaklarla devam edeceğiz.

Tampon far arasını yapacağım bir ara, çok göze batıyor.

KISIM 4: LPG ANAHTARI YER DEĞİŞİMİ, ÇAKMAK AYDINLATMASI VE KÜLLÜK TUTAMAĞI AYDINLATMASI.

Sigara kullanmıyorum, lpg anahtarı da çok ters bir yerde idi, dedim bunu ben küllüğün içine alayım.

Yapmışken burada bir de şarj olsun dedim, çakmak şarjını buraya monte edeyim dedim.

Lehimi eksik yaptığım için alet bozuldu, 2. yi de bozdum maalesef. Şuan görsel olarak duruyor.

Buna daha iyi bir alternatif geliştirdiğimde yapacağım yeniden.

Çakmak aydınlatmasını 3 çipli led ile 3 parça olarak yaptım.

Bu aydınlatma gece çok rahatsız etti, daha sonra buna direnç ekledim ve ışık parlaklığını düşürdüm, şuan rahatsız etmiyor.

Difüzörlerin 2 sini de dah asonra siyaha boyadım. Çok süper olmadı ikisini de yeniden alacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KISIM 5- STOP LAMBA REVİZESİ-PARK LAMBA DEĞİŞİMİ-AYAK AYDINLATMA-EAGLE EYE MONTAJI.

Fotoları ancak boyutlandırabildim. Başlıkta belirttiğim gibi yapılanları aşağıda detaylı olarak gösterelim.

Stopların içi çok kötü durumdaydı ve bence çok sönük yanıyordu, o yüzden içini aşağıdaki led ile revize ettim.

Bu malzemeyi tabelacılar kullanır genelde. Tanesi 4-5 tl falan.

Twi stopları tırnaklı ve kolay çıkıyor. 5 senedir herhangi bir temizleme vs görmedi, dıştan yıkandı sadece. Söktüm 3000 kum zımpara ile üstten zımparaladım.

Öncesi

Sonrası

içi de baya vahim durumdaydı, temizlendi.

Plastx + menzerna 3in1 ile elimden geldiğince (dandik pad ve matkap ile bu kadar oldu, beni mutlu etti açıkçası)

Saygıdeğer ustaların fantastik icatları, soketten ek kablo alınmış falan, söktüm attım orjinale çevirdim.

Su aldığı için duy dipleri pastan kopmuş, duy zaten lazım değil led yapacağız.

Normalde twi nin park ve freni aynı anda yanıyor. Ben fren ve park'ı ayırdım. Aşağıda fotolarda detay vereceğim.

Bu fotoda görünen fren lambasıdır.

Solda yanan fren, altta yanan park tır. Fren için sağdaki boşluğa 1 led daha koydum.

Stopları komple sökünce arkasında yılların pisliği birikmiş onu da temizledim.

Sol taraf park+fren birlikte yanıyor. Sağ taraf daha yapılmadı.

Sol park led - sağ park orj. Canlılık farkı çok belli.

Park'ın yakından görünümü.

Fren+park birlikte yanıyor.

Sağ stop fren+park beraber. burada sinyal'in içine doğru bir ışık kayması oldu, bunu engelleyebilirdim ama yapmadım böyle olması daha hoşuma gitti.

çinden aldığım 2 tane kartalgöz vardı kenarda duran. Gaza geldim onları da takayım dedim.

Tamponu söktüm, toplamda 4 vida + 2 klips var. (Klipsleri kırdım maalesef)

Tamponu söktüm yere indirdim. Firma reklamı gibi olmuş resmen. 10 luk matkap ile ölçtüm biçtim simetrik şekilde deldim.

Bu fotoyu çektiknten sonra bi tırsma geldi olm bunu bir de geri toplaması var diye.

Biraz da dağınık çalışmışım, her yer karışık duruyor.

Burada ince bir detay var onu başka post da detaylı olarak yazacağım, kaput açmamız otomatik detaylı bakınca göreceksiniz

Şunları da parklara taktım bunları da çinden almıştım, baya parlak yanıyorlar beğendim.

Ayak aydınlatmamız tamam. Tavan lambamızın için de ilk foto daki ledden. Onunla ilgili detayı da yazacağım.

Bunları yaparken tabi ufak tefek hatalar yaptık, klima kumandası zaten dandik bu modelde, sol ayar düğmesi elimde parçalandı un gibi :S

Ayak aydınlatma farklı açıdan.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline koluna sağlık kesene bereket tolga
    elek-elekt. işinden hiç anlamam sen yapınca özendim

kahraman41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel konu elinize sağlık zaten bu twingo cular da böyle oluyor hep
    SEN KAFAYI SIYIRMIŞSIN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KISIM 6- MOTOR ISI GÖSTERGESİ VE DEVİR GÖSTERGESİ MONTAJI VE ELEKTRİK TESİSAT İYİLEŞTİRMESİ.

m.alum twi de motor ısı göstergesi ve devir göstergesi yok. Sanıyorum ki maliyet odaklı bir durum bu.

Devir göstergesi şart olmasa da ısı göstergesi benim için önemli.

Şu aleti alıyoruz, üreticisi izmirli bir arkadaş, maliyeti 110 TL kargo dahil. Toplam 4 kablo ile montaj sağlanıyor.

1)+12V 2) şase 3) Rpm sinyali 4) Isı sensörü bağlantısı.

8-18 beyaz yaka olunca bu tür işler için anca akşamları çalışabiliyorsunuz. Seyyar lambam montaj aracında kaldığı için fantastik bir çözüm ürettim,

led tavan panelini 2 dk da çalışır hale getirip kullandım. Tabi dam üstünde saksağan gibi durması haricinde gayet iş gördü.

Kılavuzu içeri gönderiyoruz, kabloyu motor tarafına almak için.

Sonra bunu ısıya maruz kalmayacak şekilde ön tarafa doğru geçiriyoruz. Bol bol cırt lazım bu durumlar için. Resmen hayat kurtarıyor.

Bu arada kabloyu geçirmek için hava filtre kazanı vs sökülüyor. Bir de ne göreyim kablolar açıkta, bir tanesi sıyrılmış.

Normalde bu kablolar hortum içinde ama 22 sene içinde hortum ömrünü tamamlamış.

Bu arada tesisattaki bir sıkıntıdan ötürü araç sallandığında iç göstergede yağ ve hararet ışığım yanıyordu bu kısmı düzeltince o sorun da çözüldü.

Kabloları ulaşabildiğim yere kadar kontrol ettim, fişlere geçen kısımların bazıları gevşemiş onları düzelttim. Tesisatı bez bant ile sardım ve cırt ile sabitledim.

Etrafı sarılı olmayan kablolara devam.

Bir kısmı toplandı sarıldı.

Temiz bir iş oldu.

burayı bitirdikten sonra artık rpmeter montajına devam edebiliriz.

Kablolar ortada dolaşmasın sağa sola takılmasın ve kopmasın diye lpg tesisatını da dağıttım.

Lpg ecusuna akü den + ve - geliyor. ECU kablo demetinden takip ettim ve bağlantıları ecu soketinin içine gelecek şekilde yaptım.

Bu arada lpg tesisatında ufak tefek kısaltmalar ve revizeler yaptım onların fotosu yok.

Bi + ve - için bunu benden başka kimse dağıtmaz sanırım. Dağıldıkça dağılıyordu

ecu soketine bağlantı yaptım.

Isı verisi için ilgili kablo ısı müşürünün kablosuna bağlanıyor.

Devir verisi için de araç lpg li olduğundan lpg enjektör soketine bağlantı yapılıyor.

Motor devir göstergesi.

Ve mutlu son motor suyu sıcaklığımızı artık takip edebileceğiz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KISIM 7 TAVAN AYDINLATMASI, AYAK AYDINLATMASI, MERKEZİ KİLİT DÜĞME YAPIMI.

Twilerin tavan lambası kronik sorunlu. Ben bunun içine aşağıda görülen cob led dedikleri led ile yeniden revize ettim.

1 adet kullandım ki zaten ölçü tam geliyor. Işığın arkaya geçmemesi için yine 3mm lik arkalık malzemesini kesip lamba içine oturttum.

Bu lamba normalde sadece kapılar açıkken yanıyor. Ben buna 3 lü bir anahtar aldım. Lamba soketinde 12v sürekli gelmekte.

Led'in (-) soketinden 2 adet kablo çıkardım. Ortadaki bacağı ise hem kapıdan switchinden gelen (-) hem de sabit (-) ye bağladım

Anahtarı sağa çevirince kapılar açıkken yanıyor, sola çevirince kapılar kapalı olsa da yanıyor.

Orta konumda ise yanmıyor. Bunu yaparken ayak ledlerini ise harici olarak kapılara bağladım.

Bittikten sonra baya fonksiyonel oldu.

Normalde tavan lambasının solunda merkezi kilit için düğme var, ama o düme kayıp. Tavan lambasıının yenisi de 190 TL olunca o parayı vermek geçmedi içimden.

O deliği meşhur malzememiz olan 3mm arkalık ile boyadık ve kapattık.

Lamba anahtarının yaına merkezi kilit switchinden aldığımız bağlantı ile bas-bırak anahtar taktık. Gayet kullanışlı oldu.

Düğme araca takıldığında ön cama doğru baktığından içeriden kötü bir görüntü söz konusu olmadı.

Bagaj lambasının üzerine bunu yapıştırdım ama geçici olarak, böyle kalmayacak o kısmı daha hoş görünecek şekilde yeniden yapacağım.

Konu KÖROĞLU tarafından (15-04-2019 Saat 07:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: EKLEME

ST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vay arkadaş el yatkınlığı olunca böyle oluyor demek ki eline koluna sağlık
    Serdar TURGUT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    süpersin tolga

anladığım haftasonu baya yoğun geçti.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    süpersin tolga

anladığım haftasonu baya yoğun geçti.
    Bunlar parça parça geçen ay yaptıklarım. Haftaya olursa eğer ses yalıtımı, taban halı yıkama, koltuk yıkama döşeme tamiri,döşemeye kılıf aldım onun yapılması, cam filmi, bagaj aydınlatmasını yapacağım.

komple içini söküp torpido altına kadar yalıtım yapma planım var.

23 nisan'ı bağlayacaklar muhtemelen.

Cumartesi akşam bir girişirim sökmeye pazar-pazartesi-salı da toplarım. Garaj işini de çözdüm. Mis.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerine kollarına sağlık, başarılı/başarısız tüm uygulamaları okuması keyifli oluyor

Detay bilgi olarak; hizliresim'e yüklediğin fotoğraflar şirket bilgisayarlarında görünmüyor, en azından benimkinde öyle. imgyukle'ye yüklediklerinde bir sorun yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerine kollarına sağlık, başarılı/başarısız tüm uygulamaları okuması keyifli oluyor

Detay bilgi olarak; hizliresim'e yüklediğin fotoğraflar şirket bilgisayarlarında görünmüyor, en azından benimkinde öyle. imgyukle'ye yüklediklerinde bir sorun yok
    Bundan sonrakileri oraya yükleyeyim madem daha iyi olur.

Her zaman başarı olmuyor, klima panel düğmesi elimde kaldı, zaten panelin de değişmesi lazım, kazan üzerinden elle çalıştırıyorum şuan.

Direksiyon altında merkezi kilit modülünü söküp taktım, sorsan kabloları yeniledik.

Şimdi merkezi kilit çalışmıyor, 4 lüleri yakıyorum iç aydınlatma yanıp sönüyor, onları da çözeceğim umarım

Benim için bu işleri yapmak terapi gibi, tüm dünya dertlerimden kurtuluyorum uğraşırken, + kilo veriyorum Yemek yemeyi unuttuğum için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    23nisana parçaları toplada filtreyide çıkar aradan.

dün korucuğa git gel yaptım.dönüş yolun 138km de 40tl lik benzin yaktım.

Cliosportve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeklerinize sağlık
    Motor devir ve ısı göstergesi konusu bence bütün twicilerin başlıca yapması gereken bir durum .
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 30 a aldım adam 31 dese almayacaktım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Cliosportve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeklerinize sağlık
    Motor devir ve ısı göstergesi konusu bence bütün twicilerin başlıca yapması gereken bir durum .
    Taktığımdan beri 1 kere deviri merak ettim, twi zaten dönüyorum olm basıp durma diye içeriye bağırıyor sağolsun

Ama sıcaklık şart gerçekten. Ford KA'm varken de bu arkadaş ile alışverişim olmuştu, başka araçlara da uygulanan bir ürün, ben başarılı buluyorum.

b.arica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize emeğinize sağlık. Sizin işlerinizi görünce bir heveslenip Twingo'ma bir şeyler yapasım geliyor. Sonra opel aklıma gelince ona yöneliyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı b.arica Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize emeğinize sağlık. Sizin işlerinizi görünce bir heveslenip Twingo'ma bir şeyler yapasım geliyor. Sonra opel aklıma gelince ona yöneliyorum
    Dün bi hevesle temiz diye adlandırılan bir rover 620 ti bakmaya gittim. Hayata küsüp geri geldim, eğer o makina temizse benimki gemiye yeni yüklenmiş

Mekan / zaman varsa yapılan işlerin maliyetleri çok çok küçük, eğlence olsun diye uğraşılabilir. Modelli bir araba olsa bu kadar uğraşmam.

En son c5'in bagaj amortisörlerini değiştireyim derken arka camı kırıp kendime 1000 tl saplamıştım

b.arica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dün bi hevesle temiz diye adlandırılan bir rover 620 ti bakmaya gittim. Hayata küsüp geri geldim, eğer o makina temizse benimki gemiye yeni yüklenmiş

Mekan / zaman varsa yapılan işlerin maliyetleri çok çok küçük, eğlence olsun diye uğraşılabilir. Modelli bir araba olsa bu kadar uğraşmam.

En son c5'in bagaj amortisörlerini değiştireyim derken arka camı kırıp kendime 1000 tl saplamıştım
    Bende el becerisi sıfır o yüzden hiç riske girmeden ustalara gitmek zorundayım en ufak şeyde bile Hatırlıyorum C5 konunuzu da okumuştum. Bizim twi hala benzinde kullanılıyor ve opelden daha çok seviyorum kendisini gözüm kapalı uzun yola bile çıkıyorum dün edirneye gidip geldik örnek verirsem eğer 257 bin km olmasına rağmen maşallahı var kendilerinin.

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Taktığımdan beri 1 kere deviri merak ettim, twi zaten dönüyorum olm basıp durma diye içeriye bağırıyor sağolsun

Ama sıcaklık şart gerçekten. Ford KA'm varken de bu arkadaş ile alışverişim olmuştu, başka araçlara da uygulanan bir ürün, ben başarılı buluyorum.
    maşallah aracınıza emeklerinize.

Ticaret yaptığınız kişinin adı nedir? Başka bu tarz malzeme ihtiyacı olan kişiler en azındna ürün temini yapabilirler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah aracınıza emeklerinize.

Ticaret yaptığınız kişinin adı nedir? Başka bu tarz malzeme ihtiyacı olan kişiler en azındna ürün temini yapabilirler.
    mehmet acar diye bir arkadaş, twiputter ya da rpmeter olarak aratırsanız facebook da vs bilgilerine çok kolay ulaşırsınız.

Telefonu lazım ise özelden yazın lütfen ben size bildireyim numarasınız.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler