User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Fiat 500x Sunroof sesleri için ufak bir D.I.Y. çalışması...

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fiat 500x Sunroof sesleri için ufak bir D.I.Y. çalışması...

Şuradaki konuya devamla anlatmıştım ama 1-2 fotoğraf ile ufak tefek detay da yapayım dedim.

http://www.techturkey.com/forum/gene...tavsiyesi.html

Öncelikle şu arkadaştan alarak başladım. Malzeme sert, keçe gibi bişey. Su geçirmiyor. Dış mekan kullanımına uygun. Haliyle aslında pencere izolasyon malzemesi olan bu zımbırtıyı sunroof ve öndeki parça arasında kullanmaya uygun olduğuna karar verdim. Normalde burada pencere lastiği gibi P formlu bir lastik vardı, Bauhaus'tan onu da aldım ama kahverengi olduğu için sırıtacak diye onu uygulamadım.

Bu keçe-vari malzemeyi uygulamak daha iyi oldu zaten, yapısı itibariyle sert bir malzeme olduğundan, "çat-çut" diye ufak gerilmelerde bile ses çıkaran camın oynamamasını sağladı. Fakat alttaki fotoda gördüğünüz gibi sunroof'u "arkası kalkık" pozisyonda bir süre kullanınca cam bunun içerisinde yer yaptı ve oyuk oluşturdu. Tabi bunun sonucu olarak %100 çözmüş olduğum çat-çut ses sorunu %80'lere geriledi, genel anlamda pek ses gelmese de, zorlayabilecek yerlerde yine ses yapmaya başladı. Ben de bu lastiği yenileyeyim dedim.

Bir de gördüğünüz gibi tavan kapalıyken yukarıdan bakıldığında ufak tefek düzensizlikler sözkonusu idi, malzemeyi denemek için üstün körü yapıştırmıştım, bunu da düzelteyim dedim.

Fakat malzemeyi sökmeye giriştiğimde, ilk fotoda kutudaki "ultra strong" olayı ile karşılaştım. Yapışan bandı sökmek baya zor oldu, bunun yerine bu keçe gibi malzeme ayrıldı devamlı olarak, biraz kazımaya çalışsam da bıraktım... Sonuçta su geçirmiyor, hatta oradaki kalıntılar bi nebze daha orayı kalınlaştıracak, malzeme camı daha da fazla tutacak diye işime geldi. Tabi benzer düzensizlikler yine oldu ama mümkün olduğunca daha düzgün yapıştırmaya çalıştım. Artık daha sonra yine sorun yaşarsam bir şekilde orayı komple temizleyip yeniden yapıştırmayı düşünüyorum.

Linkteki konuda bahsettiğim şekilde, sunroof ayağı ve camı arasındaki oynama sonucu çıkan ses için de bi çözümüm vardı. Onun fotoğrafını çekemedim, bir şey anlaşılmıyor. Fakat sonuç olarak aslında sunroof camını komple alıp, ayakları söküp, baştan bir şekilde "besleme" yaparak ayakları tekrar cama monte etmek gibi bir şey gerekiyor galiba. Çünkü fabrikasyon olarak da aslında oralara ufak tefek ekler, beslemeler falan yapılmış, fakat bu işlemler uç taraflarda, orta bölümlerde yapılmamış. Sağ ayakta sunroof çok stabilken, sol tarafta ayak ile cam arası esneme var ve ses de bu yüzden çıkıyordu. Yani ya da ben öyle sanıyorum ama çözmüş olacağım ki çıt çıkmıyor uzun süredir

O araya da çift taraflı bi bant tıkmıştım, geçenlerde sunroof kapalıyken tıkır tıkır sesler gelince eyvah dedim, tornavida yardımıyla o çift taraflı bandı araya biraz daha tıktım, oraları yağlamıştım o yüzden bant yapışmamıştı, araya tıkmak kolay oldu

Bunlar şimdilik "kısa vadeli" çözümler oldu. Ama en azından kafam rahat, "acaba burada çat edecek mi, sunroof açarsam ses gelecek mi" diye kafama takmayacağım, idare ettiği süre boyunca

Eğer sorun yaşamaya devam edersem, kalıcı çözüm bulabilmek adına o noktada farklı lastikler denemeyi düşünüyorum. Bunun haricinde, cam ile sunroof ayağı konusu için ise zaman bulabilirsem bi ara camı alıp, ayakları söküp komple bi bakmak istiyorum olaya. İşin bu kısmı basit görünüyor, vidaları alınca cam gelecek büyük ihtimal.

O konuda da yazmıştım, buradan kendilerine uğrayıp, işimi halletmek istemeyen, şöyle bi usulen bile bakmayan "sunroof ustalarına" saygılarımı sunuyorum

erencoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim corsadada aynı dert var hele soğuklarda vibrasyondan zangır zangır ses geliyor bende bi deneyeyim bunu konu için teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu vesileyle güncelleme yapayım, bu bantların ömrü uzun değil, çünkü camın baskısı ile onun şeklini alıyor ve sesler yine başlıyor.

Bu arada ben de bantı yeniledikçe veya camı sıkıştırmaya çalıştıkça, gevşeyen yer artık neresiyse, orası daha da gevşeyip ses yapmaya devam etti.

Artık bi ustaya gitmekten başka çare kalmadı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu vesileyle güncelleme yapayım, bu bantların ömrü uzun değil, çünkü camın baskısı ile onun şeklini alıyor ve sesler yine başlıyor.

Bu arada ben de bantı yeniledikçe veya camı sıkıştırmaya çalıştıkça, gevşeyen yer artık neresiyse, orası daha da gevşeyip ses yapmaya devam etti.

Artık bi ustaya gitmekten başka çare kalmadı
    Merhabalar,

Bende cam tavanlı 2015 Giulietta var. Tıkırtılar vardı, biraz da zorlanarak açılıp kapanıyor gibiydi.
    Sanrufun tavanda arkaya uzanan kanallarına kompresörle hava tutup, WD40 sıktık. Hem tıkırtılar hem zorlanma geçti.

Kanal içinde biriken tozdan kirden tıkırtı yapacağı hiç aklıma gelmemişti, bence siz de bi deneyin.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    500X'te sesler geçmez, hepsi geçsin, kapı gıcırdaması kadar deli edici bişey yok. Biliyorsun neler yaptım Ama senin araba çok güzel motor şanzıman 4x4, donanım renk vs. Muadilini şu an satsan alamıyorsun.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Guleryuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Bende cam tavanlı 2015 Giulietta var. Tıkırtılar vardı, biraz da zorlanarak açılıp kapanıyor gibiydi.
    Sanrufun tavanda arkaya uzanan kanallarına kompresörle hava tutup, WD40 sıktık. Hem tıkırtılar hem zorlanma geçti.

Kanal içinde biriken tozdan kirden tıkırtı yapacağı hiç aklıma gelmemişti, bence siz de bi deneyin.
    Yok hocam bu sunroof ayakları falan ile alakalı bişey maalesef.

Alıntı BaRaN_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    500X'te sesler geçmez, hepsi geçsin, kapı gıcırdaması kadar deli edici bişey yok. Biliyorsun neler yaptım Ama senin araba çok güzel motor şanzıman 4x4, donanım renk vs. Muadilini şu an satsan alamıyorsun.
    Kapı gıcırdamaları fitil spreyleri ile geçiyor. Ancak çok az da olsa kemerin oradan bir ses geliyor B sütununda. Şimdi bu aralar soğuk-sıcak muhabbeti olunca da bu tip çat çut sesleri artıyor. Bunun haricinde çok şükür 70bindeki küçük sınıf bir araca göre bu tip salak salak trim sesleri anlamında efsane.

Eyvallah, valla gerçekten öyle, hadi renk bulunur da, donanım, motor, 4x4 olması çok hoşuma gidiyor. Bu aracı Giulietta'dan sonra bu kadar seveceğimi hiç düşünmemiştim.

------

Sunroof'u da şöyle çözdüm sayılır şimdilik, cam kapalıyken üstten vurdum, çat çut ediyor, aynen sürüş sırasında gelen ses, ayarları ile oynadım yine camın... Tekrar denedim, baya azaldı, sonrasında çat çut eden yerin alt bölümüne de bu üstteki malzemeden iki üç kat yapıştırarak takoz gibi bişey yaptım. Üstteki mesajdaki fotoğraftaki keçeyi de tekrar yeniledim.

Artık sunroofu çok açmayacağım için bu kışı idare eder gibi. Elimde buna harcayacak para olunca girişeceğim artık. Şubat veya Mayıs gibi olabilir. O aralar film de yaptıracağım yaz üstü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine güncel çekeyim Bugün büyük bi tesadüf eseri sunroof camının kapalıyken nasıl "çaaaat" diye ses çıkardığını buldum, bu kadar emek boşaymış gibi

Sunroof açılırken ortaya çıkan rüzgar deflektörü plastik bi parça, sunroof kapanırken cama yapışık sert plastik parça gelip onu da ittirip içeri sokuyor. Ancak sanıyorum bu deflektörün yayları falan gevşemiş, sunroof'u ayar vidalarından en alta getirsem bile bu plastik parçalar bi yere kadar bu deflektörü tutabiliyor galiba, arabanın en ufak esnemesinde "çaaaaaaat" sesi eşliğinde bu ayağa vuruyor ve ses çıkarıyor.

Bu sesi başından beri camdan geliyor sanıyordum, sanırsınız cam çatlayacak. Bugün kargoya gitmem gerekti, o arada şuna bi daha bakayım dedim, son zamanlarda sesi kesemedim uyuz olmuştum çünkü, camı bile söktüm tamamen, ayaklarda, camda falan hiçbir sorun yok

O arada camı çok az açıp elimin ayası ile güm güm cama vurup ayar yapmaya çalışıyorum, o arada çaaaaaat etti, lan bu nereden geliyor, şurayı tutayım falan derken deflektörü parmağımla indirdim ve cama vurdum ses kesildi. Deflektörü bıraktım, çaaaaaat... Allaaaaaaaaah dedim buldum seni Ama işin komiği, elimde malzeme yoktu, sunroofun ön tarafını en altta duracak şekilde ayarladım ki o plastik ayaklar iyice sıkıştırsın. Sanıyorum böyle ince keçe, cırtbant gibi bir malzemeye ihtiyacım olacak, üzeri kumaş, altı yapışkan gibi bişey olacak galiba. Onu bu plastik parçanın üzerine yapıştırabilirsem, veya deflektörün o ayağı üzerine yapıştırabilirsem sanıyorum sorun çözülecek.

Başarırsam yine yazacağım, bugün bu şekilde çıktığımda seslerin baya azalmış olduğunu gördüm...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ve günceller günceli

Sunroof camının altında öne yakın bölgede, şu aşağıda kırmızı ile işaretlediğim rüzgar deflektörüne basan plastik ayaklar var. Ayaklar gelip tam da burada duruyor ve deflektörü aşağı basıyor.
    Önceki mesajımda da yazdığım gibi, niyeyse bu ayaklar tam mı basmıyor, plastiği mi sertleşmiş neyse, araba her kastığında, çukurlarda şunlarda bunlarda çaat diye ses yapıyordu.

Çözüm:

CIRTBANT Ama karşılığı olan kumaşlı kısmı, cırt kısmı değil. Tam bu kırmızı okun gösterdiği yere biraz öne biraz arkaya da uzayacak şekilde yapıştırdım.

İlk deneme: Efsane... Tabi ki bütün çat çut sesleri gitti. Sunroof'u da ön taraftaki ayar vidalarından en aşağıya indirdim. Bu arada sunroof camının da ayar ön-orta-arka şeklinde ayar vidaları var, camın eğiklik ayarını da tam tutturamazsam bu sefer sunroof tamamen açıkken çok hafif titreşen camdan da ince ince tıkırtı gibi ses geliyor, ama sanki vida gevşemiş gibi, onu da keşfettim ve ayarla hallediyorum artık.

İlk deneme sonrası hanım yola gitti, kapalıyken sorun yok, açıkken sorun yok, ama sunroof'un arkasını kaldırınca en ufak bozuklukta baya takırdıyor dedi.

(Efsanenin kestane oluşu)

Allah allah dedim, bu ayak sonuçta cırtbanta basmaya devam ediyor, kapalıyken sorun yok, arkayı kaldırınca ayak çok fazla yer değiştirmiyor, en fazla çok az açısı değişir... Acaba dedim biraz deflektörü gevşetiyor, ondan mı, ama yine de cırtbantın işe yaraması lazım...

Ulan yoksa cam öne eğikken deflektör cama mı değiyor dedim, çünkü tepeden cama elimle vuruyorum, tam ön tarafta çaaat çuuut ediyor. Hemen ayar vidalarından camı ufak ufak yukarı doğru kaldırdım, çok da yükseltmek istemiyorum, hem cam ayarını bozmamak amacım, hem de kapalı haldeki sıkıştırmayı da güzel sağlamak...

İkinci deneme: Asıl efsaneyi burada yazıyoruz Missssssss..... Gerçekten de deflektör camın ucuna vuruyormuş çok aşağıda ayarladım diye. Bu sayede ön taraftaki parça ve tavan çizgisi ile de uyumlu hale gelmiş oldu, sesler de kesildi.

Buradan tekrar tekrar 2 sunroof ustasına "en derin" sevgi ve saygılarımı göndermeye devam ediyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Corona sürecinde evde daraldıkça kendimi arabaya attım, sunroof sorununu çözeyim diye, çünkü yaptığım uygulamalar her seferinde "iyi" olsa da, bir türlü %100'e ulaşamadım. Üstte yaptığım "çözüm"ler de hava değişimlerinde, sıcaklık değişimlerinde, tekrar ses olarak bana geri döndü.

Daraldığım bi gün yine otoparka indim, dedim şununla bi uğraşayım.
    Önce, n11'de bir satıcıda çeşitli formlarda fitil lastikleri gördüm, sipariş verdim. Biraz kalınlarmış ama olsun, öndeki bu ilk mesajda yer alan ve deforme olan keçeyi tamamen söktüm, P formlu kalın lastiği yapıştırdım. Normalde sunroof camının yanları da boş, oralara da P formlu lastiğin devamını kullandım, cam kapandığında üzerine otursun hesabı...

Dışarı çıkıp yaptığım denemelerde sesin kesildiğini, ancak bu sefer de camın sadece arkasını kaldırır pozisyonda yine ses yaptığını görünce sinir oldum.

Sunroof camının ayar vidaları var bu arada, onlarla oynadım, cama üstten vurarak sesleri çıkarmaya çalıştım ettim. İstediğim gibi olmadı. Bi ara ayar vidalarına bakarken, ulan ben bunu söksem ne olur dedim, camı söktüm. Mekanizmayı inceleyeyim dedim, bakalım yapabileceğim bir şey var mı.. Pek yoktu, orayı kurcala burayı bilmemne yap derken, elimde de kalıyordu az kalsın, bi mekanizmayı yerinden çıkarmışım, cam ve ayaklar lak diye arkadaki cam tavanın üzerine yapıştı. Ödüm mokuma karıştı desem yeridir, camı falan toplayıp bi ustaya gitmeyi düşündüm Neyse çok sonra hallettim.

Bu arada fark ettiğim şu oldu; hem mekanizmadaki "ayak"ların eskidiği, ve tak tuk çat çut seslerinin camdan değil bu mekanizmadan geldiğini, cam ile birlikte olunca daha bi yüksek ses geldiğini keşfettim. Biraz onlarla oynadım ettim, sunroof camını tekrar takarken bu ayakları da biraz dışa doğru gerdirecek bi ayar bulmaya çalıştım. Sunroof camı 0.5mm kadar ön-arka şeklinde oynayabiliyormuş ayar vidaları üzerinde... Mümkün olduğunca öne dayayıp, önce ön, sonra orta, sonra arka taraf olacak şekilde mümkün olduğunca gerdirerek tekrar monte ettim.

Ha bu arada, ayakların eskimesi bir yana, çok büyük ihtimalle camı tutan fitil lastiklerinin, ayrıca rüzgar deflektörünü de tutması gereken I biçimindeki lastiğin boşta kaldığında bile kalıp şekilde yukarı doğru katlanıp J haline gelmiş olması, yani bunların da eskiyerek görevlerini yapmaması durumu hasıl olmuş Çünkü etrafı lastik doldurunca cam da artık hareket edemez hale geldi, haliyle sesler de kesildi Bunun yanında, yaptığım ayar da sanıyorum biraz etkili oldu ki, bu sefer gerçekten memnun kaldım. Tüm bunların haricinde, Maslak'ta bir Fiat sunroof ustası buldum, artık bunun sonunda hala sorun yaşarsam, bir süre sonra çat çut sesleri çıkmaya başlarsa, kafayı kırıp gideceğim kendisine, artık masraf neyse ne...

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    500x in sunroofsuzu makbulmuş zamanında iyi ki ben de sunroof yokmuş yoksa kafayı senden beter yerdim
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    500x in sunroofsuzu makbulmuş zamanında iyi ki ben de sunroof yokmuş yoksa kafayı senden beter yerdim
    Maalesef her arabanın sunroofsuzu makbul bence yav Sanıyorum bir tek şu tavanın içine giren eski Mercedes-BMW stayyyla olanlar sorunsuz. Onlar da çok eskiyince su alma, açılıp kapanamama, sarkan tavan döşemesinin aralara sıkışması gibi işlerle uğraştırıyor.

Bunun haricinde her marka-modelde mutlaka bi sorun var bu açılır cam tavanlarda. Mercedes C, CLA, A serisi vs gibi araçlarda da bu çat çut etme sıkıntısı varmış hep.
    Cam tavan yerine sunroof daha iyi diyorlar, klasik sunrooflar da sıkıntılı. Sıkıntısızını göremedim daha. Sadece geçen bi arkadaş diyordu, Forester'ın 15 sene boyunca sunroofundan çıt gelmedi diye... O da eski klasik tip.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün biraz daha inceleme yaptım ve daha önce sağa sola destek için aldığım lastiklerin aslında piyasada "kapı fitili" lastiği olarak satılıyor olmasından dolayı, acaba sunroofun orijinal fitili söküp bundan mı yapsam dedim. Eve geldiğimde sunroof fitilini kontrol ettim, herhangi bir yere bağlı değil, sadece tavan-sunroof temel metali üzerine güçlü bir şekilde yapıştırılmış. Baktım ki kullandığım fitil lastikleri az bişey bu orijinal fitil lastiğinden yüksek, sonuçta D formlu ve ezilebiliyor. Üzerindeki bu lastiklerin de özelliklerini kaybedip ezilmiş olabileceğinden hareketle bu lastiklerle değiştirme kararı verdim.

Önceki yaptığım uygulamadan kalan P ve D şekilli biraz fitil vardı, onları orijinal fitilin tam yanına yerleştirdim, hatta fitili biraz yukarı ittirecek şekilde koydum. Ciddi anlamda iyi oldu, çok nadir, çok kasan bir yerde ufak bi çıt etti. Onda da ben zorladım zaten biraz. Daha önce ses olan yerlerde hiç yapmadı. Bu yüzden de fitili komple söküp, bu lastikten yapma fikri sıcak gelmeye başladı. Fitillerden sipariş ettim ama sanıyorum bu 4 gün içerisinde gelemeyecek, neyse artık, hafta içi bir ara uğraşacağım.

Tek kafamı kurcalayan kısım, dikdörtgen şekilde lastiği döndükten sonra başlangıç noktası ile birleştirmek. Su sızma vs konusunda normalde sorun yok, lastik etrafına da su dolmuyor hiç bir şekilde ama tabi en küçük damla bile gelse risk oluşturacak. Yapışkan ile birleştirme veya o noktaya ufak bi silikon sıkmayı düşünüyorum.

Bu sefer yaptığım işi biraz daha doğru düzgün fotoğraflamayı düşünüyorum becerebilirsem Genelde yaptığım şeyler geçici çözümler olduğu için pek fotoğraf çekmedim, ya da "bunu dağıtırsam tekrar toplanır mı" endişesi ile de pek uğraşmadım. Ancak artık bıçak kemiğe dayandı :P

En kötü ihtimal ne olabilir dedim, bu çözüm gerçek bir çözüm olmazsa, atıyorum bu lastikler de kısa sürede bozulup yine sesler gelmeye başlarsa, bulunabilirse orijinal fitilin yenisini alıp takmak (yapıştırmak). Veya bir usta aracılığı ile yaptırmak. Piyasada fitile hiçbir şekilde rastlayamıyorum, şöyle el altında kolay bi şekilde, güzel bi fiyata bulabilsem, zırt diye alıp takacağım da...

kahraman41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün biraz daha inceleme yaptım ve daha önce sağa sola destek için aldığım lastiklerin aslında piyasada "kapı fitili" lastiği olarak satılıyor olmasından dolayı, acaba sunroofun orijinal fitili söküp bundan mı yapsam dedim. Eve geldiğimde sunroof fitilini kontrol ettim, herhangi bir yere bağlı değil, sadece tavan-sunroof temel metali üzerine güçlü bir şekilde yapıştırılmış. Baktım ki kullandığım fitil lastikleri az bişey bu orijinal fitil lastiğinden yüksek, sonuçta D formlu ve ezilebiliyor. Üzerindeki bu lastiklerin de özelliklerini kaybedip ezilmiş olabileceğinden hareketle bu lastiklerle değiştirme kararı verdim.

Önceki yaptığım uygulamadan kalan P ve D şekilli biraz fitil vardı, onları orijinal fitilin tam yanına yerleştirdim, hatta fitili biraz yukarı ittirecek şekilde koydum. Ciddi anlamda iyi oldu, çok nadir, çok kasan bir yerde ufak bi çıt etti. Onda da ben zorladım zaten biraz. Daha önce ses olan yerlerde hiç yapmadı. Bu yüzden de fitili komple söküp, bu lastikten yapma fikri sıcak gelmeye başladı. Fitillerden sipariş ettim ama sanıyorum bu 4 gün içerisinde gelemeyecek, neyse artık, hafta içi bir ara uğraşacağım.

Tek kafamı kurcalayan kısım, dikdörtgen şekilde lastiği döndükten sonra başlangıç noktası ile birleştirmek. Su sızma vs konusunda normalde sorun yok, lastik etrafına da su dolmuyor hiç bir şekilde ama tabi en küçük damla bile gelse risk oluşturacak. Yapışkan ile birleştirme veya o noktaya ufak bi silikon sıkmayı düşünüyorum.

Bu sefer yaptığım işi biraz daha doğru düzgün fotoğraflamayı düşünüyorum becerebilirsem Genelde yaptığım şeyler geçici çözümler olduğu için pek fotoğraf çekmedim, ya da "bunu dağıtırsam tekrar toplanır mı" endişesi ile de pek uğraşmadım. Ancak artık bıçak kemiğe dayandı :P

En kötü ihtimal ne olabilir dedim, bu çözüm gerçek bir çözüm olmazsa, atıyorum bu lastikler de kısa sürede bozulup yine sesler gelmeye başlarsa, bulunabilirse orijinal fitilin yenisini alıp takmak (yapıştırmak). Veya bir usta aracılığı ile yaptırmak. Piyasada fitile hiçbir şekilde rastlayamıyorum, şöyle el altında kolay bi şekilde, güzel bi fiyata bulabilsem, zırt diye alıp takacağım da...
    Tahliye kanalına en yakın yerden başlayıp bitirseniz birde güzel bir yapıştırıcı ile sorun olmaz diye düşünüyorum, kolay gelsin
    SEN KAFAYI SIYIRMIŞSIN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kahraman41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tahliye kanalına en yakın yerden başlayıp bitirseniz birde güzel bir yapıştırıcı ile sorun olmaz diye düşünüyorum, kolay gelsin
    Eyvallah, aynen, herhalde öyle bir şey yapacağım, lastik için opsiyon olarak firma yapıştırıcı da sunuyor, kendi bandı da aslında çok iyi ama su geçirmezlik vs anlamında sağlam olsun istiyorum. O yüzden yapıştırıcı ile yapacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burayı güncellememişim yav...

Pandemi sırasında sokağa çıkma yasağı olan günlerde bir ara evde çıldırınca aşağı indim.

En son bu çat çut sesleri kesmiştim ama sunroof tam açıkken vida gevşemiş gibi çırçırçırçırçır diye sallantı sesi geliyordu. Haydaa dedim, ayar yapıyorum ediyorum, ses kesilmiyor, ne yapayım ne yapayım, camı sökeyim

Camı söküp aldım, bir de silikon çekomastik türevi bir malzeme vardı, onu da aldım, dedim ki bu ayakları, camın üzerinde yapışık mekanizmayı falan söküp komple baştan yapayım.

Tabi neyle yapıştırmışsa herifler, camı kırmadan çıkarmak imkansız Ha bu arada bu çıkır çıkır sesi camdan, yani ona yapışık ayaklardan geliyor, onu keşfetmiştim. Camı lastiğin üzerine yatırdım, ufak ufak vuruyorum, daha sert vuruyorum. En sonunda buldum. Sağ veya sol arka köşede çok ince çok küçük ama sık frekanslı sallanmalarda çıkır çıkır ses geliyor. Lan burada ne oynuyor derken, o metal parçayı falan oynatıyorum, tutuyorum ediyorum, yok. Orada oynayan bir şey yok. Sonradan keşfettim ki, o metallerin birleşim yerlerinde puntalar var. Hem cama, hem birbirlerine birleştirmek için her köşeye birer tane atmışlar. O atmış çok büyük ihtimalle ve arada sallanıyor orada.

Camı dik hale getirip, puntanın olduğu o kısma bir aletle çekiçle vurur gibi vurdum, hani sıkışsın etsin veya başka bi yere gitsin gibisinden Çok da ümitli değildim bu beklentim hakkında ama nasıl olduysa oldu. Baktım ki camı sallayıp vurunca falan ses gelmiyor, aldım elime o yapıştırıcı zımbırtıyı, bi güzel etrafını da geçtim ki o parça oynamasın, içindeki de ses yapamasın.

Bir süre malzemenin kurumasını bekledim ve camı monte ettim. Veeeeeeee tataaaaaaa....

Aradan herhalde 1 yıl falan geçmiştir, bundan kaynaklı ses hiç olmadı çok şükür.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cam olan yere çekiçle falan vurmak büyük cesaret, sorunun çözülmesi süper olmuş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cam olan yere çekiçle falan vurmak büyük cesaret, sorunun çözülmesi süper olmuş.
    Yok çekiç değil, camın üzerinde metal ayak gibi bir parça vardı, ona vurdum, aletlerden birinin sapı idi sanırım ya, maksat metal yamulup sıkışsın orada diye

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler