User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
59 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Catch Can yaptım bu sefer, ama biraz farklı.

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mazda görse bize de üret der
    SWAT

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Zamanında birileri çay tenekesi ile metal bulaşık teli kullanmıştı.

Şu işi görünce işi bilenle bilmeyen bir kez daha çıktı ortaya iyi mi

Tebrikler Hocam mükemmel bir çalışma
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık. Mahsuru yoksa bir soru sormak istiyorum.

6 silindir bmw aracımda oem pcv valf aldım değiştirdim. 1 yıl sorunsuzca kullandım. Sonrasında aracım rolanti de çalışırken vakum sesine benzettiğim bir ses çıkarmaya başladı. Yağ çubuğu, motora yağ doldurma kapağını açmaya çalıştığımda motorun sesi değişiyor, sabit bir vakum sesi geliyordu. Tekrar pcv valfini alıp değiştirdim. 1 ay kadar kullandım, şuan tekrar o ses gelmeye başladı.

Özür dileyerek sanayi ağzı ile anlatıyorum. Ziglon valfi dediğimiz parçanın içinde diyafram olduğu söylediler. O diyafram patlarsa ses yapar dediler. Bu valf 1 aylık sürede nasıl patlar ? Kendi aracıma bende oil catch tank mı yapmalıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Godless Commie bir iki tane sorum olacak? Projeden çok giriş kısmını anlayabilmek adına üç kere okudum, bir kaç noktaya takıldım.

Bu çıkan yağlar damlaları (minnacık diye belirtmişsiniz) dediğiniz gibi kirli olduğundan dolayı yakıt-hava karışımı kalitesi düşüyor bu da vuruntuya sebep oluyor demişsiniz, peki neden bunu emme yerine egzoz manifolduna vermiyoruz.

Bu fikre sadece minnacık damlalar dediğiniz için, damlaların egzozdan atılabileceği kadar ihmal edilebilir(negligible) boyutlarda olduğunu düşünerek ulaştım. Eminim ki çok saçma bir fikir ama saçmalık neresinde merak ediyorum .
    Konu ufuksaracci tarafından (28-06-2019 Saat 23:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ufuksaracci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Godless Commie bir iki tane sorum olacak? Projeden çok giriş kısmını anlayabilmek adına üç kere okudum, bir kaç noktaya takıldım.

Bu çıkan yağlar damlaları (minnacık diye belirtmişsiniz) dediğiniz gibi kirli olduğundan dolayı yakıt-hava karışımı kalitesi düşüyor bu da vuruntuya sebep oluyor demişsiniz, peki neden bunu emme yerine egzoz manifolduna vermiyoruz.

Bu fikre sadece minnacık damlalar dediğiniz için, damlaların egzozdan atılabileceği kadar ihmal edilebilir(negligible) boyutlarda olduğunu düşünerek ulaştım. Eminim ki çok saçma bir fikir ama saçmalık neresinde merak ediyorum .
    Anladigim kadariyla lafa girmek istiyorum. Yağın yanıcı olduğunu belirtmiş hakan abi yağ yaktığımızda beyaz bi duman çıkıyor buda emisyon değerlerine ayrıkırı o yüzden diye düşünüyorum. Umarım açıklayabilmişimdir
    "josephine_dti

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında vaporize edilmiş karışımın tekrar emmeye verilmesi, yanma odasına ekstradan zengin bir karışım gitmesine sebep oluyor bu da aracın hem sağlığına iyi geliyor hem de sineğin kanadından çıkan HP oluyor
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Leonardo benim de ilk aklıma gelenler senin dediklerin oldu ama bir teyit alayım dedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bülent abi ben mi yanlış anlıyorum acaba? Kirli karışımdan dolayı oktan düşer diye bir cümle geçiyordu.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bülent abi ben mi yanlış anlıyorum acaba? Kirli karışımdan dolayı oktan düşer diye bir cümle geçiyordu.
    havalandırmanın mantığı da gerekçesi de o zaten, yağı damıtıp kartere gönderince geriye işimize yarar çok güzel bir vaporize edilmiş karışım kalıyor
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

6 silindir bmw aracımda oem pcv valf aldım değiştirdim. 1 yıl sorunsuzca kullandım. Sonrasında aracım rolanti de çalışırken vakum sesine benzettiğim bir ses çıkarmaya başladı. Yağ çubuğu, motora yağ doldurma kapağını açmaya çalıştığımda motorun sesi değişiyor, sabit bir vakum sesi geliyordu. Tekrar pcv valfini alıp değiştirdim. 1 ay kadar kullandım, şuan tekrar o ses gelmeye başladı.

Özür dileyerek sanayi ağzı ile anlatıyorum. Ziglon valfi dediğimiz parçanın içinde diyafram olduğu söylediler. O diyafram patlarsa ses yapar dediler. Bu valf 1 aylık sürede nasıl patlar ? Kendi aracıma bende oil catch tank mı yapmalıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin
    +1 Bende bunun cevabını merak ediyorum, benim M54 E39 a da 450 TL verip orjinal OEM logolu aldım ama bende duyuyorum o vakum sesini, bütün hortumları değişmese bile problemli olan hortumlarını değiştirdim. Varsa bir çözümü yapalım, ateşleme sıfır, regülatör sıfır, ziglon sıfır ama araç kafasına göre ara ara düzgün çalışıp, ara ara rölantide vibrasyonlu nazlı çalışıyor.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zamanında birileri çay tenekesi ile metal bulaşık teli kullanmıştı.

Şu işi görünce işi bilenle bilmeyen bir kez daha çıktı ortaya iyi mi

Tebrikler Hocam mükemmel bir çalışma
    İşe yaradığı sürece çay tenekesi de olur, kola kutusu da olur, PVC boru parçası da olur...
    Ne kullanıldığı gerçekten önemli değil.

Ben iki tane paslanmaz çelik salata kasesinden vakum haznesi yaptım mesela.
    Bence önemli olan eldeki imkanları mevcut sorunlara çare bulacak şekilde kullanabilmek...

RSX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi eline emeğine sağlık harika bir iş çıkarmışssın. Vallahi parayla yaptırmaya kalksan usta arar durursun bulduğunda dünyaları ister.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşe yaradığı sürece çay tenekesi de olur, kola kutusu da olur, PVC boru parçası da olur...
    Ne kullanıldığı gerçekten önemli değil.

Ben iki tane paslanmaz çelik salata kasesinden vakum haznesi yaptım mesela.
    Bence önemli olan eldeki imkanları mevcut sorunlara çare bulacak şekilde kullanabilmek...

Ya abi senin gibi sanat eseri çıksa eyvallah

Onu görsen fotosunu bulamadım.

Senin yaptığın ile o iş çok alakasız
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

polo_6n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Bende piyasada bilindik oil catch tankını biraz modifiye ettim Aktif karbonla metal süzgeç yerleştirdim ne kadar etkili olacak kullanınca anlayacağım.
    Konu polo_6n tarafından (29-06-2019 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İtiraf etmem gereken bit şey var: Hayatım boyunca Alman otomobillerinden uzak durdum.
    O yüzden kronik sorunlar vs konusunda bilgisizim. Ancak, araştırıp dönebilirim, bu konuda elimden bu gelir sadece.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Vallahi saçma fikir değil, çünkü kullanılıyor.

Arada bir fark var, egzoz manifolduna değil de, biraz daha aşağıda, O2 sensörünün sonrasında egzoz borusuna veriliyor.
    Bu da "slash cut" denilen bir yöntem kullanılarak yapılıyor.

Yani, içinden hızla egzoz gazlarının geçtiği boruya yaklaşık 45 derecelik açı ile küçük çaplı bir boru kaynatılıyor, bu küçük borunun ucu bir parça egzozun içine giriyor ve uç kısmı da açılı kesilmiş oluyor.
    Bu konfigürasyon ile oluşan venturi etkisi de bir miktar vakum oluşmasına neden oluyor.
    Bu vakum sayesinde blow by gazları üst kapaktan çekilip egzoz akıntısı ile tahliye ediliyor.

Bu sistem kullanılmaz mı, elbette kullanılır. Ama, susturucuların, resonatorlerin içini zamanla yağ kurumu kaplar.
    Arkadaki araçlara da yazık.
    Bir de, aracın yağ yakıp yakmadığını anlamak çok zor olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında vaporize edilmiş karışımın tekrar emmeye verilmesi, yanma odasına ekstradan zengin bir karışım gitmesine sebep oluyor bu da aracın hem sağlığına iyi geliyor hem de sineğin kanadından çıkan HP oluyor
    Aslında bu gazların yanıcı olması, yakıta destek olmaları anlamına gelmiyor.
    Çünkü, yanma karakteristiği daha farklı ve yakıt ile bir araya geldiğinde toplam oktan değerini düşürüyor.

Bu husus atmosferik ya da özellikle performans kovalanmayan aşırı beslemeli motorlarda pek göze batmıyor, çünkü bu motorların yakıt ve ateşleme tabloları hazırlanırken ciddi oranda bir emniyet payı bırakılıyor. (Bu "emniyet payı" sayesinde chip uygulaması ya da yazılım optimizasyonu gibi yöntemler ile bu motorlardan extra güç elde edilebiliyor zaten.)

Ama, performansın önemli olduğu durumlarda bu gazlar yanma odasına verildiğinde vuruntuya neden oluyorlar.
    O nedenle de VTA (dışarı tahliye - Vent To Atmosphere) tekniği kullanılıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu slash cut dediğiniz sistem bernoulli prensibi ile çalışıyor anladığım kadarıyla. Demek ki bu damlacıklar benim düşündüğüm kadar ihmal edilebilir boyutta değilmiş. Teşekkür ederim açıklama için.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi beni işe alsana ya
    cv yi emailine gönderiyorum
    2 Hakan olmaz en az 3 olmalı, beni de alın bende cilala parlat işlerine bakarım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler