User Tag List

Sayfa 1/6 123 ... SonSon
101 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Mondeo mk3 ufak tefek işler

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Mondeo mk3 ufak tefek işler

Araç: 2001 Model Mondeo Mk3 Kasa 2.0 Benzin / lpg
    Yapılan iş: Termostat değişimi, Motor elektrik tesisatı revizesi, Külbütör kapak conta değişimi.
    Yapan: tolga_kaan_

Hikayemizin baş kahramanı bu arkadaş. Kısaca hikayesinden bahsedeyim,

Forumda konusu olan Mondeo MK2 ilanda 1 ay süründükten sonra teklif edilen saçma rakamlardan sıkıldım ve ilanı kaldırdım.

Mondeo wh grubunda bir arkadaş mondeo arıyorum demiş diğer bir arkadaş benim arabayı anlatmış, neyse cepte para yok satsak ne alırız fikir yok.

Ama biliyorum ki bir malı isteyen varken satacaksın. Neyse 2 saatte arabayı sattım, alırken de nasıl aldığımı anlamamıştım zaten.

Konusu şurada dursun.
    http://www.techturkey.com/forum/otom...98_mondeo.html

Neyse satışı verdik ve sahibinden'i açtık yakın çevreden araba bakıyorum. Cepteki paraya göre araba yok, ulan diyorum mk2 yi satmasa mıydın o kadar uğraştın adam ettin.

İlanlara bakarken 2 gün sonra bu arkadaşı gördüm. Fotodan fena durmuyor ama km uzay, 450+ Bin.

Baktım rakam iyi, araba da 3 km mesafede olunca gittim baktım.Duruşu iyi, şasede panelde kapı içinde vuruk kırık yok.

Bu konunun açılmasına sebep olan Ufak tefek işleri var ama çözülür dedim. Gönderdim motorcuya kompresyon ölçtürdüm sonuçlar güzel ustanın fikrini de sorduk al dedi.

Sattığım mk2 den cepte para kalacak şekilde mk3'ü aldım. Hadi neler yaptık neden yaptık onlara geçelim yavaş yavaş.

1. Arabada Prins LPG sistemi var ama çalışmıyor, sahibi benzinde kullanıyormuş. (benzinde incir ağacı spec desek yalan olmaz, baya çok yakıyor)
    2. Termostatta sorun var hep açık kalıyor ve makina olması gereken sıcaklığa gelmiyor, motor sürekli soğuk çalışıyor.
    3. LPG çalışmıyor, çalışsa da araba yürümüyor aptal aptal hareket ediyor. Eski sahibine komple değiştirelim demiş 2 usta
    4. İç cam düğmeleri kırık çalışmıyor, sadece sol ön cam çalışıyor.
    5. Motor elektrik tesisatına ger gelen bir bant sarmış, ekler yapılmış muhteşem bir kaos ortamı var kaput altında.
    6. Direksiyon hidroliği deposu sürekli alttan yağ atıyor, o bölge full yağ, durum çok fena.

1 hafta boyunca parça topladım.

Genel olarak aldığım parçaları yazayım.

Termostat (gates marka 400 TL orj:950 TL , yan sayani 150 TL ama takma diyen çok)
    Külbütör kapak contası takımı,
    Motul yağ ve orjinal filtreler.
    Aks körüğü, sağ rotil, kalanı bant, kelepçe, spiral hortum vs.

Tabi garajımız yok, alttaki komşu reklamcı arada araba kaplıyor dükkanda, dedim burayı bana kirala 2 gün, tamam dedi.
    Aldık anahtarı soktuk arabayı içeri başladık sökmeye. Cumartesi pazar baya mesai harcadık.

Fotolara geçelim.

Öncelikle motorun ilk halini ekleyeyim sırayla son haline gideceğiz.

2 tane orta boy kova bant söktüm arbadan abartmıyorum, böyle bir şey yok, sök sök bitmedi.

İlk iş olarak LPG hortumlarını yeniledim. Adamlar kablo diplerine kelepçe atmamış, zamanla gevşeyen hortumlar vardı.

1. silindir hortumu 10cm iken 4. silindir hortumu 30 cm falandı bunların boyunu eşitledim ve kelepçeleri yeniledim.

Bunu yapmadan önce 1. silindir lpg yi dışarı basıyordu şaka gibi.

İlk iş hava filtre kazanını söktük, sprey şişeye gaz yağı doldurduk ve etrafını güzelce temizledik. Arkadaştan kompresör aldık ve hava tabancası ile kuruttuk.

Çıkan filtre sanırım fabrikada takılan ilk filtre. Fotoda görünen spiral hortumlar müthiş icat kablo izolesi için çok güzel iş görüyor ve çok komik fiyatlara satılıyor.

Lpg tesisatı ve alttaki kırmızı kabloya dikkat. O kırmızı kablonun etrafında normalde spiral hortum var ama eprimiş dökülmüş, sona doğru revize halini koyacağım farkı görebilmek için. Bu arada lpg ecusunun üstündeki kablo demetini komple dağıtıp ek kısımları sıcak lehim ve makaron ile yenileyip topladım.

Başladık sökmeye, termostatı sökmek için gittim lokma takımı aldım, takım baya iyi çıktı linki atarım isteyene.

Sökerken bir baktım direksiyon pompa hidrolik deposu ortalığın içine etmiş. Neyse söktüm termostatı 3 tane 8 mm vidası var, yeri biraz ters açıkçası zorlandım biraz.

Aldım termostatı dışarı, şu yağlı görüntü beni kahrediyor, el girdiği kadar gaz yağı çözücü madde ne varsa denedim çıkarabildiğimi çıkardım.

Tabi ben söktüm beklentim kırık termostat ucu görmek, fiziki olarak bir sıkıntı yok. Ama mekanik olarak sorun var..

Soldaki eski sağdaki yeni.

Hidroliğin akmasına sebep olan kısım bu, somunu yuvasında tam sıksam bile aşağı yukarı hareket ediyor.

akşam çıkarken sıvı conta sürdüm etrafına sabah geldim denemek için biraz hidrolik döktüm ama sonuç hüsran.

Conta denedim, teflon denedim sonuç hüsran. Biraz ara verdim elektrik işlerine baktım. Ama kafa hala bunda, ben bunu nasıl sıktırırım derken, şu çözüm geldi aklıma.
    Anında uyguladım ve mutlu son. Yağı koydum üstüne biraz da hava bastım sızdırmadı. Tabi bu sıkma işlemini orada yapmak biraz zulüm olmadı değil.

Elektrik tesisatına ufaktan başladım, burada tüm soketleri kontrol ettim, sıyrılan kabloları yeniledim, onarımları yaptım. bez bant ile sardım ve üzerine spiral hortumu geçirdim.

Bu fotoda lpg hortumları daha net belli bu hortum boyları birbirinden alakasızdı.

LPG hortumlarını değiştirirken enjektör soketlerinin durumu da kötü durumdaydı, daha önce işlem görmüş belli, ama 2 tur sar bantla bırak sistemi ile gayet rezil bir şekilde bırakılmış.

Soketleri sipariş ettik geldi, yerine alıştıra alıştıra lehim+makaron ile bağlantılarını yaptım.

Daha sonra enjeksiyon tesisatı mondeolarda soketli, söktüm ve iyileştirdim. Kablo yenileme, soket temizliği izole etme vs gibi işler yaptım.

LPG ecusuna gelen kablolar yine sevgili bir ustamızın ilgisine maruz kalmış, boyları ayarlandı, sıcak lehim ve makaron yapıldı, ısıya dayanıklı bez bant ile izole edilip spiral hortum ile tamamen kullanıma hazır hale getirildi. Soketleri devre temizleyici ile temizlendi vs. Sigorta soketi kırıldığı için gittim sigorta soketi aldım geldim pazar günü sanayiden, tam deli işi oldu.

Bu kısımları bitirdikten sonra, külbütör kapağını söktüm. Contasını almıştım, ama parçacı sağolsun orta kısımda kalan contayı eksik göndermiş, eskisini kullandım.

Bunu yaparken bi tırsmadım değil daha önce böyle bir tecrübem yoktu açıkçası.
    Yerine takerken parça artırmadık ama bir cıvatanın sıktığı yeri öküz gibi asıldığım için kırdım.

Allahtan yağ vs atmadı, atsa idi tamire gidecekti bir de onunla uğraşacaktım.

Kapağın önü arkası yağ, ben diyorum ki sanırım conta eskidi ondan yapıyor.

Bi söktüm, triger zincir kapağını takan ustaya sağlam bir selam gönderdim. Kendine usta diyen adam bu kapağı böyle toplamaz, toplamamalı.

Zincir kapağı 2 mm kadar üstte, kapak haliyle ayarsız duruyor ve yağ atıyor. Neyse loctitte'ın siyah contasını aldım her ihtimale karşı iyi ki de almışız çok iş gördü.

Kapağı söktüm aldım dışarı. İlk hedef contayı takıp toplamaktı ama içime sinmedi, devamı aşağıda.

Sildik temizledik gazyağı ile, zımpara,keçe bir daha temizlik yaptık. Kuruttuk boyaya hazır hale getirdik.

Gittim boya aldım, daha önce bu kadar büyük bir parça boyamadım, umarım batırmam diyerek giriştim.

Sonuç çok mutlu etti bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim açıkçası.

Cruise Control telimizin halatları kopmuş tel takılıyordu, telin sıfırını bulamadım, bulsam da muhtemelen çok pahalı olacaktı.

Ne yapar ederiz diye düşündüm gittim 1 tane bisiklet vites teli aldım, 1 tane fren ayar vidası ve 1 tane de ağzı kapalı kablo pabucu aldım.

Burada önemli nokta vites halat telinin kafasının dar tip olması. Onun fotosu yok ama "vites teli" derseniz zaten doğru olanı verirler.

Kablodan halatı geçirdim, boyu ayarladım ve kablo pabucuna sağlam bir şekilde sıkıştırarark bağladım.

Tabi kablo pabucu kelebeği çektiği kısımda bol geldi. Bunu da önlemek için plastik bir parçayı pul gibi kestim, ve ortasına ufak bir delik açtım.

daha sonra bunu kablo pabucunun çıkmasını engelleyecek şekilde boğaz kelebeğinin ilgili parçasına taktım.

orj telin ucundaki parça sıkı sıkı şu deliğe oturuyor. Ama o parça kırıldığı için burada fren ayar vidası kullandım. Alt ve üstüne pul koydum ve bağlantısını yaptım.

Artık sorunsuz çalışan bir hız sabitleme sistemimiz var.

Zaman kısıtından dolayı foto çekemediğim kısımlar oldu, son olarak bitmiş hali de böyle oldu.

Akümüzün bağlantı metalleri yok, altına kaymaması için bisiklet iç lastiğinden kestiğim parçaları koydum, sağa sola hareket etmiyor şuan.

En son dün LPG filtresini değiştirdim. Bu iyileştirmeler sonucunda aracın LPG ile ilgili bir sorunu sıkıntısı kalmadı, Benzin ve LPG de rolanti dalgalanması, gaz yemememe ve isteksiz gidiş sorunları çözülmüş oldu. Ulaşabildiğim tüm alanlardaki kabloları önce ısıya dayanıklı bant ile sardım üzerine de spiral hortum geçirdim.

Daha sonra bu hortumları cırtlar vasıtasıyla sabitledim. Tüm soketleri devre temizleyici ile temizledim ve yerine taktım.

Olası elektrik arızalarının önüne geçtiğime inanıyorum.

Cam tuşlarını netten aldım 85 TL lik bir parça ama aydınlatma rengi çok alakasız kaldı onun da fotosunu eklerim ileride.

Bagaj aydınlatması çok yetersiz, elde kalan şerit ledden 1 metre kadar monte ettim müthiş oldu.

Farları takarken kapakları çıkarıp içlerini hava tutarak temizledim, en azından tozlar vs çıktı.

Gazyağı ve fırça ile genel bir temizlik yaptım, gaz kelebeğini vs söküp temizledim.

Sabredip buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim

Sırada double din ve geri görüş kamerası montajımız var. Onları da yaparken foto çekip paylaşmayı düşünüyorum, bakalım

Güncel olsun. 04.01.2020

Lpg filtresi normalde regülatörün yanındaydı, inceleyenler bilir. Lpg regülatörü ile filtre arası hortumun çapı, filtre ile lpg enjektörleri arası hortum çapından daha geniş.

Doğaçlama yapıp filtreyi yukarı aldım ve enjektör-lpg filtresi arası boru boyunu düşürdüm.

Hedefim şuydu, regülatörden çıkan daha fazla gaz filtreye gitsin, boru çapının etkisi oldu mu bilmem ama bir iyileşme hissettim, filtre değişiminden de olabilir yaptığım işlemden de.

Far temizleme işini klorofom ile yaptım. Kullanımı konusunda dikkatli olunması gereken bir malzeme.

İç kapı kollarını boyadım (külbütör kapağında kullandığım boya ile)

Geri görüş kamerası ile ilgili video,

Double din: Roya Audıo 7'' Double Oto Teyp Geri Goruş Kameralı - n11.com

Double din ile ilgili yorum, cihazın dokunmatik paneli 300 TL bandındaki dandik ürünler içerisinde çok başarılı.

Bluetooth bağlantısı güzel ama telefon konuşması konusunda başarısız.

Geri görüş kamerası çok iyi değil ama iş görüyor, bana kalırsa plaka ile bir olan ve ayar yapılabilen kameralardan almak daha iyi, çünkü ben bunu tamponu delip taktım ama görüntü ayarsız oldu, e tapmonu da delince başka yeri delmek olmayacaktı.

Radyosu iyi çekiyor. TFT card ve USB sorunsuz. Ara da sırada ses gidiyor, aç kapa yapınca düzeliyor.

Tuş takımı rengi seçilebiliyor olması güzel. Fiyatına göre kesinlikle iyi diyebilirim.

Hareret göstergesi ile ilgili işlemim.

Yukarıda yazdım araça termostat arızalı idi değiştirdim, ama gösterge bir türlü olması gereken seviyeye gelmiyordu.

Arabanın göstergesi baya kurcalanmış zamanında, öyle ki ABS ve ESP ledleri board üzerinden sökülmüş. Bu noktada söylenecek çok şey var ama güzel bir tecrübe kazandırdığı için bir şey söylememek daha doğru. Zira hata bende düzgün kontrol etseydim.

Neyse çalışan arabada göstergeyi yer değişikliği yaparak düzelttim, olduğu kadar. Şuan ortaya yakın bir yerde duruyor, ileride bir hararet durumu olursa gösterir mi emin değilim açıkçası ama göstereceğini umuyorum.

KM ve Devir göstergelerinde de sapma var, km gps de 100 iken gösterge de 108-110 arası oluyor. Oraları kurcalamadım iyice bozmamak için. Esp ve ABS led'lerini aldım lehimledim. Çiçek gibi yanan 2 tane lambam var şuan, çünkü aracın açı sensöründe arıza okuyor servis cihazı. Yaptıracağız 3 vakte.

Göstergenin son hali böyle oldu, 96-107 arasında gösterge de bir hareket farkı yok.

(max 107 okuyor obd ve fan açıyor, araba bence manasız derece de sıcakta fan açıyor, ama bir bildiği vardır illa yapanların)

Mondeonun en güzel tarafı 1 panjur ve 4 çubuk ile farları sökebiliyor olmak.

Ama arabanın diğer kötü tarafı mercekleri soğan cücüğü kadar

Mercekleri sökerken çok foto çekemedim, ama cam bezi ile temizledim, bulaşık makinası parlatıcısı ile yıkadım, sonra ışık altında toz vs kalmayacak şekilde silip yerine taktım.

Temizlenmesi gereken meceğimiz.

Temzilenmiş meceğimiz.

Tasların durumu oldukça kötüydü, temizlerken herhangi bir sıvı kullanmamak lazım.

Pamukla sildim, hatta bir tanesinde biraz fazla bastırdığım için "sır" kısmı hafif kalktı.

Temziledikten sonra oldukça iyi oldu, ama kararma az da olsa kaldı.

Mondeo mk3 wh grubu var oradan bir arkadaş afyon dan sattığı aracından kalan 2 tane d2s xenon ampul gönderdi sağolsun.

Bendekilerin biri sarı biri beyaz yanıyordu onu da düzelttik, şimdi ikisi de aynı renkte yanıyor, gayet güzel oldu.

Mercek temizliği far ayarı vs yaptıkran sonra aydınlatma rahat %50 daha iyileşti.

yukcell88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık, ekipman ve yer sorunlarına rağmen güzel iş çıkarmışsınız.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şapka çıkarttım ellerine sağlık, harika iş çıkartmışsın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yukcell88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık, ekipman ve yer sorunlarına rağmen güzel iş çıkarmışsınız.
    Teşekkür ederim. Uğraştım ama değdi açıkçası. Hem kendim yaptım keyif aldım hem de aklımda acaba kalmadı.

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şapka çıkarttım ellerine sağlık, harika iş çıkartmışsın
    Bu konuyu göndereli amma zaman olmuş ben kabul edilmedi sanmıştım.

İş iyi oldu cidden o gün n bu gün bu işlerden sorun yaşamadık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şahane... mükemmel... denilecek laf yok.. Ben olsam satmam ömrü bitene dek binerim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahane... mükemmel... denilecek laf yok.. Ben olsam satmam ömrü bitene dek binerim
    Bir tane 607 ye gönlüm kaydı eğer istediğim rakama satarsam onu alacağım yoksa benimle kalacak uzun süre..

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Eline sağlık şahane olmuş.

Şu işleri dışarıda muıhtemelen istediğin kıvamda yaptıramayacak ve çok ciddi para harcayacaktın.

Eski bir 607 kullanıcısı olarak tavsiye ederim, Mondeo'dan sonra çok mutlu eder.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık şahane olmuş.

Şu işleri dışarıda muıhtemelen istediğin kıvamda yaptıramayacak ve çok ciddi para harcayacaktın.

Eski bir 607 kullanıcısı olarak tavsiye ederim, Mondeo'dan sonra çok mutlu eder.
    teşekkür ederim.

Yukarıda yaptığım işler pşyasa tabiriyle incik boncuk işler, kimse ben gibi özenerek yapmıyor. Ama yapmadığı için sorunlar 1 ken 5 oluyor.

Hem yaptım hem eğlendim. 607 hep istediğim bir araçtı zaten. Manuel denk geldiği için heveslendim antalya da ilanda hala.
    Mondeonun muayenesi yok ve abs ışıkları yanıyor böyle satmak istemiyorum yaptırıp temiz satacağım o da satılırsa artık

Nasibimizde varsa 607 alacağım onda da dıy işi çıkar illa olmasa da ben kesin bulurum eksik Yer işini de çözdüm artık kendi Garajım dan dıy temalı paylaşımlar yapacağım

607 yi hatırlıyorum yeşil ve içi taba idi sanırım. O zamanlar ütopik bir hayaldi benim için,imrenerek bakardım fotolara.

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim.

Yukarıda yaptığım işler pşyasa tabiriyle incik boncuk işler, kimse ben gibi özenerek yapmıyor. Ama yapmadığı için sorunlar 1 ken 5 oluyor.

Hem yaptım hem eğlendim. 607 hep istediğim bir araçtı zaten. Manuel denk geldiği için heveslendim antalya da ilanda hala.
    Mondeonun muayenesi yok ve abs ışıkları yanıyor böyle satmak istemiyorum yaptırıp temiz satacağım o da satılırsa artık

Nasibimizde varsa 607 alacağım onda da dıy işi çıkar illa olmasa da ben kesin bulurum eksik Yer işini de çözdüm artık kendi Garajım dan dıy temalı paylaşımlar yapacağım

607 yi hatırlıyorum yeşil ve içi taba idi sanırım. O zamanlar ütopik bir hayaldi benim için,imrenerek bakardım fotolara.
    Yeşil ve taba olan 406 coupe idi 607 kahve tabaydı.

Baktım şimdi Antalya'da ki arabaya, yaşına göre güzel duruyor. Sen zaten eksiğini gediğini toparlarsın, arabanın bir tek konsolu enteresan muhtemelen değiştirmişller çift renk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir tane 607 ye gönlüm kaydı eğer istediğim rakama satarsam onu alacağım yoksa benimle kalacak uzun süre..
    Abi selamlar. Sana hem sorum var hem de ufak bir bilgilendirmem.

Farları kloroform ile yapmışsın. Çok da güzel olmuş ellerine sağlık. Lakin malumun zımpara yapınca far üstündeki UV filtre görevi sağlayan katmanlar gitti. Kloroform da bunu sağlamıyor. Üzerine çabuk sararmasını engellemek için Würth Gloss Seal sürmende fayda var. 90-100 tl gibi bir fiyatı var. ***** titiz adamsın atlamazsın diye söyleyeyim dedim

Gelelim soruma. Bende de malumun MK4 var. Xenonlar sararmış. 10 yılın ardından normal. Ancak, bu modellerin projektörünün kötü olduğu söyleniyor. Mercekler de kirlenmiştir. Bunları açıp silmek istiyorum ne zamandır. Ancak balasttan elektrik çarpar diye korkmuyor da değilim. Farları açıp mercekleri yerinden çıkarmak zor mu? Diyelim becerdik nasıl bir temizleme yöntemi izlemek gerek. Yukarıda yazmışsın ama bu konuda detay verebilirsen makbule geçer. Bir de dışarıdan herhangi bir projektör alsam mercek, balast, ampul değiştirmeden performans alır mıyım?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi selamlar. Sana hem sorum var hem de ufak bir bilgilendirmem.

Farları kloroform ile yapmışsın. Çok da güzel olmuş ellerine sağlık. Lakin malumun zımpara yapınca far üstündeki UV filtre görevi sağlayan katmanlar gitti. Kloroform da bunu sağlamıyor. Üzerine çabuk sararmasını engellemek için Würth Gloss Seal sürmende fayda var. 90-100 tl gibi bir fiyatı var. ***** titiz adamsın atlamazsın diye söyleyeyim dedim

Gelelim soruma. Bende de malumun MK4 var. Xenonlar sararmış. 10 yılın ardından normal. Ancak, bu modellerin projektörünün kötü olduğu söyleniyor. Mercekler de kirlenmiştir. Bunları açıp silmek istiyorum ne zamandır. Ancak balasttan elektrik çarpar diye korkmuyor da değilim. Farları açıp mercekleri yerinden çıkarmak zor mu? Diyelim becerdik nasıl bir temizleme yöntemi izlemek gerek. Yukarıda yazmışsın ama bu konuda detay verebilirsen makbule geçer. Bir de dışarıdan herhangi bir projektör alsam mercek, balast, ampul değiştirmeden performans alır mıyım?
    Elektrik işinden korkma zira farı yerinden sökmeden temizlik yapılmıyor merceklere.

mk4'e hiç hakim değilim, şimdi senin için baktım far nasıl çıkıyor diye mk3 kadar olmasa da basitmiş, 3 cıvata söküyorsun.

YouTube

Ben far taslarını kulak çubuğu ve normal pamukla bebek poposu siler gibi sildim, zira tasların üzerinde bulunan parlak krom malzeme oldukça hassas.

Azıcık fazla bastırsan hemen siliniyor maalesef. Belki de özelliği budur bize hassas geliyordur bilemiyorum, uydurmayayım şimdi.

mk4 merceği sökmek zor görünmedi bana, şu video iş görebilir. Hatta adamları takdir ettim mk3 de far arkasında olan balastlar mk4 de far kapağı içine alınmış.

YouTube

Kloroform ile ilgili konuda haklısın zira farlar şuan bir bakım daha istiyor, çizik içindeler maalesef. Tecrübesizliğin cezası diyelim.

Bir daha kloroform kulanır mıyım bilmiyorum bi gazla aldık ama kimyasal şeylere dikkatli yaklaşmak lazım, 2 far temizleyeceğiz diye sağlıktan olmaya gerek yok.

Bu uv olayını araştıracağım.

607 ilandan kalana kadar mk3 için muayene ve direksiyon açı sensörü onarımı harici bir şey yapmayı planlamıyorum.

Mondi satılmazsa ve 607 ilandan kalkarsa yola mk3 le devam edip eksik gedik tamamlayacağım.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bukadar emekten sonra mondide satılmazki be kardeşim.

hayırlısı ne ise o olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bukadar emekten sonra mondide satılmazki be kardeşim.

hayırlısı ne ise o olsun
    Abi haksız değilsin, ama manuel 607 bir daha ne zaman denk gelir ?

Biliyosun otomatik kapıya koymam (al4 asla koymam)607 manuel olmasa dönüp bakmam..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı zOnstyLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gercekten cok guzel işler yapmıssınız elinize saglık keyifle okudum
    Teşekkür ederim, şuan bu modda tampon bekliyoruz. Sigorta süreçleri çok uzun sürüyor, 15 gündür ayrıyız maalesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim mondeo mk4 te mühendislik ekranı var. ORadan soğutma suyu scaklığı ve gösterge poziyon parametresi görülebiliyor.

Isı 60-110 arasında gösterge 90 da hep sabit. Ford klasiği herhalde.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim mondeo mk4 te mühendislik ekranı var. ORadan soğutma suyu scaklığı ve gösterge poziyon parametresi görülebiliyor.

Isı 60-110 arasında gösterge 90 da hep sabit. Ford klasiği herhalde.
    sabit hararet göstergeli bütün araçlarda geçerli bu... 90 ların sonu 2000 lerin başında BMW kullanırken başka araçlara takılırdık, bizim arabalarda hararet olmaz, sabit durur ibre ortada derdik... sonra ortam bozuldu OBD den hararetleri okumaya başladık 90 gösterirken 95-98-100-101 görürdük, sanırım e36 larda 103 den sonra ibre sağa oynamaya başlardı...

sonra AlfaRomeo ya ilk bindiğimde baktım ibre bildiğin benzin ibresi gibi, her değeri net görüyorsun, ibrede herhangi bir tolerans payı yok,50C,97C bi bakmışsın 103C aha diyorsun ama önün açılınca 70C ye iniyor falan, son modellerini kullanmadım Alfaların hala öyle mi bilmiyorum ama BMW bu sorunu yeni modellere hararet saati koymayarak çözdü
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sabit hararet göstergeli bütün araçlarda geçerli bu... 90 ların sonu 2000 lerin başında BMW kullanırken başka araçlara takılırdık, bizim arabalarda hararet olmaz, sabit durur ibre ortada derdik... sonra ortam bozuldu OBD den hararetleri okumaya başladık 90 gösterirken 95-98-100-101 görürdük, sanırım e36 larda 103 den sonra ibre sağa oynamaya başlardı...

sonra AlfaRomeo ya ilk bindiğimde baktım ibre bildiğin benzin ibresi gibi, her değeri net görüyorsun, ibrede herhangi bir tolerans payı yok,50C,97C bi bakmışsın 103C aha diyorsun ama önün açılınca 70C ye iniyor falan, son modellerini kullanmadım Alfaların hala öyle mi bilmiyorum ama BMW bu sorunu yeni modellere hararet saati koymayarak çözdü
    hararet göstergesi olmadan özellikle dur kalk trafikte kalmakta ayrı bir gerginlik yaratıyor. opel bir dönem kaldırmıştı astrada sonra yine koydu mesela. olması insanı yine de rahat ettiriyor gibi geliyor bana

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hararet göstergesi olmadan özellikle dur kalk trafikte kalmakta ayrı bir gerginlik yaratıyor. opel bir dönem kaldırmıştı astrada sonra yine koydu mesela. olması insanı yine de rahat ettiriyor gibi geliyor bana
    tabi canım 'hararet yaptınız!' diye bir uyarının kime faydası var iş işten geçtikten sonra
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler