Bu bilgi aracınla uğraşmayı sevenler içindir. Bazı forumlarda detaylı resimler var, onlara bakarak ve bu yazıyı okuyarak siz de aracınıza CC donanımı ekleyebilirsiniz. Doblo 3 kasa ve üstü serilerinde Cruise Control (CC) tesisatı sinyal kol ünitesine kadar hazırdır. 2012 Doblo 1.3 Multijet E5 motorda başarılı sonuç vermistir. CC, 2010 ve üstü Doblo larda 2 uçlu kablo ile CC bağlantısı yapılıyor. Direksiyon üst muhafaza kapağının altında çok hafif sağda 12 li pin devresi var. Muhafaza kapağını çıkarınca (tam çıkmasa da olur) sinyal kol unitesinin üstün 12 pinli soketi göreceksiniz siyah renk. 6 ve 10 nolu kablolara ara kablo atın. 10 nolu uç şasedir buraya direnç devresinden gelen kabloyu bağlıyoruz, 6 nolu kabloya da CC kolundan direkt gelen kabloyu bağlıyoruz. (Burda araç içinde sol altta bulunan sigorta panelinin arkasında yer alan 60 pinli D soketiyle ve orda yer alan 41 nolu pin ile hiçbir işimiz yok. Aynı kablo zaten direksiyonun oraya da geliyor. Sigorta panelinin arkasına ulaşmayı hiç denemeyin meşakatli bir iş. CC yi aktif için kablolamalar bitince ve multiecuscan ile sarı kablo ile (sarı kablo yoksa multiecuscan web sitesinde Adapter Cable 3 resmi var, sarı kablonun bu şemaya göre yapılması lazım,ben hazırını aldım,bunları yapmazsanız multiecuscan da Gövde bölümüne girip CC yi aktifleştiremez ve Proxy düzenlemesi yapamazsınız, CC de çalışmaz). CC açma prosedürlerini yaptınız varsayıyorum, (kolu takmadan da multiecuscan ile CC yi aktif edebilirsiniz, illa kol takıldıktan sonra aktif edilecek diye bir şey yok). Her şey bittikten sonra CC yi Pejo kolu üstündeki çevirmeli butondan aktif ediyoruz, gösterge de yeşil CC ışığının yandığını gözlemliyoruz. Yanmadıysa aracın oto öğrenim fonksiyonunu aktif hale getirebilmek için CC açık konumdayken aracı bir 10 mt. sürün. Yine yanmadıysa akü kutup başını sökün (eksi uçunu) ve bir dakika bekleyip tekrar takın. Artık, yeşil CC simgesi göstergede yanması lazım. Yine olmadıysa Bilgisayarı açın, multiecuscan ile arabaya bağlanın, programda Motor bölümüne bağlanın, Parametrelere girin, orda Cruise düğmesi hanesini bulun ve Cruise ile ilgili altalta 5 maddeyi seçin, burada Pejo kolunun doğru çalışıp çalışmadığı testi yapılıyor. Burda da tık yoksa, cruise devresini hatalıdır, aksi takdirde CC nin kesin çalışması lazım.
Direnç devresinin örneği: İsterseniz smd direnç kullanarak mikro bir CC devresi de yapabilirsiniz.