User Tag List

Sayfa 1/13 12311 ... SonSon
232 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Türkiye de tercih edilebilecek Drift Otomobilleri

Mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Türkiye de tercih edilebilecek Drift Otomobilleri

Bu konu ile alakalı bir çok konu gördüm.Bilen bilmeyen herkes bir tavsiyede bulunuyor.Araba alacak kişilerin zaten yapacağı bir çok modifiye var , yani zaten bir para harcayacaklar.Bu paraları boş yere yanlış otomobillere harcayıp , emekleri boşa gitsin istemiyorum.Bundan ötürü benim , drift yapan , eğitim veren ve drift otomobili hazırlayan biri olarak tavsiyelerimi dinlemenizi öneririm.

Drift otomobili öncelikle arkadan itiş olur.Ama her arkadan itiş otomobilde drift için uygun değildir.LSD'si(Kilitli diferansiyeli) olması iyidir , olmazsa da halledilir.En önemli konu ise parça konusudur.Aldığınız otomobilin yedek parçasının ve aftermarket yani modifiye parçası olması size aylar kazandırır.

Aylar boyu yürümeyen otomobil sizin deneyiminizden götürür.Bu şu demektir , arabanız 6 ay önce hazır olsaydı , siz 6 aydır araba kullanıyor olacaktınız ve kendinizi çok fazla geliştirecektiniz.Ama şekilli araba yapıcam diye arabayla uğraşmaktan daha drift yapamamış olabilirsiniz.

Unutmayın , driftte önemli olan arabanızın farklı olması , herkesin "oooo" demesi yada motor sesi değildir.Önemli olan drift yapabilmesidir.

Tüm bunları göze alarak otomobil alternatiflerine geçebiliriz.

BMW :

Hiç sevmem , ama malesef hem türkiye de çok modeli var.Ve bu yüzden parçası ve ustası bol.Tabii ki işten anladığını düşünen ama hiç birşey bilmeyen çok usta/forum insanı da var.Ama doğru yerde , doğru parçalar ile yapılmış bir BMW'nin artıları çoktur.

Örnek vermem gerekirse , en kötü ihtimalle pazar günü antrenmanda motor kırarsanız , bir sonraki pazar olan antrenmana arabanızı yetiştirme imkanınız vardır.Türkiye de başka hiçbir markada bu imkan yok.

Tavsiye edebileceğim modeller şöyle :

E36 M3 : E36 kasada ilk seçenektir.Pahalı gelmiyorsa başka alternatif aramayın.Motoru düzgün olduğu sürece daha da geliştirilebilir.

E36 325 : Standart motor gücü drift yapmaya anca yeter ama turbo için çok başarılı bir motoru vardır.Geliştirilebilir ve çok keyif veren bir otomobil haline getirilebilir.

E36 328 : İyi kondisyonda bir motora sahip 328 yeterli güce ve torka sahiptir.Şase ve yürüyen 325 ile aynı şekilde geliştirildikçe daha fazla keyif verecektir.Turbo'ya 325 kadar iyi cevap vermez çünkü alüminyum bloğa sahiptir.Limitleri bellidir.

E36 323 :Pek yok , ama motor gücü 325 den de yetersizdir.Aynı şekilde geliştirilebilir.

E36 320 :Çok var , ama motor gücü çok yetersizdir.Aynı şekilde geliştirilebilir.Bu daha da fazla para harcamak anlamına gelir tabii ki.

E46 330 : Motor gücü yeterli .Şase güçlendirilmeli. Süspansiyon geliştirilmeli.Kilit yok , diferansiyeli kaynatmak yazık olur.En büyük masrafı bu yüzden LSD.

E46 M3 : Şase güçlendirilmeli.Süspansiyon geliştirilmeli.

E34 Modelleri : Ağır kasaları sizi aldatmamalı , tamam biraz hantallar ama şaseleri oldukça güzel.Motor gücü yüksek modeller tercih edilebilir.Alt takım parçası çok yaygın olmasa da drift için yeterli seviyeye getirilebilinir.

E39 Modelleri : M5 haricini çok deneyemedik.M5 oldukça başarılı ama ağır.Diğer motor seçeneklerini denemek lazım.E34 den daha ağır olacağı bir gerçek.Parçaları pahalı.

Z3 Modelleri : Zor bir otomobil , kontrolü zor.Parçası az.Çok tercih edilmemeli.

E30 Modelleri : E30'lar piyasa da anlamsız rakamlara satılmasa ideal araçlar.Ama çok gereksiz paralar.O rakamlara E36 da alabilirsiniz.Motor gücü 200hp üzerinde olan tüm E30'lar modifiye edildikçe drift yapabilir.Tabii motor , şase, süspansiyon geliştirilmeli.

Nissan :

Drift için Nissan almak isteyenlerin çoğu arabanın görüntüsünü sevdiği için istiyor.Ama drift için Nissan almak hata.Sonuçta 0 parçasını sanayide bulabildiğiniz bir marka değil.Bu yüzden , eğer otomobille uğraşmaktan zevk almıyorsanız hiç girmeyin.

Nissan 200SX S13 : Parça ve servis sıkıntısı var.Sorunlu bir araba değil.Kullanıcıları 0 parça bulamadıkları için derme çatma toplanan otomobiller.Bu yüzden her satın alan eski sorunlarıyla boğuşuyor.Düzgün toplanırsa bir daha kolay kolay üzmez sahibini.Süspansiyon geliştirildiği anda drifte hazır.

Nissan 200SX S14 : S13'e göre daha başarılı şaseye sahip.Ama yine parça ve servis sıkıntısı var. Süspansiyon geliştirildiği anda drifte hazır.

Toyota :

Ae86 : Parça ve servis sıkıntısı var.Şaseden motora herşey yetersiz.Herşeyin baştan yapılması lazım.Hala çizgifilmlere inanan yoktur umarım.

Supra MK3 :Parça ve servis sıkıntısı var.Hiç girmeyin.

Supra MK4 :Bulursanız eğer , parça ve servis sıkıntısı var.Piyasa da çok az var.Size bırakmazlar.

Mazda :

Rx7 FC : AE86 ile ilgili ne yazmışsam bunun içinde aynısı geçerli.

RX7 FD : Supra MK4 ile ilgili ne yazmışsam bunun içinde geçerli.

Rx 8 : Mükemmel bir şasesi var , kullanımı çok keyifli.Ama en büyük sorunu torksuz bir motora sahip olması.Debriyaj tokatlayarak kullanamaya razıysanız güzel.

Mx 5 : Çok keyifli bir otomobil.Eski kasalarında , yeni kasalarında şasesi çok güzel.Ama parçası ve motor gücü az. Modifiye parçaları yurt dışında bulunabiliyor. 2. eli pahalı olduğu için başka alternatiflere bakılabilir.

Honda :

S2000 :
    S2000'ininiz var ve drift yapmak mı istiyorsunuz ? Çözüm çok basit . Onu satın ve M3 yada 200SX alın.Hatta ikisinden de birer tane alabilirsiniz aynı paraya.Nasıl olsa bu aralar baya prim yaptı S2000'ler.
    Sebebine gelince , S2000 çok keyifli bir otomobil olabilir ama drift için gerekli olan dengeye sahip değil.Bu otomobil pistte en iyi zamanı yapması için üretilmiş.Limitlerde çok fazla kafandan kayması , motorunun devirsiz kaldığı bölümlerde torksuz olması ve çok ani olan direksiyon tepkileri S2000'i listeden çıkarıyor.S2000 ile drift çok zor ve anlamsız.

Ford :

Yedek parçası çok olmasa da var , ama otomobilleri yetersiz.Çok geliştirilmeleri lazım.

Sierra : Zor bir araç.Motor gücü az.Üzerinde çalışılması gereken noktalar ; motor , şase , süspansiyon.Fiyatları çok uygun ama modifiye parçası çok az.

Mustang : Ağır , hantal , parçası az ve pahalı. Vaugh gittin jr yapmış ama diye konuşmayın , yapın siz de o zaman.

Drift otomobilinde amacımız , aracın kolay ve kontrollü bir şekilde drift yapmasıdır.Çok fantastik farklı otomobiller ile de drift yapılabilinir.Ama iyi drift otomobili, arabayı kullanırken sizi kan ter içinde bırakmaz.

Bir not daha.Buradakiler giriş seviyesinde konuşulması gereken otomobil tercihleridir.Eğer ki 100.000 EU bütçeniz varsa , V8'li bir otomobil hazırlayabilirsiniz.Ama lütfen 30.000 TL bütçe ile sizi aşan hayallere dalmayın.

Bu yazı sadece Techturkey.com için yazılmıştır.Kaynak göstermeden lütfen paylaşmayın.

Mustafa Mert Kazanç
    JDM Works.

Bunlar ilk etapta akla gelen araçlar.Alternatif fikirleriniz varsa paylaşın sizde.Ama amaç drift yapmak , fantazi peşin koşmak değil.

Kakus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E30, E21 gibi araçlar neden yok merak ettim?

Edit: Düzenlemişsiniz yazınızı. Ben 2008 yılında tıpkı buna benzer bir yazınızı okumuştum. O vakit 130 hp'nin yukarısı güce sahip her 3 serisi ile drift yapılabilir diyordunuz. Zaman içerisinde kendinizi geliştirmenizi samimiyetle takdir ediyorum.

Ayrıca eğer uygun görürseniz Rx7 FC ile alakalı biraz daha bilgi vermenizi isticem. Öyleki geçtiğimiz sezonda 1500-2000 liraya bir Rx7 kaçırdım.
    K.

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    belki size garip gelebilir ama benim aklima gelen mercedes w124 300e ler var..
    motor gucu o kasada yetermi bilmam ama 124 kasanin bulunmayan parcasi yok gibi..
    300 ler belki motor parcasinda biraz sknti cekebilirler ama net olarak bilmiyorum..

edit:
    300e ler ms ile injeksiyona gecirilip, custom headers eksoz ve cold air intake ile yeterli olur diye aklima geliyor..
    3litre hacim var nihayetinde, ama suspansiyon olarak ugrasmak gerekir saniyorumki, cok yatiyor cunki..

emresener - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet mercedes hakkında bi araştırma yapmak lazım Bmwye göre biraz daha ucuzlar sankı 190lar ?

Mertle ilk konuşmaya gittiğimizde gecen ilkbaharda 3.25-3.28 hakkında konuşmaya başlayıp m3e karar verip çıkmıştık ve suan m3 var ama kısmet olmadı drift'e yazılmak iş güçten dolayı

Turquake - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok faydalı bilgiler.Yol gösterici ve karar verme sürecinde çok etkili olacağına inanıyorum.Teşekkürler...

snan1910 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mazda mx-5 hakkında da yazılmamış gibi
    faydalı bilgiler elinize sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kakus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    E30, E21 gibi araçlar neden yok merak ettim?
    E30'u yazdım ama başlığı bold yapmamışım.Düzelttim.

E30'un açıklaması şöyle ;

E30 Modelleri : E30'lar piyasa da anlamsız rakamlara satılmasa ideal araçlar.Ama çok gereksiz paralar.O rakamlara E36 da alabilirsiniz.Motor gücü 200hp üzerinde olan tüm E30'lar modifiye edildikçe drift yapabilir.Tabii motor , şase, süspansiyon geliştirilmeli.

E21 daha zor bir otomobil , şasesi daha güçsüz ve modifiye parçası daha az.Dediğim gibi , alternatif araçlar olabilir ama E21 önerebileceğim ideal araçlardan değil.

ACYV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En uygunu nedir peki, fiyat/bulunabilirlik/yedek parça açısından?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mechanix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    E30'u yazdım ama başlığı bold yapmamışım.Düzelttim.

E30'un açıklaması şöyle ;

E21 daha zor bir otomobil , şasesi daha güçsüz ve modifiye parçası daha az.Dediğim gibi , alternatif araçlar olabilir ama E21 önerebileceğim ideal araçlardan değil.
    Düzenlemişsiniz yazınızı. Ben 2008 yılında tıpkı buna benzer bir yazınızı okumuştum. O vakit 130 hp'nin yukarısı güce sahip her 3 serisi ile drift yapılabilir diyordunuz. Zaman içerisinde kendinizi geliştirmenizi samimiyetle takdir ediyorum.

Ayrıca eğer uygun görürseniz Rx7 FC ile alakalı biraz daha bilgi vermenizi isticem. Öyleki geçtiğimiz sezonda 1500-2000 liraya bir Rx7 kaçırdım.
    K.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erdem325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    belki size garip gelebilir ama benim aklima gelen mercedes w124 300e ler var..
    motor gucu o kasada yetermi bilmam ama 124 kasanin bulunmayan parcasi yok gibi..
    300 ler belki motor parcasinda biraz sknti cekebilirler ama net olarak bilmiyorum..

edit:
    300e ler ms ile injeksiyona gecirilip, custom headers eksoz ve cold air intake ile yeterli olur diye aklima geliyor..
    3litre hacim var nihayetinde, ama suspansiyon olarak ugrasmak gerekir saniyorumki, cok yatiyor cunki..

Bahsettiğin otomobillerin şasesinin bu spora uygun olduğunu düşünmüyorum.Kaldı ki bunun direksiyon sistemi var , süspansiyonu var vs vs Hangisi için hazır modifiye parçası bulacaksın ve kaç paraya mal olacak bunlar ? S13'ün alt takımını yapmak 4.000 TL tutuyor.Bu kolay otomobillerden biri.Mercedeslerde hazır parça olmadan kaça mal edilebilir bunlar ? Ki dediğim gibi , sadece iyi bir otomobilin alt takımının geliştirilmesinin bütçesini yazdım.Ya kötü bir alt takıma sahip bir otomobilin geliştirilmesi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snan1910 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mazda mx-5 hakkında da yazılmamış gibi
    faydalı bilgiler elinize sağlık.
    Haklısın , ekliyorum

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mechanix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğin otomobillerin şasesinin bu spora uygun olduğunu düşünmüyorum.Kaldı ki bunun direksiyon sistemi var , süspansiyonu var vs vs Hangisi için hazır modifiye parçası bulacaksın ve kaç paraya mal olacak bunlar ? S13'ün alt takımını yapmak 4.000 TL tutuyor.Bu kolay otomobillerden biri.Mercedeslerde hazır parça olmadan kaça mal edilebilir bunlar ? Ki dediğim gibi , sadece iyi bir otomobilin alt takımının geliştirilmesinin bütçesini yazdım.Ya kötü bir alt takıma sahip bir otomobilin geliştirilmesi ?
    ben ideal demedim zaten
    yalnizca aklima geldi, mercedes icinde fikir almak istedim..
    dogrudur alt takim vs dusunmedim ben..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ACYV Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En uygunu nedir peki, fiyat/bulunabilirlik/yedek parça açısından?

Şu an için en iyi alternatif BMW . Sırası ile de M3 , 325 ve 328.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düzenlemişsiniz yazınızı. Ben 2008 yılında tıpkı buna benzer bir yazınızı okumuştum. O vakit 130 hp'nin yukarısı güce sahip her 3 serisi ile drift yapılabilir diyordunuz. Zaman içerisinde kendinizi geliştirmenizi samimiyetle takdir ediyorum.

130HP üzeri 3 serileri ile drift yapılıyor evet ama zor oluyor.Tıpkı AE86 da olduğu gibi.Daha iyi bir otomobil alın , daha kolay yapın.Mantık bu.

RX 7 amerika , ingiltere yada japonya da olsa keyifli bir otomobil.Ama burada cam fiskiyesine koyacak su hariç başka malzeme yok.A dan Z ye yurt dışından , modifiye ve yedek parça getirebilirim sorun olmaz dersen denenebilir.Ama bu yedek parçalar bazen arka cam , bazen diferansiyel olacaktır.Yağ filtresinden bahsetmiyorum.

Böyle zor otomobillerin en kötü tarafı şu , siz bu otomobillere para harcarsınız , sonunda bir gün bir iyi drift yapacağını düşünürsünüz ama o gün bir türlü gelmez.Sizde harcadığınız para ile öyle kalırsınız ortada.Bu arada diğerleri 10 defa antrenmana gitmiştir vs vs . Daha sonra satmak istediğinizde alıcı da bulamazsınız.

Yani Rx7'yi özetliyeyim sana , o arabayı kaçırdığına üzülme.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erdem325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben ideal demedim zaten
    yalnizca aklima geldi, mercedes icinde fikir almak istedim..
    dogrudur alt takim vs dusunmedim ben..
    Bende ideal olur demedim zaten , hiç girmeyin diyorum Mercedes'e.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki mr2 hakkındaki görüşleriniz?

Bir de Altima'lar var. Çok uğraştırıyor sahibini bildiğim kadarı ile

Hatrı sayılır 350Z'de var drift için. Fakat siz Türkiye şartları için drift otomobili düşündüğünüz için (doğru olan da bu, muhalefet olmuyorum burada.) fiyatları dolayısı ile tercih sebebi olmayabilir.
    K.

by serçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel bilgiler teşekkürler ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki mr2 hakkındaki görüşleriniz?

Bir de Altima'lar var. Çok uğraştırıyor sahibini bildiğim kadarı ile

Hatrı sayılır 350Z'de var drift için. Fakat siz Türkiye şartları için drift otomobili düşündüğünüz için (doğru olan da bu, muhalefet olmuyorum burada.) fiyatları dolayısı ile tercih sebebi olmayabilir.
    Altima'nın motor gücüne bir bak.Benim bildiğim 86hp falan olması lazım.Burda parçası da yok zaten.Deneyen oldu , ama benim size anlattığım gibi sonuçlandı.

350Z çok güzel bir otomobil , ama pahalı olduğundan tercih edileceğini sanmıyorum.Bir tek bizim vurdum duymaz Ali aldı 1 sene drifte geldi o kadar. Yoksa güzel bir alternatif.Arabayı alan servisten sıfırdan parça alıp almamayı umursamaz nasıl olsa.

MR2 de Ae86 ile aynı kaderi paylaşıyor.Ama esktra kötü tarafı , ortadan motorlu olması.Aracın dengesi istedğimiz gibi değil.Arkası fazla kayıyor.Bu yüzden de baya yavaş kalıyor.

timucintt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel özetler geçmişsin abi bende bir ara rx7 fc için uzun bir yazı yazacağım konu içinde sakıncası olmazsa ? çünkü o aracın ne kadar lanet birşey olduğunu paylaşmam laızm
    1991 HONDA CRX - TOTALLED
    1988 TOYOTA CELICA GT ST162 - SOLD
    1991 HONDA INTEGRA LS - SOLD
    1990 HONDA CIVIC EF - SOLD

85-92 OLDSKOOL COMING SOON

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)