User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Cep Telefonu ile Fotoğraf Çekmenin sırrı !

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)

Cep Telefonu ile Fotoğraf Çekmenin sırrı !

ISO ayarları, beyaz dengesi, zamanlayıcı, titreşim önleyici, gece çekimi, makro modları, HDR, enstantane ve diyafram ayarlarına kadar birçok özellik bulunabiliyor.

Ben mesela Samsung s5 kullanıyorum ama gece çekimi çok kötü. Belki ayarları düzgün olmadığından olabilir.

Fotoğrafçı arkadaşlardan yardımları alalım

By CrAzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yıllardır halledilemeyen gece çekimleri cep telefonunuda malesef günümüzde hala başarısız.Ancak f1.8 lensli cihazlarda pro modda ayar yaparak biraz daha düzeltebilirsiniz.

blumenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu gece ay normalden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak olacakmış, gece çekimi yaparken hangi ayarı yapmamız gerekiyor, bence değerlendirin bugünü. bende canon 650d var, genelde otomatiğe alıyoruz

bir de telefonlarda hangi app var, 2 fotografı birleştirmek için, dün biraz kurcaladım bulamadım birşey, bi fotografa sadece ay koyacaktık normalde basit birşey sanırım
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ISO ayarları, beyaz dengesi, zamanlayıcı, titreşim önleyici, gece çekimi, makro modları, HDR, enstantane ve diyafram ayarlarına kadar birçok özellik bulunabiliyor.

Ben mesela Samsung s5 kullanıyorum ama gece çekimi çok kötü. Belki ayarları düzgün olmadığından olabilir.

Fotoğrafçı arkadaşlardan yardımları alalım
    s5 in kamerası iyide gece cekimi hakkaten yerlerde biraz, bende deli oluyordum ona

suan s7 edge de gece manzara cekmeye calısıyosun yeni ozeliğinden aydınlatmaya calısıyor bir ortasını bulamadım
    1881 - 193

HalilMacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Samsunglar nasıldır bilmiyorum ama pürüzsüz gece çekimi için

1. Telefon sabit durmalı ( Telefon tripotları vs ile )
    2. En düşük iso seviyesine inmeli ( 50 -100 vs )
    3. Telefonlarda nasıldır bilmiyorum ama çekim hızı (enstantene) düşük olmalı 1/10 - 1/20 veya 1 saniye ve daha üzeri ama bu yoktur herhalde telefonlarda.

Madde 3 yoksa pürüzsüz fotoğraf zordur. Çünkü; o zaman cihaz iso yu artırıp lensten içeri daha fazla ışık almak ister o da fotoğrafta kumlanmaya sebep olur

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cep tel ile kaliteli fotoğraf istiyorsanız cihazı sabit tutacaksınız..

s6 edge ile otomatik çekim yapıyorum ben hep..eski cihazımda s3 dü hiç ayar yaptığımı hatırlamam..

bu gece ay ı çekmek istiyorsanızda telefon değil fotoğraf makinası kullanın..telefonla o kadar uzak mesafeyi net çekmeniz imkansız..
    2000 A3 8L

Kakus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HalilMacit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Samsunglar nasıldır bilmiyorum ama pürüzsüz gece çekimi için

1. Telefon sabit durmalı ( Telefon tripotları vs ile )
    2. En düşük iso seviyesine inmeli ( 50 -100 vs )
    3. Telefonlarda nasıldır bilmiyorum ama çekim hızı (enstantene) düşük olmalı 1/10 - 1/20 veya 1 saniye ve daha üzeri ama bu yoktur herhalde telefonlarda.

Madde 3 yoksa pürüzsüz fotoğraf zordur. Çünkü; o zaman cihaz iso yu artırıp lensten içeri daha fazla ışık almak ister o da fotoğrafta kumlanmaya sebep olur
    ISO'yu arttırmak lensten içeri daha fazla ışık girmesine sebep olmaz.
    K.

Dodoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @BERKİN gel buraya. iphone 5s ile çektiğin eserlerden bahset.

Edit: Bu arada, fotoğraftan en anlamayan bile iphone 7+ ile harikalar yaratabilir, çift kamera baya başarılı.
    Not Stock I20N
    Pedal Box
    Başaran Coil
    Mud flaps

HalilMacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kakus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ISO'yu arttırmak lensten içeri daha fazla ışık girmesine sebep olmaz.
    Evet, yanlış yazmışım. Diyaframın ışık almasıyla karıştırdım.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gece çekimlerinde daha çok ekmek yemesi lazım telefonların Daha yolun çok başındalar

By CrAzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende gece olmasada kendi çekimimden bir kare atayım.Samsung s7 black ,Samsung sensör f1.8 pro mod.Boyuttan inş ceza yemeyiz

CRX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence kaliteyi en çok etkileyen şey ekran parlaklık ayarı. Özellikle resim düzenlerken ekran parlıklığını ortanın biraz üstüne çıkararak resimlerde düzenleme yapmanızı öneririm.
    CAN CEYLAN

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    huawei p8 lite kullanıyorum pro mode da ışık durumuna göre enstantene hızını 8snye ye kadar ayarlıyabiliyorum. bu sayede gece çekimleri cidden başarılı oluyor.

poseidon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dodiiş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Edit: Bu arada, fotoğraftan en anlamayan bile iphone 7+ ile harikalar yaratabilir, çift kamera baya başarılı.
    1 yıl kadar amatör olarak yine alt sınıf bir model olan olan Nikon D5000 dslr makine kullanmış biri olarak söylüyorum.
    Hiçbir cep telefonu kamerası dslr makine ile karşılaştırılamaz.
    Objektifin derinlik, ışık, ortam, renk, hareket özellikleri ile bir cep telefonunu karşılaştırmak biraz garip olmuş.

Elbette cep telefonu ile uygun ortam ve ışık özelliklerinde birazcık kadraj ve iso tahmin yeteneği de varsa ve ışığı da kullanabiliyorsanız
    güzel fotoğraflar çekilebilir ama harikalar olmaz.

cep telefonu ile her şey o kadar uygun olacak ki güzel çıkmış diyebilesiniz. En basitinden telefonun objektifine karşıdan güneş vursa silin o fotoğrafı gitsin.
    "Laf ağızdan çıkana kadar sizin esirinizdir. Çıktıktan sonra siz onun esiri olursunuz."

Dodoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı poseidon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 yıl kadar amatör olarak yine alt sınıf bir model olan olan Nikon D5000 dslr makine kullanmış biri olarak söylüyorum.
    Hiçbir cep telefonu kamerası dslr makine ile karşılaştırılamaz.
    Objektifin derinlik, ışık, ortam, renk, hareket özellikleri ile bir cep telefonunu karşılaştırmak biraz garip olmuş.

Elbette cep telefonu ile uygun ortam ve ışık özelliklerinde birazcık kadraj ve iso tahmin yeteneği de varsa ve ışığı da kullanabiliyorsanız
    güzel fotoğraflar çekilebilir ama harikalar olmaz.

cep telefonu ile her şey o kadar uygun olacak ki güzel çıkmış diyebilesiniz. En basitinden telefonun objektifine karşıdan güneş vursa silin o fotoğrafı gitsin.
    Ben dslr ile kıyaslamadım zaten. Harika'dan kastım da zaten ^cep telefonlarına^ kıyas idi.
    Not Stock I20N
    Pedal Box
    Başaran Coil
    Mud flaps

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Manuel mod'a alınabilir bir telefonunuz varsa, ve telefonu sabitleyebileceğiniz bir makinanız varsa, rastgele çektiklerinizin çok üstünde kalite fotoğraf çekebilirsiniz.

Kabaca ayarlayabildiğimiz parametrelere bakalım :

Diyafram : Lensin açıklığı. Çoğu telefonda sabittir. Bazı mekanik zoom'u olan aletlerde ve fotoğraf çekmek için şişirilmiş aletlerde diyaframı açıp kısabilirsiniz. Zoom'lu makinelerde en açık hali (genellikle istediğimiz) en az zoom yaptığınız halidir. Dijital olan zoom yapan aletlerde zaten yapmayın zoom moom. Diyafram ne kadar açık olursa o kadar ışık girer içeri. Bir diğer etkisi de alan derinliğidir. Arabayı odaklarsınız, arkası flu çıkar vs. Çok yüksek açıklıklarda (düşük F rakkamları) arabanın aynasını netlediğinizde geri kalanının odak dışında kalması mümkündür. Odakladığınız şeye yaklaştıkça bu etki artar.

Pozlama/enstantane : Sensörün üstüne ne kadar sürede düşen ışığın kullanılacağı. 1/8000 saniye den dakikalarcaya kadar ayarlanabilir. Neden hep uzun süre pozlamıyoruz derseniz, çektiğiniz şey hareketliyse veya eliniz titriyosa sonucun çamur olacağından kaynaklı. Genel olarak konuşursak 1/50 nin altında elle çekim yaparken sıkıntı başlar.

ISO : Vakti zamanında analog makinalarda filmin hassasiyetini belirleyen bu değer, telefonlarımızda ve dijital makinalarımızda sensörün üstündeki kazanç. Gürültülü bir sinyali daha iyi duyabilmek için sesi açtığınızı düşünün. DUymak istediğinizi duyarsınız, ama arkadaki gürültü de artar. En belli hali, fotoğrafların karanlık alanlarında mavi kırmızı noktacıklar olarak kendini belli eder. Dijital aletler kazanç için piksellerin averajını aldığından, yüksek isoda atıyorum 10mp bir fotoğraf çektiğinizde, 10mp lik detay bulamazsınız. Yaklaştığınızda çamur gibi olur.

Kabaca: Zoom = Yasak, ISO : Olabildiğince en düşük, Pozlama: Çeken çekilen sabitse uzunu daha makbul.

Adım adım foto çekelim:

1. Temiz bir bezle telefonun lensini sildik (Tshirt tabiki). Lensin üstündeki parmak izi, elinizin yağı vs çekeceğiniz parlak ışıkları uzaydan fırlamış gibi uzatır, sis varmış, bulutun içinden çekiyormuşunuz gibi bulandırır.
    2. Çekeceğimiz kareyi belirleyip telefonu bir yere sabitledik (Mini tripod, sigara paketi, kaldırım taşı)
    3. Zoom yapmadığımızdan emin olduk
    4. ISO'yu ayarlayabildiğimiz en düşük değere aldık.
    5. Pozlamayı istediğimiz ışığı alana kadar uzattık da uzattık.
    6. Kameranın zamanlayıcısını açtık, 3 saniyeye ayarladık. Tuşa veya ekrana değdiğimizde oluşan titreşimi istemiyoruz.
    7. Çekim için ekrana/tuşa basıp bekliyoruz, kaç saniye pozladıysak + 3 saniye.
    8. Bingo! Eldeki imkanlarla teknik olarak en kaliteli fotoyu çektiniz.
    9. Instagram filitrelerine abanıp piç etmemek de son adım olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Huawei leica ortaklığıyla bir telefon çıkarmıştı , onun performansı bile kötü bulunmuştu . Leica fotoğraf işinin rolls roycesidir.

BERKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dodiiş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Reklamlar instagram: berkinmetin

Ramiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin sırrı ışık , yeterli seviyedeki ışığı doğru açı ile alırsanız çok iyi fotoğraflar çıkacaktır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler