Nissan'ın Japonya fabrikaları geçtiğimiz günlerde yetkililer tarafından denetlenmiş ve üretim sonlarında araçların kontrol edilmediği anlaşılmıştı. Bu sefer de yetkililerle başı dertte olan Subaru firması. İşte detaylar...

Geçtiğimiz günlerde Nissan’ın Japonya fabrikalarında üretim durdurma kararı alınmıştı. Alınan kararın gerekçesi olarak üretim sonunda denetimlerin yapılmadığı anlaşılmıştı. Yani otomobillerin son kontrollerini yapan kişinin yetki belgesinin olmadığı görülmüştü. Aynı konu üzerinden Subaru fabrikalarını da ziyaret eden yetkililer aynı manzara ile karşılaştılar.

Farkındaysanız son yıllarda otomobil üreticileri bizim anlamakta güçlük çektiğimiz skandallara imza atıyorlar. Hele ki Japon ırkı özellikle ahlaklı çalışma konusunda çok hassasken! Auto News‘in haberine göre Subaru’nun Gunma fabrikasında araçları kontrol eden teknisyenlerin Nissan’da olduğu gibi yetki durumları yok. Skandalın fabrikada üretim durdurmaya kadar gidebileceği söyleniyor.

Nissan’ın fabrika denetimleri sırasında farklı sorunlarla da karşılaşılmış ve suçunu kabul etmişti.

Subaru cephesine baktığımızda ise ilk denetim sürecinde suçlamaları kabul etmemişe benziyor. Marka CEO’su Yasuyuki Yoshinaga, “yönetmeliklere uygun olmadığı bilinmiyor.” dedi. Yani şu anda ne ile suçlandığını Subaru’da bilmiyor yorumunu yapabiliriz.

Ancak yetkililer yine de üretim de kalitesizlik fikrinde yola çıkmış ve Subaru’ya bazı parti araçlarını toplatmasını istemiş.

Subaru 255 bin kadar aracına geri gel çağrısı yapabilir. Hatta hazırlıklara başladığı söyleniyor. Nissan’ın son skandaldan sonra ortalama 1.2 milyon araç toplatması yanında Subaru’nun ki küsürat gibi kalıyor.

Merak edilen “ne zamandır denetimsiz üretim yapılıyor” sorusuna tam olarak cevap alamadık. Yani ortada 30 yıl gibi bir rakam var ancak kesinliği tam olarak belirtilmedi. Toplatma harekatında çağrılacak araçlar Legacy, Forester, Impreza ve BRZ modelleri olduğu söylendi. Peki diğer büyük Japon üreticiler olan Toyota, Mazda ve Mitsubishi‘de de aynı konu üzerinden denetimler yapılacak mı?

Kaynak