User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
39 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 3.18is devirlenme sorunu

ulasoztas1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

3.18is devirlenme sorunu

M44 motor 3.18is aracımda canımı sıkan bir sorun var.. Araç önceden nadir de olsa ilk kalkış sırasında gaz yememezlik yapıyordu. Prins marka lpg takıldı ilk birkaç gün sorun yoktu ancak 3. günden sonra bu gaz yememe sürekli hale geldi. devir 2bine gelene kadar araç kendisini kasıyor gidemiyor 2binden sonra açılıyor. bujiler ve buji kabloları değişti ancak sorun geçmedi. Sizce sorun nedir?lpg ile mi ilgilidir?
    Not: benzinde de aynı sorunu yapıyor

kerem_euk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzinde ve lpgdede yapıyorsa akışmetreye baktır derim
    Arif Gökdemir(R-Turbo)

***Vol'um project EK B16 (EK4 ROL Vtec)*** R.I.P
    http://www.techturkey.com/forum/atmo...-rol-vtec.html

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egzantrik devir sensörü, akışmetre, o2 sensörü elektronik olarak bakılacak şeyler, sonrasında egsoz sistemine bakın... buji ve kablolarda sorun olmadığını varsayarak yazıyorum...

tüpten hiç anlamam yorumlarım normal benzinli araçlar içindir...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

ReSuL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir zamanlar m42 motor tek kapılı bi 3.18is vardı bende.. araçta lpg yoktu ilk başlarda.. gaza basmaya korkardım dokunduğun zaman uçuyodu resmen.. ben öyle bi gaz yeme o zamana kadar hiç görmemiştim.. olay istanbulda geçiyo.. sonra çok yakın bi arkadaşım LPG ci olduğu için kalktım taa kayseriye geldim LPG işi iyi olsun die.. arabaya montajı cumartesi öğleden sonra başladık akşam 7 gibi bitti.. araç LPg ile ilk çalıştığında arıza verdi.. çalışıyo böyle 2000-3000 devir arası çok kötü patırdamalar sonra birden 3000 den sonra çok fena gaz yemeler vs oldu.. o saatte her yer kapandığı için arıza tesbit cihazına filan giremedik.. kutup başlıklarını sök tak sök tak sök tak derken her devirde gaz yemeye başladı ama eski canavar araba değildi artık.. sonra bi cihaza bağlanma fırsatı buldum ve egzantrik mil sensörü arızası vardı kayıtlı.. sildik ama gaz yemesi hiç eski haline gelmedi...

ve şimdi başka bi m42 arabam var.. gaz yemesi iyi ama ben bu motorun o eski arabamdaki ilk performansını bildiğim için bana şu anki durumu yeterli gelmiyo.. zannımca biyerlerde çalışmayan bişeyler var ama kesin olarak nedir bilemiyorum..

arıza tespit cihazına bağlanıp hata kodlarını okursanız daha detaylı yorum yapılabilir belki.. eğer egzantrik mil sensör kaynaklı bi hata varsa aynı şeyleri yaşamış olabiliriz..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yorumlar için teşekkür ederim.
    Arıza tespit cihazına bağlandı ama bir hata vermedi. performansında da bir kayıp yaşamadım lpg den sonra sadece bu sorunu yaşıyorum onun dışında çok memnunum arabayı hafta sonları çıkartırdım şimdi günlük kullanmaya başladım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devirlenme sorunu derken biraz daha açar mısın problemi??

belphegor55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG bu araçlara gitmiyor kardeşim az yaksın diye tüp taktırıyoruz ama 10 misli para cıkıyo cebimizden mutlaka lpg den sonra motor bi yerden patlak veriyor uğraş dur

Emir_b16a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    otomatikmi araç ?
    atın iyisine ''Doru'' yiğidin iyisine ''Deli'' derler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç düz vites.
    devirlenme problemi şöyle; devir 2binin altındayken gaz verdiğimde araç kasılıyor gidicek ama sanki tutan bişey var gibi 2bin deviri geçince hiçbir sorun kalmıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi bi lpgci bulup laptopı takıcak arabaya çıkacaksınız yola o devirlere özel ayar yapıcak bas dicek sen iyi oldu diyene kadar ayar yapıcak bn kendi aracıma bunu yapmıştım zamanında

bujiler kablolar ve bobin problemi yoksa tabi...

ve benzin ecusunun mapını da bozmuş muhtemelen bunu da resetlemek için akü kutup başını söküp kontağı açıp frene falan basın tüm yük boşalsın sonra bi müddet bekleyin (bazıları bi gece bekleyin diyor) sonra takıp 300 - 400 km benzinle kullanın ki haritalar düzelsin..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı exca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi bi lpgci bulup laptopı takıcak arabaya çıkacaksınız yola o devirlere özel ayar yapıcak bas dicek sen iyi oldu diyene kadar ayar yapıcak bn kendi aracıma bunu yapmıştım zamanında

ve benzin ecusunun mapını da bozmuş muhtemelen bunu da resetlemek için akü kutup başını söküp kontağı açıp frene falan basın tüm yük boşalsın sonra bi müddet bekleyin (bazıları bi gece bekleyin diyor) sonra takıp 300 - 400 km benzinle kullanın ki haritalar düzelsin..

Benzinde de aynını yapıyo diyo arkadaş.. LPG de ayar yapmak sanki sorunu çözmez...

ben de aracımı zaman zaman kutup başlarını söküp takarak resetleme işinş yapıyordum ama sonraki 300-400 km yi tam anlayamadım bu şart mıdır benzinde bir müddet kullanmak?? ve benzin ecu sundaki map lar nasıl değişir onlar sabit değil midir??? bilgi verirseniz sevinirim..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ReSuL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzinde de aynını yapıyo diyo arkadaş.. LPG de ayar yapmak sanki sorunu çözmez...

ben de aracımı zaman zaman kutup başlarını söküp takarak resetleme işinş yapıyordum ama sonraki 300-400 km yi tam anlayamadım bu şart mıdır benzinde bir müddet kullanmak?? ve benzin ecu sundaki map lar nasıl değişir onlar sabit değil midir??? bilgi verirseniz sevinirim..
    lpg ecusu piggyback olduğu için aracın oem ecusu hala benzinde çalışıyormuş gibi harita değişikliği yapıyor tabi gerçekçi olmadığı için benzine alınınca hata yapıyor en doğrusu ecu resetleyip bi süre benzinde binip haritalkarı oturtup daha sonra doğru ayar ile lpg de kullanmaktır ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yorumları için herkese teşekkür ederim... kutupbaşını söktüm tekrar binerken takıcam bakalım ne olucak..
    bugün yeni birşey farkettim araç ilk çalıştığında yani benzinde çalıştığında bu sorun yok ne zaman lpg ye geçiyor bu sorun ortaya çıkıyor sonradan tekrar benzine alsamda sorun devam ediyor. benim aklıma ilk gelen bir sensor yada başka bir praça lpg gelince sapıtıyor.. ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç ilk çalıştığında oksijen sensörü ısınana kadar tam görev yapmaz die biliyorum.. onun için ilk çalıştığında yapmayıp araba ısınınca başlıyosa oksijen sensörü olabilir mi ki???

bir diğer ihtimal de LPG ayarı tam değilse benzin map lerini değiştiriyo ve ondan yapıyo olabilir mi??

bunları ihtimal olarak sıralıyorum kesin değil...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı exca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

lpg takılırken yola çıkıldı pc den bağlantı ile yoldayken ayarlar yapıldı zaten aracın ivmelenmesiyla falan sorunum yok sadece 2bin devire kadar sıkıntı.
    Map'lar bozulmuş olsa tüm devirler için bozulmazmı yani sadece belli devir aralığını bozabilir mi?

By_MuGeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    krank(devir) sensöründe arıza vardır muhtemelen

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün sanayiye gittim, aracın akışmetresi değişti kompresörleri ölçüldü bilgisayara bağlandı herşeyi düzgün hiçbir hata vermiyor. usta lpg'ciye yolladı orda da pc ye bağladılar lpg sisteminde bir sorun yok dediler. Ustam da sorunun kaynağını bulamadı lpg cilerde. Nedendir başına gelen bilen yokmu? 2bin devire kadar gaz yemiyor sonradan açılıyor araç..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    canımı sok sıkan bir durum ve ne yapıcağımı bilmiyorum
    fikri olan yok mu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşim bende aynı sorun 3000 devire kadar vardı.. aracı aldığımdan beri uğraşıyorum araba bi türlü yürümüyodu 3000 devire kadar.. bu olay yaklaşık on aydır dürüyo.. aracın kontrol edilmesi gereken aklına neresi geliyosa bakıldı buji, buji kabloları, baskı balata, oksijen sensörü , akışmetre, kompresyon vs vs.. aklıma gelmeyen daha çok şey var,,, ancak sorunu iki gün önce ankaraya gittim bi elektrikçi usta çözdü.. problem motor ısı sensörüymüş... değiştikten sonraki arabadaki değişime inanamadım... bu sensör bozuk olunca arabaya doğru yakıt karışımı yapılamıyo ve araba boğuluyor.. araba boğulunca gitmiyor taaki arabanın yaptığı karışım motor sıcaklığına göre uygun seviyeye gelene kadar.. benim aracımda bu 3000 den sonra oluyodu seninkinde de 2000 de oluyor olablir.. çok değil 25 TL lik bi ısı sensörü... bence denemekte fayda var... zira ben tam 10 ay uğraştım... ısıyla alakalı bi durum olduğu için arıza kodu olarak da çıkmıyor yanlış da ölçse motoru o sıcaklıkta algılıyo beyin..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)