User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: LPG ile Benzin arasındaki Fark ????

cXe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tuner faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorun içindeki yanma odasında yanan gazla dışarda yaktığın gazı aynı kefeye koyuyosun yani?
    lpg dışarda da olsa motorda da olsa aynı lpg değil mi?
    Alıntı mehmet767 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşim bence maf sensörü yada westgate.
    Alıntı capri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracta ikiside yok ama

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cXe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg dışarda da olsa motorda da olsa aynı lpg değil mi?
    Ozaman basınçla basılmasının da bi anlamı yok bujininde bi anlamı yok nasıl olsa dışarda yandığı gibi motorun içindede yanıyo çakalım bi kibrit çalışsın gitsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ozaman basınçla basılmasının da bi anlamı yok bujininde bi anlamı yok nasıl olsa dışarda yandığı gibi motorun içindede yanıyo çakalım bi kibrit çalışsın gitsin.
    ne alaka kibrit, basınç? ben lpg nin daha yanıcı olduğunu savunuyorum hatta patlayıcı...
    aracta ikiside yok ama

Taha Fedai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kayseride bir lpg bayisi abimiz bundan yaklasik 5 yil once gorustugumuzde istanbulda dizel araclara baglanan lpgnin bayiligini almaya gitmisti anlattigina gore hem mazot yakiyormus hemde lpg bu yuzden dolayi ben bayiligini almadim diyordu ....
    !!!!!!!!!FARKIMIZ TARZIMIZDIR!!!!!!!!!!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne alaka kibrit, basınç? ben lpg nin daha yanıcı olduğunu savunuyorum hatta patlayıcı...
    Patlayıcı olan sıkışmış gaz olmasın? Tüp patlamasıyla yanan gazla gazın yanıcılığını karıştırıyor olmayasın?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Patlayıcı olan sıkışmış gaz olmasın? Tüp patlamasıyla yanan gazla gazın yanıcılığını karıştırıyor olmayasın?
    lpg nin kalorisi benzinden daha fazla, biraz öncede yazdığım gibi yeterli hava sağlanırsa performansın gayet iyi olduğu görünebilir. ayrıca gazın sıkışmasına gerek yok, çöp gazının bile patlamayla sonuçlandığı bilinmekte.
    aracta ikiside yok ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg nin kalorisi benzinden daha fazla, biraz öncede yazdığım gibi yeterli hava sağlanırsa performansın gayet iyi olduğu görünebilir. ayrıca gazın sıkışmasına gerek yok, çöp gazının bile patlamayla sonuçlandığı bilinmekte.
    Her gaz bir değil sana anlatmaya çalıştığımda bu zaten.

Lpg'nin Avantajlar,Lpg,Otogaz

Ctrl+F yapıp LPG kullanan taşıtların ile başlayan bölümü okursan nedemek istediğim ordada yazıyor zaten.

Litre olarak baktığında (çünkü kullandığımız yakıt sıvı halde )

LPG : 6000
    Benzin: 8400
    Mazot: 10900

Kalorofik değerleri.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kalori araştırırken kg-litre durumunu fark etmemiş sanırım hatalı olduğumu kabul etmeliyim...
    aracta ikiside yok ama

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslinda basit sistemler her iki sistemde! Karb. Beslemeli lpg kullanan araclarda arabanin atesleme sistemi benzinde tikir tikir calisiyor olmasi gerekir, dostum sen sanirim mercedesine istiyorsun bu sistemi! Tartarini denen markanin bayiisi olan bi firmaya git ve araban icin cok iyi bir lpg mikseri mevcut! Tanesi 75 yada 80 lira olucak makinan 230.6 oldugu icin cift zenith karb. Kullaniyorsun, dolayisi ile 2 mikser alicaksin, bu mikserleri, iyi bi karb.cuye taktir, karb.lerin altina karbon flansin ustune monte edecektir! Senkronizasyonuda sagladiktan sonra, her karb.e tek hortumla besleme yapilacak! Ve iyi buyuk bir lpg bayiine (mikserleri aldigin yer olabilir) gidip lpg ayarini yaptiricaksin! Benzinli gidisinin %99 ayni performansini alirsin, ve aklinin almiyacagi kadar az yaktirirsin arabaya zira sirali sisteme gelicek olursak eger ondaki sistemde 2 adet ecu bulunur aracta sirali sistemi takmanla beraber, lpg sisteminin beyni aracin kendi beynindeki verileri kopyalamak sureti ile lpg enjektorlerine yakit puskurtme emri verir! Iyi ustalar elinde lpg beyniyle oynanarak (ayarla is oluveriyor) bi cok marka ve modelde benzinden daha ustun performans sergiledigi olur hakaten ama dicegim 230.6 mersoya takicaksan sistemi, dedigim gibi yapman muthis performans almani saglar
    bbm pin :2B244451

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    çok yanlış düşünüyorsun. lpg mazottan daha verimli diye birşey yoktur, sadece kalorisi daha fazla yada daha yanıcı olaark düşünülebilir fakat bu daha verimli olduğunu göstermez..

bence önce yazdığımızı iyi okuyalım yazmadığımız şeyler üstünden sanki yazmışısz gibi yorumlar yapmanın bir manası yok.. ben lpg mazottan verimlidir demedim..

bunu nerden düşündün yada o izlenimi aldın bilmiyorum ben öyle bir şey demedim. dediklerimi iyi okuyun ona göre yorum yapın demediğim şeyler üstünden birde yanlış düşünüyorsun demeyin ..

benim tek dediğim şudur buda realitedir lpg sistemi ilk tırlar ve kamyonetlerde yakıtı dizel motor daha verimli yaksın diye dizel yakıtla beraber kullanılmak üzere geliştirilmiş bir sistemdir.. %70-%80 dizel %20-%30 Lpg gibi..
    bu sistem daha sonra binek araçlarada uygulanmaya başlandı..

lpg benzinli araca göre aslen dizel araçda daha avantajlı ve verimlidir ben bunu dedim..
    Bugün lpg nin fiyatı benzin fiyatlarına yakın olsa benzinli araçda hiç bir esprisi avantajı kalmaz lpg nin tam aksine külfet haline gelir..

ama dizel araçda benzin fiyatınada yaklaşsada arabada yanmayı %100 verimli hale getirdiği ve performansı arttırdığı için kaldıki bu daha düşük emisyon ve dizel yakıtın tam yanması nedeni daha uzun km yapıcak demekdir araba haliyle hala lpg dizelde tercih edilebilinir kalınır..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şuan aynı model arabada dizelinden az yakıt tüketen lpg li araç yok

ayrıca sıralı sistem lpg ye de son derece karşıyım, bundan 6 yıl önce mondeo ya taktırmıştık araba bir garip oldu. belki ustasındandır ama bir türlü hüner atmadı araba, her hafta benzin yenilemekte cabası... bence tüp takılacaksa kara düzen karbratörlü arabalara takılmalı.
    aracta ikiside yok ama

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    şuan aynı model arabada dizelinden az yakıt tüketen lpg li araç yok

ayrıca sıralı sistem lpg ye de son derece karşıyım, bundan 6 yıl önce mondeo ya taktırmıştık araba bir garip oldu. belki ustasındandır ama bir türlü hüner atmadı araba, her hafta benzin yenilemekte cabası... bence tüp takılacaksa kara düzen karbratörlü arabalara takılmalı.
    6yil oncesiyle suan birmi allah askina

+ olarak yuksek hacimli oldugu surece lpg ye evet diyorum ben onun harici 1.2-1.4-1.6 arabaya takilmasini komik buluyorum acikcasi..

he kendim kullaniyomuyum hayir,arabamda lpg mevcutmu evet..
    - K -

________
    Dr.Ecu

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 10ur_K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6yil oncesiyle suan birmi allah askina

+ olarak yuksek hacimli oldugu surece lpg ye evet diyorum ben onun harici 1.2-1.4-1.6 arabaya takilmasini komik buluyorum acikcasi..

he kendim kullaniyomuyum hayir,arabamda lpg mevcutmu evet..
    1.4 Corsa 19-20 kurus yakiyor Emre'nin arabayla, onceki Corsa'da da oyleydi, mis gibi la O arabada benzinle gezince yaktigin 35-40 kurus yazik gunah bence

Yukarida dizelinden az yakamaz diyen arkadasa da cevap olsun bu, 1.3 Corsa ile gunlukte 20 kurus zar zor yakiliyor zaten..

Hacim + LPG zaten son nokta ya acayip keyifli oluyor

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    lpg candır ya

Taha Fedai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rekord2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslinda basit sistemler her iki sistemde! Karb. Beslemeli lpg kullanan araclarda arabanin atesleme sistemi benzinde tikir tikir calisiyor olmasi gerekir, dostum sen sanirim mercedesine istiyorsun bu sistemi! Tartarini denen markanin bayiisi olan bi firmaya git ve araban icin cok iyi bir lpg mikseri mevcut! Tanesi 75 yada 80 lira olucak makinan 230.6 oldugu icin cift zenith karb. Kullaniyorsun, dolayisi ile 2 mikser alicaksin, bu mikserleri, iyi bi karb.cuye taktir, karb.lerin altina karbon flansin ustune monte edecektir! Senkronizasyonuda sagladiktan sonra, her karb.e tek hortumla besleme yapilacak! Ve iyi buyuk bir lpg bayiine (mikserleri aldigin yer olabilir) gidip lpg ayarini yaptiricaksin! Benzinli gidisinin %99 ayni performansini alirsin, ve aklinin almiyacagi kadar az yaktirirsin arabaya zira sirali sisteme gelicek olursak eger ondaki sistemde 2 adet ecu bulunur aracta sirali sistemi takmanla beraber, lpg sisteminin beyni aracin kendi beynindeki verileri kopyalamak sureti ile lpg enjektorlerine yakit puskurtme emri verir! Iyi ustalar elinde lpg beyniyle oynanarak (ayarla is oluveriyor) bi cok marka ve modelde benzinden daha ustun performans sergiledigi olur hakaten ama dicegim 230.6 mersoya takicaksan sistemi, dedigim gibi yapman muthis performans almani saglar
    Benim zaten karbüratörün altında mikser mevcut.Lpg beynimde nadir bulunan çift diyafram Vialle.. Aracım lpgde 16 17 litre yakıyor fakat yanlısınız olan nokta benzınle mukayese etmeniz..Ben kıbrısta aracıma benzınde biniyorum TR sınırları içinde LPG farkı inanın bariz derecede yüzdeye vurursak %30 daha iyi diyebilirim.
    !!!!!!!!!FARKIMIZ TARZIMIZDIR!!!!!!!!!!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende de corsa 1.7 var şehir içinde günlük kullanım+klima 20 krş u geçmiyor, yani lpg yine dizelden az yakamıyor+performans kaybı da cabası... şunuda belirteyim burdur da ki benzinli corsa kullanan arkadaşlarımdan da 25 krş un altına zor indiğini sürekli duyuyorum(1.4 corsalar)
    aracta ikiside yok ama

enginetune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG ve Benzin arasında ki farklar şunlar

1- LPG nin egzoz emilsiyonu düşüktür Benzinde yüksek çıkar genelde
    2- Karbiratörlü araçlarda genelde sürekli aracın LPG de kullanımı sonucunda bujiler daha çabuk yıpranır benzinde 10.000 km de değiştirdiğin bujiler LPG de 7.000 de bujiler eskir
    3- LPG de litre başı yaptığın tasarruf motor olarak geri döner yani motor daha çabuk ister motor benzinde daha uzun sürer bu süreç
    4- Sürekli LPG de çalışan aracın yakıt hortumu ( benzin deposundan gelen ) kuruyor ve çürüyor dikkat edilmesi gereken bir konu
    5- 5.000 km de bir LPG filtresi değiştirilmesi lazım yoksa araç çekişten düşüyor ve fazla yakmaya başlıyor
    6- Dünya da yapılan araştırma göre en az egzoz emilsiyonu türkiyedeymiş tabi ki türkiye de benzin 4.30 tl olunca çok normal bu
    Etrafında olmasını istediğin kişiler, aslında senin kim olduğunu gösterir.”

Drift King: Do you know who I **, boy?
    Shawn Boswell: You're like the Justin Timberlake of Japan.

iz_sport - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fark şu misal benzin 5 tl ise lpg3 tl bu maddi farkı bide performans a gellim düşyor ben aracda 7-8 bin evri görüyorum ve gaza abanmadan ucuyor ama lpg de 5 binde kesiyo ve hep taba gaz anca

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Taha Fedai Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim zaten karbüratörün altında mikser mevcut.Lpg beynimde nadir bulunan çift diyafram Vialle.. Aracım lpgde 16 17 litre yakıyor fakat yanlısınız olan nokta benzınle mukayese etmeniz..Ben kıbrısta aracıma benzınde biniyorum TR sınırları içinde LPG farkı inanın bariz derecede yüzdeye vurursak %30 daha iyi diyebilirim.
    Valla sendeki sistemin aynisi bende var, zenith karb. Falan benzinle lpg arasinda ole ahim sahim bi fark yok, 2sindede kopek gibi gidyor, cihaza sokmadan karsilastiramayiz tabi ama ben buyuk bi fark sezemedim ayrica 25 30 kr yakmasida cabasi ama tabi genede benzinin bi gaz toklugu var, pedalda dolulugu hissediyorum lakin uzun yolda buyuk fark yok!!
    bbm pin :2B244451

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)