User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: LPG ile Benzin arasındaki Fark ????

Taha Fedai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rekord2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla sendeki sistemin aynisi bende var, zenith karb. Falan benzinle lpg arasinda ole ahim sahim bi fark yok, 2sindede kopek gibi gidyor, cihaza sokmadan karsilastiramayiz tabi ama ben buyuk bi fark sezemedim ayrica 25 30 kr yakmasida cabasi ama tabi genede benzinin bi gaz toklugu var, pedalda dolulugu hissediyorum lakin uzun yolda buyuk fark yok!!
    Simdi isin inceligine girersen hava girisini ayarlamak lazim.Sendede mi 230.6 var.Lpgde hava filtresini kapatirken benzinde acman gerekiyor eger bunlari yapmadan 230.6da karsilastirma yapiyorsan farki sezemezsin....
    !!!!!!!!!FARKIMIZ TARZIMIZDIR!!!!!!!!!!!!

dahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg kuru yakıt,,,bence performans olsun güvenlik olsun şüpeli gelecektede ne olur bilinmez ,,mazotun içerigi çok zengindir bu yüzden az yakar torku iydir yeni nesil dizeller şimdi turbo destekli,,,,bir çok arabada zaten benzin=performans spor otolar vs..bence az yaksın çok kaçsın motorun sagını solunu mıncklatmayım mantıgı olacaksa dizell...ancak dizel motorlarında masraflı oldugunu duydum...dizelci arkadaşlar daha iyi bilir tabi benimki sadece duyum

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Lpg benzinde direk kuru yakıt olarak çalışıyor.. yani istenirse beniznlede çalışır tabiki ama o zaman hiç bir ekonomik yanı kalmaz..

Dİzelde ise tam tersine %20-%30 Yakıta karışarak çalışıyor yani araba gene %70-%80 dizel yakıtla çalışıyor o yüzden araca bir zararı yok. zaten dizelde amaç ekonomi değil öncelikli tabi oda var ama esas dizel yakıtın tam verimli yanması yani performans randıman..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Simdi soruma yanit tam olarak bulamadim..Lpg araca duzgun montaj olursa zarari yokmus ne diyorsunuz bu duruma..

RSBurak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Taha Fedai Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Simdi soruma yanit tam olarak bulamadim..Lpg araca duzgun montaj olursa zarari yokmus ne diyorsunuz bu duruma..
    7 sene düzgün montajı yapılmış lpg sistemiyle kullandık arabayı 100.000km belki dahada fazla yapmışızdır hiç bir sorun çıkarmadı bu sene başında sistemi yeniledim şimdi biraz sıkıntısı var ayar tutmuyor.biraz daha km yapayım belki alışır.Düzgün montaj yapılırsa hiç bir sorun çıkarmaz kaldıki bu saatten sonra motoru bitirmiş olsa bile bize bir turbo motor parası kazandırmıştır herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    lpg nin her zaman zararı olucakdır neticede lpg denen yakıtın yanma ısı oranı benzinin iki misli yani ikimisli yüksek ısı üretiyor ama iyi bir kit iyi enjektörler iyi bir işçilikle bu zarar minumuma indirilebilinir..

zaten yeni nesil sistemlerde araç belli bir ısıya gelmeden lpg devreye girmiyorki bu motor ömründen çok kurtarır yani kuru kuru motor soğukken araba lpg ile çalışmıyor önce normal benzinle çalışıyor belli bir ısıya ulaşdımı sistem otomatik lpg ye geçiyor ve yüksek devirlerde lpg nin yetmediği yerlerde sistem gene otomatik benzine geçiyor böylece ne motoru zorluyor nede aracın performansı düşüyor.. bunlar hep motorun ömrüne artı şeyler tabiki..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim zaten karbüratörün altında mikser mevcut.Lpg beynimde nadir bulunan çift diyafram Vialle.. Aracım lpgde 16 17 litre yakıyor fakat yanlısınız olan nokta benzınle mukayese etmeniz..Ben kıbrısta aracıma benzınde biniyorum TR sınırları içinde LPG farkı inanın bariz derecede yüzdeye vurursak %30 daha iyi diyebilirim.
    Simdi isin inceligine girersen hava girisini ayarlamak lazim.Sendede mi 230.6 var.Lpgde hava filtresini kapatirken benzinde acman gerekiyor eger bunlari yapmadan 230.6da karsilastirma yapiyorsan farki sezemezsin....
    Bende 230.6 yok fakat senin karb.le benim karb. Arasinda tek fark var, seninkinde yildiz benimkinde opel amblemi var zira suan benim manifoltun ustundeki zenith'de yildiz var hatta dedigin dogru hava girisinin kapali olmasi benimde sinirimi bozan ve bi yolunun bulunamadigi tek sey diye dusunuyorum zira benzin icin hava girisini actigin icin bu seferde lpg ayari sapitip bozuluyor asil sormak istedigin soruyada en makul cevap araci sogukken en azindan benzinle kullanirsan lpg'nin kisa vadede sorunlari olmaz! Oda benzinin icindeki yag gorevi goren kimyasallar lpg'de bulunmuyor, ama arada yada en azindan bi cok kez motor sogukken benzin kullandigin zaman zarari ole cok diildir kanimca belki cok ama cok uzun vadede kurumlanma olur belki oda olmaz! Lakin demem oki, hic birsey benzinin yerini tutmaz
    bbm pin :2B244451

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rekord2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 230.6 yok fakat senin karb.le benim karb. Arasinda tek fark var, seninkinde yildiz benimkinde opel amblemi var zira suan benim manifoltun ustundeki zenith'de yildiz var hatta dedigin dogru hava girisinin kapali olmasi benimde sinirimi bozan ve bi yolunun bulunamadigi tek sey diye dusunuyorum zira benzin icin hava girisini actigin icin bu seferde lpg ayari sapitip bozuluyor asil sormak istedigin soruyada en makul cevap araci sogukken en azindan benzinle kullanirsan lpg'nin kisa vadede sorunlari olmaz! Oda benzinin icindeki yag gorevi goren kimyasallar lpg'de bulunmuyor, ama arada yada en azindan bi cok kez motor sogukken benzin kullandigin zaman zarari ole cok diildir kanimca belki cok ama cok uzun vadede kurumlanma olur belki oda olmaz! Lakin demem oki, hic birsey benzinin yerini tutmaz
    Zenith karburatorler 4 marka aracta kullanilmis parca sikintisi yok denecdk kadar az 120den sonra 2 bogazlari acar zenith yazisi olan yer diyaframidir onlar patlaksa araba gaz yemez 120 gecmez.. sikintin olursa karburatorlerle ilgili yardimci olurum senin aracin modeli yili motoru?

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zenith karburatorler 4 marka aracta kullanilmis parca sikintisi yok denecdk kadar az 120den sonra 2 bogazlari acar zenith yazisi olan yer diyaframidir onlar patlaksa araba gaz yemez 120 gecmez.. sikintin olursa karburatorlerle ilgili yardimci olurum senin aracin modeli yili motoru?
    Hahahaha o konuda bende yardimci olabilirim elimde toplam 4 tane var suan herci hepsinin saglam yerini toplasam 1 2 tane anca cikar ama olsun var sonucta evet dedigin gibi mekanik diil 2. Bogaz bunlarin 3000 devirde motor yukteyken vakumla aciliyo 2. Bogaz, lakin diyafram patlaksa hayatta acmaz arada bi o skinti olur, onuda opel diil 230.4 yada 6 diye aradinmi parcalari zebil gibi mevcut neyse onemli olan lpg ile ilgili soruna cevap bulabilmisindir umarim

He bu arada model 77 motor 2000
    bbm pin :2B244451

nemonomani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    size daha ilginç bir şey söyliyim lpg tam aksine dizel motorlarda daha verimli oluyor çünkü dizel motorlarda yakıt tam yanmıyormuş yani yanma tam gerçekleşmiyormuş ama bu yakıta biraz lpg karıştırılırsa verim %100 yakın bir hale geliyor aracın çekişi gidişi hatta dynoda beygiri bile artıyormuş her şeyine çok etki ediyor ve emisyonunuda düşürüyor yakıtta düşüşde oluyor tabiki ama benzindeki gibi değil neticede sadece lpg ile değil mazot lpg karışımı ile çalışıyor..
    dizele taktılar bir ara tutmadı daha sonra gemi vs. dev deisel motorlarda kullanıldı diye biliyorum
    AS GARAGE

Herkes, insanlığı değiştirmeye çalışıyor, kimse, kendini değiştirmeyi aklından geçirmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı nemonomani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dizele taktılar bir ara tutmadı daha sonra gemi vs. dev deisel motorlarda kullanıldı diye biliyorum
    tutma yada tutmama neye göre o önemli türkiyede katiyen tutmaz çünkü ciddi bir yakıt ekonomisi yok.. dizelde lpg takıcaksan bunda ekonomi ikinci planda olmalı öncelik performans ve az kükürt oranı yani emisyon değerleri olmalı..

bazı forumlarda görürsün bu tip şeyler mesela discovery td5 dynoya sokuyorlar lpg takmadan önce araç 87 beygir çıkıyor lpg takdıkdan sonra dynoya sokuyorlar 95 beygir çıkıyor..

ciddi bir ekonomisi yok neticede dizelde lpg benzin gibi direk lpg ile çalışmıyor
    dizele az bir şey yakıta karıştırılarak çalışıyor yani %70-%80 dizel ise %20-%30 lpg karışımı gibi bunda esas amaç dizeldeki yanmanın tam olması doyumun tam olması buda yüksek performans düşük kükürt oranı demek.. tabi yakıttada %20-%30 tasarruf demek..

yalnız geçenlerde fiyatlara bakdım 4-5 bin tl gibi rakamlar çekerlerdi eskiden dizel lpg kitlerine şimdi bir iki sitede 1700tl gibi gayet makul fiyatlara gördüm..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

gökberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yiğit vardı forumda...
    LPG'li Forester ile gazlıyordu. O da bir örnek mesela..
    Benim aracım da LPG'li.. 212 bin km'de şu an... Çok şükür sorunuz.
    Çok gezen için LPG nimettir bence
    JDM Don Lastiği...
    JDM Kevgir...
    JDM Marlboro Lights...
    .
    .

Alıntı 3rk4n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve sonsuzda dek o virajda mutlu olarak yaşadilar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    aynen lpg bu fiyata iyidir türkiyede çare yok yapabilicek bir şey yok..

dahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

zararı olmayabir tabiki işi bilen kişilerin yapması lazım ançak gelecekte ne gibi sıkıntıların gelecegide bilinmez şans işi,,,,burda arkadaşlar konuyu geniş bi biçimde tartışıyor çünkü konu hassas

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Özellikle yeni model araçlarda elektronık oldugu için problem yasanıyor ve w126 kasada..... Mersedesi olup LPG de sıkıntı yaşamayan var mı ?

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gökberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yiğit vardı forumda...
    LPG'li Forester ile gazlıyordu. O da bir örnek mesela..
    Benim aracım da LPG'li.. 212 bin km'de şu an... Çok şükür sorunuz.
    Çok gezen için LPG nimettir bence
    Aynen.Yoksa ben Si'ya benzin parası yetiştiremezdim : ) Ben de şu an 292.5xx'lerdeyim Seneye memlekete donerken 300 bin'i deviririm gibi sanırım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg sistemi düzgün takıldıysa egsoz harici aracın içine lpg kokusu gelmez dimi ? yada ilk çalıştırmada lpg ye geçerken kalorifer peteklerinden koku gelmesi normal mi ? bir arkadaşım civic e taktırdı egsoz harici arabada nokta gaz kokusu duymadım ama başka bir tanıdığın astrasına bindim içeride 5 dakka durdum arabadan zor attım kendimi,bu sistemin arızalanmasıylamı ilgili yoksa koku gelir mi içeri ? +karburatorlulerde koku gelirmi içeri ? şahin doğan hariç.onlarda heryerden koku geliyo

ALPER-VNS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cXe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şuan aynı model arabada dizelinden az yakıt tüketen lpg li araç yok

ayrıca sıralı sistem lpg ye de son derece karşıyım, bundan 6 yıl önce mondeo ya taktırmıştık araba bir garip oldu. belki ustasındandır ama bir türlü hüner atmadı araba, her hafta benzin yenilemekte cabası... bence tüp takılacaksa kara düzen karbratörlü arabalara takılmalı.
    var.. x5 3.0 dizel 40 kuruş yakıyo.. bizim 3.0i bu ara indirim de oldu 35 kuruş yakıyo..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)