User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
29 sonuçtan 20 ile 29 arası

Konu: Innovate Mtx-L Wideband / Dizel Araba kalibrasyon hatası

suprolla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    isimleri bilmiyorum o yüzden nickle hitap edicem
    maxi abi ilk 4 kuralı biliyorum lambda işaretinden sonrasında anlattıklarını bilmiyodum çarpma olaylarını teşekkürler....
    dizele dönersek obk dediği gibi dizelde kelebek yok hızlanmayı ve devri enjektörlerirn açık kalmasıyla sağladığını biliyorum(doğru mu bilmiyorum) böleyse eğer rölanti ve yarım gaz gibi durumlarda yada sabit hızlarda afr nin düşük olması lazım kafamı karıştıran buydu....dip gaz hızlanmalarda 14-15 lere gelir o zaman....
    bence o 99ları yazmasının nedeni normalde dizelin benzine göre çok fakir çalışması bu yüzden 99dan 7ye kadar skala yapmışlardır....okuma fakirlik ve zenginliğini arttırmak için....
    şimdi yukardaki çarpma işlemene görede 99da 14.6 ile ulaşmak için 6.78v gerekçek e sensör 5v çalışıyodu....sanırım en güzeli innovate a mail atıp neden dizel için 7-99 afr arası skala koydunuz diye sormak hatta dizele nasıl montajlanır diye sormak....

not:ne anlattın anlamadım der gibi oldunuz sanırım bişiler var aklımda ama tam olarak anlatamıyorum gibi

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En temelden başlayalım;

AFR nedir? Air/Fuel ratio, yani hava/yakıt oranı. Yanma odasına giren hava ile yakıtın kütlelerinin oranıdır bahsi geçen. Yani yanma odasına ne kadar hava alınıyor, ne kadar yakıt püskürtülüyor, bunların kütlesel kıyasıdır.

Benzinli bir motorda gaz kelebeği vardır. Hava kontrolsüz bir şekilde yanma odasına giremez. Kelebek kapalıysa yanma odasına giren yakıtın da havanın da miktarı sıfırdır. Siz gaza bastıkça kelebek açılır ve içeriye bir miktar hava alınır. Bu havanın üzerine stokiyometrik oranda yakıt püskürtülür. Yani alınan havanın ortalamada 14.7 katı kadar yakıt püskürtülür. Benzinli bir motorda bu hava/yakıt oranı kelebek ve enjektör ile, yani alınan hava ve püskürtülen yakıt ile düzenlenir.

Dizel bir motorda kelebek veya yanma odasına hava girişini engelleyecek bir aparat, eleman yoktur. Siz hiç gaz vermeseniz bile hava hiçbir şekilde sınırlandırılmaksızın yanma odasına girer. Sizin AFR üzerindeki tek etkiniz bu aldığınız havanın üzerine püskürteceğiniz yakıttır. Cruise, yani hafif yükte yol alma, sabit hızda düşük yükte ilerleme veya rölanti durumlarında hava girişi yine her zamanki gibi sınırsızken püskürtülen yakıtın oranı 99:1 e kadar gidebilir. Gazdan ayağınızı çektiğinizde ise bu oranın limiti sonsuz:1 yani ∞:1 e gider. Bu ne demektir? İçeriye alınan havaya karşılık hiç yakıt püskürtülmemesi demektir. Tam gaz durumunda ise bu oran 20:1'lere yaklaşır. Yani alınan havanın kütlesinin 20'de biri kadar üzerine yakıt püskürtülür. Stokiometric oran kabul edilen 14.5 civarında yakıt püskürttüğünüzde ise dumanlı bir karışım hazırlamış olursunuz. Ama dizel yanmaya devam eder. Bu 10:1 ve bir miktar altına kadar sürer. Normal koşullarda bir dizel motor tam gaz verilse bile 18:1-25:1 aralığında gezer. Hafif sürüşte ise bu oran 40:1'ler ve üzerindedir.

Yani;
    Dizel bir motorda 99:1, hatta 100:1 ve hatta ∞:1 AFR olur. Bu son derece normaldir. Dizelde benzinli araç AFR'si beklemek yanlış olur. Wideband, dizel araçta sadece tam yük altında anlamlı bir bilgi verir. Eğer wideband'a göre ayar yapılacaksa sadece tam yük altında stokiyometrik oran aranabilir. Hafif ve yarım yükte ve rölantide stokiyometri aranmaz.

Peki temiz havada wideband neden 22.4:1 AFR okur?
    Elimizdeki wideband sensörler en fazla 22.4 değerini okuyabiliyor da ondan. Yoksa temiz havada 22.4/1 AFR demek temiz havanın her 22.4 kilogramında 1 kg yakıt var demektir ki bu anlamsız olur.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o zaman 99:1 verisi olur dizelde....e arkadaş dizeli doğru olarak seçerse skala 99a kadar gitmesi gerekli değil mi?elimizdeki sensör 22.4 afr max okuyabilir bunuda voltaj olarak gönderir doğru mu?sensör okuyucunun içindeki yazılım vs tarzı bi arayüzle 22.4 olan afr yi 99a belirli bir oran-çarpan-kat sayı vs ile çevirebilir......

afr voltaj vs vs hepsini geçtim adamların verdiği bilgiye göre dizeli seçersek 7den99a kadar bi ölçüm aralığı olması gerekmiyor mu?şuan max 22.4 görüyorsa arkadaş o zaman dizel seçeneği seçili değil şuan benzinli modu kullanmakta değil mi?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doğrudur. Şuradan dizeli seçerse 7.3:1 - 99.9:1 aralığında değer görür;

Ama yine benzinli AFR'si göremez. Yani rölanti veya yarım yükte 14.6'lar görülemez.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet bende bunu demiştim bi kaç post önce....
    20den aşağısını dip gaz hızlanmalar harici göremez o yüzden sürekli 22.4 görür...o ekrandan dizeli seçtiğini kontrol ederse 30-40-....-99 artık kaçsa onu görür ama....

bide şu var mtxl in arkasında 2 tane soket var in ve out diye...hangisinden bağlanmak gerekli bu verileri değiştirmek için?yada şöle sorıyım "in" ne için "out" ne için?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    wideband ile ölçüm yapacağım illa diye çok kasma bence zaten turbon çok büyük değil setup agresif gözükmüyor. dizel de ideal karışımı yakalaman için aynadan arkaya bakman ve bir egt saati kullanman yeterlidir çoğu zaman bunu dizel bir otomobil motoruna minik bir kamyonet pompası ile yakıt basıp üzerine 2.8bar basınçlarda gazladığım günlerin deneyimleri adına yazıyorum.

innovate kalibrasyon olayını hondaya ayar yaparken hatırlıyorumda resmen işkence oluyor bazen.
    RACE WERKS

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ama yine benzinli AFR'si göremez. Yani rölanti veya yarım yükte 14.6'lar görülemez.
    burdan diesel i seçtiğinde 22.2 ye göre ayarlanıyor LMProgrammer tarafından Analog Out 1 çıkışı,

buraya 5 voltun karşısına 99.9 değeri vermek gerekmeyecek mi o zaman, doğru bir şekilde görmek için AFR yi
    Loading...

aliergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu açıp kaybolmuş gibi oldum ama 2-3 gündür biraz yoğunluk vardı kusuruma bakmayın.

Alıntı tdipower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    wideband ile ölçüm yapacağım illa diye çok kasma bence zaten turbon çok büyük değil setup agresif gözükmüyor. dizel de ideal karışımı yakalaman için aynadan arkaya bakman ve bir egt saati kullanman yeterlidir çoğu zaman bunu dizel bir otomobil motoruna minik bir kamyonet pompası ile yakıt basıp üzerine 2.8bar basınçlarda gazladığım günlerin deneyimleri adına yazıyorum.

innovate kalibrasyon olayını hondaya ayar yaparken hatırlıyorumda resmen işkence oluyor bazen.
    Innovate kalibrasyonu -en azından mtx-l için - zor değil bence. Kablolamaları yap, sensör takılı değilken e2 hatasını gör, gücü kes sensör takılı fakat dışardayken gücü ver. CAL yazısından sonra 22.4 ü gör egzoza tak. Ama her kalibrasyon esnasında sensörü egzoza takıp çıkarma meselesi biraz problem

Bu arada Egt göstergem henüz gelmedi. Ebayden sipariş etmiştim bikaç güne kadar gelir inşallah. Dizel için egt değerleriniz nasıldı peki? veya ne civarlara kadar normal diyebiliriz?
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ilk kalibrasyon esnasında free air için 22.4 değeri görmüştüm. Daha sonra diesel'i seçtiğimde o değer 22.2 ye düştü. LMprogrammer ı Engin abiyle (KARANLIK) karıştırırken üst limiti dizelde 22.2 gasoline de 22.4 olarak verildiğini gördük.
    Yani şuan için kalibrasyondan yana sıkıntı yok. Diesel i seçtikten sonra tekrar free air kalibrasyonunu yaptım. Ama programın diesel için verdiği alt limit yine 7.3 iken üst limit 22.2.. 99 için anladığım kadarıyla custom seçeneği üzerinden değer vermemiz gerekiyor. Fakat o zamanda diesel seçeneğini koymalarının hiç bir esprisi kalmıyor. Anlayamadım bende.
    Gösterge LMprogrammer a bağlı değilken değerleri göstermediği için tablonun screenshot ını koyamadım. Yarın inşallah buraya koyarım beraber değerlendiririz durumu.

Bu arada aracın orjinal turbosuyla iken yaptığımız yazılımda 1749 u çalıştırdğımızda duman sıfır gibiydi. Dip gazda afr 18-19 civarlarında anlık oynuyordu. Şuan yazılım işini tamamen bitirmiş olmasakta artan dumanla birlikte afr değerleri tam gazda 15-16 civarlarına iniyor. Eski halinde çeyrek veya yarım gaza tepki vermezken şuan çeyrek ve yarım gazlardada sırasıyla 20,21- 18,19 değerlerini görür oldum. Burdan yola çıkarak sensörün çalışmasında bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Ama yinede emin olmak için ilk mesajlarda bahsi geçen çakmak gazı ile 9-10 afr meselesini en yakın zamanda deneyeceğim inşallah.

Yazan eden, yardımını esirgemeyen herkese teşekkürler
    Ali's Detailing Garage / Erenköy

aliergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birilerinin işine yararsa diye burayada koyayım videoları. Merak edenlere dizelde bu şekilde çalışıyor
    videoda basınç az haliyle duman fazla. Basıncı açtıkça azalan dumanla birlikte değerde fakire gidiyor.

BORKED
    corsa c innovate wideband afr değerleri - YouTube

BORKED
    corsa c innovate wideband afr değerleri - YouTube
    Ali's Detailing Garage / Erenköy

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar konu biraz hort olcak ama afr değerlerim Loglarda bu şekilde çıkıyor.
    Air_Flow_Rate_from_Mass_Air_Flow_Sensor_kg/h atıyorum 1500 devirde 220 imiş bu değer,4500 devirde 407...
    Dizelin ideal AFR aralğı nedir acaba? Birde 1500 devirde 220(kg/h) olan yada 4500 Devirde 407(kg/h)olan değerleri 60'a bölüp dakikaya çevirmem mi lazım ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)