User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
51 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Cnc ile dişli kesimi

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kanka 8620 veya 4140 demek kolayda. Bu malzemeler aslında normal redüktörler için geçerli. Yani maksimum 3000d/d malzeme için. 8000 dönen malzemeyi aynı seçmek çok doğru olmaz.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

DENON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanka 8620 veya 4140 demek kolayda. Bu malzemeler aslında normal redüktörler için geçerli. Yani maksimum 3000d/d malzeme için. 8000 dönen malzemeyi aynı seçmek çok doğru olmaz.
    kanka ben o kadar cok araştırdım ki tahmin bile edemezsin , mfactory de 8620 kullanıyor ordan anla yani ayrıca tofaş ın şanzuman bölümünde atölye şefi olan cok samımı bır abımde şanzuman için kullanılan dişli çeliklerinin 8620 olduğunu tasdik etti , bı ara vtec2 ye özel oranda dişli yapacaktım , araştırmadıgım kaynak yapmadığım test kalmamıştı

CNC MACHINE WORKS
    CUSTOM TUNE PARTS

meSs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kramayer dişlisi kime yaptırabiliriz peki ? Direksiyon turunu kısaltmak için kramayer dişli. Hep sağdan direksiyon araçlara göre kit var mecbur soldan direksiyon için dişli ve karşılığını yaptırmak lazım.

sağ direkisyon için alıp ters taksak olmazmı :P
    Born to Drive... (E-TUNERS Türkiye)

E-Tuners Stage4+/SeatSport Intercooler/TD05H-big16g-8/Hard Boost Pipes/ITG Maxogen CAI/70mm Down+63mm Straight+Varex/AEM WideBand/Greddy NewProfec BC+EGT/WMI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O civar fiyatlar veriyorsa numarasini alabilir miyim
    ben gözümde şanzıman içi bir dişliyi canlandırdım, daha önceki bilgilerden bana söylenen fiyatlardan yola çıkarak yorum yaptım.. azcık malzemeden talaşlı imalattan anlıyorsan deneyimin varsa (ki senin var olduğunu başka konulardan hatırlıyorum) dediğim gibi daha uygun fiyatlara çıkar..

imes - ikitelli karşılaştırırsak, ikitelli her zaman uygun oluyor ve ikitellide seçenek çok..

gelelim bahsettiğim dişliciye:

Marmara Dişli

Bu vatandaşın avantajı CNC azdırma var, dolayısıyla az sayıda butik işleri daha hızlı ve uyguna yapıyor, gençten bir arkadaş , daha doğrusu abi kardeşler, gece gündüz çalışıyorlar vardiya halinde..

telefon aç hatta git görüş, eğer ihtiyaç duyarsan malzeme ve ısıl işlem konusunda da hem bilgi hemde lojistik destek sağlarım, dayım ve dedemin metal işleme ve ısıl işlem içeren ürünler üreten firmaları var, hem malzeme hem ısıl işleme kolay ulaşabilirim.. Daha öncede dedemin yanındaydım 3 sene, ısıl işlem konusunda çok uğraştım, baya yollar katettim destek olurum seve seve

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kramayer dişlisi kime yaptırabiliriz peki ? Direksiyon turunu kısaltmak için kramayer dişli. Hep sağdan direksiyon araçlara göre kit var mecbur soldan direksiyon için dişli ve karşılığını yaptırmak lazım.

yukarıdaki mesajda bahsettiğim arkadaşa uğrayabilirsin.. bir fikir alışverişi olur en azından..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir bilgi daha eklemek isterim; otomotivde dişli takımları dövme çeliktendir. Dolu malzemeden işleme değildir. Sanayide bu işlemi yaptırmanız imkansız. Size dolu malzemeden malzeme kesip üzerine diş açarlar. Birde aleve tutup suya attılarmı ohhh dişliniz oldu
    Dişlide "dövme" işlemi olması tamamen maliyet avantajındandır, talaşlı imalat süresini kısaltmak ve malzemeden tasarruf için

dolu malzeme dediğinde özünde dövmedir, ya kocaman çapta dökülen malzeme, ya hadde silindirlerinden defalarca geçer ve tane yapıları iyice sıkışır, yada gerçekten dövme preslerinde istenilen çapta çekilir..

dolu malzemeden dişli yapmakla, dövme op sonrası dişli yapmak arasında dayanıklılık anlamında büyük bir fark bulamazsınız..

dövmede çok alengirli bir şekil ortaya çıkarsa, ancak doluya göre avantajı olur..

ben hem dolu malzeme hemde aynı malzemeden dövülmüş hali ile çok ısıl işlem denemesi yapıp KOSGEB te darbe testlerine götürdüm zamanında..

ısıl işlem konusunda ise haklısınız, konuyu bilmek lazım. Isıl işlemciye bırakırsanız, o kendisine kolay metodu seçer

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkürler.. Çok işe yarar bir bilgi oldu.. p.tesi günü dişli yaptıracaktım. önce buradan fiyat alayım o zaman..

Cnc olması gerçekten hem fiyat hem hız açısından çok büyük avantaj..

Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben gözümde şanzıman içi bir dişliyi canlandırdım, daha önceki bilgilerden bana söylenen fiyatlardan yola çıkarak yorum yaptım.. azcık malzemeden talaşlı imalattan anlıyorsan deneyimin varsa (ki senin var olduğunu başka konulardan hatırlıyorum) dediğim gibi daha uygun fiyatlara çıkar..

imes - ikitelli karşılaştırırsak, ikitelli her zaman uygun oluyor ve ikitellide seçenek çok..

gelelim bahsettiğim dişliciye:

Marmara Dişli

Bu vatandaşın avantajı CNC azdırma var, dolayısıyla az sayıda butik işleri daha hızlı ve uyguna yapıyor, gençten bir arkadaş , daha doğrusu abi kardeşler, gece gündüz çalışıyorlar vardiya halinde..

telefon aç hatta git görüş, eğer ihtiyaç duyarsan malzeme ve ısıl işlem konusunda da hem bilgi hemde lojistik destek sağlarım, dayım ve dedemin metal işleme ve ısıl işlem içeren ürünler üreten firmaları var, hem malzeme hem ısıl işleme kolay ulaşabilirim.. Daha öncede dedemin yanındaydım 3 sene, ısıl işlem konusunda çok uğraştım, baya yollar katettim destek olurum seve seve
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanka ben o kadar cok araştırdım ki tahmin bile edemezsin , mfactory de 8620 kullanıyor ordan anla yani ayrıca tofaş ın şanzuman bölümünde atölye şefi olan cok samımı bır abımde şanzuman için kullanılan dişli çeliklerinin 8620 olduğunu tasdik etti , bı ara vtec2 ye özel oranda dişli yapacaktım , araştırmadıgım kaynak yapmadığım test kalmamıştı
    8620 çok çok standart bir karburizasyon çeliği.. dişli yapımında kullanabileceğin iyi bir dişli ama en iyisi değil.. daha önceki işyerinde kullandıımız bir çelik vardı, piyasada bulunmayan, asil çeliğe minimum 50-60 ton siparişle yaptırdığımız bir çelik.. son bulduğumuz ısıl işlem metodu ile 8620 den 2.5 kat daha darbeye dayanıklı olabiliyordu..

Piyasadan çok rahat bulunabilecek 4140 uygun ısıl işlem ile 8620 yi darbe dayanımında 1,5-2 ye katlar çok net..

genelde 8620 kullanılır hatta daha düşük kalite sementasyon çelikleri kullanılır, ama örneğin sonradan turbolanmış bir araba için 8620 den fazlasını kullanmak gerekecektir

eğer yapmaya niyet edersen, "ıslah edilmiş" 4140 hatta 4340 kullan, torna ve diş açma operasyonları bitince, gaz nitrasyon yaptır (pahalıdır ve kolay bulamazsın ama BURSA da bulunur)

sonuç 8620 nin 2 katı darbe dayanımı..

DENON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8620 çok çok standart bir karburizasyon çeliği.. dişli yapımında kullanabileceğin iyi bir dişli ama en iyisi değil.. daha önceki işyerinde kullandıımız bir çelik vardı, piyasada bulunmayan, asil çeliğe minimum 50-60 ton siparişle yaptırdığımız bir çelik.. son bulduğumuz ısıl işlem metodu ile 8620 den 2.5 kat daha darbeye dayanıklı olabiliyordu..

Piyasadan çok rahat bulunabilecek 4140 uygun ısıl işlem ile 8620 yi darbe dayanımında 1,5-2 ye katlar çok net..

genelde 8620 kullanılır hatta daha düşük kalite sementasyon çelikleri kullanılır, ama örneğin sonradan turbolanmış bir araba için 8620 den fazlasını kullanmak gerekecektir

eğer yapmaya niyet edersen, "ıslah edilmiş" 4140 hatta 4340 kullan, torna ve diş açma operasyonları bitince, gaz nitrasyon yaptır (pahalıdır ve kolay bulamazsın ama BURSA da bulunur)

sonuç 8620 nin 2 katı darbe dayanımı..
    butun kaliplarimi 4140 ve 4340 tan imal ediyorum darbe dayanimi iyidir evet ama disli yapiminda mfactory dahil cogu firma cekirdek esnekligi sebebi ile 8620 tercih ediyor. Dis ustu sertligi kadar darbe gorebilecek bir dislide cekirdek esnekligide cok onemli

CNC MACHINE WORKS
    CUSTOM TUNE PARTS

harrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaslar ben bir ara vti icin ayna mahruti ve sanzuman dişlisi yapacaktım cnc tezgahım azdırma tezgahım hatta cnc azdırma tezgahım var..

Karşılascagınız en buyuk sorun yapacagınız dişlinin modülü yani bu dişliler özel dişli oldugu icin standart reduktor dişlileri gibi 2 modül 3 modül cakı olmuyor ve cncde işlediğiniz malzemeyi dişli tezgahında acmak için aynı modülde çakı bulmanız gerekli.

Bu çakılar hazırda satılan bırsey değil yaptırmanız lazım yapılacak çakının maliyeti 450 ile 1000 tl arasında değişir süre olarak da en az 1 ay da verirler.Eger helis dişli yapılcaksa cok ıyı bır cakı olması gereklı acıları tutması lazım tutmazsa asırı ses yapar takıldıgı yerde ve bır muddet sonra komple revizyona gidersiniz.
    Isıl işlem en kolay kısmıdır fiyatları cok asırı pahalı değildir(EĞER COK ÖZEL BİR İŞLEM YAPILMAYACAKSA) numune ile götürüp ölçümleri yaptırırsınız aynı şekilde verirler ne kadar sertlik isteniyorsa.. Kısaca özetliyecek olursam 250 tl ye bu işi yapanın elinde çakı olması gerekiyor buda cok zayıf bir ihtimal çünkü o çakı ile sadece vti b16 dişlisi acabilirsin bu yüzden kimse satın almaz yada yaptırmaz o çakıyı oldu ki her ihtimal iyi gitti yaptı dişliyi kesinlikle ölçümlerini yapmadan aracınıza takmayın..
    Ve tarih bir gün, acz içinde kıvrana kıvrana şehadete susamış bir ülkücüden daha müthiş bir silahın keşfedilemediğini yazmak zorunda kalacaktır...

By_HaNNibaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ciddi bi şekilde düşünen varsa bana pm atin yardimci olmaya çalişirim.Ama ölcü vs belirli bilgiler gerekli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dişlide "dövme" işlemi olması tamamen maliyet avantajındandır, talaşlı imalat süresini kısaltmak ve malzemeden tasarruf için

dolu malzeme dediğinde özünde dövmedir, ya kocaman çapta dökülen malzeme, ya hadde silindirlerinden defalarca geçer ve tane yapıları iyice sıkışır, yada gerçekten dövme preslerinde istenilen çapta çekilir..

dolu malzemeden dişli yapmakla, dövme op sonrası dişli yapmak arasında dayanıklılık anlamında büyük bir fark bulamazsınız..

dövmede çok alengirli bir şekil ortaya çıkarsa, ancak doluya göre avantajı olur..

ben hem dolu malzeme hemde aynı malzemeden dövülmüş hali ile çok ısıl işlem denemesi yapıp KOSGEB te darbe testlerine götürdüm zamanında..

ısıl işlem konusunda ise haklısınız, konuyu bilmek lazım. Isıl işlemciye bırakırsanız, o kendisine kolay metodu seçer

Kardeşim ben redüktör imalatcısıyım Yani herkese güzel gelir yazdıklarında ben o testleri çoktan geçtim

Evet maliyettede avantaj sağlar dövme dişli. Talaşlı imalat prosesini kısaltır. Ancak dövme dişli aynı zamanda pekleşmenin tüm yüzeyde olmasını sağlar. Mikron olarakta pek olan kısmı normal dolu malzemeden çok çok çok fazladır. Bu nedenle dolu dişlinin yaklaşık yarısı et kalınlığında dövme dişli ile aynı torku sağlatabiliriz. 4140 ile ilgili görüşümüde yine yazmıştım zaten. Ancak aslında 4140 da genelde mil olarak işlenir. Mutlaka çok daha özel çelik türleri mevcuttur. Bunlar optimum seviyeyi en iyi sağlayanlardır.

Yüzey nitrürlemesi, karbirüzasyon vs zaten her türlü yapılmalı. Bunları öyle her fırını olan yerde hart diye yaptıramassınız. Size şalama ile dişli ısıtıp sonra yağ havuzuna atar, al sana ısıl işlemli malzeme derler.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kankam sen gc8 in şanz. dişlisi ile baya uğraşmıştın değil mi?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet kendi şanzıman dişlimi üretemedim düşün Şanzıman satın aldım. Ama sadece 400 tl ye. Üretmeye değmedi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    butun kaliplarimi 4140 ve 4340 tan imal ediyorum darbe dayanimi iyidir evet ama disli yapiminda mfactory dahil cogu firma cekirdek esnekligi sebebi ile 8620 tercih ediyor. Dis ustu sertligi kadar darbe gorebilecek bir dislide cekirdek esnekligide cok onemli
    darbe daynımı veya çekirdek esnekliği aynı şey..

ıslah edilmiş 4140 veya 4340, 8620 den çok yüksek olacak + gas nitrasyon ile yüksek kabuk sertliğine ulaşacaksın..

kalıpta sadece sertleştiriyorsun ve ıslah ediyorsun, yüzey seertleştirme yok, ben 4140 ı farklı bir amaçla kullanmayı öneriyorum sana, ki bu ütopik yapılmayan bişey değildir, ekskavatörlerin ataşman olarak takılan hidrolik kırıcıların içinde pişton vardır dakikada 600- 700 - 1000 darbe yapar, hem aşınma hem darbe dayanıklılığı gerekir, bu nedenle ıslah ile sertlik nitrasyon ile yüzeyde aşınmaya direnç elde edersin..

8620 orta halli bir dişli çeliği olur, benim önerim 4140 veya 4340 kullanman olur ama illa sementasyon çeliği kullanırım diyorsan 1.5752 (14NiCr14) en az %30-40 daha dayanıklı olur 8620 ye göre, hemde piyasada bulunur rahatça..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeşim ben redüktör imalatcısıyım Yani herkese güzel gelir yazdıklarında ben o testleri çoktan geçtim

Evet maliyettede avantaj sağlar dövme dişli. Talaşlı imalat prosesini kısaltır. Ancak dövme dişli aynı zamanda pekleşmenin tüm yüzeyde olmasını sağlar. Mikron olarakta pek olan kısmı normal dolu malzemeden çok çok çok fazladır. Bu nedenle dolu dişlinin yaklaşık yarısı et kalınlığında dövme dişli ile aynı torku sağlatabiliriz. 4140 ile ilgili görüşümüde yine yazmıştım zaten. Ancak aslında 4140 da genelde mil olarak işlenir. Mutlaka çok daha özel çelik türleri mevcuttur. Bunlar optimum seviyeyi en iyi sağlayanlardır.

Yüzey nitrürlemesi, karbirüzasyon vs zaten her türlü yapılmalı. Bunları öyle her fırını olan yerde hart diye yaptıramassınız. Size şalama ile dişli ısıtıp sonra yağ havuzuna atar, al sana ısıl işlemli malzeme derler.
    hocam sen işin neresindesin, üretimin hangi aşamalarını yapıyorsun bilemem ama ben hem fabrikadan gelmiş dolu malzemeye, hem o dolu malzeme ile dövdürdüğümüz (kafa şişirme) taslağın hem darbeye marus kalmış, hem kalmamış taraflarından aldığın numunelerle çentik darbe testi yaptırdım..

darbe dayanımları farkları %5-10 çıktı..

yaptığımız üründe buydu:

biz bu parçada bile dolu malzemeden yapsakda, kafayı döverek şişirsekte aynı sonucu alıyorduk dişli gibi yuvarlak bir parçadan, aynı malzemeyi dövme yaparak 2 kat darbe dayanımı sağlaman İMKANSIZ

ama bunu dövme yaparsan (alternatifi dökümdür doludan zaten yapamazsın) anca o zaman dediğin gibi dayanıklılığı 2 kat arttırsın:

yada bunu:

"Billet" (doludan yapılan) kranklar dayanıksız mı mesela? değil tabiki de..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birkere yanlışın şurda. Çekme testi yada çentik testi gibi basit testler ancak üniverstelerde yapılır dönel parça olan daire dişli için bu test belirleyici opmaz. Biz tork makinaları ile çalışırız. Tork verir ve karşısında tedüktörün dayanımını ölçeriz. Çnkü biz metali değil finish malzemenin geçirdiği aşamalar ile ne hale ulaştığına bakarız. Düz numumeyi çekmişin kaçta koptuğu yada kaçta çentik etkisine tabi opduğu malzemenin formunla alakalıdor yanıltır. Lütfennnn....

tarkan ayter yaz sana ferrobor hatta farklı malzemeletdeki dayanım testlerim v yayınlarım çıksın. Biraz sqygı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her fünish ürünün üretim tekniği farklıdır. Krank örneği vermişinde döverek nasıl üreteceksin. Zorlar üretirsinde çok ama çok özel teknikler gerektirdiğinden krank kaç bin euro olır

ben dolu malzeme demedim. Dövme son 10yıldır zaten dolunun yerine geçti. Neyi tartışıyoruz.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TechTurkey'de görmek istediğim konular bu tarz konular. Üslup olsun bilgi olsun olması gerektiği gibi. Devam beyler.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)