User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
51 sonuçtan 39 ile 51 arası

Konu: Cnc ile dişli kesimi

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya dönüş yaparsak. Mesleğimiz olmasına karşın dişlimizi kendimiz üretmedik. Aatın aldık. Üretemezmiydik? tabiki ama maliyet açısından astarı yüzünü geçerdi.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

DENON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    darbe daynımı veya çekirdek esnekliği aynı şey..

ıslah edilmiş 4140 veya 4340, 8620 den çok yüksek olacak + gas nitrasyon ile yüksek kabuk sertliğine ulaşacaksın..

kalıpta sadece sertleştiriyorsun ve ıslah ediyorsun, yüzey seertleştirme yok, ben 4140 ı farklı bir amaçla kullanmayı öneriyorum sana, ki bu ütopik yapılmayan bişey değildir, ekskavatörlerin ataşman olarak takılan hidrolik kırıcıların içinde pişton vardır dakikada 600- 700 - 1000 darbe yapar, hem aşınma hem darbe dayanıklılığı gerekir, bu nedenle ıslah ile sertlik nitrasyon ile yüzeyde aşınmaya direnç elde edersin..

8620 orta halli bir dişli çeliği olur, benim önerim 4140 veya 4340 kullanman olur ama illa sementasyon çeliği kullanırım diyorsan 1.5752 (14NiCr14) en az %30-40 daha dayanıklı olur 8620 ye göre, hemde piyasada bulunur rahatça..
    statik baskı altında 4140-4340- impox-2738 evet çalışır ama dinamik sürtünme ve darbe gören yerde isteneni vermez bu kodlu çelikler çokça olarak sıcak iş çelikleridir ve plastik enjeksiyon kalıpları ile vulkanızasyon kalıplarında kullanır , eger söylediğin malzemelerın darbe dayanımı 8620 kadar iyi olsa sac şekillendirme kalıplarında kullanılırdı ama maalesef dayanmıyor , kaç hrc sertliğe getirirsen getir metalin metale sürtmesi sırasında aşınma söz konusu oluyor , ama sen denemek ıstıyorsan 4140 tana yada 340 tan dene

CNC MACHINE WORKS
    CUSTOM TUNE PARTS

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biz genelde dişlinin geçtiği milleri 4140 dan yaparız. Bunun için daha uygun. Tabi 1040-1050 den yapanda var hem dişli hem mili. Kimaeye mani opamassın
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

semsialtunbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizde iş makineleri için seri üretim yapıyoruz dişlisidir şaftıdır jantıdır hep kendimiz üretiyoruz, dediğiniz gibi konu özel üretim olunca maliyet biraz yüksek oluyo, adetli olsa da spacer üretmeme bile bazen mırın kırın ediyolar kendi dükkanımda
    SM Spacers

http://www.facebook.com/smspacers

instagram: @smspacers

DENON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz genelde dişlinin geçtiği milleri 4140 dan yaparız. Bunun için daha uygun. Tabi 1040-1050 den yapanda var hem dişli hem mili. Kimaeye mani opamassın
    yuh artık imalat çeliğindende dişli olmaz ( olurda bu kadar ucuzculuk olmaz)

CNC MACHINE WORKS
    CUSTOM TUNE PARTS

elpadre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yuh artık imalat çeliğindende dişli olmaz ( olurda bu kadar ucuzculuk olmaz)
    yapsana kardesıne 4785

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım konunun özeti CNC Azdırma tezgahı olan ikitellideki atölye oldu
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birkere yanlışın şurda. Çekme testi yada çentik testi gibi basit testler ancak üniverstelerde yapılır dönel parça olan daire dişli için bu test belirleyici opmaz. Biz tork makinaları ile çalışırız. Tork verir ve karşısında tedüktörün dayanımını ölçeriz. Çnkü biz metali değil finish malzemenin geçirdiği aşamalar ile ne hale ulaştığına bakarız. Düz numumeyi çekmişin kaçta koptuğu yada kaçta çentik etkisine tabi opduğu malzemenin formunla alakalıdor yanıltır. Lütfennnn....

tarkan ayter yaz sana ferrobor hatta farklı malzemeletdeki dayanım testlerim v yayınlarım çıksın. Biraz sqygı
    yanlışım yok, çentik darbe testi kosgeb te yapılıyor, hem ümraniye imes te hemde ikitellideki osb de ben ikisinde de yaptırdım 40-50 tl ücreti var..

tork verip redüktörün dayanımını hangi standarda göre ölçüyorsun? kırıldı kırılmadı testi yapılır anca..

ben sana endüstri standardı olan bir darbe dayanıklığı testi olan "çentik darbe testi" nden ve sonuçlarından bahsediyorum.. hemde yazılı çizili oanylı test sonuçları

sen yayınlarında saygıyı mutlaka hakediyorsun ama benim de gecelerimi ısıl işlemcilerde, sıcak fırınlarında geçirdiğim senelerin emeği var, biraz saygı...

Her fünish ürünün üretim tekniği farklıdır. Krank örneği vermişinde döverek nasıl üreteceksin. Zorlar üretirsinde çok ama çok özel teknikler gerektirdiğinden krank kaç bin euro olır

ben dolu malzeme demedim. Dövme son 10yıldır zaten dolunun yerine geçti. Neyi tartışıyoruz.
    diğer dayım da sıcak dövme işi yapar, mesela en son ankaralı bir yedek parçacı 1.3 cdti/1.3 multijetlerin kranklarını yaptırmak için kapısını çaldı.. dökümlerde dayanıklılık probleminden dolayı dövme yaptırmak istiyor..

döküme göre fazla olan kalıp maliyeti var sadece , ama üretimi oldukça hızlı + dayanıklı..

bu adam sen belki beğenmezsin ama 1040 dan yaptırdı, çünkü döküme göre o kadar dayanıklılık farkı olacak ki 1040 dahi o tasarım için oldukça yeterli geliyor..

evet dövmenin ciddi özel teknikleri var, dayım bu konuda "TÜRKİYE" makina parkuru ve teknik bilgi açısında en geniş dağarcığa sahip, piyasanın fikir danıştığı abisi konumunda.. bende sıkça giderim yanına, dövmenin ne olduğunu da faydalarınıda iyi biliyorum

dövme dolunun yerine anca büyük adetlerde üretim olursa geçer.. küçük çaplı üretimlerde dolu malzemeden işlemek maliyet açısından daha avantajlıdır..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    statik baskı altında 4140-4340- impox-2738 evet çalışır ama dinamik sürtünme ve darbe gören yerde isteneni vermez bu kodlu çelikler çokça olarak sıcak iş çelikleridir ve plastik enjeksiyon kalıpları ile vulkanızasyon kalıplarında kullanır , eger söylediğin malzemelerın darbe dayanımı 8620 kadar iyi olsa sac şekillendirme kalıplarında kullanılırdı ama maalesef dayanmıyor , kaç hrc sertliğe getirirsen getir metalin metale sürtmesi sırasında aşınma söz konusu oluyor , ama sen denemek ıstıyorsan 4140 tana yada 340 tan dene
    8620 den kalıp yapılıyorsa tahminen tek nedeni vardır maliyet avantajı.. 8620 düşük karbonundan dolayı yüzeyden 3-4 cm den sonra sertleşme yeteneğini yitirir, yumuşak kalır ve ezilir, dediğin kalıplar çok ince kalıplar olsa gerek..

benim dayım icap ettiğinden 1040 dan dövme kalıbı yapıyor.. ama 1000 parça dövülünce ölçü mölçü kalmıyor tabi, ne kadar ekmek o kadar küfte

neyse o kısmı geçelim,

ben sana darbe dayanımı daha yüksek diyorum, sen darbede 4140/4340 çalışmaz diyorsun

sana örnek kullanımda söyledim..

teknik rakamda söyliyim: 8620 ile 45 joule darbe dayanım değeri alabileceğin en yüksek değerdir

1.5752 ile 70-75 joule leri görüyorsun

4140-4340 ile 90-100 joule leri görüyorsun

Bu değerler hem kağıt üstünde hemde kendi yaptığım denemelerden sonra elde ettiğim değerler..

ama sen gene de 8620 ile yap dişlileri, daha ucuza malolacak sonuçta

eğer kırılırsa 1.5752 ye geçersin,

oda kırılırsa 4140/4340 a geçersin dişli için olması gereken ısıl işlemide yazdım nede olsa..

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu üzülerek bölüyorum.
    Kremayer dişli için oran vs var mı ? Yapılması gereken malzemenin teknik adı,kodu vs nedir ? Turu azaltmak için üstteki dişlinin oturduğu yerin oranı sabit olup dişli boyu mu kısaltılıyor yoksa dişler arası mesafe mi arttırılıyor ?

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ufuk direksiyon turunu, kutudaki pinyon dislinin dis sayisi belirler.Direksiyon kutusunun tur oranini degistirmek icin pinyon disli ile kramayer disliyi degistirmek gerekir buda nerdeyse yeniden bir direksiyon kutusu yapmak demektir.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ufuk direksiyon turunu, kutudaki pinyon dislinin dis sayisi belirler.Direksiyon kutusunun tur oranini degistirmek icin pinyon disli ile kramayer disliyi degistirmek gerekir buda nerdeyse yeniden bir direksiyon kutusu yapmak demektir.
    Açıklama için teşekkür ederim.Yanlış biliyormuşum.Demekki epey zor bir olaymış ben sadece bir dişliyi çıkarıp diğerini takacağım gibi birşey zannetmiştim.
    Teşekkürler tekrardan.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sağdan direksiyon için direksiyon mili

Merhaba arkadaşlar.
    Benim sağdan direksiyonlu bir aracın var ve geçenlerde aracımın direksiyon kutusunda yağ akıntısı olduğu için tamire götürdüm. Direksiyon kutusu içindeki milin dişlerinde de zedelenme olduğundan direksiyonda boşluk oluşmuş. Mil sağdan direksiyonlu araca göre imal edildiğinden hiç bir yerde sağlam bir mil bulamadım. Bu milin aynısından Ankarada yaptırabileceğim bir yer var mıdır? Fiyatı ortalama ne tutar?
    Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)