User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
32 sonuçtan 20 ile 32 arası

Konu: klima hararet sorunu

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Slipshod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    devirdaim yeni değişti contayla beraber de yeni takılan arızalı olabilir belki. bugün ustaya dedim de bunlar şişlenmiyor dedi tahminim doğruymuş.
    5k km'de bozulan devirdaym görmüşlüğüm var

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizim radyatör 3 senelik falan yeni takıldı antifriz kullanıldı devamlı onu da belirteyim de valla hocam eski taunusda şişletirdik binerdik de hiç denemedim bu yeni nesil radyatörlerde temizletmeyi. ustaların işine gelmiyor artık söküp temizlemek şişlemek. hemen sökelim yenisini takalım uğraşmayalım modundalar. yan kapaklar sökülmeden temizlemenin bir yolu çıkarsa deneyebilirim bende. tozu ilacı suyu vs var mı ki radyatör temizliğinin?
    Makinalar var hem ondeki radyator hem kalorifer petegi icin kullaniliyor.. Sokmeden makinaya baglayip kimyasal ve su kullaniliyor..

Gercekten faydasi var mi ama bilmiyorum

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5k km'de bozulan devirdaym görmüşlüğüm var
    hocam bizim takılır takılmaz böyle şeyler yaşanmaya başladı takılalı 100 km olmamıştır. daha 4 gün kadar oldu
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Makinalar var hem ondeki radyator hem kalorifer petegi icin kullaniliyor.. Sokmeden makinaya baglayip kimyasal ve su kullaniliyor..

Gercekten faydasi var mi ama bilmiyorum
    araştırmak lazım aslında ne kadara yapıyorlar faydası var mıdır. gerçi ben küçük yerdeyim sayılır burda yapcaklarını sanmıyorum ama istanbul gibi yerde yapan bir çok yer vardır.
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam bizim takılır takılmaz böyle şeyler yaşanmaya başladı takılalı 100 km olmamıştır. daha 4 gün kadar oldu
    Bence olay su radyatöründe ama devirdaym bozuk çıkarsada şaşırma. Herşey kısmet

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zaten parçacıyla tartışmıştım eğer bir de sattığı parça arızalı çıkarsa cümbüş var buyrun gelin

commando06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    klıma acıldıgında aracın yakıt ve hava emıslerı normalkınden farklı olur bunu beyın ayarlar
    kompresorun verdıgı yuku mınımum hıssettırmek ıcın bıraz daha fazla yakıt puskurtur dıye bılıyorumkı bı forumda klıma kapalı ve acıkkenkı yakıt harıtasını gostermıslerdı ordan bılıyorum

yanma odasında normalden daha fazla yakıt yanacagından aracın sogutma suyu normalınden dah hızlı ısınır
    ama bu hızlı ısınma sogutma sıstemı saglıklı bı aracta hararete sebeb olmaz
    bence sogutma sıstemınızde aksi giden bıseyler var
    ya hava tam olarak alınmadı yada bı yerlerde bı tıkanıklık var ya termostatınız tam acmıyor ya radyatorunuzde tıkanma var
    v.s

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Klimayı açtığınız zaman klima radyatörü üzerinden (kondenser denir ona) ciddi bir sıcaklık dışarı atılmaktadır.
    ev tipi klimalarda elinizi dış ünitenin fanına yaklaştırın fark yoktur, ciddi bir sıcak hava atılmaktadır.
    biz içeride serinleriz ama bu dışarıya sıcak hava olarak aks eder.

Klima ve normal araç soğutma suyu radyatörleri arka arkaya olduğundan motor suyu çok daha çabuk ve fazla ısınır.
    O yüzden klimayı açtıktan belli bir süre sonra fan 2. kademede otomatik çalışır ki araç hararet yapmasın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevaplar için öncelikle herkese teşekkürler. Peki bu kondanserin dış gözeneklerinin tıkanması böyle bir soruna yol açabilir mi acaba. Hala bir ihtimal onun da etkisi olabilir gibi geliyor. Soğutma sistemi komple yenilendi radyatör hariç. Bir de öğrenmek istediğim şey bu iki fanın devir ölçümü yapılabiliyor mu. Kaç devir/dk olmalı mesela sağlıklı bir fanda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün sanayiye gidip kondanseri dıştan güzelce yıkattım gözenekleri açıldı fakat sorun devam etmekte. Aynı model bi radyatör bulup onunla deneme yapılacak sorun kesilirse radyatör değişimi devam ederse arabaya benzin döküp yakma işlemine geçicem

ErenDurmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayni motor suyu ve yagı isinma olayi bendede olmustu .Kisa surede hararet artiyodu gecen gun ustaya goturdum Klima gazi ozelligini kaybetmis . Sisteme yag ve klima gazi basildi suan sikintisiz dolaniyorum klima acik . Bence gaza bayadir ellenmiyorsa bi baktirin derim ozelligini kaybedip eksilebiliyo . saygilar.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lightbulb

bu sıkıntıyı "soğutma sistemi problemi" olarak görmelisin.
    bunun içine radyatörler, sıcaklık müşürleri, termostat, su pompası, fan müşürü, fan , fan direnci falan giriyor.
    hangisinde sorun var?
    gerçekten 1 kerede çözmek şans işi.

geçen ay arkadaşın turbo alfaromeo 145 (q4 motoru takılmış olan) benzer sıkıntıya müdahale ettik. araba çok ısınıyordu.

önce daha önce takılmış olan dandik ne üdüü belirsiz fan yerine hayvan gibi çift kademeli alfaromeo guilletta fan taktık. biraz iyileşme oldu ama yetersiz.

sonra içerden kontrol edilebilen çift kademeli elektronik termostat taktık
    istediğin gibi sıcaklık derecesini ayarlıyorsun
    gene fayda etmedi hala sıkıntı var.
    gazlayınca çabuk ısınıyor, klima açınca 100 dereceyi geçiyor.

sonra mekanik termostat söküldü, belki açmıyor belki az açıyor diye.
    her ihtimale karşı mekanik termostatın içindeki termostat söküldü
    artık suyun önünü kesen bir engelde yok
    faydası oldu ama yeterli değil, hala klimayı çalıştıramıyorsun fazla ısınıyor motor.

geriye şu an su pompası kaldı
    o değişecek bakalım heralde artık düzelir ki bundan ötesi "su yollarında tıkanıklık" olabilir mertebesine geçmek demek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Termostatı devirdaimi fan müşürü değişti me olduysa ondan sonra oldu zaten 100 dereceyi görmeyen araba kırmızıya gelir oldu. Dikkatimi çeken bişey oldu genleşme kabına yukardan bi hortum bağlanıyor bu hortumu tutan çubuk gibi şey sanıyorum kırılmış. Yani hortum genleşme kabına bağlı ama gevşeklik var çekince çıkıyor mesela. Acaba başınç yapmayıp sıcaklığı o yüzden mi arttırıyor ya da başka bir olasılık triger seti komple değişti acaba kayışların gerginliği tam yapılmamış olup da devirdaim randımanlı çalışmıyor olabilir mi, mümkün mü böyle bir şey. Araç durduğu yerde denediğim kadarıyla klima açık olsa bile 92lerde kalıyor. 8-10 dk rolantide klima açık bekledim hararet yapmadı hiç.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ErenDurmus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayni motor suyu ve yagı isinma olayi bendede olmustu .Kisa surede hararet artiyodu gecen gun ustaya goturdum Klima gazi ozelligini kaybetmis . Sisteme yag ve klima gazi basildi suan sikintisiz dolaniyorum klima acik . Bence gaza bayadir ellenmiyorsa bi baktirin derim ozelligini kaybedip eksilebiliyo . saygilar.
    cevabınız için teşekkürler klimasından çok memnunum soğutması güzel içerde üşütüyo tam kademeli çalışırsa. Klima gazı özelliğini kaybetmiş olsa soğutmasında sıkıntı yaşanır mı yoksa aynı şekilde soğutmaya devam mı eder?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)