User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Timing ayarı sonrası kompresör değeri?

ünalvti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Timing ayarı sonrası kompresör değeri?

Aklıma takıldı timing ayarını yaptıktan sonra kompresör değeri artarmı, azalırmı? Motor b16a2 egzantrikler skunk2 pro series stage1. etken değermidir bilmiyorum ama oversize sübab yay şapka piston kol krank vs atmosferik olarak dolu bir motor.

alpbodrum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Timing Ateşleme zamanı ile ilgili bir olay bence Hiçbir değişme olmaz , tabi forumdaki ustalarım daha iyi bilir.

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayarlı kasnağın var ve eksantrik timingini kastediyorsan komprasyonun değişir tabi ki overlaptan ötürü. Overlaplı, nispeten agresif bir timing yapılmışsa komprasyonun düşer. Sıfır overlap ayarlanmışsa komprasyonun tam çıkar.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen öyle ayarlı kasnak ile eksantrik timingi yapıldı yapıldıktan sonra araba çok gergin çalışmaya başladı, marş zor almaya başladı ve avans sorunu ortaya yazılımcınnı dediğine göre avansı mümkün olduğunca kısmasına rağmen avans sorunu devam ediyordu kompressör ölçümü yaptım 4 gözte 275 psi aldım geçen gün timingin yerini işaretleyip sıfır noktasına geri çektim motor ciddi anlamda rahatladı sesi çalışması herşey farketti. kompresör ölçümü yapma fırsatım olmadı ama değerin düşüceğini düşünüyorum eğer timingsiz hali ile değer düşük çıkarsa ozaman bizim timing ayarımız yanlışmı yapılmış anlamına geliyor?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Overlap olmadığı, yani emmeyle egsoz aynı anda açık kalmadığı sürece komprasyonun aynı çıkar. Eğer overlap'lı, yani emme ile egsoz supapları aynı anda açık kalacak seviyede bir timing yapılmışsa o zaman düşük çıkar komprasyonun. Ne jadar overlap, o kadar düşük komprasyon. Ne kadar negatif overlap, o kadar yüksek komprasyon...

Ne amaçla ve ne şartta kullanacaksan ona göre hesabını kitabını yapıp öyle ayarlamak lazım. Overlap'ı iyice araştır derim kendin yapacaksan ayarını.

http://www.badasscars.com/index.cfm/...prod/prd68.htm
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu güzel bilgi için çok teşekkür ederim aslında konunun başından beri isim vermemeye çalıştım kimsenin hakkında yanlış bi kanı oluşturmamak için ama timingi paşaoğluna yaptırdım, ben agresif bişeyler istemiyorum mümkünse olabildiğince soft bir ayar istiyorum zaten motorum yüksek sıkıştırmalı risk almak istemiyorum dediğimde kendileri bana ''bunun yalnızca tek bir ayar seçeneği olduğunu'' söyleyerek ayarı yapıp arabayı teslim ettiler yazılım yapılırken biraz ileri biraz geri oynatırız gerekirse gibi bi muhabbet döndü bukadar. Tekrar söylüyorum sakın yanlış anlaşılmasın yanlış yapıldı memnun değilim gibi bişey demiyorum sadece olan olayı anlatmak için kim tarafından yapıldığı yazdım ama eğer bi yanlışlık varsada bunu bilmem lazımki gereken şekilde müdahele yapılsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şikayetini ayar yapanlara bildirdin ve yardımcı olmadılar mı?
    hem yazılım, hem de cam timing işine girdiğine göre, performans istemişsin diye anlıyorum. isteğin doğrultusunda mantıklı olarak da emme timing biraz avanslanmış. bu durumda zor çalışma, düzensiz rölanti çok normal. işte bu yüzden variable cam timing sistemleri var ya bazı arabalarda... rölantide rötar, yüksek devirde avans veriyor ki, iki uç da en verimli şekilde çalışabilsin.
    işin özü, rölantini düzeltirsen üst devirlerde geri kalırsın, üst devirlerini toparlarsan rölantin bozulur. Değişken timing yoksa kaçınılmaz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anladım mevzuyu. Kendileriyle durumu konuşma fırsatım olmadı tekrar söylüyorum anlatmak istediğim bi şikayet değil konu hakkında muhabbet bilgi edinme amaçlı açtım konuyu. Arkadaşlar arasında timingi geri aldım kompresörüm düştü sanırım ölçüp bakmam lazım dedim, düşmez gibilerinden bi muhabbet oldu onun üzerine sistemin çalışmasını anlayabilmek adına bu konuyu açtım. kasnak üzerinde timing ayarının bulunduğu yeri işaretlemiştim tekrar aynı konumuna getirmek için, indim garaja baktım emme egzostdan daha uzun süre açık kalıcak şekilde ayarlanmış Osman abi dediğin gibi overlap'lı bir timing mevcutmuş. Sizlerinde verdiği bilgiler doğrultusunda tahminlerim doğru olduğu kanısına vardım çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)