User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Hava filtresi?

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hava filtresi?

Merhaba arkadaşlar aracımda oem hava filtresi kullanıyorum (bildiğimiz orijinal kağıt filtre) aracımı çok çok az kullanıyorum fakat yinede bekleyen motor yağı bozulduğu için senede bir bakıma götürüyorum yada kendim yapıyorum,serviste bakımları yapılırken hava filtresi tertemiz olduğu halde yenisi ile değişiyor nedenini sorduğumda ise araç doğru düzgün km yapmasa dahi filtre 1 senede bozulurmuş ve değişmeliymiş...(bana tamamen parça satma amacıyla söylenmiş bir söz gibi geldi) bunu söyleyen şahıs da hiç bir teknik açıklama yapmadı ki yapacak teknik bilgisi olduğunu da sanmıyorum....

Neyse yinede garanti olsun içim rahat etsin diye filtre değişti ben çıkan filtreyi incelemek için aldım ve güzelce inceledim hakikaten tertemizdi yeni filtreden farkı yok denecek şekildeydi hatta filtre kazanında bile doğru düzgün toz yoktu neredeyse.

Şimdi sizce araç filtre değişecek kadar (3 bin-5 bin) yapmasa dahi bu filtre durduğu yerde senede 500 max 1000 km civarı kullanım ile özelliğini kaybeder mi ? Değişmesi gerekir mi ? Havadan gelen pislikleri süzemez mi ? 1-2 sene araç fazla kullanılmasa beklese illa değişmesi gerekir mi?

Bu konuda teknik bilgiye sahip birisi nedeniyle birlikte açıklarsa çok makbule geçer.

Bu arada servisin işçiliği hoşuma gitmediğinden ve elimden çoğu iş geldiğinden aracın bakımlarını yağ filtre vs. kendim yapıyorum neyse lafı şuraya getireceğim servisten bakım için aldığım oem sıfır aldığım hava filtresi normal vw kutusunun içinde idi yani hava ile temas halindeydi madem bu filtre zıkkımı km yapmasa bile 1-2 senede beklediği yerde bozuluyor neden bunu havası alınmış poşetin içine koymamamışlar buda ayrı bir paradoks.....

Bu konuda ki fikirilerinizi teknik olarak açıklamasıyla birlikte bekliyorum.

Bu arada bunu cimrilik için yapmıyorum zaten filtre o zaman garanti olsun diye yenisiyle değişti fakat güzel bir cevap alamadığım için ve aklıma takıldığı için sorma ihtiyacı hissettim.

Birde nette istediğim çoğu motosikletin service manualini repair diyede geçer çok kolay bulabiliyorken aracımın (2009 103KW TSI MK5 GOLF) baştan aşağı anlatımlı servis manualini bulamadım... pdf şeklinde tüm aracı içeren manuali nasıl bulabilirim bilgisi olan bu konuda da yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkürler.

Örnek şunun gibi linke tıklayıp pc'ye inecek şekilde (http://hondatech.info/downloads/Moto/CBR/CBR600/)
    Necip Fazıla bir gün sormuşlar "Neden sigarayı bu kadar çok seviyorsunuz"..."Benim için yanan bir tek o var ..."demiş...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son sorunuza cevap veriyim,nerde bulursunuz bimemekle beraber yurtdışı forumları inceleyin derim.ben alfanın servis manueli ni öyle bulmuştum.
    delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hatta buyrun buldum buysa eğer. workshop manuel diye de geçer kendileri. pdf formatında.http://mrtn.m4ti.net/mk5/Golf%20V%20...20interior.pdf
    delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alfa75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hatta buyrun buldum buysa eğer. workshop manuel diye de geçer kendileri. pdf formatında.http://mrtn.m4ti.net/mk5/Golf%20V%20...20interior.pdf
    Alıntı alfa75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son sorunuza cevap veriyim,nerde bulursunuz bimemekle beraber yurtdışı forumları inceleyin derim.ben alfanın servis manueli ni öyle bulmuştum.
    Öncelikle ilginizden ve cevabınızdan dolayı teşekkürler,yabancı forumlarda biraz dolandım bir kaç link buldum fakat linkler ölmüş o yüzden sorayım dedim.
    Bu bulduğunuz gayet güzel teşekkürler fakat yürüyen aksam ve motor kısmı tork değerleri krank piston vs.bunların ayrıntılı anlatıldığı manuel değil linki silip siteye girdim orada da bakım programı var neyse olsun yinede uğraşmış bulmuşsunuz teşekkürler.
    Necip Fazıla bir gün sormuşlar "Neden sigarayı bu kadar çok seviyorsunuz"..."Benim için yanan bir tek o var ..."demiş...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kimse yok mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar fikri olan kimse yok mu ? Kaç gündür hiç cevap yok........

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Service manuelini bulabilmiş olsanız soruların cevabı da olurdu. Neyse Honda dan örnek vereyim, servis manueline göre civic hava filtresi için 2 sene veya 40bin km (düzgün ortam şartlarında) diyor mesela. Polen filtresi de kağıt ona 1 sene demiş.. Demem o ki vardır bir bildikleri

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Service manuelin motor kısmını bulamadım maalesef bulsam da bişey değişmeyecek büyük ihtimal ondada sadece değişim yapın diyecek nedenini yazmayacak,ben,vardır bi bildikleri tamam boşver deyip geçmem neyse açıklasınlar,o zaman tamam,mesela örnek vereyim motor yağı bir sene içinde hiç km yapmasa dahi değişim gerektiriyor çünkü oksidasyona uğrayıp kimyasal yapısı bozuluyor ve görevini tam anlamıyla yerine getiremez bir hal alıyor.
    Diğer bir örnek ise araçların lastikleri onlarda 4 yıl boyunca hiç kullanılmadan rafta beklese dahi hamuru sertleşiyor kılcal çatlaklar oluşuyor ve yol tutuşunda büyük kayıplar yaşatıyor.Hepsinin mantıklı ve teknik açıklamaları var fakat filtrenin yok varsa da şuana kadar rastlayamadım.

Hava filtresinin doğru düzgün km yapmasa dahi 1 senede değişmesinin nedeni ne? Bana bu lazım yani ne oluyor gözenekleri mi tıkanıyor mikron kalınlığındaki partikülleri mi tutamıyor kağıt mı sertleşliyor vs.vs.ne oluyor bana kuru laftan ziyade teknik açıklama lazım bunu filtre için söylemiyorum tüm konularda böyle vardır bir bildikleri diye her söylenene tamam deyip geçersen ne bişey öğrenebilirsin ne yolunmaktan kurtulabilirsin nede bir konuda oturup bilgi verici bir şekilde konuşabilirsin.;

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)