User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Aşırı yağ , yağ eksiltme

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aşırı yağ , yağ eksiltme

Aracım 1.4 hdi dizel 206 .
    Arabanın arkasında çok ağırlık vardı ve tekerler çamurluğun içine kadar girmişti , uzun yola gideceğim için bir yağına bakayım dedim ve minumum çizgisinde yağ vardı. Bir kaç km gidip ilk petrolden 3 *1 litre yağ aldım ve kapağı açıp içine yağ koymaya başladım. Her zamanki seviyesine yağ koydum. 2.3 lt kadar . arabayı biraz eğik düzleme getirdiğimde mak seviyesinin üstünde çıktı.O an arabanın aslında yağının olduğunu yamuk durduğundan dolayı yağın az olduğunu farkettim fakat biraz geç oldu . o şekilde 400 km yol yaptım ve halen aynı seviyede.
    4500 km yolda 1 litre kadar azaltmış. bense 1 litre yerine 2.3 lt ekledim.
    Sorum şu zararı ne olur ? Yağın eksiltmesinin sebebi bir kaç hortumun patlak olması imiş dün kontrol etmiştim ve birde rektefiye olan motor ile
    ayarsız harita.

Aracım 2.800 devire kadar fakirde çalışıp 2.8 den sonra bol dumanlı ateş atarak yürüyor. Zengin karışımda mı yoksa fakir karışımda mı araç yağ eksiltme yapar yada yakma diyelim. Herkes siyah duman gördüğünü söylüyor bildiğim kadarıyla başka bir renk atması gerekiyor.

Karışımın bir etkisi var mıdır varsa bunun hangi tarafta yağ eksiltmeye etkisi olur ? Genelde uzun yol yapıyorum , enjektörleri taktıktan sonra 4 bin altında vites atmadım sürekli dip gaz yaptım. Bunuda dip not edeyim.

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keçeleri patlatabilir. yağ pompasını bozabilir. başkaca pek problem olmaz.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yatak sarar mı ? yeni yaptık motoru Keçe dediğiniz nedir?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fazla yağla binme. Krankın çırptığı fazla yağ etekleri yağla yıkar hep. Fazladan yağ yakarsın. Keçe, conta vs her yerden yağ sızdırman da cabası.

Eczaneden 1 liraya alacağın en kalınından serum hortumunu yağ seviye çubuğundan içeri uzat, ucuna bağlayacağın şırınga ile fazla yağı çek.

Zengin karışım silindir çeperindeki yağı da yıkar ve yakar. Yağ tüketimi artar. Benzer şekilde fakir karışım da yanma odası sıcaklığını arttırır, yağ tüketimi artar. Ama genelde dizelde zenginin yağ tüketimine etkisi daha yüksektir.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi fikir tesekkurler

veliazak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha ne olsun?

Fazla yağı bir an önce boşaltmakta fayda var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Osman Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fazla yağla binme. Krankın çırptığı fazla yağ etekleri yağla yıkar hep. Fazladan yağ yakarsın. Keçe, conta vs her yerden yağ sızdırman da cabası.

Eczaneden 1 liraya alacağın en kalınından serum hortumunu yağ seviye çubuğundan içeri uzat, ucuna bağlayacağın şırınga ile fazla yağı çek.

Zengin karışım silindir çeperindeki yağı da yıkar ve yakar. Yağ tüketimi artar. Benzer şekilde fakir karışım da yanma odası sıcaklığını arttırır, yağ tüketimi artar. Ama genelde dizelde zenginin yağ tüketimine etkisi daha yüksektir.
    konuyla alakasız ama sizin yorumunuzla alakalı,o yüzden burdan soruyorum.zengin -fakir karışım yağ yakma oranını etkiler demişsiniz.benim araçda fazla yağ yakma-eksiltme var ama motorda falan bi sorunda yok.8v alfa motorları zaten yağ eksilten araçlar,bizim debimetreler eski tip yaylı ve sıfırı olmadığı için egzoz ölçümüyle yapılan manuel ayarla tutturulmaya çalışılıyor bu ayar ve eminim her gelen aracada standart aynı ayarı yapıyorlardır.neticede hava-yakıt karışım oranımız kesinlikle olması gerektiği gibi değildir.bunun yağ yakmaya etkisi bariz oranlarda olurmu
    delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum...

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alfa75 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyla alakasız ama sizin yorumunuzla alakalı,o yüzden burdan soruyorum.zengin -fakir karışım yağ yakma oranını etkiler demişsiniz.benim araçda fazla yağ yakma-eksiltme var ama motorda falan bi sorunda yok.8v alfa motorları zaten yağ eksilten araçlar,bizim debimetreler eski tip yaylı ve sıfırı olmadığı için egzoz ölçümüyle yapılan manuel ayarla tutturulmaya çalışılıyor bu ayar ve eminim her gelen aracada standart aynı ayarı yapıyorlardır.neticede hava-yakıt karışım oranımız kesinlikle olması gerektiği gibi değildir.bunun yağ yakmaya etkisi bariz oranlarda olurmu
    Karışım bozulduğu ölçüde yağ yakmayı etkiler. Benzinlide aşırı zengin de, aşırı fakir de yağ yaktırır. Genelde karşılaşılan durum aşırı zenginden kaynaklı yağ yakmadır. En güzeli wideband ile kontrolün ve ayarın yapılması.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kanala cek tapayi ac al fazlasini icinenuzattigin malzeme sicakda eriyedebilir motorun icinde parca dusmesin sikinti olmaz cok belki ama gerek yok
    Ya kelebekler hayatı görünce intahar ediyorsa???

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keçelerden yağ atıyordu en son bir litre kadarını aldık.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)