arkadaşlar olay şöyle gelişti. 1. yada 2. vites patinaja düşene kadar gaza bastığımda sanki böyle yediği lokma boğazında kalmış gibi gaz kesti ve ardından sanki nefes alamıyormuş gibi hır hır hır titremeye başladı araba. vag 1.9tdi başlığında sorduğumda arkadaşlar, sabah geç çalışma falan varsa avans ayarı kayık olacağını söylediler. bende bundan 1 ay önce falan triger kayışını değiştirmiştim, triger değiştirince bu aracın pompa ayarı da kaçıyormuş ve avans bozuluyormuş. internetten araştırdığım kadarıyla bu motorlarda avans ayarı bilgisayara bağlayarak yapılıyor. bende tamircide olmadığı için hafta içi gidip vag-com kablo aldım, tamirciye gitmeden önce bi bakayım gerçekten avans mı kayık dedim, aşağıda resimlerde gördüğünüz gibi avansım aşırı yüksek. toplamda 4 vida ile yapılan bu avans ayarı için bursada bir tamirci tavsiyesi istiyorum. birde okuduğum değerler doğru mu ? herkesin vag-com ayarında engine control modülüne girdiğinde "extra:" kısımında birşeyler yazıyor ama benim aracımda yazmıyor. yanlış kablo mu aldım, bağlantıyı mı yanlış yaptım ? teşekkür ederim şimdiden.

bu videoda avans ayarının nasıl yapıldığı anlatılıyor fakat tamircim ben yapamam dedi riskmi gördü anlamadım, olmadı 22mm açık ağız anahtar alıp ben yapacağım

link
VW A4: 1.9L ALH TDI Pump Timing Checking / Adjusting - YouTube