User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Start-Stop Meselesi

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Start-Stop Meselesi

Arabamda var bu özellik, aynı zamanda turbo beslemeli bir motora sahip. ***** turbo motorlarda kontak kapatmadan önce bi müddet beklemek şart.. Bu özellik bunu engellemiyor mu ? İleri ki vadede turboda problem yaşamama sebep verir mi ? İptal edebiliyorum, fakat yine de aklıma takıldı. Nedir yorumlar_ ?
    Tango-1 never dies.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Önce 1-2 sefer dene derim. Gerçi fabrika start-stop yazılımını yaparken bu tür şeyleri illaki düşünmüştür diye umuyorum.
    Bildğim aracı park ederken zaten bir süre turbo düşük devirde çalışıyor, soğuyor. Direkt gazlayıp motoru durdurmadıkça pek sakınca yok bence.....
    Okumadan imzalamam.....

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şirket aracı olarak golf tdi kullanıyorduk bir ara yarım saat 180-190 gidiyodum mesela yakalandığım ışıkta pat diye stop ediyodu bunu bizler dğşündüğümüze göre alman mühendisler hayli hayli düşünmüştür dedim ve bir daha sorun etmedim, motor ve yağ ısısı belli bir ısıya gelmeden araç stop etmiyo yanlız
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

Gökhan Bilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sürücü emniyet kemeri takılı değilken çalışmıyor bununla ilgili çok servise giden oluyor Ben de genelde iptal ediyordum abi standart türk mantığı yeniliğe kapalı

ErenDurmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turboyu yaglamaya devam ediyorsa pek sikinti olmaz gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi durumda stop ettigini pek takip etmedim açıkçası, yani bunun bir mantıgı vardır illa ki, yaglamaya devam eden bir sistem var mı önemli olan o .
    Tango-1 never dies.

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ soğuksa stop etmez aşırı sıcaksa stop etmez
    Akü zayıfsa etmez
    Enerji tüketimi (klima,far,teyp vs) çok ise etmez

Yani adamlar herşeyi düşünmüş.
    Yağlama konusuna gelirsek zaten motor dursada aracın içinde bütün sıvılar asla durmuyor rölantide devirdaim etmeye devam ediyor yani yağlama vs düşünmeyin
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağ soğuksa stop etmez aşırı sıcaksa stop etmez
    Akü zayıfsa etmez
    Enerji tüketimi (klima,far,teyp vs) çok iyi etmez

Yani adamlar herşeyi düşünmüş.
    Yağlama konusuna gelirsek zaten motor dursada aracın içinde bütün sıvılar asla durmuyor rölantide devirdaim etmeye devam ediyor yani yağlama vs düşünmeyin
    Beklenen cevap, sagol Sertaç. Peki sıvılar nasıl devirdaim ediyor? ÇAlışma prensibi nasıl?
    Tango-1 never dies.

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Shadow_Dancer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beklenen cevap, sagol Sertaç. Peki sıvılar nasıl devirdaim ediyor? ÇAlışma prensibi nasıl?
    Sıvıların tam olarak devirdaimi nasıl oluyor bilmiyorum ama kazada start stoplu arabanın radyatör suyu resmen fışkırıyordu

Bahsettiğim check sistemi
    Start Stop - YouTube
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanlışlık var bence o işte Sert@ç, yani radyatör su fışkırmasına birşey demiyorum olur o, ama motor durduğunda aracın üzerinde yalnızca klasik yağ pompası varsa yağlama kesilir. Ayrıca birşekilde pompayı döndürseniz bile, anayatak, kol yataklarında hareket olmadığı için yeterli yağlama yapamazsınız yinede. İllaki metal-to metal durumu olur diye düşünüyorum. -ki birçok start stoplu arabada konvansiyonel yağlama sistemleri var gibi birşey var aklımda yanlışsa düzeltilir. Etkiyi düşürecek rulmanlar yağlar vs geliştirilse de uzun vadede sıkıntılı bir durum bence.

Stop-start – the long-term impact on your car’s engine | Autocar İngilizcesi olanlar için güzel açıklamışlar bence

http://www.techturkey.com/forum/gene...tml?highlight= Buda forumdan bir konu, birkaç sene önce açmıştım start stop sisteminin nasıl çalıştığına dair video falan vardı mesajlar arasında.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    start stop dan ingilizcesi olanlar aratırsa görücektir onbinlerce sayfa problemlerin yazılıp çizildiği sayfalar varki bunların içinde avrupada sözü geçen akil otoriter kurumlar dergiler falanda var tek şahıs problemleri değil..

bana görede uzun vadede problem olabilicek bir sistem yapısı itibariyle mühendisler alternatifleri düşünür ama uzun vadeli kullanımlarda oluşucak sorunları onlar bile bilemez.. bu yüzden zaten araçlarda güncellenen ismi değişen yada kaldırılan bir çok sistem yokmu..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teknik olarak zarar lı mı diğil bi şey diyemem ama yarım litre tasarruf için o riske girmezdim. ( bi risk var mı dır onuda bilemiyorum o ayrı mesele )

2.2 ford transitlerde de var bu start-stop yaz sıcağında ekstra 2 ton yüklü dizel arabanın zırt pırt her ışıkta stop edip çalışması bence arabaya eziyetten başka bişey diğil.

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bir Röno çalışanı der ki bla bla bla

Renault, Clio'lar da start stop sistemlerini kaldırıyor dizel araçlarda kaldırdı şuan mesela. Benzinliler de yakındır..
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ben ışık yanmak üzereyse ayağımı debriyajdan çekmiyorum stop etmiyor.
    Çok sıkıştırdıysam ve ışığa geldiysem gene ayağımı debriyajdan çekmiyorum yada düğmeye basıp kapatıyorum.
    Işık uzunsa ve sıkıştırmadıysam aracı stop ediyorum sessizlik içinde bekliyorum.Zaten belli bir süreden sonra bunları düşünmeden yapmaya başlıyorum.Alışkanlık haline geliyor.
    Start-Stop halindeyken böyle Gece geç saatlerde arabanın içinde bir tınnn veya şşşş tarzında bir ses oluyor hep,Sanki bir yerlerde birşeyler çalışıyormuş gibi.(mazot pompası olabilir diye düşünüyorum) ama yağlama yaptığını düşünmüyorum ben...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Reno hakkinda konusayim renonunda sevmedigi fakat emisyon normlarindan oturu kullanlan sistem belirli kriterler yerine gelmeden calismaz aku bile jel aku rakamida ucuk misal ayrica ecu sadece yakit pompa donusu ve mars sayisini aklinda tutuyor limit doldumu degism
    Yaglama ve sogutma eski sistem Yani turboya bi yarari yok ama sehir icinde genelde kullanildigi dusunuldugu icin turboya asiri yuk durumu olmayacak ekstra iptal dugmesi mevcut kapatilabilir
    Yavas yavasta kaldiriliyor tutmadi bence sikayet cok

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Valla tam ve net bilgim yok şu s&s sistemler hakkında ama bir zamanlar motorun 0 değil de çok düşük devirde hazır beklediği gibi bir şey okumuştum sanki.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buna benzer bir konuda elektrikli yağ pompası lafsı geçmişti,ne kadar doğrudur bilemem,hoş benim için önemli değil zaten,anahtarsız çalıştırma bile sevmiyen adamım..

mstfcn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesin bir cevap gelirse bende merak ediyorum sık sık kullanıyorum hatta startstop her zaman devrede kullanıyorum. Ama aracı çalıştırırken ve stop ederken hep beklerim 20 30 sn vs

TechTurkey Yekta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla tam ve net bilgim yok şu s&s sistemler hakkında ama bir zamanlar motorun 0 değil de çok düşük devirde hazır beklediği gibi bir şey okumuştum sanki.
    harici bir motor olmadan pek mümkünatı yok kanka bence.
    motorun stabil düzgün bir şekilde çalışabilmesi için belirli bir devir lazım ki o devir de zaten rolanti devri oluyor

ss bence pek gerekli birşey değil özellikle sürekli dur kalk olan yerlerde faydadan çok zarar ve sinir bozucu birşey ki zaten çoğu araç bir süre içinde arka arkaya dur kalk olursa sistemi iptal ediyor, sertaçın da dediği gibi sistemin çalışması için de birçok faktörün tamamlanması gerekli. voltaj, klima havalandırma açıksa iç sıcaklık, yağ su vs sıcaklıkları ama açıkçası normal kullanım sonrası ışıkta durunca kapatmasının da turboya filan bir zararı olacağını hiç sanmıyorum. en büyük faydası da emisyona ki pek de umrumuzda olduğunu sanmıyorum
    YouTube
    DR.ECU

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler