User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yüksek Hızda Uzun Süre İlerlemenin Motora Zararı

yagizs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yüksek Hızda Uzun Süre İlerlemenin Motora Zararı

Selamlar,

uzun zamandır gözlemlediğim ve merak ettiğim bir konuyu sizinle paylasmak istiyorum.

2012 megane3 1.5 dci aracım var. 2013 Kasım ayında 50bin km'de satın aldım. Şuan yaklaşık 160bin km'de, ve 7,000 km'de bir yağ değişimi yapıyorum.

yaklasık 1 yıllık sürede yapmış olduğum 110bin km'nin büyük bir kısmı Balıkesir-İzmir ve Aydın-İzmir arasında geçti. Bu aracı 1-2 sene daha kullanmayı düşünüyorum. Lakin gözlemlediğim bir olay var. Devamlı uzun yoldayım ve işlerim genelde acele olduğundan dolayı yüksek hızda seyrediyorum. Araç artık eskisi gibi çabuk bir şekilde hızlanmıyor ve +120-125 km/s 'den sonra titremeye başlıyor. Aynı şekilde kardeşimin 1.4 LPG'li aracı da devamlı yüksek hızda sıkıştırılarak kullanılıyor, onda da ciddi şekilde performans kaybı var.

Gelelim asıl soruya, bu şekilde seyretmenin araca daha fazla zararı olabilir mi, ve devamlı uzun yolda araç kullanan başka üyeler de vardır forumda, siz ne öneriyorsunuz ? Arabadan sogumaya başladım, bunu satıp yorulmamış bir araç düşünmüyor değilim

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kmden dolayı susturucu, kat, varsa egr tıkanabiliyor kısmen. 214 bin km'deki dizel 307nin son susturucusunu söktürdüm yüksek hızlarda ivmelenmede çok ciddi fark oldu

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Huseyin'in dediğini olay egr ve kat tıkanıklığı olabilir.

Yüksek hızdan ziyade yüksek devirde sürekli seyir etmek, yağ sıcaklığının artmasına sebep olur. Yağ sıcaklığı belirli bir seviyeden sonra ise motor içi sürtünmeler zarar verici boyuta gelir.

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek hızda seyretmekten çok yüksek hızda sabit devirde ilerlemek motoru yorar. Otomobil motorları jeneratör motorları gibi sabit devirli çalışmaya göre tune edilmemiştir.
    Hem dizelin verimli çalıştığı devir bandının dışında kalındığından karbon deposit birikimi artar, hem de sürekli sabit yüksek devirde rezonans birikimi, yükü artar.
    Mümkün olduğu kadar değişken devirli kullanarak bu gibi sorunlardan kaçınılabilir.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

JDM VTİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egr iptali emme temizliği kat ve egzos değişimi ile sıkıntın ortadan kalkar.
    bunların bakımı değişimi yapılmadıysa sorunun %99 bunlardan.
    Bazen ne kadar küçük olduğunu anlamak için iyice yükseğe çıkmalısın

Gimifayf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapmayin abiler yaa...
    2014 Duster var ben de her hafta Ankara-Afyon yapiyom, Sivrihisar-Afyon arasini 170 sabit gidiyorum hep, ama kapatmadan once minimum 3 dk boyunca rolantide calistiriyorum, aynisini yola cikarken de yapiyorum, yine de motoru yer miyiz? Bu arada arabada yazilim var. Nelerini kontrol ettircez simdi servise gittigimizde standart bakim kalemleri haric?
    Ya ölürüm ya da kaskodan para alırım kafası.

CenKeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gimifayf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapmayin abiler yaa...
    2014 Duster var ben de her hafta Ankara-Afyon yapiyom, Sivrihisar-Afyon arasini 170 sabit gidiyorum hep, ama kapatmadan once minimum 3 dk boyunca rolantide calistiriyorum, aynisini yola cikarken de yapiyorum, yine de motoru yer miyiz? Bu arada arabada yazilim var. Nelerini kontrol ettircez simdi servise gittigimizde standart bakim kalemleri haric?
    sen boşver yazılımı aç biraz daha gazla

şaka maka stop etmeden önce 5 dk filan bekle bide gazlamadan önce arabayı 15 dk normal kullan
    Alıntı Sh4rk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bi biz sakliyamadik evde bahcede araba varsa yoksa gazliyoruz hiaminaa

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek devir kullanmak düşük devir kullanmaktan iyidir dizel için. Tabi yüksekten kastım hep dip gaz zorlayarak değil 3bin 4 bin bandında sabit giderek. 120 den sonraki titremede balans titremesidir balans ayarı yaptırırsan düzelir lastiklerde bi problem yoksa

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kanka 2 depoda bir mazot katkısı koy derim biraz
    performanslı kullan ama canını alarak kullanma tabi ara ara dinlendir 90-120 arası hiç mi radar yok bre

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    yüksek hacimli motorların uzun yolda yüksek stabil hızlarda motora bir zarar vericeğini düşünmüyorum genelde yüksek hacimli motorlar hem yapıları itibarile bu yükü kaldırabilir hemde zaten buna göre tasarlanıyordur..
    düşük küçük hacimli motorlarda bana göre ağırlık şehir içi yakıt ekonomisi için tasarlanıyor.. aradaki fark tabiki motor aşınma ömrüne yansır..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu hizdan cok devir, yuksek devirde sabit tutarak motoru calistirmak motor omrunu kisaltan bir hareket.

Ornekle anlatalim:
    Uzun yol giderken 8000 devir donen motorla 6000 devir sabit 4. viteste gitmek yerine 2500 devirle 6. viteste gidilirse yine ayni hizda gidilecektir ve normal sartlarda motorun omru daha uzun olacaktir.

Senin durumuna gelince, cok ciddi bir fark varsa hizlanmasinda, ilk is kompresyon olcumu yaptir. Bu masrafsiz bir islem. Tesste bir problem yoksa masrafli olan kat, egr ve egzoz sistemi ve turbo bilesenlerinin yenilenmesine gidebilirsin. Genellikle 3. dunya ulkelerinde hava temizligi ile ilgili bir bilesenin yenisini takmak yerine iptal etmek daha revacta oldugu icin bu yonde oneriler de gelmis, secim senin tabi.
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araca fabrikadan çıktığı gibi biniyorum egr, egzoz ve emme vs hepsi orjinal. ne temizlik yaptırdım ne değiştirdim Egzoz ve emme ile ilgili işlemleri bir yaptırayım, temizlikse temizlik değişmesi gerekiyorsa değiştiririm.

Bu arada yanlıs anlasılmasn kesinlikle dip gaz gitmiyorum, yüksek hızdan kastım da 120-160 arası, bazı noktalarda +160 tabiki oluyor ama dip gaz olayı vs yok.

Sabahları aracı calıstırdıktan sonra muhakkak beklerim hem motor yaglansın hem de ısınsın arabayı calıstırıyorum 4-5 dk fln rölantide calısırken evde hazırlığımı yapıyorum, yani, çalıştırır çalıştırmaz hareket etmiyorum.

Aracın titreme sorunu da acaba şeyden olabilir mi; Aliağa kömür tesislerini illaki bilenler vardır yollar yol değil tümsek çukur vs ne ararsanız var, haftanın en az bir günü tesise gidiyorum yollar da dediğim gibi berbat durumda bazen dikkat edemiyorum paldır küldür gidiyoruz onun da etkisi olabilir mi ?

@B.Koçer
    kanka valla hiç yakıt katkısı koymadım, depoyu doldururken koyayım bakalım işe yarayacak mı. Edremit yolu üzerinde radar oluyor ama balıkesir otoyolunda hiç denk gelmedim, Aydın yolunda da görmedim eve de henuz ceza gelmedi

--------------------------

konu açılmışken sorayım, mesela bu aracın yerinde 2.0 dizel yeni nesil bir araç olmuş olsa (misal veriyorum 150bin km'de passat 2.0 tdi), bu kullanım şeklinde yine zarar görür mü 1.5dci 'a göre? yani hacim çok etkili mi

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim picantoda vites oranları çok kısa dizel olduğundan çok fazla devirde donmuyor ben uzun yolda surekli 5. vites yola gore 3 bin veya ayağımı dibe yapıştırıp 4bin devir aralığı saatlerce gidiyorum mecbur zaten en fazla 170 yapıyor

2.5 sene oldu aldığımda 90bin deydi şuan 119bin km de herhangi bir performans kaybı gozlemlemiş değilim ama illaki zararları vardır ben ilk olarak turbonun isyan ediceğini düşünüyorum

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onursumer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim picantoda vites oranları çok kısa dizel olduğundan çok fazla devirde donmuyor ben uzun yolda surekli 5. vites yola gore 3 bin veya ayağımı dibe yapıştırıp 4bin devir aralığı saatlerce gidiyorum mecbur zaten en fazla 170 yapıyor

2.5 sene oldu aldığımda 90bin deydi şuan 119bin km de herhangi bir performans kaybı gozlemlemiş değilim ama illaki zararları vardır ben ilk olarak turbonun isyan ediceğini düşünüyorum
    Kısa vites oranın varsa zırt diye vites bitirirsin. Uzun vites oranında devir bitiremezsin .
    Okumadan imzalamam.....

kasırqa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Osman Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yüksek hızda seyretmekten çok yüksek hızda sabit devirde ilerlemek motoru yorar. Otomobil motorları jeneratör motorları gibi sabit devirli çalışmaya göre tune edilmemiştir.
    Hem dizelin verimli çalıştığı devir bandının dışında kalındığından karbon deposit birikimi artar, hem de sürekli sabit yüksek devirde rezonans birikimi, yükü artar.
    Mümkün olduğu kadar değişken devirli kullanarak bu gibi sorunlardan kaçınılabilir.
    burdan uola çıkarak çok da konu dışına çıkmadan bir şey sormak istiyorum.
    sabit devire göre yapılmadı dediniz, rolantide de sabit devirde araba. Şimdi sorum şu: Mesela 10 dakikalığına arabadan indiğimde genelde stop etmiyorum, rolantide bırakıyorum.Stop etmem daha mı sağlıklı olur ?

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kasırqa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burdan uola çıkarak çok da konu dışına çıkmadan bir şey sormak istiyorum.
    sabit devire göre yapılmadı dediniz, rolantide de sabit devirde araba. Şimdi sorum şu: Mesela 10 dakikalığına arabadan indiğimde genelde stop etmiyorum, rolantide bırakıyorum.Stop etmem daha mı sağlıklı olur ?
    Doğrudur. Rölanti motorun en kararsız çalışma halidir. Stop etmeniz ve rölantide mümkün olduğunca daha az bekletmeniz daha iyi. Stop&Start sistemler de bu yüzden var zaten.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Benim mesela 5. vites 4000 devirde tam 170 yapıyor aracım, 3800 devirde fabrikasyon max gücü veriyor diyor (5200 limitör). Otoban kullanımında mesela 1 saat boyunca 170 civarı sabit gidip, arada 10-15dk 110-120 lere iniyorum. Sonra tekrar hızlanıp devam ediyorum ben herhangi bir sıkıntı gözlemlemedim.

Bence Yağızcım, senin sorunun egr nin dolması, söktürüp egr ve emme manifoldunu temizle devam et derim.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Osman Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrudur. Rölanti motorun en kararsız çalışma halidir. Stop etmeniz ve rölantide mümkün olduğunca daha az bekletmeniz daha iyi. Stop&Start sistemler de bu yüzden var zaten.
    nasıl yani, motorun rölantide calısması da mı motora zarar veriyor ? ben 5-10 dk lık beklemelerde hiç stop etmiyorum motoru,

Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim mesela 5. vites 4000 devirde tam 170 yapıyor aracım, 3800 devirde fabrikasyon max gücü veriyor diyor (5200 limitör). Otoban kullanımında mesela 1 saat boyunca 170 civarı sabit gidip, arada 10-15dk 110-120 lere iniyorum. Sonra tekrar hızlanıp devam ediyorum ben herhangi bir sıkıntı gözlemlemedim.

Bence Yağızcım, senin sorunun egr nin dolması, söktürüp egr ve emme manifoldunu temizle devam et derim.
    haftaya servis zamanı geliyor servise sokup ne var ne yok bir göreceğim.

Bir de ben de o sekilde yavaslıyorum zaman zaman, rampalarda da zaten basmıyorum zorlanmasın diye, 4'e cekip sıkıstırmadan yürüyorum.

rampa aşağı inerken 160-170 km/s civarı boşa almanın zararı var mı motora konu açılmışken aradan çıkartayım merak ettiğim seyleri

burakgunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yagizs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nasıl yani, motorun rölantide calısması da mı motora zarar veriyor ? ben 5-10 dk lık beklemelerde hiç stop etmiyorum motoru,

haftaya servis zamanı geliyor servise sokup ne var ne yok bir göreceğim.

Bir de ben de o sekilde yavaslıyorum zaman zaman, rampalarda da zaten basmıyorum zorlanmasın diye, 4'e cekip sıkıstırmadan yürüyorum.

rampa aşağı inerken 160-170 km/s civarı boşa almanın zararı var mı motora konu açılmışken aradan çıkartayım merak ettiğim seyleri
    kesinlikle var, yatak sarmaya kadar gider ucu. Kaldı ki viteste inerseniz 0 lt yakıt tüketiminiz olur

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler