User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Çözülemeyen arıza

emrah-58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Çözülemeyen arıza

Aracımda çözemediğimiz bir sorun mevcut..yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen es geçmesin.. sorun şu şekilde

1- Soğuk ilk çalıştırmada 1500 devirde motor kendini ısıtırken boğulup 1000 devire inmeye çalışıyor ve motordan az biraz patlatma sesi geliyor ( gaza dokunursam düzeliyor)
    2- Isınmış motorda gaza yüklenip bıraktığımda 2000 devirlerden düşmeye yakın egzondan (pat pat ) yaparak düşüyor
    3- Gaz tepkimesi ve aracın devirlenmesi çok isteksiz aracın birtarafı yırtılır gibi bağırıyor hızlanmak için
    4- Sanırım bu sorunla aynı kaynaklı gaz pedalına dokunup çektiğimde aracın iç lambaları hafifde olsa kısılıp yükseliyor
    5- Rölantide dalgalanma ve motoru dinlediğinizde araç sesinde rölanti dalgalanmasına bağlı farklılık.

Yapılanlar : Sente ayarına bakıldı - Bobin ve bujiler sıfırlandı - beyine bir arıza düşmedi - akü sıfır takıldı .. araçda lovato sıralı gaz mevcut fakat araç benzindede gazdada aynı şeyleri yaşatıyor.
    BOYASIZ GÖÇÜK DÜZELTME ' PDR DENT REPAİR

TuNeR_32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın Markası modeli nedir? yoksa 3 ayrı aracında da mı aynı problem var yoksa araç Swaplı mı? Daha açıklayıcı yazarsanız daha çok kişi yardımcı olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şarj ı ölçtünüz mü ?

o2 sensörü ve hava akışmetre değerleri düzgün okunuyor mu ? Araç çok yakıyor mu ?

Boğaz kelebeğini temizlettiniz mi ?
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boğaz kelebeği temizlendi..o2 sensörü arıza gösteriyor fakat arabayı bu derece etkilermi bilmiyorum, boş yere değişmiş olmakta var..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 ay öncesine kadar t-jet aracımdada aynı şeyler vardı bizimki lpg ayarından sonra kendine geldi şuan sıkıntı yok.Yaptığımız şeyleri paylaşayım mantıklı mı değil mi kendiniz karar verin tam olarak neyden yaptığını ben belirmeyemedim.

1-) LPG ayarından gördüğümüze göre araç benzindede gazdada zenginde çalışıyodu aracın MAP basıncı 45 lerde dolanıyodu olması gereken 30 civarıymış şuan 25 lerde.

2-)Nozullar değişti 1.4 motorda 2.5mm lik nozul vardı 1.8 takıp kalibre ettik.

3-)Götürdüğümüz herkes boğaz kelebeği dedi.Fakat inandırıcı gelmediği için bu yolu seçmedik.

4-)Fiat ecu scanda bu arıza varken görülen iki tane hata kodum vardı.Biri emiş borusu basıncı yüksek ikincisi ise egr sensörü idi.Sırf bu yüzden egr sensörümü değiştirmiştim.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın.Hatırlamışken aracı biraz benzinde kullanınca ve aracı benzinle stop edince ertesi gün bu hata olmuyordu.Benim size diğer bir tavsiyem en kolay yerlerden başlayın ve lpg üzerinden gidin derim.Saygılar iyi akşamlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wtcc06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 ay öncesine kadar t-jet aracımdada aynı şeyler vardı bizimki lpg ayarından sonra kendine geldi şuan sıkıntı yok.Yaptığımız şeyleri paylaşayım mantıklı mı değil mi kendiniz karar verin tam olarak neyden yaptığını ben belirmeyemedim.

1-) LPG ayarından gördüğümüze göre araç benzindede gazdada zenginde çalışıyodu aracın MAP basıncı 45 lerde dolanıyodu olması gereken 30 civarıymış şuan 25 lerde.

2-)Nozullar değişti 1.4 motorda 2.5mm lik nozul vardı 1.8 takıp kalibre ettik.

3-)Götürdüğümüz herkes boğaz kelebeği dedi.Fakat inandırıcı gelmediği için bu yolu seçmedik.

4-)Fiat ecu scanda bu arıza varken görülen iki tane hata kodum vardı.Biri emiş borusu basıncı yüksek ikincisi ise egr sensörü idi.Sırf bu yüzden egr sensörümü değiştirmiştim.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın.Hatırlamışken aracı biraz benzinde kullanınca ve aracı benzinle stop edince ertesi gün bu hata olmuyordu.Benim size diğer bir tavsiyem en kolay yerlerden başlayın ve lpg üzerinden gidin derim.Saygılar iyi akşamlar.
    merak ettiğim özellikle benzinde yaşanan bu sorunu lpg 'denmi çözdünüz

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG kalibrasyonunuzu OBD üzerinden LFT(LTFT) / SFT(STFT) değerleri ile kontrol edin. Mümkünse bir süre benzinde kullanın.

LPG kalibrasyonundaki sorunlar aracın benzin yakıt değerlerini de bozar. LPG'de sorunsuz çalışan araç soğuk marşta benzinle boğulabilir bile. Tahmini senaryo; fakir LPG kalibrasyonu sonucu aşırı yükselen LFT değeri ile benzinde aşırı zenginleşme.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynen osman beyin dediği gibi stf ltf olayıyla üzerinden gittik.LPG de okuyamadığımız bu değerleri universal bi cihazla okuyabilirsiniz.Zaten stf değişken ltf sabittir.LTF nin 0 veya 0 a yakın stf ninde -5 +5 arası olması gerekiyormuş.Karışım bozulduğu anda lpg nin değerleri benzinide bozuyor böylece soğukta araç çalışmaz hale geliyor.Fakat dediğim gibi işten anlayan bir usta varsa zaten karışımın bozuk olduğunu görecektir.Biz benzindeki bozukluğu MAP değerinden öğrendik.Sürekli zenginde çalışıyordu.Bu arada yukarıda söylemeyi unutmuşum debi ayarı yapılmıştı enjektörlere buda karışımı ayarlıyor olabilir.2 si yüksek 2 si alçak çıkmıştı onuda ayarlamıştık.Kısa yoldan en basit şu şekilde lpg deki bozukluğu öğrenebilirsiniz.Aracın beynini sıfırlayın tabi bunun için aracı 100-200 km benzinde sürmeniz gerekecek.Bu sürede o dediğiniz hataların hepsi kaybolacak ve lpg ye aldığınızda yine başlayacaktır.Bu en basit yöntemidir hatayı anlamanın.Şimdiden kolay gelsin dediğim gibi ihtimal üzerine kurulu ve can sıkıcı olay bildiğim kadar yardım etmek isterim .Şunuda söyleyim bizde bu hata varken turbom normalde 1 bar basınç veriyordu belki biliyorsunuzdur bizim t-jetlerde basınç saati var birim olarak yazmaz kutucuk doldurur.16 tane boşluktan yalnızca 5-6 tanesi doluyordu.Yani çekiş çok aksıyordu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ecuya reset attir..aku kutup basini sokersen hafiza kaybolmuyor..illa reset sonra 100 km kontak kapatmadan gez..yeni harita olusacaktir..muhtemelen sorununda kalmiayacak..arkadaslar herseyi anlatmis zaten
    AFR si fakir e ceken adam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle olasılıklar için çözüm üreten arkadaşlara teşekkürler , fakat debimetreden şüpheleniyorum , çünkü aracı rampa aşağı 60-70 inerken debriyaja basıp boşa çıkardığımda gaza dokunuyorum gaz pedalını algılaması aşırı yavaş oluyor

meLaNchoLic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bobin ve bujiler değişti demişsin ancak buji kabloları da değiştimi? değişmediyse onlarıda değiştir..
    1.4 LPG li getzde benzer patırdamalar çalışırken arada boğulmalar başlamıştı.. gaz tepkisi falan düşmüştü..
    buji ve buji kablolarını değiştirdik hiçbir sorunu kalmadı
    Alıntı atituti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu kızın memeleri anadoluda 9 çocuk doğurupta emzirememiş kadınlarınkine benziyor ama biri ünlü oluyor digerleri tarlada ugrasıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buji kablosu derken bende 4 adet kalem bobin var bide soketler var , kablolar hangisi oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...96823981/detay

linkdeki gibi işte.. senin araç hangisinden bilemedim ama
    şu kızın memeleri anadoluda 9 çocuk doğurupta emzirememiş kadınlarınkine benziyor ama biri ünlü oluyor digerleri tarlada ugrasıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yok bendekiler böyle değil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.realoem.com/bmw/showparts...&fg=05&lang=tr

burdaki gibi o zaman?

bunun gibiyse bobinle buji değişirken o başlıklar değiştimi? diğerindeki buji kablolarıyla aynı işi yapıyo sanırım bu başlık tarzı şeyde aynı işe yarıyor.. sorun onlardada olabilir.. bujiye elektrik akımını tam iletemiyor olabilir.. içi çürümüşdür belki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yani artık öylede birşey değilse benim aklıma gelen bişeyde yok açıkcası şuan..

benim hiç minim olmadı ki ühüüü..

35AV7431 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gaz kelebeğinin arkasında tps sensörü var fişini çekip kullanın sorun oradan olabilir. aynı sorun bendede var fişi çektim normale döndü araba.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)